• Rok szkolny 2019/20

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          26 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas ósmych. Rodzice i nauczyciele obejrzeli program artystyczny przygotowany przez absolwentów pod kierunkiem p. Aliny Miciudy i p. Moniki Borowiec – Zegar pt. ,,Ile razem dróg przebytych…”. Były humorystyczne skecze z życia uczniowskiego, ale też słowa podziękowań, przeprosin i życzeń. Na pamiątkę uczniowie przekazali na ręce Pana Dyrektora tablo.
          Jak to bywa w zwyczaju szkoły, także przedstawiciele siódmej klasy pożegnali swoich starszych kolegów. Wzruszenie ścisnęło serce niejednej osobie, bo przecież każdy pozostawił w tej szkole cząstkę siebie.
          Następnie dyrektor wręczył uczniom klasy VIII świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Nagrody i świadectwa z paskiem otrzymali również uczniowie klas IV –VII, zaś listy gratulacyjne wręczone zostały rodzicom wyróżnionych uczniów.
          Z rąk Pana Dyrektora odebrały nagrody nasze młode siatkarki, które zajęły I miejsce w powiatowych zawodach w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczniowie uhonorowani stypendium Wójta gminy Lubenia otrzymali listy pochwalne.
          P. Marta Gromek w imieniu rodziców podziękowała dyrektorowi  i nauczycielom za trud i wysiłek, jaki włożyli w nauczanie i wychowanie dzieci w tym trudnym i wyjątkowym dla wszystkich roku szkolnym.
          Życzenia Pana Dyrektora, udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji, zakończyły akademię i rok szkolny 2019/2020.

          EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          W dniach 16-18  czerwca 2020 r. uczniowie klasy ósmej  przystąpili do długo oczekiwanego egzaminu podsumowującego lata nauki w szkole podstawowej.  Egzamin trochę różnił się od tego z poprzedniego roku, gdyż został przeprowadzony  w warunkach obowiązującego reżimu sanitarnego wprowadzonego ze względu na pandemię koronawirusa. W pierwszym dniu  ósmoklasiści zmagali się z językiem polskim, w drugim zmierzyli się z zadaniami  z matematyki, w ostatnim zaś dniu – zdawali egzamin z języka angielskiego. 
          Taki egzamin to na pewno dla wszystkich piszących wielki stres, ale miejmy nadzieję, że nie przeszkodził uczniom w poprawnym rozwiązaniu arkuszy egzaminacyjnych.

          TARGI EDUKACYJNE

          27 lutego 2020 r. uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Targach Edukacyjnych. Swoją ofertę dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych przygotowały szkoły średnie z terenu Rzeszowa. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały następujące szkoły: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół nr 1,  Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości, Zespół Szkół Gospodarczych, Zespół Szkół Spożywczych, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Samochodowych, Centrum Kształcenia
          Zawodowego, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego.
            Każdy z wystawców przygotował stoisko i materiały, by zainteresować potencjalnych nowych uczniów. Uczniowie oraz nauczyciele prezentowali oferty swoich szkół, rozdawali ulotki i ciekawie odpowiadali na nasze pytania, rozwiewając wszelkie wątpliwości, dotyczące wyboru przyszłej szkoły.

           

          PROGRAM "AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

          Od 02.09.2019r. do 28.02.2020r. uczniowie kl. I pod opieką p. Małgorzaty Pięta brali udział w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.
          Celem programu była edukacja  i  poprawa  bezpieczeństwa  dzieci, które rozpoczynają  swoją  naukę w szkole oraz wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania
          i reagowania na zagrożenia.                                                                                                            
          Razem z  Kubusiem Puchatkiem  dzieci uczyły się  jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez  jezdnię oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych.  Puchatek przypominał o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze.  Podczas zajęć  z Kubusiem omówiliśmy  zagadnienia dotyczące rozsądnego
          i bezpiecznego korzystania z Internetu.        
          Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się  w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Obserwuję, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa  będącym podsumowaniem zajęć „Akademii  Bezpiecznego Puchatka”, jednocześnie obowiązkowym elementem programu.  
          Teraz czekamy na uzyskanie certyfikatu "Akademii Bezpiecznego Puchatka" i dyplomy dla uczniów.

                                                                                                                                                             

          DZIECI - DZIECIOM.

          Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza”, celem której jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
          W tym roku uczniowie wykazali się wyjątkową ofiarnością, gdyż zebrali rekordową kwotę: 951,04 zł. Największy wkład mieli drugoklasiści, którzy przekazali 204zł 56gr.
          Ale nie na tym koniec. Uczennice klasy VIII zainicjowały sprzedaż ciasteczek na spotkaniach z rodzicami. Do akcji włączyli się  szósto- i siódmoklasiści.  Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Ciasteczka rozchodziły się jak przysłowiowe ,,ciepłe bułeczki”. Fundusze ze sprzedaży słodkości przeznaczone są na szczytny cel – pomoc niepełnosprawnym dzieciom z naszej szkoły. W grudniu np. przygotowano dla nich prezenty mikołajkowe.
          Jesteśmy z Was dumni! Tak trzymać!

           

          EGZAMIN NA STOPNIE UCZNIOWSKIE CHAN SHAOLIN SI DJU SU KUNF - FU

          15 lutego 2020r. w Szkole Podstawowej w Straszydlu odbył się egzamin na stopnie uczniowskie Chan Shaolin Si Dju Su Kung-Fu. Zdający musieli się wykazać sprawnością fizyczną, biegłą znajomością form smoka Chan Shaolin Si, technikami Pokkets, Kempo Naadaa jak również technikami samoobrony. Na egzaminie byli obecni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Straszydlu Pan Marcin Szpond i mistrzowie: Rafał Matuła 7 Dan, Grzegorz Marchel 4 Dan, Mariusz Solecki 2 Dan, Kamil Solecki 1 Dan. 

           

          WIZYTA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

          Dnia 12.02.20r uczniowie kl. I brali udział w lekcji bibliotecznej w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Publicznej filia w Straszydlu. Bibliotekarka p. Małgorzata Solecka przeprowadziła lekcję na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Zapoznała z podstawowymi zagrożeniami, które dziecko może napotkać w sieci oraz ze sposobami radzenia sobie w sytuacji zagrożenia w Internecie. Uczniowie przypomnieli sobie, jakie zagrożenia mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z Internetu – wady i zalety.
          Podsumowując lekcję wspólnie ustalili jakimi zasadami należy się kierować, aby uniknąć niebezpieczeństwa.



          OGÓLNOPOLSKI PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z GWO

          W dniach 3-5  lutego 2020 r. nasi ósmoklasiści pisali próbne egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Była to ostatnia w tym roku szkolnym próba przed egzaminem, jaki czeka naszych przyszłych absolwentów w kwietniu.


           

          CZŁONKOWIE SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU KL. I - III "ŻYWE KAMIENIE" Z WIZYTĄ W DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI "ZŁOTE LIŚCIE"

          30 stycznia 2020r. uczniowie klas I - III oraz członkowie koła Żywe Kamienie” wraz z opiekunkami koła ( M. Kucab, M. Pięta, K. Kowalska) odwiedzili mieszkańców  Domu Spokojnej Starości "Złote Liście” w Zarzeczu. Podczas wizyty uczniowie prezentowali swoje umiejętności aktorskie, przedstawiając inscenizację ,,Szewczyk Dratewka”, koncert kolęd oraz montaż słowno – muzyczny ,,Dla Babci i Dziadka”. Dzieci swoimi występami sprawiły dużą radość podopiecznym Domu Spokojnej Starości. Przedstawienie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Nie zabrakło łez wzruszeń, uśmiechu i szczerych z serca płynących życzeń. Mieszkańcy domu z wielką życzliwością przyjęli przedstawicieli szkoły, co z pewnością sprawi, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci gospodarzy i młodych gości. Wyjazd był dla uczniów prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.

           

          "BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE" - SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

          10 stycznia 2020r. w sali naszej szkoły wypełnionej po brzegi gośćmi odbyło się spotkanie okolicznościowe związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wśród sznownych gości nie mogło zabraknąć Wójta Gminy Lubenia Pana Adama Skoczylasa, Radnych, Dyrektora szkoły, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców Straszydla z sołtysem wsi na czele.
          Uroczystość
          rozpoczęła się od przedstawienia jasełkowego w wykonaniu uczniów klas: IV, V, VI i VIII naszej szkoły, którzy pod czujnym okiem swoich opiekunów
          - reżyserek Pani Aliny Miciudy i Pani Karoliny Marciniak, starali się wiernie oddać okoliczności narodzenia Jezusa w Betlejem. Oprawę plastyczną przygotowali: Pani Iwona Styrylska i Pan Paweł Rokita, zaś nad pięknym brzmieniem kolęd czuwał Pan Bogusław Baran. Słowa podziękowania należą się także rodzicom, którzy wspaniale odnaleźli się w roli kostiumologów. Młodzi aktorzy przedstawili  rozterki Heroda na wieść o narodzeniu się nowego króla, jego spotkanie z pastuszkami i ich opowieść o narodzeniu się Jezusa. Były też chwile grozy, gdy na scenie pojawił się przedstawiciel mocy nieczystych - diabeł i zaczął wyszukiwać wśród oglądających kandydatów  do służby na dworze Heroda.
          Po przedstawieniu przybyli goście wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu solistek z klasy II - Kingi Spiss i z klasy III - Wiktorii Pęcherek. Program spotkania zakończył występ chóru szkolnego prowadzonego przez Pana Bogusława Barana. Wszyscy zebrani mieli możliwość wysłuchania  mało znanych, przepięknych pastorałek.
          Dzień ten był wyjątkowy i na pewno niezapomniany dla całej społeczności szkolnej i lokalnej.
           

           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I - III

          W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole w dniu 10. 01. 2020r.
          Uczniowie klas I – III  pod opieką wychowawczyń M. Pięty, M Kucab i K Kowalskiej przygotowali wspaniałą imprezę Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się by wziąć udział w obchodach tego święta. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych.    
          Część artystyczna rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem 100 lat oraz wręczeniem drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili inscenizację „Szewczyk Dratewka”. Następnie głos zabrał pan dyrektor Marcin Szpond, który wskazując na ogromną rolę dziadków w wychowaniu dzieci i ich szczególne miejsce w rodzinie, złożył wszystkim zgromadzonym gościom życzenia.   
          Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołe ze wzruszeniem, dziękując za mio spędzone chwile.


                                                                                                                                                                       

          SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - TAJLANDIA

          10 stycznia 2020r. gościliśmy w naszej szkole członka grupy Trzask”, który zabrał nas w podróż do Tajlandii. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o podróży do tego jakże ciekawego miejsca na Ziemi. Poznali tradycje i zwyczaje mieszkańców Tajlandii. Podróżnik przedstawił bardzo ciekawą prezentację i pokazał przywiezione pamiątki z tego egzotycznego kraju: stroje regionalne, obręcze noszone na szyjach przez kobiety oraz odchody słonia, z których robi się kolorowy papier.
          Spotkanie z podróżnikiem  upłynęło w bardzo miłej atmosferze i okazało się świetną lekcją geografii dla naszych uczniów.

          WARSZTATY EDUKACYJNE  W KLASACH I - III ,,POLSKA MOJA OJCZYZNA"

          18 grudnia 2019r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych "Polska moja Ojczyzna". Była to ciekawa lekcja patriotyzmu traktująca o skomplikowanej drodze Polski do wolności, ale też i pięknie jej krajobrazu, bogactwach naturalnych, oraz niepowtarzalnych strojach regionalnych. Na zakończenie każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju legionisty.
           

           

          LITERACKI PIĄTEK - SPOTKANIE Z PISARKĄ, AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI I DOROSŁYCH, PANIĄ MONIKĄ SAWICKĄ -  KACPRZAK

          13 grudnia 2019r. uczniowie klasy II uczestniczyli w warsztatach literacko – plastycznych „Święty, Święty, czyli kto przynosi prezenty”, prowadzonych przez pisarkę panią Monikę Sawicką  - Kacprzak.
          Spotkanie było okazją do zastanowienia się nad magią Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci redagowały listy do Świętego Mikołaja, w których opisywały swoje  bożonarodzeniowe marzenia. Była to świetna okazja, by „domowi Mikołaje” mogli poznać marzenia swoich dzieci i spełnić je w okresie zbliżających się Świąt. Ponadto drugoklasiści dowiedzieli się o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych z różnych regionów Polski.

          Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali w zespołach, ćwiczyli wyobraźnię, rozwijali zdolności manualne i kreatywność.
          Pisarka zachwyciła wszystkich swoją otwartością i życzliwością, optymizmem i wspaniałym uśmiechem. Chwile spędzone z tak wyjątkową osobą pozostaną nam na długo w pamięci.
          Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubeni.

                                                                                                  

          MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA

          W poniedziałek 9 grudnia uczniowie klas V-VIII pojechali do Multikina w Rzeszowie. Mikołajkowy wyjazd do kina był bardzo udany. Uczniowie obejrzeli piękną baśń „Czarownica 2”, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Film zapierał dech w piersiach - fantastycznymi kostiumami i scenografią, efektami specjalnymi, kolorystyką i różnorodnością pokazanych światów. Po seansie filmowym wszyscy udali się do strefy bufetowej, by coś zjeść i podzielić się wrażeniami po seansie. Pobyt w kinie i w restauracji przysporzył uczniom wiele radości.

              

          SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

          Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Mimo braku białego puchu w dniu 6 grudnia długo wyczekiwany Gość wraz ze Śnieżynkami przybył do uczniów kl. I - IV. Miłych gości dzieci radośnie przywitały piosenkami i wierszem. Uczniowie śmiało podchodziły do Mikołaja i odpowiadały na jego pytania, a w zamian otrzymały upragniony prezent, który wywołał uśmiech na ich twarzach.  Na koniec wizyty każda klasa zrobiła sobie z Mikołajem i Śnieżynkami pamiątkowe zdjęcie i zaprosiła go na przyszły rok.  Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły dzieciom wiele radości. Na koniec Św. Mikołaj obiecał, że jeśli nadal dzieci będą grzeczne, to spotka się z nimi za rok. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.

           

          MIKOŁAJ DLA HOSPICJUM

          Kolejny rok braliśmy udział w akcji zbiórki darów na paczki mikołajowe dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie. Uczniowie, nauczyciele i rodzice bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem gromadzili różnorodne atrykuły, które 25 listopada doręczyliśmy do hospicjum. Wierzymy w to, że nasza bezinteresowna pomoc może spowodować, aby świat nieuleczalnie chorych dzieci nabrał kolorów i radości.
          Szkolne Koło Wolontariatu składa podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie w dzieleniu się dobrocią z innymi.
           

           

          AUDYCJA MUZYCZNA

          29 listopada 2019 r. odbyła się kolejna audycja muzyczna Szkoły YAMAHA. Spotkanie z muzyką było miłym początkiem dnia. Tym razem tematem były instrumenty dęte drewniane. Uczniowie poznali flet poprzeczny, flet piccolo, flet sopranowy, altowy, tenorowy i basowy, flażolet i fletnię. Nauczyli się rozpoznawać elementy fletu poprzecznego oraz mieli okazję spróbować zagrać m. in. na flecie prostym. Ponadto usłyszeli utwory z klasyki muzyki poważnej i filmowej. Audycja, jak zawsze wzbogaciła naszą wiedzę na temat instrumentów muzycznych.

           

          ANDRZEJKI

          28 listopada nasza szkoła znów wyglądała wyjątkowo. Pięknie udekorowana sala gimnastyczna, zapachy unoszące się po korytarzach, rozlegająca się dokoła muzyka i odświętnie ubrani uczniowie. A wszystko to z powodu odbywającej się tego dnia zabawy andrzejkowej.  Jak to zazwyczaj bywa, jedni tańczyli w kółku, podczas gdy inni krążyli po sali w poszukiwaniu partnerki. Wszystkim dopisywał humor, tym bardziej, że oprócz tańców nie zabrakło też andrzejkowych wróżb oraz zabaw z chustą animacyjną. Wróżby przygotowane przez wychowawców kl. I-III, oraz przez Samorząd Uczniowski  przepowiadały nam przyszłość, ale my potraktowałyśmy je jako dobrą zabawę i ubawiliśmy się do łez. Ci, którzy lubią zjeść coś dobrego znów mieli powody do zadowolenia, ponieważ jak zawsze panie z Rady Rodziców przygotowały pyszny poczęstunek.

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          21 listopada w klasach I – III obchodzono  Światowy Dzień Życzliwości  - dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
          Przeprowadzono debatę uczniowską na temat dobrego wychowania, której efektem są Klasowe Kodeksy  Dobrego Wychowania, opracowane przez każdą klasę.
          Począwszy od 20 X do 20 XI, trwała akcja ,,Zbieramy dobre uczynki”. Każde dziecko mogło samodzielnie wykonać dobry uczynek na rzecz osób samotnych, starszych, chorych, niepełnosprawnych lub rówieśników. Uczeń, który wykonał dobry uczynek,  krótko to opisał na serduszku. Serduszka zostały wywieszone na Szkolnym Drzewie Życzliwości.  

          W każdej klasie uczniowie wybrali  Króla/Królową Życzliwości. Wybrane dzieci zostały uroczyście ukoronowane przez dyrektora szkoły Marcina Szponda.
          Na zakończenie uroczystości uczniowie klas I – III złożyli przyrzeczenie związane z życzliwym zachowaniem się nie tylko w dniu święta.

          Zachęcamy do bycia życzliwymi osobami nie tylko 21 listopada.
          Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi,  wraca do nas z nawiązką!

           

          WIZYTA POLICJANTA W KLASACH I - III

          W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci.  W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się z uczniami klasy I-III w dniu 12 listopada. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo.  Podczas spotkania nasz gość - Dzielnicowy asp. Paweł Chmiel przypomniał zasady zachowania się w szkole i poza nią. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez drogę, zasadach poruszania się po drodze oraz sposobach obrony przed atakiem groźnego psa.  Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.
          Serdecznie dziękujemy Panu policjantowi za spotkanie.

          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          8 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny pod tytułem „Ziemio Polska cieszymy się, że Cię mamy” przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Moniki Borowiec-Zegar,  p. Małgorzaty Nośko i p. Pawła Rokity.
          Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przedstawiając nam trudny okres w historii Polski i uświadamiając nam, że warto dziękować za to, że możemy żyć w wolnym kraju. Całą akademię wzbogacał śpiew chóru szkolnego, który przygotował pieśni patriotyczne, które były podkreśleniem rangi tego święta. Dodatkowo występ młodych aktorów wzbogaciły stroje odzwierciedlające tamte czasy oraz występ Aleksandry Spiss, która zaśpiewała "Rozkwitały pąki białych róż”.
          Młodzież szkolna z zainteresowaniem obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Artyści zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.

           

          WYCIECZKA KLAS I- III DO RZESZOWA

          Korzystając z ciepła pięknej tegorocznej jesieni uczniowie klas I- III wraz ze swoimi wychowawcami p. M.Piętą, p.M.Kucab oraz p.K.Kowalską pojechali w dniu 18 października br. do Rzeszowa na spektakl teatralny pt. "Pocahontas". Bogata i bardzo piękna scenografia, doskonała gra aktorów, efekty specjalne, a i sama treść sztuki dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć. Wiele radości sprawił im spacer po Parku Papieskim. Resztki energii zostawili na tamtejszym placu zabaw. Bardzo, bardzo zadowoleni, chociaż też i zmęczeni powrócili do domu. 

          PRAKTYCZNA LEKCJA DEMOKRACJI

          Od 1 X -10 X 2019r. młodzież kl.VI – VIII naszej szkoły realizowała ogólnopolski program ,,Młodzi głosują”, w ramach którego wykonała trzy zadania. Sprawdziła wiedzę o wyborach, zorganizowała kampanię zachęcającą do głosowania  oraz przeprowadziła szkolne wybory. Z wielkim zaangażowaniem wykonywane były kolejne zadania.
          Punktem kulminacyjnym programu były wybory młodzieżowe, w których wzięło udział 94% uprawnionych do głosowania. Uczniowie i uczennice oddawali swoje głosy na komitety wyborcze. Symulacja wyborów parlamentarnych umożliwiła młodzieży praktyczne zastosowanie procedur demokratycznych  wyborów i ujawniła ich pierwszą aktywność obywatelską.

           

          SPOTKANIE KOŁA KL. I - III "ŻYWE KAMIENIE" POŚWIĘCONE PATRONOWI SZKOŁY - JANOWI PAWŁOWI II

          Uczniowie należący do szkolnego koła wolontariatu klas I – III ,,Żywe Kamienie” spotkali się i wspólnie z opiekunami koła / M. Kucab, K. Kowalską, M. Pięta / uczcili 41 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Przypomnieli sobie życiorys Patrona szkoły, przedstawiony w prezentacji multimedialnej pt. ,,Jan Paweł II, Polak który został Papieżem”.  Mali wolontariusze zaśpiewali również znaną pieśń „Barkę” oraz piosenkę „Kochamy Cię, Janie Pawle II” jako podziękowanie dla Tego, który zawsze nam wskazywał drogę ku temu, co piękne i dobre. Wykonali również prace plastyczne ph. ,,Jan Paweł II – nasz Patron”.  Dzieci w pełni zaangażowały się w przygotowanie swoich prac, by w ten sposób oddać hołd Wielkiemu Rodakowi. Dzieła uczniów zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.                         Nastrój spotkania – podniosły i wzruszający, dowiódł, jak ważne jest dbanie o pamięć o Janie Pawle II.

          Jesteśmy dumni, że naszym Patronem jest Jan Paweł II i staramy się, aby wszystkie nasze działania były hołdem dla Jego Wielkiego Pontyfikatu.

           

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          13 października obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły połączone z XIX Dniem Papieskim, pod hasłem Wstańcie, chodźmy!  Znaczenie tegorocznego Dnia Papieskiego to nic innego jak my jako uczniowie Jezusa, powinniśmy pójść za nim i naśladować Go. Jak co roku uczniowie ubrani w żółte chusty, na czele ze sztandarem wyruszyli uroczystym korowodem spod szkoły do Kościoła, by uczcić naszego patrona – świętego Jana Pawła II. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem Pani Agaty Rokity, Barbary Szlachty-Woty, z doskonałą oprawą muzyczną Pana Bogusława Barana.

           

          DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          11 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z Pasowaniem na ucznia klasy pierwszej. Program artystyczny „Podróż do pięciu krain” przedstawili uczniowie kl. III i I przygotowani pod kierunkiem p. Małgorzaty Pięta i p. Krystyny Kowalskiej. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli i odpowiadali na pytania zadawane przez postacie bajkowe, tym samym zdobywając pięć kluczy: pracy, miłości, mądrości, śpiewu i tańca  – będące przepustką do pasowania na ucznia.

           Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły ślubowania na sztandar, po którym każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia, dokonanego symbolicznym ołówkiem przez pana Dyrektora Marcina Szponda, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej.

          Następnie uczniowie kl. IV i VII zaprezentowali montaż słowno- muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Agnieszki Wilk, p. Krystyna Kotula i p. Pawła Rokitę  w którem dominowały podziękowania i serdeczności kierowane w stronę pedagogów.  Pięknym słowom towarzyszył śpiew chóru szkolnego. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej część wyśpiewanych i wygłoszonych serdeczności się spełni.

          To najważniejszy dzień w roku dla całej oświatowej społeczności. Dyrektor złożył życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczył kilku nauczycielom Nagrody Dyrektora.
          Na zakończenie głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców p. Marta Mazur składając życzenia nauczycielom wraz z bukietem kwiatów na ręce Dyrektora.


           

          ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - "MŁODZI SPRAWDZAJĄ, CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNAJĄ"

          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. IX edycja akcji odbyła się 4 października 2019. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują  kolegów oraz dorosłych – taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora.
          W naszej szkole wszystko odbywało się pod opieką lokalnych koordynatorów akcji Pani Agnieszki Wilk i Pani Barbary Szlachty-Woty.

           

          OGNISKO KLAS I - III Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

          30 września uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami (M. Pięta, M. Kucab, K. Kowalską) miło spędzili czas przy ognisku. Dziewczynki chcąc zrobić kolegom niespodziankę z okazji ich święta – wręczyły im w klasach drobne upominki wraz z życzeniami. Kolejnym punktem programu było oczywiście pieczenie kiełbasek. Po poczęstunku odbywały się wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Wszystkim towarzyszyła radość i swoboda. Pogoda dopisała, a humory były wyśmienite!!! 

           

          DZIEŃ CHŁOPAKA I "OTRZĘSINY" KL. IV

          26 września uczniowie klas IV – VIII bawili się na dyskotece z okazji Dnia Chłopaka. Podczas imprezy odbyły się "otrzęsiny" czwartoklasistów, którzy zostali poddani różnym próbom. Przeprowadzone konkursy sprawdzały inteligencję, sprawność, zaradność i umiejętności plastyczne. Ukoronowaniem wysiłków świeżo „upieczonych” czwartoklasistów była degustacja oryginalnych w smaku kanapeczek i ,,pysznego” napoju. Zostali również uhonorowani medalami potwierdzającymi zaliczenie „otrzęsin” i włączenia ich do grona „starszaków”.
          Świetna muzyka  i dobry humor towarzyszyły dyskotekowiczom podczas ich pierwszej zabawy w tym roku szkolnym.

           

          PODKARPACKI FESTIWAL NAUKI  W G2A ARENA W JASIONCE

          W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Ile wspólnego ma fizyka i magia? Odpowiedzi na te i inne pytania można było znaleźć na Podkarpackim Festiwalu Nauki.
          20 września 2019 r. uczniowie kl. IV – VIII w Jasionce zwiedzili strefę piknikową i brali udział w pokazach naukowych odbywających się na całym terenie G2A Arena. W strefie wystawienniczej do dyspozycji były symulatory wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówki matematyczne, zabytkowe pojazdy jak i nowoczesne technologie. Z kolei w strefie eksponatów naukowych, rodem z centrum nauki, w praktyce poznać można najważniejsze prawa nauki z otaczającego nas świata – aerodynamiki, optyki, matematyki, akustyki i mechaniki. Można było dowiedzieć się, jak powstaje szkło i przedmioty z niego zrobione, jak programować roboty i budować modele samolotów, poznać historię i życie naszych przodków, wcielimy się w archeologów, nauczymy się kaligrafii, zagrać w gry planszowe Wikingów oraz przetestować starożytne machiny oblężnicze. Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz zajęcia muzyczne to atrakcje przygotowane dla najmłodszych uczestników. Na terenie G2A Arena odbywały się pokazy naukowe – sprawdziliśmy jak bardzo wybuchowa jest chemia, ile magii jest w fizyce, czy możemy oszukać nasze zmysły oraz odkryliśmy sekretne przepisy kuchni molekularnej.
          Główna idea imprezy to popularyzacja nauki oraz pokazanie, że odległe nam dziedziny, skomplikowane teorie i zagadnienia, które dla naukowego laika wydają się trudne, można zaprezentować w zrozumiałej formule. To jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju – bardzo cieszymy się że naszej szkole udało się zakwalifikować i wziąć udział w tym imponującym wydarzeniu!



           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          Po mszy świętej inaugurującej nowy rok 2019/2020 wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się w szkole. Podczas uroczystej akademii  szóstoklasiści przygotowani pod kierunkiem p. Agaty Rokity, p. Barbary Szlachty-Woty i p. Bogusława Barana, przywitali wszystkich wracających z letniego wypoczynku, a w szczególności przedszkolaków i pierwszoklasistów, którzy w tym dniu – 2 września, rozpoczęli swą wielką szkolną przygodę. Pan Dyrektor Marcin Szpond przedstawił zmiany m. in. nowe godziny dzwonków w szkole, powitał nowych członków Grona Pedagogicznego ks. Damiana Jacka, p. Karolinę Marciniak i p. Mariolę Pachlę. Uroczyście zainaugurował nowy rok szkolny cytatem Stefana Żeromskiego: „Nauka jest, jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”, zachęcając uczniów do zdobywania wiedzy, życzył wszystkim naszym wychowankom owocnej pracy w nowym roku szkolnym!