• Rok szkolny 2022/2023

        •  

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          23 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie absolwentów. Po mszy świętej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasę VIII i VII pod kierunkiem p.  B. Szlachty, p. A. Wilk i p. P. Rokity.  „I śmiech może być nauką” – to hasło, które towarzyszyło uczniom przy nagraniu filmu, w którym w humorystyczny sposób, z wykorzystaniem zaczerpniętych utworów muzycznych przedstawili lekcje w szkole. Następnie uczniowie podziękowali rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły. Akademię uświetnił piękny śpiew  Zuzi z kl. VIII i Kingi z kl. V.  

          Cudownych rodziców mam

          Piosenka z dedykacją dla młodszych koleżanek i kolegów, którzy zostają w murach szkoły

          Biegnij przed siebie

          Ostatni raz z moją klasą

          Nadszedł dziś dzień pożegnania po tylu latach

          Uczniowie kl. VII w krótkim przemówieniu pożegnali swoich starszych kolegów, a na pamiątkę wspólnie spędzonych lat wręczyli drobne upominki.
          Absolwenci przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom i ślubowali dbać o dobre imię Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. Przekazali również na ręce p. Dyrektora pamiątkowe tablo. Dyrektor wręczył wszystkim uczniom klasy VIII świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
          Kolejną miłą częścią akademii było wręczenie uczniom klas I - III nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, oraz świadectw z paskiem i nagród książkowych uczniom klasa IV - VII. Rodzice wyróżnionych uczniów z klas IV – VIII otrzymali z rąk p. Dyrektora listy gratulacyjne
          Na zakończenie p. Dyrektor życzył wszystkim zebranym wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
          Po ceremonii zakończenia wszyscy uczniowie jeszcze na chwilę udali się do swoich klas, gdzie wychowawcy wręczyli im świadectwa i można było zaczynać wakacje.

           

          RAJD PO STRASZYDLU KLAS I - III

          Dnia 21 czerwca 2023 roku odbył się Rajd Pieszy po Straszydlu dla uczniów z klas I – III.
          Celem była integracja zespołów klasowych, rekreacja na świeżym powietrzu oraz ukazanie alternatywnych metod spędzania wolnego czasu. Wędrówka była bardzo udana, gdyż było bardzo słonecznie i ciepło. Uczniowie wędrowali  wraz z nauczycielami i mile spędzili  czas rozmawiając ze sobą oraz podziwiając piękne krajobrazy Straszydla. W połowie  rajdu zrobiliśmy krótki piknik w ogrodzie Państwa Łukaszyków. Rodzice ucznia klasy III - Edyta i Andrzej Wielgos,  przygotowali  tam dla nas niespodzianki: przepyszne pieczone ciasta, kompoty i słodycze. Uczniowie mogli tam wypocząć na kocykach i leżakach oraz pobawić się. Następnie wyruszyliśmy w dalszą trasę. I znowu czekały na nas niespodzianki, również przygotowane przez rodziców klasy III: Małgorzatę, Rafała Piróg i Ewelinę Pyra. Wymienieni rodzice przygotowali dla dzieci pyszne naturalne lemoniady, słodycze i baloniki. Rajd zakończyliśmy w Zajeździe Staropolskim- tam wspólnie zjedliśmy pizzę.
          Wszyscy biorący udział, przeżyli ten dzień bardzo aktywnie. Zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii i ciekawych wspomnień wrócili do swoich domów.
          Bardzo dziękujemy rodzicom klasy III za przygotowane niespodzianki i atrakcje.

           

          SKO W NASZEJ SZKOLE

          SKO-Szkolna Kasa Oszczędności to edukacja finansowa dla najmłodszych uczniów w wieku 5-12 lat. W tym roku i nasza szkoła dołączyła do grona oszczędzających z PKO Bankiem Polskim. Przystąpiliśmy do SKO z myślą zaszczepienia wśród uczniów idei oszczędzania oraz kształtowania nawyku gospodarowania posiadanym kieszonkowym. Uczniowie systematyczne dokonywali wpłat na książeczkę do opiekuna SKO. Uczniowie gromadzą swoje pieniążki na swoich rachunkach bankowych. Konta są bardzo dobrze oprocentowane - 5% w skali roku do 2500 zł; 2% od nadwyżki ponad 2500 zł.
          Rozwijamy skrzydła w oszczędzaniu i serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do programu. Razem raźniej. Czekamy na Was. Oszczędzajcie z nami w SKO. 

           

          DRUŻYNA INKI

          W ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Drużyna Inki”  16 czerwca gościliśmy w naszej szkole Panią Kingę Smoleń, która przeprowadziła warsztaty nt. niezłomnej sanitariuszki AK: Danuty Siedzikówny ps. INKA. Prelegentka przedstawiła historię życia i działalności bohaterki, która była nie tylko wzruszająca, ale także pełna odniesień do dnia dzisiejszego i wartości, które wyznaje współczesna młodzież. Niezłomna postawa Inki sprawiła, że stała się symbolem polskiego oporu i bohaterstwa. Jej odwaga i poświęcenie są nadal obecne w pamięci narodu polskiego. Uczniowie przeszli również szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy i otrzymali apteczki.
           


          PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU poMOCNI ZA ROK SZKOLNY 2022/2023

          Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
          W tym roku szkolnym udało nam się zrealizować szereg działań kiermasz kremówek papieskich, słodkości oraz zdrowych koktajli, cegiełki na rzecz niepełnosprawnych uczniów z naszej szkoły oraz na zakup mówika i sprzętu medyczno-ortopedycznego dla Mii, akcje lokalne Herbatka dla Seniora, Mikołaj dla Hospicjum oraz ogólnopolskie XXIII edycja Góra Grosza, Szkoła Wrażliwych Serc (II edycja). Cieszymy się, że młodzież zrzeszona w kole jest aktywna i wrażliwa na drugiego człowieka.
          Na zakończenie młodzież z klasy 8 wraz z opiekunami koła, Panią Barbarą Szlachtą i ks. Stanisławem wybrała się do Zajazdu Staropolskiego na pizzę. Bezinteresowne pomaganie innym sprawia wiele radości i przynosi ogromną satysfakcje!
          „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela”. Jan Paweł II.

           

          PROGRAM "AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"  

          Od 1.09.2022r. do 15.06.2023 roku uczniowie kl. I pod opieka p. Małgorzaty Pięta brały udział w XIV edycji programu  „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Celem programu była edukacja  i  poprawa  bezpieczeństwa  dzieci, które rozpoczynają  swoją  naukę w szkole oraz wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Razem z  Kubusiem Puchatkiem  dzieci uczyły się  jak unikać zagrożeń w życiu codziennym – na drodze, w domu, w szkole, w relacjach z rówieśnikami oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Puchatek przypominał o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. Podczas zajęć  z Kubusiem omówiliśmy  zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się  w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Obserwuję, że realizacja zadań wynikający z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. Nasi pierwszoklasiści chcąc zweryfikować zdobytą podczas zajęć wiedzę, w dniu 12 czerwca przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Składał się z 10 pytań nawiązujących do omawianych zagadnień. Ponieważ ma bardzo przyjazną formułę stanowi doskonały sposób na sprawdzenie przez ucznia co już umie, wie, potrafi, a co jeszcze musi powtórzyć. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą i uzyskali z testu wysokie wyniki. Tym samym szkoła otrzymała  certyfikat „Akademii  Bezpiecznego Puchatka”, a uczniowie dyplomy. Serdecznie gratulujemy.

           

          PROGRAM "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY"

          W roku szkolnym 2022/2023   nasza szkoła przystąpiła do największego ogólnopolskiego programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej  „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Realizacja programu trwała od września 2022 do czerwca 2023 roku w kl. I – III.  W ramach realizacji programu uczniowie obejrzały cztery filmy edukacyjne. Zapoznały się  z zasadami dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczyli  się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznali podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko. Po przeprowadzeniu zajęć  i uzupełnieniu ankiety podsumowującej realizację programu nasza szkoła otrzymała  Certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

           

           

          AKADEMIA MAŁYCH ZDOBYWCÓW

          Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu brali udział w projekcie „Akademia Małych Zdobywców”. Projekt powstał dzięki staraniom Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie i został objęty patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla .  
          Od września 2022 do czerwca 2023 w szkole odbyło się 36 dodatkowych godzin bezpłatnych zajęć dla dzieci z klas I prowadzonych przez panią Małgorzatę Pięta. Program polegał na realizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych wg specjalnego programu umożliwiającego poznanie przez dzieci określonych sprawności i umiejętności ruchowych.
          Ważnym aspektem, jest także kształtowanie nawyków i postaw dotyczących zmiany stylu życia na bardziej aktywny. W ramach zajęć dzieci zdobyły sprawności: turysta, gimnastyk, saneczkarz, piłkarz, lekkoatleta, tancerz. Jednak najważniejsze jest to, że z radością i zapałem brały udział we wszystkich zajęciach. Uczniowie po zaliczeniu testu sprawnościowego z każdej sprawności otrzymywali wklejkę do legitymacji. Dnia 18 czerwca na Pikniku Rodzinnym uczniowie zaprezentowały dwa układy taneczne i zdobyli ostatnią sprawność – tancerz.

           

           

          WYCIECZKA DO KRYNICY

          13 czerwca uczniowie klas VI –VIII wybrali się na wycieczkę do Krynicy. Pierwszym punktem wyjazdu było wejście na Wieżę widokową – Słotwiny Arena. Skryta w sercu Beskidu Sądeckiego 49,5 metrowa, drewniana wieża dała możliwość przeżycia niezapomnianego spaceru w koronach drzew. Prowadząca do niej ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna zapewniają nie tylko przepiękne widoki, ale również relaks i odprężenie. Największą atrakcją był wjazd i zjazd kolejką górską. Drugim punktem naszej wycieczki  była Góra Parkowa, na którą uczniowie wjechali najstarszą, ale niedawno odnowioną koleją linowo-terenową. Multimedialna prezentacja pozwalała na przeniesienie się w czasie do lat 30-tych. Na górze uczniowie  mogli skorzystać z kompleksu rajskich ślizgawek.
          Ostatnim elementem był spacer po tamtejszym Deptaku i wejście do Pijalni Głównej, gdzie młodzież miała możliwość podziwiać piękne egzotyczne rośliny oraz dokonać degustacji wód mineralnych. Nie zabrakło też czasu na pamiątkowe zdjęcia i zakup pamiątek.
          Był to dzień pełen wrażeń i emocji, dzień, który na pewno będziemy długo wspominać.

           

          WYCIECZKA DO INWAŁADU

          13 czerwca uczniowie klasy IV i V byli na wycieczce klasowej w Inwałdzie. Pierwszą częścią  wycieczki był Lunapark, który okazał się świetną zabawą dla naszych uczniów. Czekało tam na nich wiele fantastycznych atrakcji takich jak film w kinie 5-d, dzika rzeka, karuzele, diabelski młyn, samochodziki, zielony labirynt i dom strachów. Wszystkie atrakcje dostarczyły dzieciom ogromną dawkę adrenaliny. Uczniowie zwiedzili również Warownie. Na terenie średniowiecznej osady, mogliśmy się przenieść do dawnych czasów. Przewodnik, oprowadzając nas po komnatach, zaznajomił  nas z  legendą towarzyszącą temu miejscu. Następnym punktem był Park Miniatur. Jest to niesamowicie interesujące miejsce, w którym podczas podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję czy Meksyk podziwialiśmy miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Uczniowie wraz z panią przewodnik odkrywali miejsca znane im tylko ze zdjęć czy filmu.
          Wycieczka do Inwałdu okazała się bardzo ciekawą przygodą. Pogoda dopisała, humory uczestników również. Wycieczkę zaliczyć możemy do bardzo udanych.

           

          OGNISKO POŻEGNALNE KLASY III

          Lubimy wspólne zabawy, wycieczki, ale najbardziej niepowtarzalne, wspaniałe ogniska. Mając przed oczyma zbliżający się koniec roku nie mogliśmy oprzeć się pokusie, by je rozpalić 29 maja 2023 roku, tym razem na posesji naszej koleżanki Julii Pyry. Dobrze pamiętamy to urocze miejsce i wcześniejsze ogniska. Jak zwykle, suto zastawiony łakociami stół, które przygotowały nasze mamy, wspaniały sok z ekologicznych jabłek, gruszek i winogron, pieczone ślimaczki cynamonowe oraz muffinki, pyszne galaretki w tęczowym kolorze, paluszki znikały błyskawicznie na równi z pieczonymi kiełbaskami, piankami. Humory jak zwykle dopisywały, bawiliśmy się wyborowo, każdy w to, co lubi najbardziej. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej z udziałem gospodarza- taty naszej koleżanki Julii, dziewczynki spróbowały sil jako nauczycielki, ale też i modelki na pokazie mody. Na koniec szalone zabawy z balonami, na huśtawce, zjeżdżalniach. Dzień ten zapamiętamy jako jeden z najwspanialszych w ciągu 3 lat spędzonych razem. Cieszymy się z nadchodzących wakacji, ale żal nam beztroskich, pełnych zabaw, ale też i wielu zmagań trzech lat. Jednego jesteśmy pewni- zrobimy wszystko, aby w IV inastępnych klasach te ogniska towarzyszyły nam równie często, jak dotychczas.

           

          PROJEKT EDUKACYJNY "AKADEMIA PSZCZOŁY BOHATERA" W KLASACH I-III


          Nasza szkoła we współpracy z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale będzie realizowała projekt edukacyjny ,,Akademia Pszczoły Bohatera”. Celem projektu jest zapoznanie uczniów klas  I - III z ogromnym znaczeniem pszczół w ekosystemie jako naturalnych zapylaczy oraz ich miejsca w całym procesie zapylania drzew owocowych w wyniku, którego możemy cieszyć się zdrowymi owocami. Zależy nam także, aby zwrócić uwagę na znaczenie roślin miododajnych, które stanowią element naturalnych lub zakładanych przez ludzi tzw. Kwietnych Łąk, które zdobywają coraz większą popularność. Wymienione działania proekologiczne są bowiem ogromnie ważne w kierunku ochrony owadów i stworzenia bazy pyłku kwiatowego i nektaru.
          Zgodnie z założeniami programu, 5 czerwca w szkole została przeprowadzona prelekcja na temat pszczół i ich roli w systemie. Każdy z uczniów otrzymał pakiet, w którym znajdą się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy i sok, słoik miodu oraz instrukcja dalszego postępowania i wysiania nasion. Zadaniem uczniów będzie indywidualne wysianie kwietnej łąki i prowadzenie obserwacji za pomocą otrzymanej w pakiecie karty obserwacji. Uczniowie wezmą udział w konkursie "Kwietna łąka”, w którym do wygrania są nagrody rzeczowe oraz wyjazd do pasieki.

           

          WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI ZATORLAND

          Dnia 6 czerwca klasy I - III wybrały się na wycieczkę do Parku rozrywki ,,Zatorland”. To bardzo ciekawe miejsce stworzone dla najmłodszych z myślą o ich edukacji poprzez zabawę. Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Parku Dinozaurów. Uczniowie zobaczyli ponad 100 modeli największych w Polsce ruchomych i ryczących
          dinozaurów. Zwiedziliśmy również Muzeum Szkieletów i Skamieniałości. Następnym punktem naszej wyprawy był Lunapark. Tutaj wycieczkowicze korzystali z różnorodnych atrakcji i każdy znalazł coś dla siebie. Uczniowie mogli korzystać z takich atrakcji jak m.in. karuzele „słonie”, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, basenu z łódkami, zjeżdżalni, trampolin, dmuchańców i wielu innych. Miłośnicy mocniejszych wrażeń wybrali przejażdżkę dinocoasterem. Nie zabrakło również aktywnego sposobu spędzania czasu poprzez zabawę na placach zabaw i jazdę samochodami. Uczestniczy wycieczki wzięli również  udział w seansie filmowym. Kino Emocji – Cinema 5D działa na wiele zmysłów równocześnie. Obejrzeliśmy z zachwytem seans o dinozaurach. Następnie zwiedziliśmy Park Mitologii. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, w którym można poznać grecką mitologię i jednocześnie świetnie się bawić. Rejs statkiem pośród figur greckich bogów i mitycznych postaci wprowadził nas w inny świat. Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Parku Owadów. Zobaczyliśmy tam olbrzymie, ruchome, wydające odgłosy owady oraz wysłuchaliśmywielu ciekawostek z ich życia. Następnie odwiedziliśmy ,,Dom do góry nogami", w którym poruszaliśmy się chodząc po suficie, a nad naszymi głowami unosiły się meble.
          Na zakończenie naszej wyprawy udaliśmy się do sklepiku z pamiątkami, aby zakupić upominki dla siebie i naszych bliskich. Zmęczeni, zadowoleni ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

           

          KONKURS NA MISS I MISTERA SZKOŁY

          1 czerwca, podczas obchodów Dnia Dziecka, odbyły się wybory na miss i mistera szkoły klas IV - VIII. Do walki o "zaszczytny tytuł" stanęło 10 osób wybranych w klasowych eliminacjach: Patrycja Ślączka i Ksawery Kałucki z kl. IV, Milena Skowron i Miłosz Wasilewski z kl. V, Natalia Wilk i Kacper Fornal z kl.VI, Marianna Wróbel i Karol Kret z kl. VII, Daria Iskrzycka i Kacper Matuła z kl. VIII.  
          Kandydaci musieli rywalizować ze sobą w różnorakich konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.  Po zakończeniu rywalizacji uczniowie klas IV - VIII  w tajnym głosowaniu wybierali Miss i Mistera Szkoły.
          Miss Szkoły w roku 2023 została  Patrycja Ślączka z kl. IV, zaś Misterem Kacper Matuła z kl. VIII.
          Zwycięzcy zostali udekorowani koronami i szarfami oraz otrzymali skromne upominki.

           

          KONCERT TALENTÓW

          W dniu 17 maja 2023r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Koncertu Talentów. Wzięło w nich udział 17 młodych artystów. Uczniowie zaprezentowali swoje pasje w takich  kategoriach jak: śpiew, taniec, recytacja czy prace plastyczne. Po burzliwych naradach, jury wyłoniło 9 zwycięzców, którzy wystąpili przed całą społecznością szkolną z okazji Dnia Dziecka. Wszystkie występy zostały nagrodzone wielkimi brawami.  

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

          Dnia 9 maja w Bibliotece Publicznej filia w Straszydlu odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. W wydarzeniu uczestniczyło 12 uczniów, a uroczystość uświetniła wizyta Kury Adeli.  Uczniowie zapoznali się z się z księgozbiorem, poznały zasady dbania o książki i zachowania się w bibliotece. Widowiskowo wystąpiła Kura Adela w opowiadaniu „Kura i borsuk”. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnego rodzaju książeczki do nauki czytania , a także serie książek  Kura Adela „Bardzo duże litery” Joanny Krzyżanek. Wybrane  dzieci odczytały prośby książki, a następnie uroczyście złożyli ślubowanie i zostali pasowani na czytelników biblioteki. W prezencie otrzymały dyplomy czytelnika i książeczki.

           

          WYCIECZKA DO CENTRUM ŁUKASIEWICZA W JASIONCE

          W dniu 19 maja 2023 roku, grupa uczniów, która cały rok szkolny brała udział w projekcie edukacyjnym „ Być jak Ignacy”, wybrała się do Centrum Nauki Łukasiewicza w Jasionce. Uczniowie spędzili ponad dwie godziny na eksperymentowaniu, testowaniu i rozwijaniu  naukowych zainteresowań. Mieli możliwość obejrzenia ponad 200 interaktywnych eksponatów. Podkarpackie Centrum Łukasiewicza to świetne miejsce popularyzujące naukę. Po zwiedzeniu Centrum, uczniowie odwiedzili również Port Lotniczy. Zwieńczeniem wycieczki był wolny czas w Galerii Rzeszów. Wspólnie spędzony czas wprawił uczniów w świetny nastrój.

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          27 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas IV – VIII  z st. asp. Tomaszem Surowiakiem z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.
          Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, stosowania agresji i przemocy wobec innych, sięgania po środki uzależniające. Policjant poruszył także tematykę wagarów, niszczenia mienia, czy też znieważenia nauczyciela. Rozmawiał z uczniami o cyberprzemocy oraz bezpieczeństwie w sieci, uwrażliwiał na odpowiedzialne korzystanie z Internetu, rozważne zamieszczanie wszelkich informacji, czy zdjęć na portalach społecznościowych.
          Na spotkaniu z rodzicami st. asp. Tomasz Surowiak mówił na temat: "Bezpieczeństwo w sieci, hejt, odpowiedzialność karna".

           

          DZIEŃ ZIEMI W KLASACH IV-VIII

          W poniedziałek 24 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji promowaliśmy ekologiczne postawy, przypominaliśmy jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Uczniowie wybrali ze swojej garderoby zielono- niebieski outfit. Korytarze szkoły pooklejane były Eko-drogowskazami, tablicami dającymi pomyśleć o własnych nawykach: czy dobrze segregujemy śmieci , czy oszczędzamy wodę i czy eliminujemy używanie plastiku?
          W tym dniu postawiliśmy na edukacyjny konkurs plastyczny, w którym wzięli udział przedstawiciele klas 4-8.
          Uczniowie wykonali Ekoplakat z materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartonów, gazet, worków, papierków, butelek plastikowych, nakrętek. Niektóre klasy wybrały prostą formę przekazu, wykonując plakat farbami, pastelami czy kredkami ale skupili się nad ciekawym i przemawiającym Eko-przesłaniem.
          Organizatorzy wybrali najlepszą pracę a dyrektor nagrodził zwycięzców Eko-bonem. 
          To była świetna Eko-zabawa. 
          Pamiętajmy, że o Ziemię należy dbać codziennie, nie tylko w jej święto. 
           

           

          DZIEŃ ZIEMI W KLASACH I-III

          W poniedziałek 24 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Jak co roku uczniowie klas I-III naszej szkoły włączyli się w obchody tego święta - jako „Zielony Dzień w Szkole”, bowiem tego dnia każdy uczeń ubrał „coś zielonego”.  W tym tygodniu wszystkie  klasy realizowały na zajęciach z wychowawcami tematykę ekologiczną, a także uczyły się piosenki pt. „Ziemia wyspa zielona”. Ponadto każda klasa przygotowała prace plastyczne z hasłem o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy II przygotowali również prace plastyczno - techniczne – Recyklingowa Fabryka Zabawek. Wykazali się kreatywnością, na szkolną wystawę dostarczono mnóstwo ciekawych prac; pojawiły się roboty, lalki, samochody, zwierzęta, a to wszystko wykonane z butelek, puszek, kartonów i wielu innych niepotrzebnych już materiałów. Uczniowie wzięli również udział w akcji ,,Sprzątanie Świata”. Odpowiednio przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, wyruszyli na tereny wyznaczone przez organizatorów.  Pamiętajmy, że celem corocznej akcji  w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale  przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę  z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

           

          PODKARPACKI KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ "THE VOICE OF SCHOOL"

          18.04.2023 r. cztery uczennice naszej szkoły pod opieką p. Agaty Rokity, wzięły udział w Podkarpackim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „The Voice of School”, który odbył się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Babicy.
          W konkursie wzięło udział 32 uczestników z 12 podkarpackich szkół. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Naszą szkołę reprezentowały: Rozalia Zaleska z kl.IV, Ariana Janaś-Duncan z kl. V, Kinga Spiss z kl. V i Zuzanna Rzeźnik z kl. VIII. Chociaż dziewczynom nie udało się zająć najwyższych miejsc to i tak serdecznie gratulujemy im pięknych występów i odwagi.

           

          WIZYTA KS. BISKUPA W NASZEJ SZKOLE

           22  marca 2023 r. w ramach wizytacji kanonicznej parafii w Straszydlu naszą szkołę odwiedził ks. biskup Edward Białogłowski wraz z księdzem dziekanem Mieczysławem Lignowskim oraz ks. Marianem Darochą. Przybyłych gości powitał pan dyrektor Marcin Szpond, a w imieniu dzieci Rozalia Zaleska i Ksawery Kałucki.   
          Następnie odbyła się część artystyczna poświęcona Patronowi naszej szkoły przygotowana przez uczniów kl. IV – VIII pod kierunkiem p. Aliny Miciudy, p. Agnieszki Wilk i p. Bogusława Barana.  
          Na zakończenie spotkania ksiądz biskup Edward Białogłowski podziękował za serdeczne przyjęcie i udzielił swojego błogosławieństwa.
          Wizytę w szkole zakończyło spotkanie z  dyrektorem i pracownikami szkoły.

           

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SOLANKOWYM ZACISZU

          21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie kl. IV-VIII pod opieką wychowawców spędzili w „Solankowym Zaciszu”. Po przybyciu na miejsce oglądnęli ciekawy film „Sól skarb tej ziemi”, spotkali się również z jego bohaterem. Mieli okazję poznać historię okolicy w bardzo atrakcyjny i interesujący sposób. Ogromne wrażenie sprawiają figury, posągi królów i postaci wykonane z soli oraz ściana solna w sali - jedyna taka w południowej Polsce. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach Hell’s Kitchen, podczas których mieli za zadanie przygotowanie formy zimnego bufetu, a także estetyczne podanie na talerzu. Konkurencja została bardzo ciekawie zaaranżowana i poprowadzona, wszyscy bardzo dobrze się bawili, angażując się bardzo podczas wykonywania na czas określonych przystawek. Położona na malowniczym wzniesieniu Pogórza Strzyżowskiego Stara Warzelnia to urocze miejsce, gdzie uczniowie mieli możliwość także skorzystać w wielu atrakcji: placu zabaw i gier, boiska do gry, toru gampingowego oraz zjeść kiełbaskę z paleniska. Radości nie było końca, ten Pierwszy Dzień Wiosny spędziliśmy bardzo przyjemnie. Właścicielom ośrodka dziękujemy za gościnność, mile zorganizowany i spędzony czas, w tym wyjątkowym miejscu w pobliskim sąsiedztwie naszej szkoły.  

           

          WYJAZD DO TEATRU KLAS I-III

          W czwartek 20 kwietnia uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Odwiedzili Teatr im. Wandy Siemaszkowej i oglądnęli sztukę teatralną pt. ,,Przygody Koziołka Matołka”. Byli zachwyceni przedstawieniem. Ogromne wrażenie zrobił na nich panujący w teatrze nastrój, gra aktorów i spotkanie z aktorami po spektaklu. ,,Przygody Koziołka Matołka” były wierną adaptacją komiksu, pełną humoru i niezwykłych zwrotów akcji. Ten spektakl był doskonałą zabawą dla naszych wychowanków.

           

          GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA "NAJMŁODSI NA START"
          27. 03. 2023r. w naszej szkole odbyła się gminna olimpiada sportowa ph. ,,Najmłodsi nastart”. Celem olimpiady było: promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, integracja zespołów klasowych, konfrontacja własnych umiejętności z rówieśnikami, wdrażanie do zasad fair – play, zachęcanie uczniów do uprawiania sportu. Organizatorkami olimpiady były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Krystyna Kowalska, Marzena Kucab, Małgorzata Pięta. Zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach w trzech kategoriach wiekowych:
          Klasa I:
          1. Bieg po linii prostej.
          2. Bieg z woreczkiem na głowie.
          3. Rzuty woreczkami do obręczy.
          Klasa II:
          1. Bieg z przewlekaniem szarfy.
          2. Podaj piłkę.
          3. Kozłowanie piłki po linii prostej.
          Klasa III:
          1. Bieg z piłeczką do tenisa na paletce.
          2. ,,Sadzenie ziemniaków” – rzuty woreczków do obręczy i zbieranie ich.
          3. Kozłowanie piłki slalomem.
          Każdą szkołę reprezentowały drużyny składające się z 15 zawodników, po 5 zawodników w każdej kategorii wiekowej. Zawody odbywały się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. Zwycięskie drużyny w każdej konkurencji były wyłaniane na podstawie mierzonego czasu, w jakim wykonają zadania. Pozostali uczniowie, w strefie kibica dopingowali swoich kolegów. Emocje, wola walki i radość z wygranej towarzyszyły uczestnikom przez cały czas imprezy.
          Wyniki:
          I miejsce – SP Straszydle
          II miejsce – SP Lubenia
          III miejsce – SP siedliska
          IV miejsce – SP Sołonka.

           KONKURS RECYTATORSKI "NIESFORNE WIERSZE AGNIESZKI FRĄCZEK"

          Konkurs odbył się 28.03.2023 r. W konkursie wzięło udział 34 uczniów. Rozdanie nagród nastąpi po uprzednim powiadomieniu uczestników.

          Klasy 0 - I
          I miejsce 
          - Iga Zając
          II miejsce - Eliza Nowak
          III miejsce - Zoja Cupryś i Estera Zaleska
          wyróżnienie - Juliusz Mlaś, Marcelina Wilk, Anna Kulas

          Klasy II - III
          I miejsce - Emilia Wacek
          II miejsce - Klaudia Hadam
          III miejsce - Marlena Wasilewska
          wyróżnienie - Marcelina Daszykowska, Antoni Matłosz, Janus Julia

           

          ÓSMOKLASIŚCI NA PODKARPACKICH TARGACH EDUKACYJNYCH

          24 lutego 2023 r. na zaproszenie Dwujęzycznego Liceum Uniwersyteckiego im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie klasa 8 z wychowawcą wzięła udział w siódmej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych „Orientation Day”. Celem wydarzenia była prezentacja uczniom szkół podstawowych oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Targi miały miejsce na Uniwersytecie Rzeszowskim - kampus Rejtana. W programie Targów była część wystawiennicza i prezentacja szkół. Taki wyjazd zapewne pomoże uczniom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
          Przy okazji wyjazdu klasa wybrała się również do kręgielni “Galaktyka”. Przez dwie godziny uczniowie mieli do dyspozycji kilka torów, dzięki czemu mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Niektórzy po zakończonej grze mogli pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami co spowodowało, że wzmocnili swoje poczucie wartości, a przede wszystkim świetnie się bawili i miło spędzili czas. 

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH I – III

          Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.
          A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”

                                                                  Tadeusz Boy-Żeleński

          We wtorek, 21 marca, obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji uczniowie klas I –III zrezygnowali z tradycyjnych zajęć w ławkach. Uczniowie w pięknych wiosennych strojach powitali Wiosnę na szkolnych korytarzach. Dominował kolor zielony i żółty, jak przysłało na tę porę roku. Wszystkim towarzyszył wspaniały humor, żarty i wiele uśmiechów. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice. Wiele radości przysporzył konkurs na najciekawszy strój wiosenny. W każdej klasie wyłoniono zwycięzców i obdarowano ich dyplomami oraz  nagrodami. Wyjątkowy charakter tego dnia, grupy z naszego przedszkola oraz uczniowie klas I – III uczciły wiosennym korowodem. Dzieci ze swoimi wychowawcami maszerowały po centrum Straszydla, powiewając barwnymi kwiatami z bibuły, które samodzielnie wcześniej wykonały. Po drodze śpiewały piosenki o wiośnie. Nie zabrakło również powitalnych okrzyków typu ,,My chcemy wiosny!”. Zakończenie korowodu odbyło się przed budynkiem szkoły, gdzie wszystkie dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki – wszyscy uczniowie zostali obdarowani cukierkami, które ufundował Wójt Gminy, za co serdecznie dziękujemy.
          Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Każda klasa powitała tę porę roku z uśmiechniętymi buziami. Ten dzień wszyscy zapamiętamy na długo. Mamy nadzieję, że powitana przez nas wiosna będzie rozpieszczać wszystkich słoneczną pogodą.   
          Witaj Wiosno!!!

          WALENTYNKI W KLASIE 8

            14 lutego święto zakochanych, czyli Walentynki - dzień, w którym można okazać swoją sympatię innej osobie, przekazać miłe słowo lub życzenia. W tym dniu większość uczniów ubrała czerwone elementy garderoby, a przedstawiciele Samorządu Szkolnego aktywowali pocztę walentynkową. Nasi uczniowie mogli również wystąpić w walentynkowej fotobudce przygotowanej przez Panią Karolinę Jazienicką-Miąsik, która okazała się wspaniałym miejscem na uwiecznienie swoich sympatii i przyjaźni. 
          Przy okazji życzymy wszystkim miłości, przyjaźni i życzliwości nie tylko z okazji walentynek, lecz również na co dzień!  

           

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023

           7 lutego 2023 r. uczniowie uczestniczyli w edukacyjnej lekcji na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii wykonując lapbooki Bezpieczny Internet. Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa lub mniejsza kartka z możliwością składania. W niej, w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Pozwala bowiem również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości. I to bywa mocno angażujące i motywujące. Uczniowie bardzo się zaangażowali w tworzenie, pracowali w grupach - zwieńczeniem są ciekawe i kolorowe lapbooki. 
          W ramach podziękowań za włączenie się w tegoroczne obchody DBI szkoła otrzymała zaświadczenie o udziale w DBI.
           

           

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LEGO 2023

          Międzynarodowy Dzień LEGO obchodzony jest 28 stycznia, na cześć złożenia patentu na klocki Lego w 1958 roku. Ludzie świętują ten dzień na różne sposoby np. wspólne budowanie z dziećmi. Po feriach w naszej szkole, w ramach lekcji programowania uczniowie kl. IV i V budowali roboty z Lego Mindstorms EV3, a później je programowali. Uczennica z kl. 5 wpadła na pomysł wykonania lapbooka o LEGO – mamy naprawdę bardzo zdolnych i pomysłowych uczniów. Programowanie to nie tylko nauka, ale również świetna zabawa!
           

          WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN "GRAWITACJA" W RZESZOWIE

          W dniu 13 lutego 2023 roku uczniowie klasy V i VI spędzili aktywnie czas w Parku Trampolin „Grawitacja” w Rzeszowie. Młodzież korzystała z takich atrakcji jak szaleństwa na trampolinach czy skoki z wieży do piankowego basenu. Najodważniejsi sprawdzili swoje umiejętności na parku linowym podwieszonym nad całą salą. Uczniowie wykazali się tutaj sporą odwagą. Wspólnie spędzony czas wprawił uczniów w świetny nastrój. Wszyscy bardzo miło i aktywnie spędzili te dwie godziny szaleństw . Wspomnienia  z tego wyjazdu pozostaną  z nami na długo.
           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I-III

          Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, uśmiechów, łez i radości. Właśnie z tej okazji 3 lutego w naszej szkole mieliśmy wspaniałych gości. Dla kochanych Babć i Dziadziów dzieci klas I, II i III przygotowały program artystyczny: mówiły wiersze, śpiewały piosenki, składały życzenia. Nie zabrakło podziękowań, pięknych słów i zapewnień o wyjątkowej więzi i uczuciu. Dopełnieniem wyjątkowych przeżyć były przygotowane specjalnie na to spotkanie scenki. Uczniowie klasy I ( wychowawca – M. Pięta) przygotowali inscenizację ,,W lesie”, w której wymienili największe zalety babci i dziadka. Uczniowie klasy II ( wychowawca – M. Kucab) przygotowali humorystyczny skecz „Babcia i Dziadek są czarodziejami”. Uczniowie klasy III ( wychowawca – K. Kowalska ) przygotowali skecz, w którym przedstawili relację konkursu „Najlepsza Babcia i Dziadek gminy Lubenia”. W czasie uroczystości najstarsze i najmłodsze pokolenie doskonale, wspólnie się bawiło. Mali artyści dali z siebie wszystko, a roztkliwieni dziadkowie bili niekończące się brawa. Wnuczęta obdarowały też dostojnych gości podarunkami – własnoręcznie wykonanymi kalendarzami, na których samodzielnie napisały wzruszające życzenia. Uroczystość zakończył Pan dyrektor Marcin Szpond, dziękując Dostojnym Gościom za przybycie i życząc im wiele zdrowia, radości oraz wielu wspaniałych lat z wnukami.

          JASEŁKA

          15 stycznia 2023 r., w wypełnionej po brzegi gośćmi sali, odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klasy piątej i szóstej, przygotowanych przez swych nauczycieli: P. Alinę Miciudę, P. Monikę Borowiec -Zegar i P. Bogusława Barana.
          Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt Gminy Lubenia P. Adam Skoczylas,  przewodniczący Rady Gminy P. Feliks Solecki, Wizytator p.Elżbieta Wolan, radni, dyrektor szkoły, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Straszydla.    
          Młodzi adepci sztuki aktorskiej świetnie wcielili się w grane przez siebie role. Pastuszkowie zgodnie z zaleceniem aniołów udali się do Betlejem, by powitać Dzieciątko i złożyć Mu dary. Na scenie pojawił się również Herod, który na wieść o narodzeniu się nowego Króla, nie krył      z tego powodu swego niezadowolenia, a strach i grozę wzbudziły w nim diabeł i śmierć. Wszystko kończy się szczęśliwie w betlejemskiej stajence, gdzie do Maryi, Józefa, aniołów i pastuszków dołączają wielmożni panowie ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar, by pokłonić się małemu Jezusowi i złożyć należne dary.
          Po przedstawieniu przybyli goście wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu solistów z naszej szkoły: Estery Zaleskiej, Julii Spiss, Rozalii Zaleskiej, Ksawerego Kałuckiego, Kingi Spiss, Wiktorii Pęcherek i Zuzanny Rzeźnik. 
           

          NOC BIOLOGÓW

           13 stycznia 2023r. uczniowie z klasy 7 i 8 wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu - Noc Biologów, organizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski. Motywem przewodnim w tym roku była woda jako źródło życia. Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, byli słuchaczami na wykładach oraz zwiedzali specjalnie przygotowane na to wydarzenie wystawy. Obejrzeli skamieniałości sprzed milionów lat zachowane w osadach i żywicach, ale i żywe zwierzęta oraz eksponaty których nie wolno przywozić z zagranicznych podróży. Uczestniczyli w eksperymentach związanych m.in. z grawitacją czy siłami ciążenia.
          Zajęcia te udowodniły, że biologia jest ciekawa nie tylko dla wtajemniczonych.

           

          WIGILIA SZKOLNA

           22 grudnia, już w pełni świątecznej atmosferze, odbyła się w naszej placówce wigilia szkolna. Ten czas przeżyliśmy bardzo uroczyście. Sama organizacja wydarzenia było nie lada wyzwaniem i wymagała sprawnej logistyki, ponieważ przy wspólnym stole zgromadziła się cała szkoła. Na jeden dzień wielka szkolna przestrzeń nabrała przytulnego, nieco bajkowego charakteru. W pięknie udekorowanej sali, przy blasku zapalonych świec, złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Przewodniczący klas symbolicznie podzielili się opłatkiem z Panem Dyrektorem oraz z księdzem katechetą. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców uczniowie mogli skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw. Dla każdego przygotowano również słodki mikołajkowy upominek. Chętni uczniowie zaprezentowali się w części artystycznej, prezentując polskie kolędy, pastorałki i świąteczne tańce. Wspólne śpiewanie kolęd przyniosło nam wiele radości i sprawiło, że wszystkim zebranym udzieliła się bożonarodzeniowa atmosfera.
           

          SZKOŁA Z PASJĄ

            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Straszydlu dołączyła do projektu pod nazwą: „Szkoła z Pasją”, dzięki któremu nasi uczniowie będą mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłych spotkaniach z wybitnymi sportowcami, artystami i muzykami. 13 grudnia 2022 roku w ramach tego projektu odwiedził nas mistrz rowerowych akrobacji: Krystian Herba - który skacząc rowerem po schodach, został 6-krotnym rekordzistą Guinnessa w zdobywaniu najwyższych budynków na świecie. Podczas spotkania zaprezentował swoje niezwykłe umiejętności, a także opowiedział o drodze do sukcesu. Szymon Skalski - dwukrotny mistrz świata i Europy we Freestyle Football. Jest to sztuka wykonywania ewolucji żonglersko-cyrkowych piłką w połączeniu z tańcem i akrobatyką. Triki wykonywane przez Szymona były fantastyczne, a nasi uczniowie nie mogli wyjść z podziwu. Całe spotkanie poprowadził MR ROBOT, czyli Grzegorz Pittner, którego pasją od ponad 17 lat jest taniec. Specjalizuje się w Poppingu, ponad 30 razy stawał na podium i zwyciężał w turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych, a jego największe sukcesy to Mistrzostwo Polski oraz Wicemistrzostwo Europy.
          Niezwykły pokaz uświadomił wszystkim, że wyjątkowe sukcesy są nie tylko wynikiem indywidualnych talentów, ale także systematycznej, wytrwałej pracy i zaangażowania w podejmowane działania. Nasi uczniowie, oprócz możliwości zobaczenia umiejętności naszych gości, poznali także historię ich pasji. Miało to przede wszystkim zmotywować młode osoby do większej aktywności oraz do walki o swoje marzenia.
          Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe plakaty z własnoręcznym autografem Mistrzów.
          Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i mamy nadzieję, że ta fascynująca wizyta zainspiruje naszych uczniów do odkrywania i rozwijania swoich talentów.

          MIKOŁAJA DLA HOSPICJUM

          Kolejny rok braliśmy udział w akcji zbiórki darów na paczki mikołajowe dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie. Uczniowie, nauczyciele i rodzice bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem gromadzili różnorodne artrykuły, które doręczyliśmy do hospicjum. Wierzymy w to, że nasza bezinteresowna pomoc może spowodować, aby świat nieuleczalnie chorych dzieci nabrał kolorów i radości. Szkolne Koło Wolontariatu składa podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie w dzieleniu się dobrocią z innymi.
           

          SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

            We wtorek 6 grudnia, nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu szkoły. Piękny wystrój klas i korytarzy szkolnych przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi naszych uczniów. Od samego rana w placówce panowała radość  i poruszenie. Dzieci z  klas I- III z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia,  były ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki i inne ubrania świąteczne. Mikołaj przybył do naszych klas w towarzystwie pomocników- elfów i wręczył uczniom wspaniałe prezenty. Królowały zabawki, ale również ksiązki, gry i przede wszystkim slodycze.
          W to wtorkowe  przedpołudnie na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.

          ZABAWA ANDRZEJKOWA KLAS I - III

           Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji 22 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla klas I - III. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, oraz wróżby andrzejkowe, gdzie wróżbitami byli uczniowie klasy VIII. Katalog wróżb był bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Uczniowie  mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każde dziecko  doskonale wiedziało, że wróżba jest tylko doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć. Nie zabrakło też wspólnej zabawy   w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały.
          W organizacji imprezy tradycyjnie pomagali również rodzice, którzy  zadbali o to, aby dzieci miały przygotowany pyszny poczęstunek. Za to pragniemy im podziękować.

           

          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W SZKOLE

            ,,Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka”

                                                                                                                                                                                                                                              Henry Saka

          21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzieci z klas I – III  pod opieką swoich nauczycielek realizowały szereg zadań, których celem było rozwijanie empatii, szacunku i koleżeństwa, wyrabianie umiejętności niesienia pomocy  oraz kształtowanie wrażliwości i życzliwości wobec drugiego człowieka. Wszyscy uczniowie klas I – III wykonali medale, na których napisali wyrażenie związane z obchodzonym świętem - ,,Znajdź się wśród życzliwych”. Na zajęciach plastycznych wykonali również według własnych pomysłów za pomocą różnych technik swoje wizytówki - uśmiechnięte buźki. W każdej klasie, jak co roku, odbyły się wybory Króla/Królowej życzliwości. Wybrani uczniowie zostali uroczyście ukoronowani przez dyrektora szkoły. Następnie wszyscy złożyli przyrzeczenie związane z życzliwym zachowaniem się nie tylko w dniu święta. Chętni uczniowie umieścili swoje listy do przyjaciół  na Tablicy Pozdrowień. Wszyscy w tym dniu ubrani byli na żółto w celu przekazania sobie pozytywnej energii, ciepła i uśmiechu.   
          Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.

           

          WIDZĘ SIEBIE W TYM ZAWODZIE. NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W DORADZTWIE ZAWODOWYM.

            W dniu 17 listopada 2022 roku uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej wzięli udział w projekcie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie pt. „Widzę siebie w tym zawodzie. Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”. Spotkanie miało charakter warsztatowy, w trakcie którego zaprezentowany został sprzęt rozszerzonej rzeczywistości (Virtual Reality – VR) wraz ze specjalnym oprogramowaniem. Uczniowie wcielając się w wybrany przez siebie zawód, mogli wykonywać charakterystyczne dla danej profesji czynności. Było to niezwykle ciekawe i ważne doświadczenie, które być może przyczyni się do wyboru przyszłej ścieżki edukacyjnej lub nawet zawodowej.

          BYĆ JAK IGNACY "ZOSTAŃ AMBASADOREM NAUKI"

           Uczniowie klasy V i VII biorą udział w VII edycji programu edukacyjnego: Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” Organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Młodzież pod kierunkiem p. Moniki Borowiec-Zegar i p. Karoliny Jazienickiej-Miąsik założyła koło naukowe: „ANANASY Z PIĄTEJ KLASY” i promuje zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenia, ćwiczenia oraz zabawy edukacyjne. W czasie dodatkowych zajęć, uczniowie wykazują się dużą pomysłowością i poszerzają swoje pasje i zainteresowania, popularyzują różne dziedziny nauki i osiągnięcia wielkich polskich naukowców oraz wynalazców.
          Programowi towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Uczniowie  wykonują różne zadania, za które są przyznawane punkty, np. za wykonanie gazetki szkolnej czy przesłanie raportu z zajęć. Najwyżej punktowanym zadaniem będzie praca konkursowa, która będzie dotyczyła jednego z ośmiu omawianych tematów i będzie polegała na stworzeniu projektu w formie makiety, prezentacji lub filmu. Za wszystkie działania podejmowane w ramach realizacji programu koło naukowe będzie otrzymywać punkty. W tej edycji przewidziano aż 8 ciekawych etapów, a każdy z nich będzie dotyczył innego zagadnienia. Uczniowie będą zdobywać wiedzę, umiejętności i doświadczenia z zakresu takich  dziedzin jak: astronomia, ekonomia, siły natury, optyka czy kryptologia.

           

          Z WIZYTĄ W DOMU SENIORA "POGODNA DOLINA" W SIEDLISKACH

          W dniu 14 listopada, grupa uczniów z klasy V odwiedziła seniorów w Pogodnej Dolinie w Siedliskach. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny z okazji Święta Niepodległości. Razem z seniorami zaśpiewali również piękne, wzruszające pieśni patriotyczne. Zwieńczeniem spotkania był wspólnie odśpiewany przez wszystkich hymn Polski. Czas spędzony w gronie Seniorów upłynął w bardzo radosnej i miłej atmosferze.

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          W czwartek, 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt patriotycznych dla Polaków. Motto przewodnie tegorocznej uroczystości brzmiało "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna." Uczniowie z klasy V przygotowali wzruszający montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Moniki Borowiec-Zegar i p. Bogusława Barana, który sprawił, że zatrzymaliśmy się na chwilę i poświęciliśmy uwagę bohaterom, którzy walczyli dla nas o wolność. Podczas uroczystej akademii, zarówno wiersze jak i piękne patriotyczne pieśni, wykonane przez naszych młodych, zdolnych artystów przypomniały nam historię naszego kraju. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Na zakończenie akademii, uczniowie przekazali piękny przekaz skierowany do współczesnej młodzieży: „tylko w waszych rękach leży mój los, zmieniajcie się, żeby Polska była Polską, uleczcie mnie lecząc siebie, leczcie swe wady, zmieniajcie świat, póki czas” Piękny występ piątoklasistów został nagrodzony gromkimi brawami.

          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH ...

          Korzystając z ładnej pogody, 25 października uczniowie klasy 8 pod opieką wychowawcy odwiedzali miejsca spoczynku bliskich zmarłych. Klasowe wyjście na cmentarz parafialny wprowadził uczniów w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Młodzież zapaliła znicze na opuszczonych grobach, Grobie Nieznanego Żołnierza oraz rodzinnych grobowcach.

          EGZAMINY PRÓBNE

          Pod koniec października uczniowie klasy ósmej naszej szkoły przystąpili do swojego pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ta próba ma na celu sprawdzenie wiedzy oraz pozwala uczniom oswoić się z formułą egzaminu

          CodeWeek 8 - 23 PAŹDZIERNIKA 2022

          Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.
          CodeWeek, czyli Europejski Tygodzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
          Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do  wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. W CodeWeek 2021 Polska zajęła trzecie miejsce – zgłoszono aż 15 000 inicjatyw, z których 88% odbyło się w szkołach. Razem mamy szansę poprawić ten wynik!

          Nasza szkoła, zgłosiła inicjatywę, w ramach, której uczniowie kodowali na platformie na lekcji informatyki bądź programowania. Przeżyli przygodę z kodowaniem, podejmując ciekawe wyzwania i rozwinęli już zdobyte umiejętności.

          KIERMASZ KREMÓWEK PAPIESKICH

          W poniedziałek 17 października 2022 r. w naszej szkole uczniowie należący do  Szkolnego Koła Wolontariatu poMOCNI wraz z opiekunami przygotowali i zorganizowali Charytatywny Kiermasz Kremówek Papieskich oraz innych słodkości. Uczniowie ochoczo kupowali pyszne wypieki przygotowane przez koleżanki z klasy ósmej. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że są chętni do niesienia pomocy oraz wrażliwi na los potrzebujących osób.
          Dziękujemy uczniom i rodzicom z klasy ósmej za zaangażowanie i przygotowanie pysznych kremówek, babeczek i muffinek.
          Gorąco DZIĘKUJEMY wszystkim uczniom i nauczycielom za wsparcie naszej akcji!  
           Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          „Nie zastąpi Ciebie nikt” – te słowa wielokrotnie wypowiadane są przy okazji wspomnień Papieża Jana Pawła II.
          W niedzielę 16 października uczniowie ubrani w żółte chusty, na czele ze sztandarem wyruszyli uroczystym korowodem spod szkoły do Kościoła Parafialnego w Straszydlu, by uczcić naszego patrona – świętego Jana Pawła II.
          Z okazji XXII Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Blask Prawdy” po mszy świętej, uczniowie z kl. VII i VII pod kierunkiem p. Agnieszki Wilk, p. Barbary Szlachty-Woty, z doskonałą oprawą muzyczną p. Bogusława Barana, przypomnieli nam nauczanie Św. Jana Pawła II, zawarte w encyklice „Veritatis splendor” odnoszące się do takich wartości jak Prawda, Miłość i Wolność.
          Uczniowie przedstawili sylwetkę Papieża Polaka oraz dorobek  jaki pozostawił po Sobie. Pamięć o Janie Pawle II i jego nauczanie jest drogowskazem, jak miłować drugiego człowieka, jak żyć, by nie zatracić nadziei i wiary w coraz bardziej zabieganym świecie.
          Uroczystą akademię uświetnił śpiew naszych zdolnych uczennic Zuzanny Rzeźnik i Kingi Spiss.

           

          PASOWANIE NA UCZNIA

          W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. Pierwszaki przygotowywały się do tego ceremoniału od początku roku szkolnego, nie tylko pilnie pracując na lekcjach, ale również poprzez naukę wierszyków, piosenek i tańca. Do ceremonii przygotowywała je wychowawczyni Małgorzata Pięta. Tego dnia panowała niezwykle uroczysta atmosfera, którą podkreślał galowy strój uczniów oraz obecność Pana Dyrektora, nauczycieli, rodziców i uczniów całej szkoły.  Pierwszakom w części artystycznej i w realizacji zadań poprzedzających pasowanie pomagały koleżanki z klasy trzeciej. Dzieci, z wielkim przejęciem recytowały pięknie wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz wykazały się wiedzą na temat Polski. Mimo wielkiej tremy, swoim pięknym występem udowodniły, że zasługują na miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. W drugiej części uroczystości, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją klasę i szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.                           
          Po tym, nastąpiła najważniejsza chwila – PASOWANIE. Pan dyrektor Marcin Szpond „czarodziejskim ołówkiem” pasował każdego Pierwszaka na ucznia. Miłym akcentem było wręczenie przez Pana Dyrektora legitymacji szkolnej, a przez rodziców drobnych upominków. Ten uroczysty dzień, na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów oraz ich Rodziców, którym gratulujemy wspaniałych pociech, a wszystkim Pierwszakom życzymy wielu sukcesów i radości w murach naszej szkoły.

           

          KONKURS RECYTATORSKI "KONOPNICKA DZIECIOM" W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH I KLASACH I - III

          3 października 2022 roku odbył się gminny konkurs recytatorski „Konopnicka dzieciom”,  zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubeni, Filia Straszydle we współpracy z naszą szkołą.
          Główne cele konkursu  to: popularyzacja twórczości Marii Konopnickiej, zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich i aktorskich dzieci, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
          W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Pani Małgorzata Solecka,  bibliotekarz GBP w Lubeni-Filia w Straszydlu, uroczyście powitała uczestników, przedstawiła kilka informacji o życiu i twórczości poetki, zapoznała uczestników, publiczność i gości  z celami konkursu. O wynikach zdecydowało trzyosobowe jury, w skład, którego weszły panie: Małgorzata Solecka, Marzena Kucab, Karolina Jazienicka-Miąsik. Recytację oceniano stosując pięciostopniową skalę (1–5). Na ocenę miały wpływ następujące elementy: tempo, intonacja, interpretacja, znajomość tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Przewodnicząca jury, pani Małgorzata Solecka podziękowała uczestnikom za urocze występy zaznaczając, że była to znakomita okazja do zaprezentowania talentów przed publicznością. Zaznaczyła, że to również możliwość dla dzieci do wzmacniania wiary we własne siły oraz wspaniała zabawa, posiadająca wiele aspektów zarówno dydaktycznych, wychowawczych oraz społecznych. Pogratulowała, podkreśliła ciekawe interpretacje oraz takie cechy, jak odwaga i wytrwałość w pamięciowym opanowaniu wierszy.
          Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
          Wyniki będą ogłoszone w najbliższym terminie na stronie internetowej naszej szkoły. 

          DZIEŃ CHŁOPAKA

          Dzień Chłopaka to młode święto, które zaczęto obchodzić w latach 90. Prawdopodobnie jest odpowiedzią na Dzień Kobiet obchodzony 8 marca i został zapoczątkowany w środowisku szkolnym. Szczególnie w szkołach podstawowych i średnich święto to cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
          Z tej okazji dziewczyny z klasy 8 postanowiły sprawić chłopcom z klasy niespodziankę. Przygotowały prezenty i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Jeszcze raz składamy WSZYSTKIM CHŁOPCOM najlepsze życzenia z okazji ich święta!

                   
                      DZIEŃ CHŁOPAKA - WYCIECZKA KLAS I - III DO RZESZOWA

          Dnia 30 września  2022 r. uczniowie klas I - III  wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa do Teatru „Maska” na spektakl pt. „Statek Noego”. Aktorzy zaprosili dzieci na rejs niezwykłym statkiem, na pokładzie którego podróżują wspólnie ludzie i zwierzęta. Przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl do opowiedzenia historii Noego i jego niezwykłej podróży wykorzystał włóczkowe lalki zwierząt. Dzieciom bardzo podobało się to przedstawienie. Zrealizowaliśmy cele wycieczki, jakimi było miedzy innymi rozbudzanie zainteresowań kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. W czasie wyjazdu uczniowie zwiedzili również Ratusz Rzeszowa. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
          Należy dodać, że z okazji Dnia Chłopaka, chłopcy z klas I – III otrzymali od swych koleżanek w klasach przepiękne upominki. W imieniu męskiej społeczności klas I – III, dziękujemy dziewczynkom i rodzicom za przygotowanie tych niespodzianek.

           

          DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA I "OTRZĘSINY " KLASY IV

          29 września w naszej szkole odbyły się ,,Otrzęsiny” klasy IV połączone z dyskoteką z okazji Dnia Chłopaka.
          Czwartoklasiści poddani zostali różnym próbom. Musieli przejść je pomyślnie, aby zostać przyjętymi w poczet uczniów starszych!
          Zmagali się w różnych konkurencjach takich, jak: test znajomości na temat szkoły i nauczycieli uczących w kl. IV-VIII,  przeciąganie liny, portret dyrektora szkoły rysowany z przewiązanymi oczami, picie soku pomidorowego na czas, czy zjedzenie kremówki bez użycia rąk. 
          Wszystkich zaskoczyło zaangażowanie i waleczność naszych Czwartoklasistów!  
          Na zakończenie zabawy czwartoklasiści zostali poczęstowani babeczkami z niespodzianką oraz wręczono im piękne medale, własnoręcznie wykonane przez członków SU.
          A później wszyscy świetnie się bawili w rytm muzyki młodzieżowej.

           

          LEKCJA W "MULTIKINIE"

           23 września uczniowie klas VI - VIII   uczestniczyli w ciekawej i świetnie przygotowanej lekcji w  ,,Multikinie” w Rzeszowie, której temat brzmiał: „Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych”.
          Zaproponowane przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin spotkanie miało na celu przygotowanie dzieci do świadomego odbioru tekstu kultury, jakim jest dzieło filmowe. Uczestnicząc w interaktywnych zajęciach, uczniowie dowiedzieli się, co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia, fizyka. Przekonali się,  jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają "Gwiezdne wojny”. 
          Uczniowie podczas spotkania, prowadzonego przez profesjonalnego aktora, poznali historię stosowania efektów specjalnych. Mogli zrozumieć, dlaczego hobbici w ujęciu kamery są tacy niscy, mimo że grający ich aktorzy byli średniego, a nawet wysokiego wzrostu. Ciekawostkę na pewno stanowiło to, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później, nawet po swojej śmierci. Te i inne wiadomości poparte zostały fragmentami wybranych obrazów i ujęciami z planów filmowych.
          Po lekcji  uczniowie obejrzeli film pt. „ Mój brat ściga dinozaury”, który opowiadał historię rodziny wychowującej dziecko z zespołem Downa.  Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy,  po prostu najlepszy – niczym superbohater. Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata.
          To była piękna opowieść o więzach rodzinnych, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo.

           

          WYCIECZKA KLAS I - III DO RZESZOWA

           Dnia 8.09.2022r. uczniowie klas I – III  wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Uczniowie kas I – II odwiedzili Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W czasie wycieczki brali udział w zajęciach edukacyjnych na temat  bezpieczeństwa w sytuacjach mogących wywołać pożar, oraz zachowania w czasie pożaru. Każdy uczestnik wycieczki założył mundur strażacki i hełm, by wcielić się w rolę prawdziwego strażaka. Następnie obejrzeli prezentację multimedialną na temat  bezpieczeństwa przeciwpożarowego, uczyli się zasad bezpiecznego obchodzenia się z ogniem, prawidłowego zgłaszania informacji o wypadku, utrwalili znajomość numerów alarmowych. Uczniowie zwiedzili wszystkie pomieszczenia znajdujące się na terenie jednostki, obejrzeli nowoczesny sprzęt wykorzystywany w czasie różnych akcji ratunkowych.
          W tym czasie uczniowie z kasy III odwiedzili kino i obejrzeli film pt,. "Pies  w rozmiarze XXL”. Śledząc burzliwe przygody bohatera, dowiedzieli się, że w każdej rodzinie najważniejsze jest to, by wszyscy jej członkowie wzajemnie się wspierali, a rodzice pozwalali dzieciom spełniać marzenia.

           

          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          1 września w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Uroczystości szkolne poprzedziła msza św. odprawiona w tutejszym kościele, a po niej nastąpiła część oficjalna już w szkole. Z programem artystycznym zatytułowanym ,,Witaj szkoło!” wystąpili uczniowie kl.VI. Z tęsknotą w głosie żegnali wakacje, a w sposób humorystyczny przedstawili, jaki model życia szkolnego, prowadzenia lekcji najbardziej odpowiadałby uczniom. Nie zapomnieli też o swoich młodszych kolegach z klasy pierwszej, którym udzielili wielu cennych rad. 
          Pan dyrektor Marcin Szpond życzył uczniom, aby ten rok był pełen sukcesów i spokojnej, wytężonej nauki, a nauczycielom - satysfakcji z wykonywanej pracy.
          Po uroczystości uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami. 
          Wszystkim uczniom życzymy, aby nauka była dla Was prawdziwą przyjemnością. Niech szkoła będzie dla Was miejscem bezpiecznym, przyjaznym i fascynującym. Samych sukcesów w roku szkolnym 2022/2023 i wielu wartych zapamiętania chwil.