• Rok szkolny 2016/2017

        • Zakończenie roku szkolnego

          23 czerwca już od samego rana wszystkim dopisywał humor – wszak to ostatni dzień roku szkolnego! Najpierw uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się w kościele parafialnym na mszy świętej, a następnie na akademii, podczas której uczniowie klas 0 - VI  zaprezentowali zebranym montaż słowno - muzyczny zatytułowany "Witajcie wakacje!". Tegoroczna uroczystośc była szczególna, gdyż  mieliśmy zaszczyt gościć Wójta Gminy Lubenia Pana Adama Skoczylasa.  Kolejną miłą częścią akademii bylo wręczenie uczniom klas I - III nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, oraz świadectw z paskiem i nagród książkowych uczniom klasa IV - VI. Rodzice wyróżnionych uczniów z klas IV – VI otrzymali z rąk p. dyrektora listy gratulacyjne. Pan Wójt Adam Skoczylas wręczył stypendia Wójta Gminy Lubenia uczniom którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie oraz nagrody dla uczennic, które zajęły wysokie miejsca w rejonowych zawodach w tenisie stołowym. Pan Wójt podziękował uczniom, dyrekcji i nauczycielom za pracę i naukę, jednocześnie życzył wszystkim zebranym wspaniałych wakacji.   Miłym akcentem kończącym tę akademię było wystąpienie p. G. Piecusiak-Głowackiej, która w imieniu wszystkich rodziców podziękowała nauczycielom za całoroczny trud włożony w nauczanie i wychowanie ich dzieci.  Po uroczystej akademii wszyscy uczniowie spotkali się jeszcze na krótką chwilę ze swoimi wychowawcami, by odebrać swoje świadectwa i w końcu wyruszyć w poszukiwaniu wakacyjnych przygód.               

           


          Ognisko klas I-III

          Rok szkolny 2016/17 pożegnaliśmy wspólnym ogniskiem rozpalonym tuż przy placu zabaw na terenie szkoły. Po raz ostatni piekli z nami kiełbaski uczniowie klasy III a i b. Humory i apetyt na zabawę na świeżym powietrzu dopisywały wyjątkowo. Z radością czekaliśmy na ten ostateczny dzień, kiedy dostaniemy cenzurki, podsumowujące naszą całoroczną pracę szkolną.

           


          Wyjazd do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku MARATON

          Każda, dobrze wykonana praca daje satysfakcję. Jeśli dodatkowo zostaje ona zauważona i nagrodzona, to warto się starać.   21 czerwca 2017r. 39 uczniów i 3 opiekunów gościło w Ośrodku Aktywnego Wypoczynku  MARATON w Lubeni. Wyjazd ten był nagrodą, ufundowaną przez Radę Rodziców, dla najlepszych uczniów naszej szkoły, którzy byli cały rok szkolny wyłaniani w ramach konkursu „Uczeń Miesiąca”.                                                                                                                          

          Czas zaplanowany przez pracowników MARATON-u był bardzo różnorodny. Spotkanie przygotowno pod hasłem „Przemoc i agresja. Jak sobie z nimi radzić?” Laureaci wzięli udział w prezentacji multimedialnej, z czasem na własną aktywność twórczą. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy: klasy I - III i IV – VI. Młodsi przygotowywali szaszłyki owocowo-warzywne. Starsi koktajle energetyczne z truskawek i szpinaku. Dla wszystkich baza sportowo-rekreacyjna ośrodka (hala sportowa, siłownia, ring) była  dużą atrakcją. Młodsza grupa była takża na wycieczce nad Wisłokiem, gdzie ośrodek   ma   działkę rekreacyjną. Laureaci pożegnani kiełbaską z grila i pieczonymi jabłkami, po dniu pełnym wrażeń na pewno w przyszłym roku szkolnym podejmą wyzwanie by zostać zwycięzcami w konkursie „Uczeń Miesiąca”.


          Wyjazd do Warszawy do Centrum Pieniądza NPB

          GBP - filia w Straszydlu dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Świt" Dwikozy oraz NBP realizowała projekt edukacyjny "Wędrówki przez świat pieniądza" w ramach, którego edukatorzy finansowi przeprowadzili warsztaty związane z tym tematem. Następnie uczniowie kl.V  wzięli udział w konkursie plastycznym "Moja pierwsza karta płatnicza". Czterech uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia w tym konkursie i miało okazję 20.06.2017 pojechać na darmową wycieczkę do Warszawy do Centrum Pieniądza NPB.Zwiedzili oni 16 sal tematycznych poświęconych historii pieniądza i bankowości. Mogli podziwiać unikalną kolecję kilkutysięcy monet i banknotów,  multimedia w ilości 240, nowoczesne rozwiązania interaktywne prezentujące wiedzę ekonomiczną w zrozumiały sposób. Przy użyciu najnowocześniejszych technik multimedialnych uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w różnych grach i quizach. Byliśmy pod dużym wrażeniem tak bogato wyposażonej multimedialnej i interaktywnej placówki.
          Oprócz tego mogliśmy podziwiać Warszawę z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.  Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą wycieczkę.


          Wycieczka klas I - III do Bochni

          14 czerwca uczniowie z klasy I, II i IIIa wraz z wychowawczyniami wyjechali na wycieczkę do Bochni. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu windą pod ziemię.
          Po zjeździe na uczestników wycieczki czekała kolejka, która jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć już wiele zabytków, postaci i ciekawych miejsc.
          Jedną z wielu atrakcji było zwiedzani kaplicy św. Kingi oraz udział w lekcji edukacyjnej "Spotkanie z bocheńskim skarbnikiem". Na zakońćzenie lekcji każdy otrzymał od skarbnika woreczek soli.
          Dopełnieniem atrakcji było przepłynięcie łodziami po jeziorze wypełnionym solanką. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn - miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie obiadu.
          Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Następnie zwiedziliśmy z zewnątrz zamek w Nowym WIśniczu. Pogoda i humory dopisywały wyjątkowo. Wycieczka ta zapisała się w pamięci uczestników jako jedna z bardzo udanych.


          Minipknik rodzinny

          11 czerwca miał miejsce minipiknik  rodzinny, którego główną ideą była pomoc uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym do naszej szkoły. W atrakcyjnym i bogatym programie imprezy znalazły się m.in. przedstawienie ,,Calineczka” w wykonaniu uczniów klasy I i II, występy Zespołu Pieśni i Tańca ,,Lubenka” i Zespołu Estradowego ,, Pasjonaci”, którym  szczególnie dziękujemy za poświęcony czas  i uświetnienie spotkania. Część artystyczna uzupełniona została rozgrywkami rodzinnymi i emocjonującym meczem piłki siatkowej: nauczyciele kontra rodzice


          VIII Gminna Olimpiada Sportowa

          2 czerwca odbyła się w naszej szkole VIII Gminna Olimpiada Sportowa klas I - III o puchar Wójta Gminy Lubenia. Pan Dyrektor Marcin Szpond dokonał oficjalnego otwarcia olimpiady, w której brało udział 36 zawodników. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w biegu, skoku w dal, torze przeszkód, skakaniu na skakance, rzutach do celu. Zmagania przebiegały zgodnie z zasadami walki fair-play, były bardzo zacięte. Zawodnicy walcząc o kolejne miejsca dla siebie i swojej szkoły wykazali się dużą sprawnością fizyczną. W wyniku zaciętej rywalizacji uzyskano następujące wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych.

          W  kategorii klas I:
          - bieg na dystansie 12 metrów - I miejsce Karol Kret
          - tor przeszkód - I miejsce Arkadiusz Fornal
          - sadzenie ziemniaków - I miejsce Paweł Włosiński,   II miejsce Solecka Kinga,   III miejsce Arkadiusz Fornal

          W kategorii klas II:
          - rzuty do obręczy - I miejsce Norbert Pietrzyk,   III miejsce Kacper Matuła
          - kozłowanie piłki - I miejsce Ksawery Rogóz
          - tor przeszkód -  I miejsce Daria Iskrzycka,   II miejsce Ksawery Rogóz

          W kategorii klas III:
          - bieg ze skakanką - II miejsce Płatek Aleksandra
          - tor przeszkód -   I miejsce Rogalska Izabelam,   III miejsce Emilia Fornal

          Pan Dyrektor Marcin Szpond wręczył zawodnikom medale i pogratulował osiągnięć.   Zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Straszydlu  30-24,  po raz kolejny zdobywając puchar Wójta Gminy Lubenia.


           Dzień Dziecka

          W oczekiwaniu na wakacje i chwile swobody z radością powitaliśmy atrakcje, jakie przyniósł nam 1 czerwca. Rozpoczęliśmy od koncertu talentów, przygotowanego pod kierunkiem p. A. Miciudy. Tegoroczni zwycięzcy to Maja Jaworska z kl. 0, Wiktoria Pęcherek z kl. 0, Aleksandra Łukaszyk z kl. I, Karol Wróbel z kl. IIIb, Aleksandra Spiss z kl. IV. Podziwialiśmy też występ taneczny naszych najmłodszych kolegów, uczniów kl.0 i przedszkola przygotowany pod kierunkiem p.R.Trzyny i p.A. Zając. Zaprezentowali oni piękne widowisko. Uczniowie klasy VI wystawili inscenizację pt. ,,Ten obcy", którą przygotowali zupełnie samodzielnie, czym zachwycili publiczność. Popis swoich niezwykłych umiejętności konstruktorskich dali członkowie Koła Modelarskiego z kl. VI, nad którym pieczę sprawuje p .M. Wilk. Zaprezentowane modele wraz z komentarzem na temat kulisów ich powstawania zachwyciły wszystkich. Główna atrakcja to lody, które przygotowały mamy z Rady Rodziców, a po nich liczne zawody i rozgrywki sportowe. Miło wspominamy ten czas.

           


          II Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

          2 czerwca  delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym i opiekunkami uczestniczyła w II Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II. Mottem tegorocznego spotkania, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II przy współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, były słowa: „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję”. Uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele ponad czterdziestu szkół z terenu województwa podkarpackiego,  rozpoczęła msza święta, odprawiona pod przewodnictwem JE biskupa Jana Wątroby. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli z Katedry Rzeszowskiej do Parku Papieskiego, gdzie parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i odśpiewano „Barkę”. Uroczystego otwarcia zjazdu dokonali przedstawiciele organizatorów - przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II   i dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. W czasie spotkania głos zabrali przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym. Pięknym zakończeniem zjazdu był koncert zespołu „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna oraz zespołu wokalnego z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek w postaci pysznych pierogów i papieskiej kremówki.


          26 maja- Dzień Mamy i Taty

          W kalendarzu jest wiele dni wyjątkowych i niezapomnianych. W tegorocznym szkolnym kalendarzu imprez takim właśnie zapisał się majowy piątek, kiedy to tak   licznie zgromadzili się rodzice uczniów klas I- III, aby wspólnie ze swoimi pociechami uczestniczyć w radosnym przeżywaniu swojego święta tj.Dnia Matki i Ojca. Serdecznie witając Szanownych Gości najstarsi uczniowie z kl. III a i b złożyli w imieniu swych kolegów najserdeczniejsze zyczenia, a następnie wszystkie dzieci  odśpiewały ,, sto lat" , oraz osobiście przekazały swym rodzicom gorące życzenia i wręczyły samodzielnie  wykonane upominki. O wielkiej matczynej miłości i chęci posiadania dziecka opowiedzieli przygotowani przez p. M. Piętę i p. M. Kucab uczniowie z klasy I i II w pięknej inscenizacji pt. ,,Calineczka". Bogata scenografia, bajkowe kostiumy, piękny podkład muzyczny, wzruszajace słowa inscenizacji wypowiadane z największym oddaniem przez ,,małych aktorów"  sprawiły, że w niejednym oku oglądającego rodzica zakręciła się łza wzruszenia. Dopełnieniem tego były liczne wiersze, pełne słów miłości, podziekowań, przeprosin,  recytowane przez uczniów z klasy III a i b przygotowanych przez  p. B. Dąbrowską i p. K. Kowalską, oraz śpiewane przez wszystkie dzieci liczne piosenki. Dołączając się do życzeń zdrowia, pomyślności w życiu i radości z rodzicielstwa dyrektor szkoły p. M. Szpond zakończył tą pełną ciepla uroczystość. 


          Wycieczka klas III-VI do kopalni soli w Bochni

          Wczesnym rankiem 23 maja b.r. uczniowie klas IV-VI oraz klasy III,, b'' wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wycieczkę do kopalni soli w Bochni. W drodze do celu odwiedzili miejsca godne uwagi ze względu na unikatowe zabytki. Było to więc: Dębno i piętnastowieczny zamek rycerski z resztkami murów obronnych, rowem z wodą i mostem - niegdyś zwodzonym, Lipnica Murowana i kościół pod wezwaniem św. Leonarda, pochodzacy z konca XV w. z przepięknymi polichromiami, dachem krytym gontem, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, oraz piękny szlak turystyczny w Nowym Wiśniczu, prowadzący przez teren Parku Krajobrazowego do Kamieni Brodzińskiego. Prawdziwą i główną atrakcją był pobyt w pochodzącej z XIII w. kopalni soli w Bochni. Niezapomniane wrażenia wywarł zjazd szesnastowiecznym szybem ,, Campi", przejazd kolejką podziemną ,, Kuba ", spacer korytarzami wykutymi w soli, a nade wszystko  jedyna na skalę światową przeprawa łodzią na dystansie 120m przez komorę  zalaną solanką, czy  w końcu kaplica  św . Kingi, przez którą przejeżdza podziemna kolejka i pojawia się na żywo wspomniana patronka białych gorników. Dopełnieniem niepowtarzalnych atrakcji był smaczny obiad w ,,Komorze Ważyn'', znajdującej się na głębokosci 250m, będącą  kolejnym unikatem na skale światową. To nie koniec niecodziennych wrażeń. Na  miłośników sportu i zabawy czekało pełnowymiarowe boisko sportowe, stół do gry w ping- ponga, bilarda, oraz mini plac zabaw. Nawet pokonanie ponad  300 schodów w dół i perspektywa przebycia tylu samych w górę,  nie zniechęciła nikogo i wszyscy dali popis tężyzny fizycznej, oraz zacięcia sportowego. Wszak możliwość rozegrania choćby krótkiego meczu pod ziemią na głębokości 250m jest dostępna tylko w Bochni i na dodatek w unikatowym, pełnym leczniczych właściwości mikroklimacie kopalni. Dla dociekliwych, szukających wrazeń z przeszłości prawdziwą gratką  okazała się lekcja edukacyjna z licznymi przezentacjami i atrakcjami multimedialnymi, która w obrazowy sposób i w szczegółach przedstawiła  pracę górnika , historię kopalni, oraz postęp cywilizacyjny od początku istnienia kopalni do dnia dzisiejszego. Zdecydowana większość uczestników wycieczki jednoznacznie uznaje, że była to  jedna z najwspanialszych, a nawet najwspanialsza wycieczka w ich karierze szkolnej. 


          Lekcja biblioteczna "Wędrówki przez świat pieniądza"

          11 maja uczniowie klasy V uczestniczyli w zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Straszydlu lekcji "Wędrówki przez świat pieniądza" prowadzonej przez p.Iwonę i Mariana Marców. Piątoklasiści mogli zobaczyć m.in. waluty różnych krajów oraz sprasowane banknoty wycofane z obiegu. Poruszony został również temat kart płatniczych i ich rodzajów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o historii pieniądza.


          Światowy Dzień bez Śmieci

          Słonecznego, 11 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Śmieci. Zorganizowany w tym dniu dla dzieci świetlicowych happening proekologiczny miał uświadomić, nauczyć i wyrobić nawyk dbania o środowisko najbliższe uczniowi. Wydarzenie planowane na 22 kwietnia, w którym to dniu przypada Światowy Dzień Ziemi, niestety pokrzyżowała nam pogoda. A to przecież inicjatywy ogólnoświatowe przypominające, uwrażliwiające na konieczność dbania o czyste środowisko, a tym samym komfort życia każdego z nas. Rozrzucone w trawie śmieci uczniowie posegregowali do worków na odpady: żółtego, białego, niebieskiego i szarego. Potem, w grupach, tak, by dać śmieciom "drugie życie" mieli przygotować Eko-ludka. Dzieci wykazały się kreatywnością, a każdy Eko-ludek był wyjątkowy.

          Inicjatywa ta została też wsparta przez  Dział Gospodarki Odpadami w Gminie Lubenia, którego pracownicy zakupili słodycze i drzewka owocowe dla małych ekologów.


          Pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Straszydlu

          9 maja zgodnie z tradycją pierwszoklasiści z naszej szkoły zostali pasowani na czytelnika Biblioteki Publicznej w Straszydlu. Uroczystość uświetnili uczniowie klasy II przygotowani pod kierunkiem p. Marzeny  Kucab, którzy przedstawili inscenizację pt. "Kłótnia wróżek". Uczniowie przebrani w przepiękne stroje wcielili się w role postaci bajkowych.  Bibliotekarka p. Małgorzata Solecka zapoznała z zasadami korzystania z biblioteki oraz poszanowania wypożyczanych egzemplarzy. Następnie bohaterowie uroczystości złożyli przyrzeczenie, a przy pomocy książki zostali pasowani na czytelnika. Każdy uczeń otrzymał z rąk bibliotekarki piękny, kolorowy dyplom oraz książkę.


          Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów klas IV - VI pod kierunkiem p. Aliny Miciudy. Podczas akademii usłyszeliśmy piękne wiersze patriotyczne, uczniowie przypomnieli także tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreślały galowe stroje i przygotowana scenografia. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.


          Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          Akademią pod znamiennym haslem ,, Wybacz Panie, że nasze kochanie Twej Boskiej miłości nie sięga" rozpoczęliśmy w dniu 12 kwietnia czas przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Nasi koledzy przygotowani przez p. K. Kotulę wyrecytowali pięknie wiersze opisujące bogatą tradycję przygotowań i obchodów świąt, a pieśni wielkopostne w wykonaniu uczniów klas IV- VI przy akompaniamencie p. B. Barana były dopełnieniem duchowego przezycia. Piękna sceneria i cała oprawa wraz z wieloma życzeniami  zdrowych, radosnych świąt , jakie przekazał wszystkim nauczycielom, uczniom , oraz personelowi dyrektor szkoły p. M. Szpond sprawiła, że podniosły i świąteczny nastrój towarzyszył nam nie tylko w szkole, ale też i w domu, gdzie wraz z najbliższymi uczestniczyliśmy w przygotowaniach do przeżywania Świąt Wielkanocnych. 


          Wizyta iluzjonisty

          12 kwietnia bieżącego roku gościliśmy w szkole iluzjonistę. Dobrze wiemy, że to, co nam pokazuje to wynik jego zręczności, niemniej jednak wielokrotnie byliśmy w stanie przytaknąć, że magia w jego wykonaniu istnieje naprawdę. Nie oparliśmy się znanym nam już trikom z wyciąganiem ping-pongów z ust, czy przeróżnych przedmiotów z kapelusza, a nawet rękawa naszych kolegów. Dał też popis żonglowania przedmiotami, czym zaskarbił sobie uznanie kazdego ucznia.


          Świąteczne warsztaty z rodzicami

          24 marca odbyły się warsztaty świąteczne dla rodziców i dzieci z klasy I prowadzone przez p. M. Piętę. Uczestnicy warsztatów otrzymali komplet materiałów niezbędnych do ozdobienia jajka wielkanocnego w formie stroika na stół. Wspólne wykonanie pracy rozwijało twórczość i kreatywność dzieci oraz wymagało współpracy i współdziałania z rodzicami. W przerwie między wykonywanymi pracami  był czas na poczęstunek i wypicie herbatki oraz degustację pysznych rogalików, które upiekła na tą  okazję jedna z mam. Udział w warsztatach był dla wszystkich okazją do lepszego poznania się. Możliwość wspólnej pracy poprzez twórczość artystyczną sprawiły dużo radości dzieciom i rodzicom.

          
           

           


           Wycieczka do Rzeszowa

          22 marca, a więc dzień po uroczystym powitaniu wiosny uczniowie klas II- III wyjechali wraz ze swoimi wychowawcami do kina Zorza w Rzeszowie na musical ,, Dzwonnik z Notre Dame".Spora porcja muzyki, piękne kostiumy i efekty świetlne, a przede wszystkim dramatyczne i poruszające losy głównego bohatera,  mocno poruszyły serca uczestkników i skłoniły do refleksji. Niewątpliwie, wszyscy uczniowie dokładnie zrozumieli, jak bardzo ważna w codziennym życiu jest tolerancja, akceptacja odmienności, nie tylko w poglądach, ale również w wyglądzie innych ludzi.  


          Pierwszy dzień wiosny

          21 marca jak co roku witaliśmy kalendarzową wiosnę. O tym, że już zawitała mieliśmy się przekonać, szukając jej znaków w okolicach szkoły, na czele z panem dyrektorem i nauczycielami podczas spaceru. Mając przed oczyma nabrzmiałe pąki, piękne bazie i pierwsze, wiosenne kwiaty, a w uszach radosny śpiew ptaków prezentowaliśmy jej kolejne uroki w konkursie na najciekawszy, wiosenny strój. Zwycięzcami okazali się :

          w kategorii klasy I- III 

          Im. Kornel Solecki-  kl. IIIa,   IIm. Zuzanna Rzeźnik- kl. II,  IIIm. Oliwier Głowacki- kl. IIIa,  

          w kategorii  klasy IV- VI

          Im. Arletta Szpond- kl. IV   wyróżnienie: Weronika Pietranowicz kl.V

          W dwugodzinnych zmaganiach kulinarnych wyczarowaliśmy prawdziwe arcydzieła z dostępnych owoców. Były piękne               i smaczne szaszłyki, lody, musy różnosmakowe,sałatki, koktajle, ciasto, pizza, oraz desery o znamiennych nazwach, chociażby "Piraci z Karaibów". Wyglądały zjawiskowo i doskonale smakowały, o czym zapewniali klasowi ,,prezenterzy", którzy opowiadali o kulisch ich powstawania.  


          Piąta rocznica śmierci Stanisławy Kopiec

          9 marca b.r. wspólnie z panem dyrektorem i swoimi nauczycielami wspominaliśmy dobrze nam znaną poetkę Stanisławę Kopiec, która 5 lat temu odeszła od nas. Z inicjaywy dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni p. A.Warzybok oraz bibliotekarki Biblioteki Publicznej w Straszydlu p.M.Soleckiej spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by przeżyć jeszcze raz to, co w swych prostych, pełnych humoru wierszach mówiła osobiście jeszcze tak niedawno. Piękna prezentacja multimedialna zawierająca występ na żywo, wspomnienia i przemyślenia poetki, a także wywiad przeprowadzony przez p.M.Solecką z jej córką, p.A.Zając, nauczycielką przedszkola sprawił, że postać Stanisławy Kopiec stała nam się jeszcze bliższa. ,, Poeci odchodzą pozornie, bo pisma po nich zostają" - głosił napis przygotowany przez p.B. Dudek-Strzępek oraz p.K.Kotulę, które włączyły się w przygotowanie tej uroczystości, a my zrozumieliśmy, że tak dzieje się naprawdę. 


          Dyskoteka walentynkowa

          16 lutego uczniowie klas IV - VI bawili się na dyskotece walentynkowej, podczas której dokonano wyboru Miss i Mistera Szkoły 2017. Do walki o "zaszczytny tytuł"  stanęło 6 osób wybranych w klasowych eliminacjach: Aleksandra Spiss i Karol Włosiński z kl. IV, Weronika Wiater i Dominik Gromek z kl. V oraz Izabela Grys i Mateusz Ziobro z kl. VI.  Kandydaci musieli rywalizować ze sobą w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.  Po zakończeniu konkurencji wszyscy uczestnicy dyskoteki w tajnym głosowaniu wybierali Miss i Mistera Szkoły. Miss Szkoły w roku 2017 została Izabela Grys z kl. VI, zaś Misterem Dominik Gromek z kl. V. Zwycięzcy zostali udekorowani koronami i szarfami oraz otrzymali skromne upominki.


          Wycieczka do Rzeszowa

          17 stycznia uczniowie należący do koła "Żywe kamienie" wraz z opiekunami p. M. Kucab, p. M. Piętą i p. K. Kotulą wyjechali na wycieczkę do Rzeszowa. Spacerując ulicami Rzeszowa odwiedzili Kościół oo. Bernardynów, gdzie obejrzeli szopkę bożonarodzeniową. Potem udali sie do kina Helios w Galerii  Rzeszów na film "Sing" - animowaną komedię - musical. Następnie po obejrzeniu filmu odwiedzili McDonald's. Miło i przyjemnie spędzili kolejny dzień ferii.


          Wycieczka klasy I do Kielanówki

          16 stycznia wychowawczyni Małgorzata Pięta zorganizowała wycieczkę dla uczniów klasy I do Kielanówki. Uczniowie wraz z całymi rodzinami zwiedzili niezwykłą bożonarodzeniową ruchomą szopkę - jedną z największych na Podkarpaciu. Miło i serdecznie przyjął ich proboszcz parafii, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o powstaniu tej szopki, przybliżył historię narodzenia Jezusa oraz sceny i postacie łączące historię i współczesność.


          Dzień Babci i Dziadka

          Miłość babci i dziadka jest bezcenna, niepowtarzalna i nie zna granic. Nic tego nie jest w stanie  zmienić, nawet groźne śnieżyce i silne mrozy, co potwierdza tegoroczna uroczystość Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole w dniu 12 stycznia. Na przekór temu co za oknem i w pogodzie był to najgorętszy i najpiękniejszy dzień stycznia, a to za sprawą ogromu życzeń, podziękowań, słów zapewniających o obustronnej miłości, uścisków, pocałunków, i upominków wykonanych własnoręcznie, często nieporadnie, ale z pełnym oddaniem, które złożyli na ręce swych dziadków ich wspaniali wnukowie. Kazde dziecko zaprezentowało ukochanym osobom to, co potrafi najlepiej, - pięknie recytowany wiersz, wspólny, piękny śpiew piosenek, jak głosił tytuł- ,, dla  Was   i o Was Dziadkowie." Uwieńczeniem były występy artystyczne - ,, Jasełka" wykonane przez uczniów z klasy I i II pod kierunkiem p. M. Kucab i p. M. Pięty, oraz inscenizacja ,, Dzikie łabędzie" , którą wraz z uczniami klasy III a i b przygotowały p. B. Dąbrowska i p. K. Kowalska. Mali artyści dali z siebie wszystko, a roztkliwieni dziadkowie bili niekończące się brawa. Pan dyrektor M. Szpond podziękował Dostojnym Gościom tak licznie przybyłym i życząc wiele zdrowia, radości, pociechy z wnucząt i wszelkiej pomyślności na co dzień zakończył tą gorącą, pełną miłości uroczystosć. 


          Zabawa chionkowa

          Mrożny czas karnawału rozgrzaliśmy gorącą zabawą 11 stycznia. Najwczśniej, bo już przed południem bawiły się przedszkolaki, oraz dzieci z klas 0- II. Ubrane w cudowne kostiumy, przedstawiające te mniej i najbardziej znane postacie z ulubionych bajek i kreskówek wyglądały zjawiskowo. Do zabawy nikogo nie trzeba było zachęcać. Wspaniała muzyka, oświetlenie i liczne konkursy prowadzone  przez di "a, naklejane odblaski i profesjonalny, karnawałowy makijaż", wykonywany na życzenie nadały zabawie wyjątkowego charakteru. Było wesoło, skocznie, czasami nawet tłoczno, ale właśnie o to chodziło. Gdy zmęczeni młodsi koledzy poszli do domu,  prawdziwy bal rozpoczęli,,  starsi." Wyjątkowo w tym roku to miano przypadło uczniom z klas trzecich.  Tu było mniej kostiumów, ale równie gorąca ochota i chęć zabawy. Makijaż oczywiście absolutna konieczność, niezwykle pomysłowe odblaski wykonane wg inwencji zainteresowanych,  zamieniły stroje w ,,magiczne cudeńka". Jakby tego było mało - liczne ,, sztuczki  ze światłem" nadały sali gimnastycznej i wszystkim  obecnym  wyjatkowego, magicznego charakteru. Nawet pizza serwowana przez rodziców z trójek klasowych w tym dniu miala ,,niezwykły smak".


          Odwiedziny w Domu Spokojnej Starości "Złote Liście"

          4 stycznia  uczniowie klas I i II oraz członkowie koła Żywe Kamienie” wraz z opiekunkami koła odwiedzili mieszkańców  Domu Spokojnej Starości "Złote Liście” w Zarzeczu. Podczas wizyty uczniowie prezentowali swoje umiejętności aktorskie, przedstawiając "Jasełka”. Dzieci swoim występem sprawiły dużą radość podopiecznym Domu Spokojnej Starości. Przedstawienie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Nie zabrakło łez wzruszeń, uśmiechu i szczerych     z serca płynących życzeń. Mieszkańcy domu z wielką życzliwością przyjęli przedstawicieli szkoły, co z pewnością sprawi, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci gospodarzy i młodych gości.

          Wyjazd był dla uczniów prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.


          Wigilia szkolna

          Zapach świąt i podniosła atmosfera wyczuwalne były w szkole już od kilku dni, a gdy od rana 22 grudnia zapachniało barszczem,  poczuliśmy magię Świąt Bożego Narodzenia. Dopełnieniem była piękna akademia przygotowana pod kierunkiem państwa Agaty i Pawła Rokitów, pełna treści związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi oraz pięknych kolęd i pastorałek zaśpiewanych przez uczniów klas IV- VI, przy akompaniamencie p. P. Rokity. W dalszej części symboliczne łamanie się opłatkiem z p.dyrektorem przez przedstawicieli każdej klasy, ciepłe i szczere życzenia, piękny kwiat i słodki upominek w postaci pierniczków złożone przez Samorząd Uczniowski na jego ręce oraz liczne podziękowania i życzenia zdrowia, radości, pomyślności w Nowym Roku płynące z obydwu stron. Napełnieni niezwykłą radością udaliśmy się do klas, po czym łamiąc się opłatkiem z kolegami, nauczycielami, rodzicami i personelem szkoły zasiedliśmy przy pięknie, świątecznie udekorowanym stole i spożyliśmy pyszny, wigilijny barszcz, przygotowany przez mamy z trójek klasowych. Mając w uszach dźwięki pięknych kolęd udaliśmy się do domu, by tam uczestniczyć w przygotowaniach do przeżywania Świąt w rodzinnej atmosferze. 


          Świąteczne warsztaty z rodzicami

          9 grudnia odbyły się w szkole warsztaty dla dzieci z klasy I i ich rodziców prowadzone przez wychowawczynię klasy p. M. Pietę. Celem spotkania było popularyzowanie pięknej tradycji wykonywania ozdób bożonarodzeniowych. Podczas warsztatów w ciepłej, przedświątecznej atmosferze dziecko z rodzicem wykonywało bombkę i talerzyk na opłatek techniką decupage.  Zajęcia dostarczyły nie tylko radości z wykonywania wspólnie z rodzicem pięknych prac, ale pozwoliły miło i twórczo spędzić wolny czas.

           


          Audycja muzyczna

          8 grudnia odbyła się w naszej szkole audycja muzyczna pt. "W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę", która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Muzycy przypomnieli nam piękne polskie kolędy i pastorałki. Przybliżyli nam także kolędy i pieśni  bożonarodzeniowe innych narodów.


          Mikołaj w szkole i domu

          Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Mikołaj pamiętał również o niepełnosprawnych uczniach naszej szkoły i odwiedził ich w domach.

          Dziękujemy Mikołajowi i mamy nadzieję, że za rok znów będzie o nas pamiętał.


          Pomoc dla Hospicjum

          Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji "Mikołąj" i przygotowaliśmy prezenty dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie i ich rodzeństwa. Wymarzone upominki i wizyta Mikołaja to chwile długo wspominane przez wszystkie maluchy. Mamy nadzieję, że ten moment będzie dla dzieci wyjątkowy i pozwoli zapomnieć choć na chwilę o trudach dnia codziennego. 
          Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję bardzo sedecznie dziękujemy. 


          Wizyta w mobilnym planetarium

          W pierwszy dzień grudnia tego roku uczniowie naszej szkoły odbyli niecodzienną podróż w przestrzeni i odwiedzili niezwykle odległe planety Układu Słonecznego, a to za sprawą mobilnego planetarium, które zagościło w Straszydlu. Niezwykła podróż wzbogacona została licznymi efektami akustycznymi i świetlnymi, obrazem w jakości 3D, dzięki czemu przez wspaniałe 45 minut czuliśmy się niejako ,,nieobecni"  na naszej planecie. Prócz  niecodziennych obrazów, które całkowicie zawładnęły nami usłyszeliśmy wiele cennych informacji na temat poszczególnych planet, ich charakterystycznych cech budowy, wykonywanych ruchach, a wszystko to podane w sposób prosty, obrazowy i zapadający w pamięć. Jedno jest pewne - kosmos uchylił przed nami mikroskopijny rąbek tajemnicy.   


          Nauka pływania

          Od 5 września do 30 listopada 2016r. uczniowie klas, II i III doskonalili swoje umiejętności pływackie. A to wszystko w ramach współpracy Gminy Lubenia z Centrum Sportu, Rekreacji i Turystyki w Strzyżowie. Nasze dzieci mogły zatem połączyć przyjemne z pożytecznym, naukę z zabawą w wodzie. Zajęcia odbywały się w poniedziałki i środy. Uczniowie klasy II pod okiem instruktorów uczyli się pływać, natomiast uczniowie klas III doskonalili umiejętność pływania nabyte w poprzednich latach na podobnych zajęciach.


          Andrzejki w kole "Żywe Kamienie"

          Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawiło co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
          Ten niezwykły czas miał miejsce we wtorek 29 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu,  kiedy to członkowie szkolnego koła przyjaciół Jana Pawła II ,,Żywe Kamienie” pod kierunkiem swoich opiekunów: pani M. Pięta, M. Kucab i K. Kotula wspólnie bawili się. Radości i uśmiechów nie było końca. W przerwie imprezy na rozbawionych uczestników czekał słodki i ciepły poczęstunek - gofry z bitą śmietaną i dżemem pieczone przez nauczycielki. Podczas degustacji, wszyscy mogli wsłuchać się w historię Andrzejek przedstawioną przez opiekunki koła, które następnie przystąpiły do najciekawszej części tej wizyty, czyli do wróżb. Rzecz jasna, nie zabrakło wróżby z butami ani też andrzejkowego serca z imionami przyszłych partnerów oraz wybranek serca. Impreza andrzejkowa zakończyła się przed godz.16.00. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

                                                                                                                                                                  


          Zabawa andrzejkowa

          Tegoroczne wróżby i zabawy andrzejkowe rozpoczęliśmy wcześniej, bo 21 listopada. Młodsi uczniowie w pięknych strojach bawili się od samego rana w rytm muzyki podawanej przez nieocenionego p. P. Rokitę, który zadbał też o efekty specjalne- ,,oświetlenie disco". Skoczne rytmy zagrzewały do tańca, a ulubione dziecięce melodie same  wprawiały nogi w ruch. Jak nakazuje obyczaj nie mogło braknąć wróźb. Najpierw przepowiadaliśmy swe losy w klasach, a jakby tego było mało starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla nas sporą porcję wróżb, z których jednoznacznie wynikało, że wszystkich czeka swietlana przyszłość. Smaczny poczęstunek przygotowany przez mamy z ,,trojek klasowych" sprawił, że to był dzień z ucztą ,,dla duszy i podniebienia". Kiedy najmłodsi udali się na zasłużony odpoczynek zabawę  rozpoczęli uczniowie klas IV- VI. Liczne wróżby, lanie wosku, dynamiczne tańce, wspaniała atmosfera, niespożyta energia i chęć zabawy uczyniły to popołudnie magicznym i wyjątkowym. Najbardziej zagożali zwolennicy zabawy zaczęli odliczać czas do kolejnej - czyli choinkowej. Oby czas im szybko płynął!.   


          Spotkanie z poetką Anną Kocór

          17 listopada bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole poetkę p. A. Kocór- naszą rodaczkę i absolwentkę szkoły. Spotkanie autorskie  ph,, Ziarno u Stasia zasiane, u Stacha zbierane " zorganizowała bibliotekarka p. M. Solecka, która też je rozpoczęła witając najpierw szanownego gościa, po czym przedstawiając najistotniejsze fakty z biografii. O swej pracy pisarskiej i pasji tworzenia rękodzieła poetka opowiedziała nam na samym początku. Mieliśmy okazję obejrzeć biużuterię ze sznurka, ozdobne przedmioty wykonane techniką ''decupage" jej autorstwa. Jak sama stwierdziła, jej twórczość jest specyficzna, zdaje się, że drzemią w niej dwie osobowości - jedna pisze wiersze proste, o codziennych, przyziemnych sprawach, druga - dorosłe i poważne. Nie zabrakło oczywiście pytań. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze wiersze napisła w szkole podstawowej, kiedy uczęszczała do Straszydla i chociaż 30 z nich spłonęło, do tej pory stworzyła  ich okło 200. Niektóre z nich mieliśmy okazję usłyszeć w wersji wykonanej przez samą poetkę, a były to :,, Każdy ma swoje miejsce na świecie", ,,Babcia ogrodniczka" ,,Talent ", ,,Grubasek". Miłe spotkanie zakończyło wręczenie przez p. M. Solecką nagród i dyplomów zwycięzcom i uczestnikom konkursu wiedzy dla klas II i III - ,, Z Brzechwą jest wesoło', który zorganizowała w bibliotece.

          Wyniki konkursu:

          I m. - Weronika Czekaj kl. IIIb.

          II m.-Maksym Szypuła, Zuzanna Rzeźnik- kl. II 

          IIIm.-Elżbieta Solecka kl. IIIb.

          Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy!

          Pani A. Kocór spotkała się rownież z uczniami klas IV- VI. Zaprezentowała im wiersze ,, te dorosłe".
          Podziękowaniem i wręczeniem symbolicznego upominku wykonanego  techniką origami i zakończyliśmy to miłe spotkanie. 


          Narodowy Dzień Niepodległości

          10 listopada bieżącego roku odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowana przez uczniów klas IV- VI pod kierunkiem państwa  Agaty i Pawła Rokita. Część artystyczną poprzedziły akcenty patriotyczne - odśpiewanie hymnu państwowego i wprowadzenie pocztu sztandarowego. Uroczysty oraz  podniosły ton montażu słowno - muzycznego przywołującego losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918 został wzbogacony pieśniami patriotycznymi, wymowną dekoracją oraz piękną prezentacją multimedialną, będącą  obrazowym dopełnieniem wspomnianych wydarzeń historycznych, pełnych poświęcenia, walki, cierpienia i nadziei pokładanych przez Polaków w powstaniach narodowych - styczniowym, listopadowym i licznych bitwach na wielu frontach. Tak bogata i piękna oprawa sprawiły, że wszyscy uczniowie w skupieniu i z zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali tej ciekawej lekcji historii.


          Audycja muzyczna

          10 listopada odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Audycja muzyczna pt. "Za mundurem pannny sznurem" związana była ze Świętem Niepodległości. Zabrzmiały pieśni patriotyczne i słynne marsze wojskowe. Dzieci poznały także nowe instrumenty: trąbkę i puzon.


          Dzień ''Śniadanie Daje Moc"

          Kolejny rok nasza szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym ,,Śniadanie Daje Moc". Na temat zdrowego odżywiania i roli poszczególnych posiłków dla naszego rozwoju i funkcjonowania, w tym także w czasie zajęć szkolnych  mówimy bardzo czesto w ciągu całego roku szkolnego, jednak co roku 8 listopada uczniowie najmłodsi wykorzystują tą wiedzę w praktyce przygotowując  samodzielnie pod okiem wychowawców zdrowe, piękne, kolorowe i smaczne kanapki, które zjadają z wielkim apetytem na drugie śniadanie. Tak też było w tym roku. Kanapki smakowały wybornie, a w klasach wyłoniły się kolejne ,,kulinarne talenty".


          Wizyta wolontariuszy w Domu Spokojnej Starości "Złote Liście" w Zarzeczu

          28 listopada 2016r. uczniowie  działający w szkolnym Kole Przyjaciół Jana Pawła II ,,Żywe Kamienie” wraz z opiekunkami koła: Panią M. Kucab, M. Pięta, K. Kotula odwiedzili mieszkańców  Domu Spokojnej Starości ,,Złote Liście” w Zarzeczu. Nauczycielki poprowadziły z pensjonariuszami i uczniami warsztaty  z haftu płaskiego. W trakcie spotkania dzieci przedstawiły gospodarzom sylwetkę Patrona Szkoły, prezentując kroniki szkolne oraz wiersze o Janie Pawle II  autorstwa naszych uczniów. W dalszej części spotkania dzieci podziwiały galerię prac plastycznych wykonanych przez pensjonariuszy. Spotkanie upłynęło w atmosferze ciepła i serdeczności oraz dostarczyło uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń.


          Pamiętamy o zmarłych

          W ostatni tydzień października nasze myśli,działania kierują się w stronę bliskich i znajomych, którzy w różnych okresach odeszli od nas oraz tych, którzy polegli w obronie wolności. Chcąc oddać hołd i uczcić pamięć uczniowie nazej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili miejscowy cmentarz. Minutą ciszy uczcili pamięć i oddali hołd braciom Bieda zastrzelonym przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Pamiętali też o grobie nieznanego żołnierza, którego ciało znaleziono na terenie Straszydla, grobach uczniów naszej szkoły, którzy bardzo wcześnie odeszli oraz zapomnianych mogiłach. W ciszy i skupieniu zapalili symboliczny znicz, następnie złożyli stroiki wykonane przez rodziców. 


          Teatrzyk ,,Smerfne przygody"

          W mglisty, poniedziałkowy poranek 24 października bieżącego roku uczniowie klas 0-III naszej szkoły przenieśli się w bajkowy świat, w którym prym wiodą ulubione Smerfy. Nie brakło oczywście złego i mściwego Gargamela czyhającego na sposobność, by srogo rozprawić się z niebieskimi stworzonkami. Jak zwykle użył swoich sztuczek. Tym razem specjalne kajdanki z chipem, licząc na niezwykły triumf oraz ostateczne pokonanie wrogów. Plan się nie powiódł, bo z pomocą przyszli nasi uczniowie: Sylwia, Nikola, Martynka, dwóch Ksawerych i Smerfy: Ważniak, Łasuch, Śpioch. Gargamel kolejny raz przegrał, a uczniowie dowiedzieli się, że nigdy nie jest za późno, by naprawić wyrządzone zło, a umiejętność przyznawania się do błędu czy winy może mieć iście magiczną moc.


          Warsztaty profilaktyczne "Czy dokuczanie jest przemocą?"

          19 października uczniowie klas III, IV i VI wzięli udział w warsztatach profilaktycznych "Czy dokuczanie jest przemocą". Warsztaty nie tylko miały na celu uświadomienie dzieciom czym jest przemoc, ale również czym charakteryzuje się zachowanie agresywne oraz co różnicuje je od tzw. „dokuczania”. Ważną rolę odegrały tu emocje, które dzieci miały za zadanie rozpoznać, nazwać i pokazać. Ten fragment zajęć pomógł dostrzec jakie emocje towarzyszą osobie, która doświadcza dokuczania, bądź jest ofiarą przemocy. Zaprezentowane metody umożliwią właściwe interwencje w sytuacjach trudnych. Dzieci umocniono w przekonaniu, że mogą sobie pomóc na różne sposoby. Niezwykle ważne jest koleżeństwo i dostrzeganie wzajemnych trudności. Obojętność i poczucie że „mnie to nie dotyczy” zostawiono daleko za sobą.​


          Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          ,,Nauczyciel na swój dzień" - tak śpiewali uczniowie klas młodszych przygotowani przez swoich wychowawców na uroczystej akademii w dniu 13 października bieżącego roku. Dziękowali swym nauczycielom za pierwsze litery, za uśmiech, serce, wiedzę. Przepraszali za złe zachowanie i uczniowskie wybryki. Pierwszoklasiści niezwykle przejęci złożyli ślubowanie na sztandar, a pan dyrektor Marcin Szpond uroczyście pasował ich na uczniów naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nowym członkom społeczności szkolnej skromny upominek, a wszystkim nauczycielom symboliczną różę jako wyraz wdzięczności i podziękowania za trud nauczania oraz wychowania. W dalszej części pan dyrektor złożył wszystkim pedagogom serdeczne życzenia, natomiast w dowód uznania za wzorową pracę i sukcesy dydaktyczne uhonorował Nagrodą Dyrektora następujących nauczycieli: p. P. Rokitę, p. M.Kucab, p.M.Piętę, p. A. Rokitę, p.A.Miciudę oraz p.R.Trzynę. Przekazał również p.P.Rokicie Nagrodę Wójta Gminy za wybitne osiągnięcia sportowe na szczeblu powiatowym. Na zakończenie uroczystości przewodnicząca Rady Rodziców p.G. Piecusiak- Głowacka złożyła na ręce dyrektora bukiet kwiatów wraz z najserdeczniejszymi życzeniami i podziękowaniami dla całego grona pedagogicznego.


          Audycja muzyczna

          W czwartkowy poranek 13 października br. rozpoczęliśmy kolejny cykl comiesięcznych audycji muzycznych.  Wśród przybyłych muzyków z Filharmonii Rzeszowskiej rozpoznaliśmy panią Wiesię i pana Sławka, którzy śpiewająco powitali wszystkich, a szczególnie liczne grono najmłodszych melomanów. Podczas tej audycji, zatytułowanej "Dzień dobry, Pani Muzyko" zostaliśmy wprowadzeni w  tajemniczy świat muzyki. Przypomnieliśmy sobie znaczenie podstawowych elementów dzieła muzycznego: melodii, dynamiki, tempa czy artykulacji. Instrumentem, który tym razem został "rozłożony na czynniki pierwsze" był klarnet. Poznaliśmy jego poszczególne elementy, usłyszeliśmy dźwięki, które wydaje i rozkoszowaliśmy się dobrze znanymi melodiami, choćby z filmu "Shrek".

           

           

           

           

           


          Obchody Dnia Papieskiego

           9 października obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły połączone z XVI Dniem Papieskim.  Jak co roku ubrani w żółte chusty na czele ze sztandarem wyruszyliśmy uroczystym korowodem spod szkoły do kościoła, by uczcić naszego patrona - świętego Jana Pawła II. Uczestniczyliśmy w mszy świętej, a następnie w uroczystej akademii pt. "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia" przygotowanej przez uczniów klas IV - VI pod kierunkiem p. A. Miciudy. Wzruszające słowa i przesłania naszego patrona wypowiedziane za życia a odtworzone z taśmy oraz te wyrecytowane przez naszych kolegów głęboko zapadły nam w serca. Piękna prezentacja multimedialna ujmująca przesłania drogiego nam papieża przygotowana przez p. A. Wilk oraz doskonała oprawa muzyczna w wykonaniu p. B. Barana sprawiły, że postać świętego Jana Pawła II stała się nam jeszcze bliższa.


          Gala finałowa IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec „O lubeński dzwon"

           3 października br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubeni spotkali się ci, którym bliska jest poezja naszej rodzimej poetki Stanisławy Kopiec. Byli wśród nich także przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej i Grona Pedagogicznego. Uczestnicy uroczystej gali finałowej podsumowującej kolejną edycję konkursu poezji o tematyce wiejskiej poznali tegorocznych laureatów i zwycięskie utwory, wysłuchali wspomnień p. Czesława Drąga zatytułowanych "Stasine reminiscencje" i obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Lubeńska Róża – z rodzinnego albumu". Występ przed tak wymagającą publicznością był nie lada przeżyciem dla naszych uczniów z kl. III - V, którzy zaprezentowali program artystyczny pt. "Wystarczy pstryk, by poezja Kopcowej zaczęła lśnić", przygotowany przez p. Bernadetę Dudek-Strzępek i p. Krystynę Kotulę. Na zakończenie uczestnicy gali wysłuchali koncertu zatytułowanego "Wszystko jest poezją".  Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac konkursowych pt. " W bajkowym królestwie Stanisławy Kopiec", wśród których mogliśmy znaleźć  ilustracje wykonane przez naszych uczniów.

           


          Akcja charytatywna "Szkoło pomóż i Ty"

          Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji charytatywnej ,, Szkoło pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja miała na celu pomoc 19-letniemu Danielowi Czerniakowi, który od 7-go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe objawiające się niedowładem czterokończynowym oraz padaczką lekoodporną. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone  na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w postaci rowerowózka.


          Dzień Chłopaka

          Tegoroczny Dzień Chłopaka w młodszych klasach upłynął wśród zabaw, konkursów, niespodzianek i pysznych smakołyków. Każda klasa obchodziła je we własnym gronie, ale wspólne było to, że dziewczynki życzyły swym kolegom zdrowia,stu lat życia, piątek i szóstek w szkole, spełnienia marzeń oraz wiecznie trwającej wspaniałej zabawy. Wprawdzie pogoda spłatała figla, bo padal deszcz,więc planowane ognisko nie doszło do skutku, niemniej jednak kiełbaska pieczona w piekarniku smakowała wybornie, a zadowolenie                i uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczniów przez cały dzień.


          Wycieczka klas II i III  do Rzeszowa

          29 IX 2016 r. uczniowie klas II i III ,,a" i ,,b" wraz ze swoimi wychowawcami p. M. Kucab, p. B. Dąbrowską oraz p. K. Kowalską wybrali się do kina ,,Zorza" w Rzeszowie, by obejrzeć film pt: ,,Sekretne życie zwierzaków domowych". Po prelekcji w ciepłych promieniach jesiennego słońca spacerowali ulicami rzeszowskiej Starówki, podziwiali uroki fontanny multimedialnej, by następnie pełni pozytywnych wrażeń powrócić do domu. W drodze powrotnej żywo dyskutowali i zgodnie uznali, że zwierzaki z filmu kierują się takimi zasadami współżycia jak dzieci i dorośli, zarówno w szkole, jak i w domu. 


          Dyskoteka i "otrzęsiny" klasy IV

          28.09.2016r. uczniowie klas starszych bawili się na dyskotece z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka. Podczas imprezy odbyły się "otrzęsiny" czwartoklasistów. Jak co roku koleżanki i koledzy z klasy IV zostali poddani różnorodnym próbom, w których mieli wykazać się inteligencją, sprytem i poczuciem humoru. Był konkurs wiedzy, taniec na gazecie, rysowanie portretów z zawiązanymi oczami, łowienie jabłek ustami. Na koniec tradycyjnie odbyła się degustacja oryginalnych w smaku kanapek i napoju. Dzielni czwartoklasiści zostali w nagrodę udekorowani medalami z Pokemonami i zaproszeni do wspólnej zabawy.


          Rajd pieszy klas IV - VI do Sołonki

          W słoneczny poranek 14.09.2016r. uczniowie z klas IV - VI razem ze swoimi wychowawczyniami wyruszyli pieszo do Sołonki. Wybrali trasę wiodącą przez las, co bardzo ucieszyło wszystkich wielbicieli grzybobrania. Niektórym z nich udało się znaleźć całkiem dorodne okazy. Nieco zmęczeni dotarli do Kaskady solankowej, gdzie mieli czas na odpoczynek, posiłek i  zabawę. Korzystając z pięknej pogody, podziwiając cudne widoki, przemierzali kolejne wzgórza i pagórki  w drodze powrotnej do Straszydla.


          Wycieczka klas I-III do Kaskady Solankowej w Sołonce

          9 IX 2016r. korzystając z ciepłych, słonecznych dni odchodzącego lata uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Kaskady Solankowej w Sołonce. Uroki tego miejsca, świeża bryza solna oraz wielki apetyt na zabawę i relaks naszych młodszych uczniów sprawiły, że wszyscy zadowoleni powrócili do szkoły. Nawet nieco dłuższy spacer w drodze powrotnej nie zatarł tych pięknych, pozytywnych wrażeń. 


           


          Rozpoczęcie roku szkolnego

          Donośny dźwięk  dzwonka witał uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy po mszy świętej inaugurującej nowy rok 2016/2017 gromadzili się w szkole. Podczas uroczystej akademii  piątoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. "Skończone wakacje. Rok szkolny przed nami”, przygotowany pod kierunkiem p. Aliny Miciudy. Pan dyrektor Marcin Szpond przywitał wszystkich wracających z letniego wypoczynku, a w szczególności 25-osobową grupę oddziału przedszkolnego, która w tym dniu rozpoczynała swą wielką szkolną przygodę      i na nowy rok szkolny uczniom i nauczycielom życzył  zapału do pracy, wytrwałości i wielu sukcesów.