• Historia szkoły

•      Szkoła w Straszydlu  powstała w 1883 roku i  nosiła miano Szkoły Ludowej. Był to drewniany budynek wybudowany przez Gminę i Obszar dworski Straszydla. Zajęcia prowadzono z uczniami od I do IV klasy. Językiem wykładowym był polski, a nauczane przedmioty to: religia, język polski, rachunki, geografia, historia powszechna, przyroda, pisanie, rysunki, śpiew.

Niestety, już parę lat później (grudzień  1889 rok) nauka została przerwana ze względu na pożar szkoły. Ponownie została otwarta 1 września 1899 roku. W następnych latach nic ważniejszego nie wydarzyło się w funkcjonowaniu placówki. Największą bolączką były częste zmiany nauczycieli i niska frekwencja. Dopiero rok 1914 przyniósł pewne zmiany. Rok szkolny 1914/15 rozpoczął się, jak zwykle, 1 września, ale już 19 września budynek szkolny stał się kwaterą dla pułków węgierskiej piechoty. Naukę wznowiono dopiero 20 czerwca 1915 roku i starano się nadrobić zaległości spowodowane dziewięciomiesięczną przerwą. W 1920 roku zostaje wprowadzony przymus szkolny, co dodatnio wpływa na frekwencję w szkole. Liczba uczących się dzieci ciągle wzrasta i budynek szkolny, w którym były tylko 3 sale lekcyjne, robi się za ciasny. Nauka trwa zatem od rana do wieczora bez przerwy. Ta trudna sytuacja utrzymuje się do czasów II wojny światowej. Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę tutejsza szkoła została uruchomiona 17 października 1939 roku. Okupant usunął naukę historii i geografii, a wprowadził naukę języka niemieckiego. Zabronił też używać jakichkolwiek podręczników. Praca w szkole podczas okupacji była bardzo utrudniona.
               Po wojnie  mieszkańcy Straszydla podjęli  uchwałę o budowie nowej szkoły, gdyż nauka odbywała się w trzech budynkach i w dodatku oddalonych od siebie do 800 metrów. Budowa nowej szkoły  rozpoczęła się 8 sierpnia 1961 roku.  Ogrom  pracy i wysiłku włożył w to przedsięwzięcie kierownik szkoły Piotr Rychlicki, który przepracował w Straszydlu 40 lat.
              Rok szkolny 1963/64 rozpoczęto jeszcze w starym budynku, ale już w pierwszych dniach lutego uczniowie i nauczyciele wprowadzili się do nowego budynku, do sal dużych i jasnych, słonecznych i ciepłych.
             Kolejny remont i rozbudowę szkoły datuje się na lata 2001-2002. Powstały dodatkowe klasy, zmieniono elewację, dach, wymieniono okna i drzwi, wykonano   instalację wodno – kanalizacyjną i c.o, całość terenu szkolnego ogrodzono.
               Należy także wspomnieć o ważnym fakcie w życiu społeczności szkolnej, jaki miał miejsce 16 czerwca 2005 roku. Otóż tego dnia szkoła w Straszydlu przyjęła imię  – Jana Pawła II, papieżą, wybitnego Polaka i wielkiego duchem człowieka.
            Budynek szkolny umiejscowiony w centrum wsi, otoczony  jest zielenią krzewów ozdobnych. Posiada nowoczesny plac zabaw, boiska sportowe i parking. W  szkole znajduje się 6 klasopracowni, biblioteka, gabinet logopedii, sala rekreacyjna, sala gimnastyczna, stołówka, świetlica, gabinet higienistki i pracownia komputerowa. Wszystkie klasopracownie są estetyczne, wyposażone w nowe meble, nowoczesne pomoce dydaktyczne, zestawy komputerowe. Szkoła posiada nowoczesne, indywidualne segmenty szatniowe.
            Nadmienić należy, że w roku szkolnym 2016/17 po raz pierwszy został utworzony oddział przedszkola dla cztero- i pięciolatków. Pracuje tu wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która na bieżąco udoskonala poziom swego wykształcenia. Wspiera ona indywidualny rozwój ucznia. Szkoła jest atrakcyjną dla uczniów placówką edukacyjną.     Kształci na wysokim poziomie, który gwarantuje bardzo dobre przygotowanie uczniów do następnego etapu edukacji oraz życia we współczesnym świecie.