• Rok szkolny 2020/21

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

          Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że przez większość roku szkolnego uczyliśmy się w sposób zdalny. Ale doczekaliśmy się uroczystego pożegnania roku szkolnego. Był to szczególnie ważny moment dla uczniów klasy ósmej, którzy pożegnali się ze szkoła, nauczycielami, kolegami i koleżankami. Najpierw wszyscy uczestniczyli w mszy świętej, a następnie w pożegnalnej akademii na sali gimnastycznej. Tegoroczni absolwenci przygotowali montaż słowno muzyczny pod kierunkiem p. Moniki Borowiec – Zegar, któremu towarzyszyło motto: „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.” Uczniowie pożegnali się słowami: „Dzisiaj odchodzimy stąd dojrzalsi, gotowi do rozpoczęcia nowego etapu naszego życia”. Przygotowali również prezentację multimedialną, w której zawarli wspomnienia z lat spędzonych w murach naszej szkoły. Na pamiątkę przekazali również na ręce Pana Dyrektora pamiątkowe tablo. Uczniowie klas siódmych pożegnali tegorocznych absolwentów pięknymi życzeniami, piosenką i upominkami. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla ósmoklasistów. Następnie absolwenci odebrali od Pana Dyrektora świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Nagrody i świadectwa z paskiem otrzymali również uczniowie klas IV –VII, a listy gratulacyjne wręczone zostały rodzicom wyróżnionych uczniów.
          Pani Marta Gromek w imieniu wszystkich rodziców podziękowała dyrektorowi i nauczycielom za trud i wysiłek, jaki włożyli w nauczanie i wychowanie dzieci w tym trudnym i wyjątkowym dla wszystkich roku szkolnym.
          Na zakończenie Pan Dyrektor podsumował cały rok pracy i życzył wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji.

          WYCIECZKA KLASY IV I V DO SOŁONKI

          Wreszcie się doczekaliśmy! W końcu, po tak długiej przerwie, mogliśmy się wybrać na wspólną wycieczkę.

          22 czerwca uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w lekcji muzealnej w Sołonce. Pan Antoni Sikora barwnie i z pasją opowiadał o eksponatach zgromadzonych w muzeum. Mówił o życiu codziennym naszych dziadków i pradziadków, wspominał sławnych ludzi wywodzących się z terenu Sołonki i Straszydla. Po tej fascynującej lekcji udaliśmy się do kaskady solankowej, by w cieniu drzew móc się delektować piękną pogodą, uroczym krajobrazem i bawić się  w swoim towarzystwie. Nasza wycieczka, choć niezbyt długa, wszystkim przypadła do gustu. W wyśmienitych nastrojach, wypoczęci  i zrelaksowani, wyruszyliśmy krętymi, leśnymi dróżkami, poprzez pola w drogę powrotną do szkoły.

          Z niecierpliwością czekamy już na kolejną wycieczkę, ale to dopiero w przyszłym roku szkolnym.

           

          WYCIECZKA KLAS I - II DO SOŁONKI

          Dnia 21 czerwca 2021r. uczniowie klas I i II wraz z wychowawcami p. Krystyną Kowalską , p. Małgorzatą Pięta i p. Aldoną Zaleską wyjechali na wycieczkę do Sołonki. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Izby Regionalnej.  Lekcję muzealną poprowadził Pan Antoni Sikora, który ciekawie opowiadał o eksponatach zgromadzonych w muzeum.  
          Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy  przedmioty ukazujące życie codzienne ludzi na wsi w dawnych czasach, ekspozycję izby mieszkalnej, obiekty związane bezpośrednio z gospodarką rolną naszych dziadków i pradziadków. Lekcja muzealna z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.
          Następnie wyruszyliśmy pieszo do Kaskady Solankowej, gdzie wspólnie z kolegami i koleżankami mogliśmy wspaniale się bawić,  oddychać zdrowym powietrzem oraz spróbować wody solankowej.   
          Zajęcia miały na celu przybliżyć uczniom walory krajobrazowe i przyrodnicze najbliższej okolicy. Mieszkając w danym miejscu nie często zauważamy piękno przyrody, która nas otacza. Kondycja naszych uczniów została również sprawdzona i stwierdzamy, że ma się całkiem dobrze. Najważniejsze jednak jest to, że wszystkim udało się przejść cały dystans bez kontuzji czy urazów.
          To był wspaniały dzień w szkolnym życiu uczniów, pomimo dużego upału, bolących nóg i zmęczenia wszyscy z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.           

                         

          NOC FILMOWA W NASZEJ SZKOLE

          Noc z 18 na 19 czerwca była wyjątkowa dla naszych uczniów, ponieważ wzięli udział w nocy filmowej. Wspólne nocowanie rozpoczęło się ogniskiem o godzinie 20.00 w piątek  i zakończyło się w sobotę o 6.00 rano. Głównym celem spotkania była integracja i miłe spędzenie czasu ze sobą. Podczas nocy filmowej uczniowie obejrzeli zaproponowane przez siebie produkcje filmowe. Spędzenie nocy w szkole wymagało odpowiedniego przygotowania, toteż nie obyło się bez nadmuchiwania materacy czy rozkładania śpiworów. Podczas „nieprzespanej nocy” nie zabrakło tańców, pogawędek i wspólnego delektowania się pizzą oraz tostami. 
           
          Z pewnością uczestnikom nocy filmowej pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień.

          RAJD PIESZY PO OKOLICY

          Tradycją  klas I – III stają się rajdy piesze po najbliższej okolicy - niby znanej, a jednak do końca nieodkrytej. W tym roku 18 czerwca 2021r. uczniowie  klas II  i III wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Piętą, p. Marzeną Kucab i p. Klaudią Borkowską odbyli rajd pieszy  przysiółkami  Straszydla. Rano ruszyliśmy ze szkoły idąc w kierunku Rzek przez Pustki. Po pokonaniu najwyższego wzniesienia, odbył się krótki postój. Rodzice  p. Aldona Zaleska i p. Urszula Skowron przygotowały dla wszystkich uczestników rajdu miłą niespodziankę -  mini piknik na ogrodzie. Na rozłożonych kocach można było poleżeć, a na stole szwedzkim poczęstować się ciastem, ciasteczkami, cukierkami, paluszkami i różnym piciem. Po krótkim odpoczynku, miłym i ,,słodkim” przyjęciu czas było iść dalej bo droga była jeszcze daleka. Dalsza trasa rajdu prowadziła przez Zimny Dział,  Nalepki i zejście do Zajazdu Staropolskiego, gdzie czekała na nas pyszna pizza, która bardzo wszystkim  smakowała. Następnie wróciliśmy do szkoły bardzo zmęczeni i opaleni, ale także zadowoleni i gotowi na następny rajd.
          Dziękujemy rodzicom za ciepłe, serdeczne przyjęcie i niezwykłe ,,słodkości”, którymi nas panie szczodrze obdarowały.

          PROJEKT EDUKACYJNY "BYĆ JAK IGNACY. NAUKA TO PRZYSZŁOŚĆ"

          Uczniowie klasy VIII założyli koło naukowe: „Ósmaki to Kozaki” i wzięli udział w programie naukowym „Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość” Organizatorem projektu była Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza a patronem honorowym - Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego celem było rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicz, innych polskich naukowców i ich wynalazków oraz promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie. Konkurs składał się z czterech etapów, połączonych ze sobą wspólną fabułą. W ramach trzeciego etapu, uczniowie przygotowali makietę miasta i pojazdu przyszłości. Uczestnicy wzięli pod uwagę wpływ pojazdu na środowisko naturalne, ekologię oraz wykorzystanie energii odnawialnej. W ramach czwartego etapu, nagrali filmik odpowiadający na pytanie, jak nowa technologia i technologia przyszłości może pomóc ludziom w codziennym życiu.
           Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i inwencją twórczą.

          PROJEKTY CHEMICZNE

          Działania podjęte w ramach realizacji projektu edukacyjnego " Racjonalne odżywianie a fast food", Niedożywienie" oraz " Woda- niezwykły związek chemiczny"- skierowanego do klas VII i klasy VIII opierały się na wspólnej pracy uczniów w wybranych grupach, na dokonywaniu analizy stworzonych ankiet skierowanych do uczniów i rodziców, diagnozujących ich nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną oraz zapoznaniu w przygotowywanie diet dla określonych grup społecznych. Odbyły się pogadanki, prezentacje, wywiady na temat zdrowego stylu życia wg piramidy pokarmowej, otyłości i nadwagi, niedowagi i innych skutków niewłaściwego odżywiania się. W ramach zadania wykonano ulotki dotyczące zagadnień i haseł związanych ze zdrowym stylem życia. Uczniowie także wykonywali doświadczenia i przygotowywali ich interpretację. Zadania laboratoryjne jakie wykonano to: wykrywanie skrobi w śmietanie, maśle, mące, wykrywanie tłuszczu w produktach spożywczych. Uczniowie szczegółowo poznali pojęcia i właściwości białek, tłuszczów i cukrów. Potrafią zastosować technologie informacyjne do przygotowywania i prezentacji plakatów, ulotek i ankiet oraz krótkich filmików.

          W ramach projektu "Woda- niezwykły związek chemiczny" uczniowie przedstawili relację działania oczyszczalni ścieków, przeprowadzono wywiady z pracownikami oczyszczalni ścieków w Siedliskach, opracowano i przeprowadzono ankiety wśród uczniów i członków rodziny odnośnie jakiści wody i jej zużycia, przygotowano program oszczędzania wody w domu, uzyskane wyniki przedstawiono w prezentacjach multimedialnych.

          PASOWANIE NA UCZNIA

          9 X 2020r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły - a więc pierwszoklasiści zostali pasowani na ucznia. Ten doniosły i uroczysty dzień mimo pełnego reżimu sanitarnego był wyjątkowy i wyzwolił uczucie dumy, radości i zadowolenia. Uroczystość przygotowana w całości i tylko przez pierwszoklasistów nie odbiegała poziomem, treścią i ogólnym wyrazem artystycznym, od tych z lat ubiegłych. Mali bohaterowie uroczystości stanęli na wysokości zadania. Pięknie, z pełną ekspresją i zaangażowaniem emocjonalnym recytowali wiersze, śpiewali piosenki wzbogacając je o interpretację ruchową. Musieli też udowodnić, że są godni i gotowi, by stać się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu.  Zwycięsko przeszli przez serię pytań związanych ze szkołą i nauką, po czym w obecności dyrektora szkoły p. Marcina Szponda, wychowawczyni p. K. Kowalskiej oraz własnych rodziców złożyli uroczyste Ślubowanie. W dalszej części dyrektor szkoły dokonał aktu Pasowania. Pamiątkowe zdjęcie na tle bogatej dekoracji i drobne upominki ufundowane przez rodziców zakończyło to jakże uroczyste i ważne dla pierwszoklasistów i ich rodziców wydarzenie.

           

          DZIEŃ DOBRY SZKOŁO! ROK SZKOLNY 2020/21 WYSTARTOWAŁ

          Tegoroczna inauguracja roku szkolnego odbyła się w wyjątkowo okrojonym składzie – wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele. 1 września rozpoczęcie roku szkolnego poprzedziła msza święta odprawiona w parafialnym kościele. Na uroczystej Inauguracji Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2020/2021 gościliśmy Panią Elżbietę Wolan - Starszego Wizytatora z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Tegoroczną część artystyczną przygotowała klasa VI, która rozbawiła zgromadzoną publiczność, prezentując skecz kabaretowy ukazujący lekcje języka polskiego.  Po rozrywkowej części głos zabrał dyrektor szkoły Pan Marcin Szpond. Przemówienie miało wyjątkowy i inny niż dotąd charakter, ponieważ przede wszystkim dotyczyło zapoznania uczniów z regulaminem funkcjonowania szkoły w dobie Covid-19.
          - Ten rok jest wyjątkowy, nie tylko dlatego, że wracamy do szkoły po półrocznej przerwie. Przede wszystkim jest szczególny ze względu na fakt, że chyba większość z Was cieszy się z powrotu do szkoły, jak nigdy dotąd.  Choć jesteście w maseczkach, widać w Waszych oczach radość i ekscytację z powrotu do szkoły w nowej, nieznanej nam jeszcze odsłonie – powiedział na zakończenie gospodarz szkoły Pan Marcin Szpond.