• Szkoła w obiektywie

        •  

          BAZA DYDAKTYCZNA

          Mając na uwadze efekty kształcenia i wychowania Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Straszydlu przekształcona została w nowoczesny i przyjazny obiekt edukacyjny dla wszystkich uczniów.

          W naszej szkole pracujemy obecnie w 11 estetycznie i nowocześnie wyposażonych salach lekcyjnych. Na parterze budynku znajdują się 3 klasy, w tym dwie przeznaczone dla oddziałów przedszkolnych. Na pierwszym piętrze budynku pozostałe 8 pracowni przedmiotowych.

          Do dyspozycji uczniów jest także biblioteka szkolna, świetlica, gabinet higienistki, siłownia, sala gimnastyczna oraz stołówka.

          Nowoczesna edukacja wymaga umiejętności korzystania ze wszystkich dostępnych narzędzi i środków aby ulepszyć i uatrakcyjnić przekazywanie informacji. Skoro w dzisiejszych czasach technologia coraz wyraźniej zaznacza się w naszym codziennym życiu, nie można o niej zapominać w szkole.

          Każda pracownia zatem, wyposażona jest w laptopa dla nauczyciela z bezprzewodowym internetem oraz aktualnym i nowoczesnym oprogramowaniem. Ponadto wszystkie sale lekcyjne posiadają projektory oraz tablice interaktywne, które umożliwiają przekazywanie wiedzy nie tylko w formie wykładu, ale w tej szczególnie lubianej przez uczniów - filmowej, muzycznej i obrazkowej.

          Od roku 2017 funkcjonuje dziennik elektroniczny, który usprawnił komunikację między nauczycielami, rodzicami i uczniami szkoły.

          Teren wokół szkoły oraz korytarze szkolne są monitorowane przez kamery, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

          3 sale edukacji wczesnoszkolnej posiadają komplet stolików i krzeseł, przystosowanych do wzrostu uczniów, a także szafki, w których uczniowie przechowują część swoich podręczników i przyborów szkolnych (farby, bloki, kredki). Pracownie te wyposażone są w nowoczesne i różnorodne pomoce dydaktyczne. W ramach projektu „Aktywna Tablica” realizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty zakupiono do jednej z sal nowoczesną tablicę interaktywną wraz z projektorem. Multimedia oraz Internet pozwalają na przeprowadzenie lekcji w sposób ciekawy i zrozumiały dla młodego odbiorcy. Wystrój pomieszczeń jest bogaty i estetyczny. Sale urządzone są specjalnie dla potrzeb nauczania zintegrowanego, posiadają kąciki do relaksacji i zabawy.

              

           

          Szkoła posiada nowoczesną pracownie komputerową. Zajęcia w tej pracowni mają wszyscy uczniowie począwszy od klasy pierwszej szkoły podstawowej. Uczniowie pracują na 16 stanowiskach wyposażonych w nowe laptopy zakupione w ramach projektu „Nauka nowej generacji - poprawa jakości kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych gminy Lubenia”. Pracownia w ramach tego projektu została wyposażona dodatkowo w monitor interaktywny, serwer plików, oprogramowanie antywirusowe, 4 tablety, urządzenie wielofunkcyjne, zestaw klocków do nauki programowania, roboty do nauki programowania w klasach 1-3 oraz 4-8 wraz z akcesoriami. Ponadto placówka otrzymała 12 laptopów z dostępem do Internetu znajdujących się we wszystkich salach lekcyjnych.

           

          Pracownia matematyczna w 2018 roku została wyremontowana, stary parkiet zastąpiono nową wykładziną termozgrzewalną. W pracowni pojawiły się nowe meble, stoliki, krzesła oraz pomoce dydaktyczne, takie jak: plansze matematyczne, zestaw brył geometrycznych (ostrosłupy i graniastosłupy), wielościany foremne, zestawy konstrukcyjne do budowy szkieletów i brył, siatki brył. Zakupiono zestaw interaktywny składający się z tablicy, projektora oraz laptopa, który pomoże nauczycielom w atrakcyjny i ciekawy sposób przekazywać wiedzę naszym uczniom.

           

          Pracownia języka polskiego i historii odnowiona w 2020 roku. Odmalowano ściany, wymieniono parkiet na wykładzinę termozgrzewalną. Sala ta posiada pomoce dydaktyczne w postaci kompletu map historycznych, umieszczonych w specjalnej szafie przeznaczonej do ich przechowywania, atlasów historycznych, a także plansz dydaktycznych oraz słowników wyrazów obcych, frazeologicznych, języka polskiego, poprawnej polszczyzny, wyrazów bliskoznacznych, ortograficznych, interpunkcyjnych, synonimów czy terminów literackich. Dzięki tablicy interaktywnej zajęcia edukacyjne z języka polskiego oraz  historii w klasach IV-VIII stały się szczególnie atrakcyjne i interesujące.

           

          Pracownia językowa w której odbywa się nauka języka angielskiego oraz niemieckiego również została wyremontowana w 2020 roku. Tak jak w poprzedniej sali wymieniono stary parkiet na wykładzinę oraz odmalowano ściany. Pracownia ta wyposażona jest w szereg pomocy dydaktycznych, takich jak: mapy, plakaty, plansze, słowniki angielsko-polskie, polsko-angielskie oraz polsko-niemieckie i niemiecko-polskie. Wieża  z zestawem głośników pozwala na odtwarzanie nagrań z płyt i osłuchanie się z językiem obcym. Ponadto sala ta posiada urządzenie wielofunkcyjne oraz tablicę interaktywną z projektorem multimedialnym co umożliwia przeprowadzenie ciekawych lekcji pozwalających poznać kulturę i język krajów anglo i niemieckojęzycznych.

           

           

          Pracownia fizyczno-chemiczna przeszła gruntowny remont w roku szkolnym 2018/2019. W ramach projektu „Nauka nowej generacji - poprawa jakości kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych gminy Lubenia” klasę wyposażono w nowoczesne specjalistyczne meble, m. in. dygestorium, stanowisko demonstracyjne dla nauczyciela z dostępem do gazu i bieżącej wody, stoły uczniowskie z dostępem do prądu elektrycznego, sterowaną ze stanowiska nauczyciela tablice multimedialną, bogaty sprzęt laboratoryjny, zestawy do doświadczeń z chemii i fizyki -odczynniki chemiczne wraz z probówkami.
          W ramach wykorzystania środków finansowych z rezerwy budżetowej w 2019 roku zakupiono również pomoce dydaktyczne z geografii i biologii: plansze edukacyjne, komplet map geograficznych, kolekcję minerałów, skał i skamieniałości, podświetlane globusy, model ziemi i wulkanu, lornetkę, teleskop, nowoczesny mikroskop USB z kamerą umożliwiający prezentację preparatów na ekranie ściennym, 6 mikroskopów 100x1000, zestaw preparatów mikroskopowych, multimedialny atlas anatomiczny i wiele innych pomocy, wszystko po to aby kształcić naszych uczniów na jak najwyższym poziomie.

            

          Gabinet higienistki inaczej gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w 2018 roku w ramach środków finansowych z projektu z Urzędu Marszałkowskiego został wyposażony w nowy sprzęt medyczny: m. in. zakupiono nową kozetkę, mały stolik zabiegowy, szafkę przeznaczoną do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych, szafkę kartoteczną, wagę medyczną, parawan, przenośny zestaw pierwszej pomocy oraz środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów.
          W tak zaopatrzonym gabinecie można zapewnić komfort i udzielić pomocy przedmedycznej naszym uczniom na jak najwyższym poziomie uwzględniając obowiązujące procedury.
          W 2019 roku zakupiony został także fantom szkoleniowy na którym uczniowie w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa uczą się jak prawidłowo przeprowadzić resuscytacje krążeniowo-oddechową.

          Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.  Znaleźć tam można bogate zbiory książek, czasopism, encyklopedii, przewodników, słowników, publikacji popularnonaukowych i lektur. Każdy czytelnik na pewno znajdzie tu coś dla siebie.
          Nasza  biblioteka wspomaga szkołę w zakresie informacyjnym, terapeutycznym i edukacyjnym. Prowadząc różne formy upowszechnienia czytelnictwa zachęca do czytania, jak również wspiera szkołę w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych. Celem jej pracy jest nie tylko udostępnianie zbiorów, ale także przygotowanie użytkowników do świadomego wyszukiwania, selekcjonowania, przetwarzania i wykorzystywania informacji.

           

          Sala gimnastyczna wyposażona jest w niezbędny sprzęt do realizacji zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas I-VIII. Dodatkowo organizowane są tutaj zawody sportowe szkolne oraz gminne np. Olimpiada Klas I-III, czy Turniej Tenisa Stołowego dla klas IV-VIII. Po zajęciach lekcyjnych chętni uczniowie w ramach SKS trenują swoje umiejętności siatkarskie. W celu podwyższenia standardu oraz bezpiecznego użytkowania sali w roku 2015 przeprowadzono rewitalizacje całego parkietu tak aby spełniał on obecne normy i przepisy.
          Kiedy tylko pozwala na to pogoda, zajęcia fizyczne odbywają się na świeżym powietrzu. Uczniowie mają wtedy do dyspozycji: boisko trawiaste do piłki nożnej oraz boisko o nawierzchni tartanowej do gry w siatkówkę, koszykówkę, czy tenisa ziemnego.

           

          W szkole działa stołówka, gdzie chętne osoby mogą wykupić miesięczny pakiet na smaczny obiad. Oprócz tego przez cały rok szkolny uczniowie mają możliwość picia herbaty podczas przerw śródlekcyjnych.

          Od godziny 6:30 rano przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych, a także po lekcjach od 11:45 do 16:00, uczniowie mają możliwość skorzystania ze świetlicy szkolnej. Celem jej działalności jest głównie zapewnienie opieki uczniom w bezpiecznym, miłym otoczeniu oraz stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu i odrobienia zadań domowych. Uczniowie przebywający w świetlicy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez wychowawców świetlicy, mogą korzystać z gier planszowych, szkolić umiejętność gry w szachy a także występować z własnymi pomysłami organizowania czasu wolnego spędzanego w świetlicy.

          Do realizacji celów i zadań wychowawczo-dydaktycznych przedszkole posiada 2 sale dla poszczególnych oddziałów wiekowych, kuchnie skąd wydawane są posiłki dla dzieci, szatnie oraz łazienki. Oddziały przedszkolne umiejscowione są na parterze budynku. Obok szkoły znajduje się duży przestronny plac zabaw, który na bieżąco jest modernizowany. Obecnie jest on wyposażony w nowoczesne, kolorowe urządzenia rekreacyjno – sportowe dostosowane do wieku dzieci, piaskownicę, drabinki, huśtawki, karuzele i kolorowy domek. Sprzęt posiada wymagane certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.

           

          W roku 2014 z funduszy unijnych zakupiony został basen kulkowy, zestawy piankowe, drewniany dom dla lalek i wiele innych zabawek, które znajdują się w kąciku relaksacyjnym pod nazwą „Bajkowa sala”, tak chętnie odwiedzanym przez nasze maluchy.

          Kolorowe, funkcjonalne i przestrzenne sale przedszkolne wyposażone są w bogatą bazę dydaktyczną, nowoczesny sprzęt oraz atrakcyjne pomoce naukowe i zabawki. Pracownie oddziałów przedszkolnych posiadają projektory oraz tablice interaktywne, służące do pracy indywidualnej oraz grupowej po to, by wspierać indywidualny rozwój dziecka oraz zafundować naszym podopiecznym wspaniałą zabawę. Dodatkowo znajdują się w nich zbiory gier dydaktycznych ( planszowych i multimedialnych), klocki edukacyjne, zabawki edukacyjne takie jak: BEE BOT – Robot Pszczółka, maty piankowe nowe mebelki, czy sprzęt do zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych. Baza lokalowa naszych oddziałów przedszkolnych jest na bieżąco odnawiana i doskonalona.

          Korytarze szkolne są przestronne i jasne, szczególnie atrakcyjny jest główny hol, gdzie znajduje się rozświetlony lampkami wizerunek naszego patrona szkoły Jana Pawła II. Tuż obok  na ścianie wisi podświetlana gablota, w której przechowywane są puchary i trofea sportowe zdobyte przez uczniów naszej szkoły. We wnękach dolnego korytarza ustawione są indywidualne, zamykane na kluczyk szafki, w których uczniowie przechowują część przyborów szkolnych oraz obuwie sportowe.  

           

           

          Przy wejściu do szkoły nie mamy portierni. W trosce o maksymalne bezpieczeństwo uczniów czujne oko pana Gienka naszego konserwatora a zarazem „złotej rączki” uniemożliwia osobom niepowołanym wejście do budynku szkolnego :D!