• Rok szkolny 2017/2018

        •  

          Pieszy rajd uczniów klas I-III po Straszydlu

          W ostatnim dniu bieżacego roku szkolnego a więc 21 czerwca uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wyruszyli pieszo  na rajd, by podziwiać piekne zakątki naszej miejscowości. Humory jak zwykle dopisywały, zapału i energii nikomu nie brakowało, a pogoda spisała się na medal.  Po trudach wędrówki chętnie odpoczęliśmy, pizza, którą spożywaliśmy nie raz, smakowała tym razem w sposób wyjątkowy. Na skrzydłach wróciliśmy do szkoły, ze swiadomością, że na następny dzień odbierzemy świadectwa i rozpoczną się tak bardzo wyczekiwane przez wszystkich, oczywiście zasłużone wakacje.

           

          Mini Piknik Rodzinny

          Spotkania na łonie natury i w gronie rodziny są dla siebie nieocenione, zwłaszcza, kiedy bawiąc się razem, możemy pomagać innym. Taka właśnie idea przyświecała Radzie Rodziców i Gronu Pedagogicznemu naszej szkoły- organizatorom Mini Pikniku Rodzinnego. Jak zwykle oferta atrakcji była bardzo bogata, a dzień 10 czerwca zapewne zapisał się w świadomości licznych uczestniów jako jeden z udanych, obfitujących we wrażenia. Najmłodsi i młodsi, a więc uczniowie z klas I-III wystawili inscenizajcę ,,Śpiąca Królewna", którą przygotowali ze swoimi wychowawcami, a laureatki Koncertu Talentów, tj. Kinga Spiss z kl. 0 oraz Wiktoria Pęcherek z kl.I zaprezentowały swój repertuar wokalny, wyciskając niejedną łzę w oku słuchaczy. Umiejętności w dziedzinie sztuk walki pokazały uczennice z klasy V Aleksandra Spiss i Zuzanna Cupryś, natomiast uczennice z klasy IV a tj, Emilia Fornal, Emilia Binek, Izabela Rogalska i Julia Szostek dały występ gimnastyki akrobatycznej. Z bogatej listy różnorodnych rozrywek każdy mógł wybrać coś dla siebie: grę w żywe warcaby z udziałem wiceprezesa Podkarpackiego Związku Szachowego, Romana Wąsika, przejazd motorem, liczne pokazy służ ratunkowych (ratownictwo medyczne, OSP), aż po loterię, obfity bufet czy malowanie twarzy. Nie brakło też konkurencji i rozrywek rodzinnych - tradycyjnego meczu piłki nożnej ,,kobiety-mężczyźni" czy ,,dziewczynki-chłopcy". Miło spędzając czas i bawiąc się, mogliśmy wesprzeć niepełnosprawnych uczniów z naszej szkoły w sposób bezpośredni, kupując cegiełki, bądź też korzystając z odpłatnych, licznych atrakcji,   z których dochód został przeznaczony na ten cel. Wszystkim uczestnikom imprezy i osobom, które wsparły uczniów niepełnosprawnych serdecznie dziękujemy.

           

          „Śladami Młodych – wycieczka klas IV-VII do Krakowa

          W środę 6 czerwca 2018 r. uczniowie klas IV-VII udali się na wycieczkę do Krakowa.

          Wyjechaliśmy wcześnie rano. Wszyscy byli bardzo ciekawi, co czeka nas tego dnia. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych „Mroźne eksperymenty” i „Zabawy z ciśnieniem”. Gdy dotarliśmy na miejsce widok był niesamowity, mnóstwo urządzeń z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Po ogrodzie oprowadzała nas pani przewodnik, ćwiczenia odbywały się pod gołym niebem. Oglądaliśmy wiele stanowisk, a uczestnicy byli zachwyceni i podekscytowani. Zwiedzanie parku edukacyjnego było bardzo ciekawym doświadczeniem. Każde z urządzeń prezentowało jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polegało na zasadzie „wciśnij guzik
          i obserwuj” lecz „przeżyj to sam”. Mogliśmy sprawić, jak powstaje wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynikało z prędkości kręcenia korbą, dowiedzielismy się na czym polega zasada nurka Kartezjusza
          i mogliśmy zważyć się na wadze hydraulicznej. Zwiedzając zakątek optyki uczniowie poznali zasadę latającego złudzenia, kalejdoskopu, spirali, ukrytych kolorów, krzywego zwierciadła, dwóch luster. Następnie zwiedzili zakątek akustyki, tam mogli zagrać na kamiennych cymbałach, organach rurowych, ksylofonie, trójkątach i gongach. Później zapoznali się z elementami mechaniki, gdzie zobaczyli dużą platformę równowagową, wózki na szynach, Kołyskę Newtona i kwaczki równoważne.

          Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Wawelu i Rynku. Udaliśmy się tam autokarem. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik. Najpierw  poszliśmy zwiedzać zabytkowy Wawel (Katedrę, Dzwon Zygmunta i Groby) oraz weszliśmy do Smoczej Jamy (jaskini krasowej w obrębie zrębu Wawelu). Później udaliśmy się na Rynek, gdzie podziwialiśmy: kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza. Zmęczeni zwiedzaniem pozwoliliśmy sobie na chwilę odpoczynku i u podnóża wawelskiego grodu zjedliśmy pyszny obiad. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce po grodzie Kraka. Zadowoleni, naładowani pozytywną energią, z bagażem pełnym wspomnień i zakupionymi pamiątkami, późnym popołudniem wyruszyliśmy do naszych domów.

           

           Dzień Mamy i Taty

          Jedyny, niepowtarzalny dzień Dzień Mamy i Taty obchodziliśmy w tym roku 25 maja. Bijące serca, płomienne słowa o niewypowiedzianej, dziecięcej miłości i łzy wzruszenia, uśmiech, które zagościły na twarzach licznie zgromadzonych rodziców oddają w pełni atmosferę tego spotkania. Wiersze, piosenki, piękne laurki oraz inscenizacja ,,Śpiąca Królewna", przygotowane pod kierunkiem p.K.Kowalskiej, p.M.Pięty, p.M.Kucab, moc najgorętszych życzeń i uścisków to wyraz dziecięcych uczuć, prezentowany w sposób niezwykle wymowny. Dopełnieniem tego były występy uczennic z klasy I tj. Wiktorii Pęcherek, która zaśpiewała wszystkim zgromadzonym Rodzicom wiązankę wzruszających piosenek oraz Natalii Czekaj i Anastazji Kozieł, prezentujących krótki układ taneczny. Podniosłe chwile zakończył dyrektor szkoły p.M.Szpond, dziękując Szanownym Gościom za przybycie w imieniu własnym i wychowawców klas I-III, przekazując gorące życzenia zdrowia, pomyślności, zadowolenia, sukcesów w życiu osobistym i własnych dzieci.

          Spektakl „Magia teatru”

          18 maja uczniowie kl. IV-VII wraz z opiekunami obejrzeli w WDK w Rzeszowie niezwykły spektakl „Magia teatu”, przygotowany przez aktorów grupy Artenes z Wrocławia. Młodzi widzowie z uwagą śledzili przygody głównego bohatera Nejo, który w trakcie ucieczki przed agentkami wypadł z Matrixa i trafił na scenę realnego świata. To właśnie tutaj, dzięki pomocy greckiego boga marzeń sennych Morfeusza, mógł poznać historię teatru, słownictwo i ciekawostki związane z tą dziedziną sztuki oraz obejrzeć fragmenty starożytnego przedstawienia, komedii dell'arte, sztuki Williama Szekspira czy Aleksandra Fredy. Spektakl posiadał ciekawą oprawę muzyczną i przesycony był efektami multimedialnym, które wpłynęły na atrakcyjność całego widowiska.

          Wycieczka klas I - III do Parku Dinozaurów w Zatorze

          15 maja uczniowie klas I - III wraz ze swoimi opiekunami udali sie na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Zatorze. Przygodę rozpoczęliścmy od zwiedzania "Domu do góry nogami" i ruchomych brzęczacych owadów w Parku Owadów. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Parku Dinozaurów, w którym znajdują się największe w Polsce ruchome dinozaury. Uczniowie mogli je obejrzeć, dotknąć, wysłuchać ich odgłosów, zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz podziwiać figury ludzi pierwotnych. Po obiedzie udaliśmy się do kina 5D na film o historii życia dinozaurów na Ziemi, który dostarczył niezapomnianych wrażeń w postaci efektów specjalnych. Spacerując w Muzeum Szkieletów i Skamieniałości dzieci zobaczyły jaja dinozaurów, kolekcje skamieniałych ważek, ptaków, ryb i największy w Polsce szkielet 9 - metrowego Jangczuanozaura. Do Parku Mitologii pojechaliśmy ciuchcią. Tam wysłuchaliśmy opowieści o różnych postaciach mitologicznych i obejrzeliśmy je płynąc gondolą, ponieważ wszystko znajduje się na wodzie. 

          Miło i przyjemnie spędziliśmy czas. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

          Pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Straszydlu

          8 maja zgodnie z tradycją pierwszoklasiści  z naszej szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelnika Biblioteki Publicznej w Straszydlu.  Bibliotekarka p. Małgorzata Solecka przybliżyła dzieciom historię książki i zapoznała z zasadami korzystania z biblioteki. Uroczystość uświetnili uczniowie kl. III przygotowani przez p. Marzenę Kucab, którzy wcielili się w role postaci bajkowych i przygotowali inscenizację pt. "Kłótnia wróżek". Nastepnie uczniowie kl. I złożyli przyrzeczenie i przy pomocy książki zostali pasowani na czytelników. Każdy uczeń otrzymał z rąk bibliotekarki piękny, kolorowy dyplom i książkę.

          Gminne obchody rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          Gminne obchody 3 Maja w roku 100 – lecia Niepodległości Polski rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Straszydlu, którą odprawił ksiądz Proboszcz. Przybyły na tę uroczystość ksiądz kapelan wygłosił okolicznościową homilię. Po Mszy montaż słowno-muzyczny o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja ph. „Nauczmy się na pamięć tego kraju...” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu pod kierunkiem Pani Aliny Miciudy i Pani Agnieszki Wilk. Następnie wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Opoka” z Glinika. Później nastąpił przemarsz pododdziałów na plac uroczystości poświęcenia remizy strażackiej OSP Straszydle. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubeni, Siedlisk, Straszydla i Sołonki, poczet sztandarowy oraz uczniowie, Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu, Pan Starosta Józef Jodłowski, przedstawiciele władzy samorządowej na czele z Panem Wójtem Adamem Skoczylasem, mieszkańcy i zaproszeni goście.

          Dyskoteka szkolna

          25 kwietnia uczniowie klas IV - VII bawili się na dyskotece, podczas której dokonano wyboru Miss i Mistera Szkoły 2018. Do walki o „zaszczytny tytuł” stanęło 10 osób wybranych w klasowych eliminacjach: Aleksandra Płatek, Jarek Kret, Izabela Rogalska, Oliwier Głowacki z klas IV, Zuzanna Cupryś i Adrian Ziobro z kl V, Julka Cupryś i Dawid Dymek.
          z kl. VI oraz Weronika Piertanowicz i Paweł Wróbel z kl. VII. Kandydaci musieli rywalizować ze sobą w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Po zakończeniu konkurencji wszyscy uczestnicy dyskoteki wybierali Miss
          i Mistera Szkoły. Miss Szkoły w roku 2018 została Julia Cupryś kl. VI, zaś Misterem, w zaciętej rywalizacji z Pawłem Wróblem jednym głosem przewagi zwyciężył Dawid Dymek. Zwycięzcy zostali udekorowani koronami i szarfami
          oraz otrzymali skromne upominki.

          Dzień Ziemi

          23 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych
          w społeczeństwie. W naszej szkole zrobiło się zielono, a to za sprawą naszych zielonych strojów. Ponadto odbył się konkurs plastyczny 
          „Ziemia - nasz dom".

          Wycieczka klas I-III do Rzeszowa

          Wycieczki to długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów bardzo atrakcyjny dzień w szkolnym życiu. Tegoroczna do Rzeszowa w dniu 17 kwietnia dostarczyła niezapommnianych wrażeń. Po sporej dawce estetycznych przeżyć, które towarzyszyły nam po obejrzeniu musicalu Nowe szaty króla" oraz licznych dyskusjach na temat próżności bohatera przyszedł czas na tajemnicze wędrówki w podziemiach rzeszowskiego Rynku. Na zakończenie krótki spacer ulicami Starówki i niezapomniane chwile relaksu przy fontannach. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły, rozpamiętując po drodze najciekawsze chwile tego nadzwyczaj udanego dnia.

           

          Spotkanie z magikiem

          Magia nieustannie nas fascynuje i zachwyca. Spotkanie z magikiem w dniu 11 kwietnia potwierdziło dobitnie to stwierdzenie. Z zapartym tchem obserwowaliśmy ,,stare" i ,,nowe" sztuczki, próbując zgłębić tajniki każdej z nich. Pan magik zdradził nam, ,,jak można urwać palec" i ,,złamać widelec". Pomimo, że dobrze wiemy, iż to tylko złudzenie, efekt ,,niesamowitej zręczności magika" i umiejętności odwracania naszej uwagi to i tak byliśmy niezwykle zafascynowani.

           

          Audycja muzyczna „Wiosenne muzykowanie”

          Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z muzykami Filharnmonii Podkarpackiej miało miejsce 6 kwietnia b.r. Rozpoczęła go skoczna piosenka ,,Przyszła wiosna", a po niej usłyszeliśmy wiązankę rześkich i lekkich niczym wiosenny wietrzyk rytmów i melodii. Poznaliśmy dokładnie budowę gitary elektrycznej i basowej oraz mobilnej perkusji. Na pożegnanie zaś nasi Goście uraczyli nas melodią z kreskówki ,,Gumisie" oraz niezastąpioną ,,Muchą w mucholocie".

           

          Wielkanoc 2018

          W środę 28 marca 2018 roku, tuż przed wiosenną przerwą świąteczną odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia
          z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy – czasu radości, ale też zadumy nad tajemnicą Chrystusa i tajemnicą życia człowieka. Uczniowie przygotowani przez Panią Katarzynę Nastaszyc i Pana Pawła Rokitę wyrecytowali pięknie wiersze opisujące bogatą tradycję przygotowań i obchodów Świąt Wielkanocnych. Piękna sceneria i cała oprawa wraz z wieloma życzeniami  zdrowych, radosnych świąt, jakie przekazał wszystkim nauczycielom, uczniom, pracownikom Pan Dyrektor M. Szpond sprawiła, że podniosły i świąteczny nastrój towarzyszył nam nie tylko w szkole, ale też i w domu, gdzie wraz z najbliższymi uczestniczyliśmy w przygotowaniach do przeżywania Świąt Wielkanocnych.

          W tym dniu został również podsumowany XX Gminny Konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni.

                                 

           

          Witamy wiosnę

          W tym roku wyjątkowo radośnie witaliśmy kalendarzową wiosnę.Mimo, że ta fenologiczna nie śpieszyła się z nadejściem
          i wyrażnie dała za wygraną zimie, nasze marzenia o ciepłych, pachnących, pełnych słońca wiosennych dniach były na tyle silne, że wszyscy uczniowie klas 0-III oraz przedszkolaki  przywoływali ją na wszystkie możliwe sposoby. Najpierw w klasowych grupach malowaliśmy  plakaty,na  których  przedstawialiśmy niezwykłą urodę wiosny w przyrodzie, oraz jako postaci ludzkiej. Udekorowaliśmy nimi salę gimnastyczną, na której odbył się konkurs na „najciekawszy wiosenny strój”. Największą inwencją w tym zakresie wykazali się i zdobyli tym samym I miejsca w swojej  klasie następujący uczniowie: Julia Janus - przedszkole, Kinga Spiss - klasa 0, Anastazja Kozieł - klasa I, Anna Gruba - klasa II, Daria Iskrzycka - klasa III. By nabrać pewności, że udało nam się przywołać wiosnę, udaliśmy się na spacer po Straszydlu,  niosąc kolorowe kwiaty w ręku, bacznie obserwując i nasłuchując jej nieśmiało dawanych sygnałów, że nadchodzi naprawdę. Rozwiązując zagadki i śpiewając o niej piosenki serdecznie zaprosiliśmy ją do nas, usilnie wierząc, że  jak co roku zresztą  przyjęła je i wynagrodzi nam niebawem słońcem, ciepłym wietrzykiem i przepięknymi kwiatami.

           

          Dzień Nowych Technologii w Edukacji

          21 marca przypada Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Nowych Technologii w Edukacji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. To okazja między innymi do tego, by uczniowie i ich rodzice przekonali się, do czego w nauce może się przydać technologia.

          W tym dniu uczniowie klas IV – VII uczestniczyli w lekcji kinowej  „Uwaga! Internet!” oraz projekcji filmu „Labirynt” w kinie Zorza
          w Rzeszowie. To ogólnopolski projekt Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Uczniowie podczas lekcji:

          • dowiedzieli się, co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić
          • odkryli, jak sprawdzić, czy informacja podana w Internecie jest prawdziwa
          • przekonali się, co łączy rakietę kosmiczną ze smartfonem
          • zobaczyli, co by było, gdyby Internet przestał działać

          Po lekcji kinowej zobaczyliśmy fantastyczną, pełną przygód historię, która nie tylko udowadnia, jak ważna jest przyjaźń, ale uczy, że świat ukazany w grach komputerowych może być niebezpieczny!

          Potem udaliśmy się na spacer po Rzeszowie, aby przywitać wiosnę smiley

           

          Pokaz naukowy ,,Fizyka dla smyka"

          Po raz trzeci w tym roku szkolnym  uczniowie klas 0–III uczestniczyli w dniu 15 marca  w wyjątkowym spotkaniu z nauką, by zglębiać tajniki wszechobecnego powietrza. Dzięki pompie próżniowej potrafiliśmy stworzyć próżnię i udowodnić, ze tak samo jak w kosmosie nie ma tam dżwięku. Używając radia i kawałków papieru na własne oczy zobaczyliśmy dżwięk. Stworzyliśmy też niecodzienną orkiestrę, wykorzystując zamiast instrumentów rury PCV o różnorodnej średnicy
          i wzorach karbowanych ścian. Prawdziwym hitem okazało się urządzenie o spektakularnej nazwie „łowca dźwięków”, dzięki któremu mogliśmy doskonale usłyszeć cichutki szept. Słuchawki dżwiękoszczelne uchroniły nas przed hałasem. Dzięki tym zadziwijącym  urządzeniom, ale też i bardzo prostym czynnościom i przedmiotom doskonale bawiliśmy się, równocześnie eksperymentując. Otaczający nas świat po raz kolejny zachwycił nas, zadziwił, a nawet chwilami wydawał się bardzo prosty. Rzecz w tym, by go rozumieć.

           

          Audycja muzyczna ,,Skrzypce i ich kuzyni"

          Zgodnie z tytułem, przedostatnia w tym roku szkolnym audycja muzyczna, której wysłuchaliśmy w dniu 9 marca br. zdominowana została przez skrzypce i pochodzące z tej samej rodziny muzycznej instrumenty smyczkowe tj. kontrabas, wiolonczelę i altówkę. Poznaliśmy ich budowę, cechy wspólne i różnice, oraz bezbłędnie potrafiliśmy rozpoznać ich brzmienie. Prawdziwym muzycznym bonusem była dla nas, pochodząca z filmu „Shrek" melodia „Hallelujah" wykonana na skrzypcach przez Panią Małgosię - ekspertkę wprowadzającą nas w tajniki tego instrumentu i całej jego rodziny.

          Dzień Kobiet

          "Być kobietą, być kobietą..." chciałoby się zaśpiewać razem z Alicją Majewską, szczególnie w takim dniu jak 8 marca, kiedy wszystkie dziewczyny, począwszy od tych najmłodszych z przedszkola, aż po te "nieco starsze", świętowały swój dzień. Już od samego rana uśmiechnięci gentelmeni rozpieszczali swoje damy kwiatami, czekoladkami i życzeniami. Chłopcy z kl. IV a sprawili swoim koleżankom miłą niespodziankę, wręczając nie tylko kwiaty, ale również korony i szarfy z napisem "Kobieta 2018". By ich "kobietki" mogły poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, przygotowali również "profesjonalną" sesję fotograficzną.

          Wizyta Ks. Biskupa w naszej szkole 

          26 lutego 2018 r. w ramach wizytacji kanonicznej Parafii w Straszydlu naszą szkołę odwiedził J.E. Ks. Bp Ordynariusz rzeszowski Jan Wątroba z Księdzem Dziekanem Mieczysławem Lignowskim oraz Ks. Marian Darocha. Przybyłych gości powitał Pan Dyrektor Marcin Szpond, który zwrócił uwagę na misję szkoły, której przesłaniem są słowa Jana Pawła II:
          „W wychowaniu chodzi właśnie o to, żeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich”. W imieniu rodziców słowa powitania skierowała Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Grażyna Piecusiak-Głowacka. Następnie odbyła się część artystyczna poświęcona Patronowi naszej szkoły, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem P. Agaty Rokita, P. Barbary Szlachta-Wota, przy akompaniamencie P. Bogusława Barana. Ksiądz Biskup w krótkim przemówieniu pogratulował wyboru Patrona szkoły, którego postawa i nauczanie z pewnością mają pozytywny wpływ na pracę wychowawczą oraz kształtowanie osobowości, postaw i sytemu wartości wszystkich uczniów szkoły.

           

          Audycja muzyczna ,,Polskie tańce narodowe"

          Kolejne spotkanie z muzykami Filharmoniii Podkarpackiej w Rzeszowie w dniu 23 lutego br. pozwoliło nam poznać i usystematyzować wiedzę o polskich tańcach narodowych. Wszyscy z przyjemnością rozkoszowaliśmy się melodiami granych na żywo mazurów, krakowiaków, polonezów, oberków, kujawiaków, a prawdziwą gratką dla nas okazały się takie utwory jak chociażby polonez z filmu „Pan Tadeusz", mazur z opery „Straszny Dwór" S. Moniuszki, czy kujawiak „Czerwone jabłuszko". Oprócz dokładnej charakterystyki tańców, a więc tła historycznego, dynamiki, tempa, informacji
          o ich twórcach - kompozytorach S. Moniuszce i F. Chopinie, poznaliśmy dokładnie budowę najtrudniejszego na świecie  instrumentu dętego, drewnianego, podwójnie stroikowego, czyli oboju.W rytmie krakowiaka pożegnaliśmy się z naszymi miłymi gośćmi.  

           

          Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

          Dzień ten dostarczył uczniom wielu wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci. To wydarzenie – obchody DBI, miało miejsce 16 lutego 2018 r. Uczniowie przygotowali plakaty związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, elektroniczną agresją – cyberprzemocą, zasadami komunikacji i wymiany informacji w sieci, wirusami i innymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Plakatów było tak dużo, że nie byliśmy ich w stanie zmieścić na tablicy. Uczniowie wpadli na świetny pomysł, aby rozwiesić je na ścianach naszej szkoły. Pomysł ten spotkał się z aprobatą Pana Dyrektora i przystąpiliśmy do akcji. Całe szczęście, że wszystkie prace uczniów się zmieściły. Taka forma umieszczenia tych plakatów jest doskonała, ponieważ przesłanie akcji dociera w ten sposób, nie tylko do wszystkich uczniów, ale również rodziców, nauczycieli, pracowników Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu – wszyscy poznajemy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu!

          Film z realizacji inicjatyw DBI 2018   VID_20180302_113329.avi 

           

          Gwiazdkowa niespodzianka

          Po feriach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Gwiazdkowa Niespodzianka”. Jest to akcja, w której rodziny
          z wysokorozwiniętych krajów, jak np. Niemcy, USA, przygotowują paczki dla dzieci z innych krajów. Uczniowie cieszyli się z otrzymanych słodyczy oraz upominków – młodsi z zabawek, a starsi np. z kredek i innych artykułów szkolnych.
          To bardzo dobre i cenne doświadczenie dla uczniów naszej szkoły. W niektórych paczkach były adresy, więc uczniowie mogą napisać list np. w języku angielskim aby podziękować ludziom, którzy chcieli się podzielić z innymi i ofiarować komuś uśmiech.

           

          Gminne zawody w tenisie stołowym

          Dnia 14 lutego w naszej szkole odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym zorganizowane przez Pana Pawła Rokitę - nauczyciela wychowania fizycznego. Zawody rozegrane były w dwóch kategoriach wiekowych: grupa dzieci to uczniowie do szóstej klasy, zaś grupa młodzieży szkolnej to uczniowie od klasy siódmej szkoły podstawowej do 3 klasy gimnazjum. W turnieju brały udział drużyny dziewcząt i chłopców ze szkół w Siedliskach, Lubeni, Sołonce oraz Straszydlu.
          Po bardzo wyrównanej rywalizacji nasza szkoła zdobyła dwa I miejsca.

          Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

           

           

           

          Klasa IVb w bibliotece - książki Holly Webb

          13 lutego uczniowie klasy IVb z wychowawczynią wybrali się do GBP Filia w Straszydlu na zajęcia ph. „Zwierzęta domowe – nasi milusińscy” przygotowane przez Panią Małgorzatę Solecką. Temat inspirowany był serią książek Holly Webb, których bohaterkami są z reguły małe dziewczynki oraz zwierzęta, którym one pomagają. Uczniowie opowiadali
          o swoich zwierzętach domowych: kotach, psach i szczurku. Wszyscy zaciekawieni tą serią książek od razu wypożyczyli coś dla siebie. To była bardzo przyjemna i pożyteczna wycieczka – mamy nadzieję, że zajęcia edukacyjne przyniosą efekt w postaci rozbudzenia zamiłowania do czytania i częstszego odwiedzania biblioteki.

          Ostatni dzień przed feriami zimowymi...

          W piątek 26 stycznia uczniowie naszej szkoły i wszystkich szkół w województwie po raz ostatni przed feriami przyszli na lekcje. Spragnieni zimowych szaleństw, zamiast od rana siedzieć w szkolnych ławkach, spotkali się z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Audycja muzyczna pt. „Karnawałowe obroty" związana była z poszukiwaniem cieplejszych miejsc - gorących krajów Ameryki łacińskiej. W rytmie m.in. samby, tanga, salsy zwiedzali Brazylię, Argentynę oraz Kubę.

          Życzymy wszystkim udanego wypoczynku w czasie ferii !

          Zabawa karnawałowa 2018

          Mroźny czas karnawału rozgrzaliśmy gorącą zabawą 23 stycznia. Od rana bawiły się przedszkolaki, oraz uczniowie
          z klas 0–III. Ubrane w cudowne kostiumy, przedstawiające te mniej i najbardziej znane postacie z ulubionych bajek
          i kreskówek wyglądały zjawiskowo. Do zabawy nikogo nie trzeba było zachęcać. Wspaniała muzyka, oświetlenie i liczne konkursy prowadzone przez wodzireja nadały zabawie wyjątkowego charakteru. Gdy zmęczeni młodsi koledzy poszli do domu, prawdziwy bal rozpoczęli „starsi". Tu było mniej kostiumów, ale makijaż oczywiście absolutna konieczność.

          Pani Wodzirej prowadziła zabawy, konkursy i oczywiście tańce, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. 
          Uczniowie również mogli liczyć na przygotowany przez rodziców poczęstunek: zapiekanki, słodycze, napoje. 
          O wspaniałej atmosferze świadczą zrobione zdjęcia.

           

          Jasełka „Maleńka Miłość Zbawi Świat" ze współczesnymi przesłaniami

          21 stycznia 2018 r. w pięknej scenerii, przy anielskim śpiewie dzieci, w wypełnionej po brzegi gośćmi sali odbyło się przedstawienie jasełkowe. Wśród szanownych gości nie mogło zabraknąć Pana Wójta, Przedstawicieli Władz Gminy, Radnych, Dyrektora Szkoły, nauczycieli, rodziców, kochanych babć i dziadków, znajomych, sąsiadów – jednym słowem mieszkańców Straszydla, którzy zaszczycili młodych aktorów swoją obecnością. Artystami scenicznymi zostali uczniowie klas IV-VII naszej szkoły, natomiast reżyserami i scenografami Pani Krystyna Kotula, Ksiądz Witosław Kardaś, Pan Bogusław Baran. Słowa podziękowania należą się także rodzicom, którzy wspaniale odnaleźli się w roli charakteryzatorów i kostiumologów. Młodzi, ale niezmiernie zdolni artyści, przedstawili dzieje Maryi, Józefa i Dzieciątka, wędrówkę do Betlejem, umiejętnie wplatając wątek pastuszków, a kończąc sceną z narodzonym Bożym Dzieciątkiem, któremu Królowie składają pokłon i dary. Sytuacje przedstawione w poszczególnych scenach miały charakter wymowny,
          a zarazem zwracający uwagę na charakter świąt. Sceny odegrane przez uczniów dają do myślenia, co tak naprawdę jest ważne podczas świąt Bożego Narodzenia. Czy my ludzie zabiegani, kupujący różne rzeczy w sklepach, dla których ważne jest to, co powiedzą inni naprawdę czujemy to przyjście Jezusa i potrafimy się na to przygotować?

          Po programie przygotowanym przez uczniów, Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Straszydle przedstwiło inscenizację
          z wątkiem pastuszków, przebiegłego i chciwego Heroda, która była przeplatana porywającymi tańcami śmierci, diabła, dziada i żyda. Dzień ten był wyjątkowy i na pewno niezapomniany dla całej społeczności!

           

          Mali wolontariusze w Domu Spokojnej Starości „Złote liście" w Zarzeczu

          Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Żywe kamienie" z klas I- III kontynuują tradycję odwiedzania mieszkańców  tego domu. W tym roku oprócz ciepłych słów, wierszy i piosenek związanych z Dniem Babci i Dziadka wystawili w dniu 19 stycznia inscenizację bajki pt,, Czerwony Kapturek". Wspierani przez opiekunów: p.M.Kucab, p.M.Piętę, p.K.Kowalską uczą się w ten sposób szacunku do starszych, empatii i poszanowania godnosci ludzkiej w każdym wieku. Ciepłe i życzliwe przyjęcie, uśmiech i radosć na twarzy seniorów, ale też  zapał małych wolontariuszy, dobitnie wskazują, że taka forma pracy jest jak najbardziej trafna i przynosi obustronne korzyści. 

           

          Dzień Babci i Dziadka

          Tegoroczne święto obchodzone w naszej szkole w dniu 18 stycznia upłynęło pod znakiem obustronnych zmagań dziadków i wnucząt z chorobą i skutkami epidemii grypy. Wielu z nich wyszło z tej batalii zwycięsko i w niezwykle gorący sposób podziękowało wierszem, piosenką i samodzielnie wykonanym prezentem. W zamian za to, dziadkowie licznie przybyli, a mocnymi uściskami i pocałunkami odwzajemnili okazywaną miłość, szacunek i podziękowania. Na zakończenie wnuczęta z klas I-III przygotowani przez p. K.Kowalską, p. M.Piętę, p.M.Kucab zaprezentowali Dostojnym Gościom inscenizację bajki pt,, Czerwony Kapturek". Niekończące się brawa i wiele ciepłych słów, ktore padły z ust pana dyrektora M.Szponda,  skierowanych do wszystkich zebranych, wraz z podziekowaniami i słowami uznania za wkład pracy sprawiły, że pojawiły się  łzy wzruszenia. Promienny uśmiech na dziecięcych twarzach oraz iskierki w ich oczach  mówią same za siebie. To był prawdziwie udany Dzień Babci i Dziadka - wbrew przeciwnościom losu. 

           

          Fizyka dla smyka

          Po raz drugi w tym roku, w dniu 19 stycznia uczniowie klas I- III przenieśli się w niezwykły świat, pełen naukowych prawd i zadziwiających eksperymentów. Tym razem zgłębialiśmy tajniki światła i zadziwiajacych efektów towarzyszących jego rozszczepianiu. Ku naszemu zdziwieniu światło porusza się z niewyobrażalną prędkością, a człowiek potrafi zapanować nad tym i wykorzystać w wielu urządzeniach oraz do celów naukowych. Potrafimy światło odbijać i robiliśmy to w życiu wiele razy, bawiąc się lusterkiem w łapanie zajączka. Prawdziwym hitem stał się jednak krążek Newtona i dobrze znane nam z doświadczenia kolory tęczy oraz „okulary zwierząt", dzięki którym innymi oczyma popatrzyliśmy na otaczający nas świat. 

           

          Wigilia szkolna

          W świątecznej atmosferze 22 grudnia w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Obejrzeliśmy część artystyczną pełną treści związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi, przygotowaną przez uczniów klasy IV A
          pod kierunkiem Pani Barbary Dąbrowskiej. Nie mogło zabraknąć pięknych kolęd i pastorałek przy akompaniamencie Pana Bogusława Barana. Tradycji stało się zadość, był opłatek i świąteczne życzenia. Symbolicznie przedstawiciele każdej klasy łamali się opłatkiem z Panem Dyrektorem. Po części artystycznej i ciepych życzeniach uczniowie zasiedli przy wigilijnym stole i zjedli pyszny, tradycyjny barszcz z grzybami, przygotowany przez rodziców.

                                                                                                                                                                                                                                                       

          Warsztaty „Zaprogramuj się na czytanie"

          19 grudnia uczniowie klas IV–VII wraz z Panią Aliną Miciudą i Panią Krystyną Kotulą wybrali się do Publicznej Biblioteki w Straszydlu, by wziąć udział w warsztatch „Zaprogramuj sie na czytanie". Po przeanalizowaniu bajki „Trzej elektrycerze" przystąpili do realizacji filmu na jej podstawie. Sami musieli wykonać scenografię, przygotować rekwizyty, scenopis, aby w końcu wszystko sfilmować. Mieli pełne ręce roboty, ale zabawa była doskonała.

           

          Mikołaj 2017

          6 grudnia – jeden z najbardziej wyczekiwanych, zwłaszcza przez najmłodszych dni w roku nadszedł wreszcie
          i od samego świtu poruszył serca i dziecięce myśli. Najpierw emocje tuż po przebudzeniu w domu, a potem ciągnący się w  nieskończoność czas wyczekiwania na niecodziennego gościa w szkole. W to, że odwiedzi naszą szkołę nie wątpił nikt, a baiało-czerwone czapki i rogi reniferów na głowach wielu uczniów, nieustannie przypominało o jego wizycie i dodawało sporą dawkę emocji. Nareszcie rozległ się upragniony dźwięk dzwoneczka i w progu klasy pojawił się najprawdziwszy Mikołaj w asyście pięknych śnieżynek, których twarze łudząco przypominały twarze naszych mam, lub mam kolegów. Niecodzienny gość odwiedził wszystkie klasy, pamiętał o wszystkich i o tym, by zapytać nauczycieli „czy byliśmy grzeczni". Odwiedził też uczniów niepełnosprawnych z naszej szkoły i potwierdził swą wizytę za rok, a my dziękując  ze szczerego serca za prezenty, już dziś  bardzo, bardzo serdecznie go zaprosiliśmy. 

           

          Mikołaj dla Hospicjum

          „Przyjacielu!

          Podziel się, choć okruszek daj, 
          dla Ciebie nic, dla kogoś raj. 
          Bądź tym, który uśmiech daje, 
          pomóż komuś i sam zostań Najlepszym Mikołajem!”

           

          Te słowa, towarzyszą nam już kolejny rok, podczas przygotowywania prezentów dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie. Uczniowie i nauczyciele z Szkolnego Koła Wolontariatu z wielkim zaangażowaniem pozyskiwali rzeczy, które byłyby najbardziej przydatne dla dzieci i ich rodzeństwa. Jak co roku akcja cieszyla się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i ich rodziców, co dobrze świadczy o naszej szkolnej społeczności. Wszystkim darczyńcom, za bezinteresowną pomoc i umiejętność dzielenia się z innymi, bardzo dziękujemy.

           

           

           

          Zabawa andrzejkowa 

          Chłodne, pochmurne i zamglone dni kończącego się  listopada rozświetliła niezwykle udana i bardzo oczekiwana jak co roku zabawa andrzejkowa. Najmłodsi i młodsi uczniowie bawili się już od rana. Najpierw w klasach przepowiadali swą przyszłość, ma się rozumieć niezwykle udaną i obfitującą w sukcesy, a potem pełni pozytywnej energii dali popis tańca na sali gimnastycznej. Nieoceniony p.P.Rokita zadbał o efekty specjalne i doborowy repertuar, a niezawodne mamy
          z trójek klasowych, o kuszące menu. Aby zwiększyć efekt „świetlanej przyszłości" starsze koleżanki z SU zafundowały na koniec sporą dawkę ciekawych wróżb. „Czy mają szansę się spełnić?" - to pytanie nurtuje niemal wszystkich.
           

           

          Projekt  „Lubenia – tu kultura spotyka sią z historią"

           „Lubenia – tu kultura spotyka się z historią” to nazwa projektu, w którym uczestniczyli, między innymi, i nasi uczniowie
          z klas V-VII (projekt miał zasięg gminny). Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadów z wytypowanymi najstarszymi mieszkańcami Straszydla. Seniorzy wspominali swoje dzieciństwo i młodość, opowiadali o czasach wojny i latach powojennych. Materiał z wywiadów posłużył do nagrania godzinnego filmu, którego projekcja, z licznym udziałem mieszkańców Straszydla,  odbyła się  24 listopada  w naszej szkole. Projekt okazał się  godnym uwagi wydarzeniem, czego dowodem była  relacja  w ,,Nowinach” (4 grudnia).

           

          Warsztaty ,,Fizyka dla smyka"

          Listopadowy, piątkowy poranek był pełen wrażeń. Po wielu muzycznych emocjach w dniu 24 listopada br. czekała uczniów klas  I- III całkiem spora dawka niecodziennych, można by nawet rzec ocierających się o magię zjawisk, tym razem naukowych z zakresu fizyki. Prym wiódł magnez i jego nadzwyczajne właściwości. Poznaliśmy nowe określenia: bieguny, przyciąganie, odpychanie, elektromagnesy, grawitacja i wprowadzająca nas w osłupienie lewitacja czyli unoszenie. Każdy z nas mógł dotknąć, uruchomić i wykonać eksperyment. To podabało nam się najbardziej.
          Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak fascynujące spotkanie z nauką.  

           

          Audycja muzyczna

          „Marszowy krok" – tak brzmiał tytuł drugiej z kolei audycji muzycznej, której wysłuchali uczniowie klas 0–VI w dniu
          24 listopada br. Zgodnie z tytułem marszowe rytmy zdominowały prezentowane melodie. Nie brakło oczywiście hymnu narodowego, informacji o  historii jego powstania, instrumentach używanych w orkiestrze wojskowej, a także definicji patriotyzmu. Poznaliśmy dokładnie budowę trąbki, puzonu, tuby i rozkoszowaliśmy się melodią znanych nam mniej lub bardziej pieśni żołnierskich. Najbardziej jednak podobała nam się zagadka muzyczna „baczność – spocznij". Z radością przyjmowaliśmy odpowiednie postawy po po uprzednim, prawidłowym rozpoznaniu usłyszanych dźwięków. To była wyjątkowa „lekcja muzyki".  

           

          Spotkanie z Wiolettą Piasecką

          Zgodnie z tytułem tego spotkania uczniowie klas I- III naszej szkoły znaleźli się w dniu 23 listopada br. w ,,Zaczarowanej krainie Wioletty Piaseckiej". Sylwetkę niecodziennego gościa przybliżyła nam bibliotekarka p. M. Solecka, która była inicjatorem tego wspaniałego wydarzenia. Z wielkim zachwytem słuchaliśmy barwnej, pełnej ekspresji opowieści, którą snuła nam autorka 40 baśni i bajek dla dzieci. Było mnóstwo konkursów, mini teatrzyk, zabawa, ćwiczenia językowe i czas zadawania pytań, na które chętnie odpowiadała kochająca dzieci pani Wioletta Piasecka. Z radością kupowaliśmy jej wspaniałe książki i staliśmy w długiej kolejce po autograf. 

           

          Dzień życzliwości

          Gdy tylko dzwonek szkolny donośnie ogłosił początek zajęć 21 listopada br. wszyscy uczniowie wraz
          z wychowawczyniami: p. K. Kowalską, p. M. Piętą, p. M. Kucab zgromadzili się na sali gimnastycznej, by rozpocząć obchody Dnia życzliwości. Było to uwieńczenie działań ubiegłego tygodnia, kiedy to toczyliśmy wiele dyskusji na temat życzliwości oraz roli, jaką ta cecha odgrywa w stosunkach koleżeńskich i międzyludzkich. Uczniowie każdej klasy wybrali w drodze głosowania królową lub króla życzliwości, a dyrektor szkoły p.M.Szpond ukoronował powyższe dostojności poprzez nałożenie na głowę symbolicznej   "złotej korony". Wszyscy wspaniale recytowali wiersze i śpiewali piosenki opowiadające o wspólnej zabawie, sile przyjaźni i wzajemnej pomocy. Na zakończenie poprzez wspólne zabawy ze śpiewem, pląsy i zabawy integracyjne z chustą animacyjną uczyliśmy się jak w praktyce, na co dzień okazywać sobie życzliwość w pracy, nauce i zabawie. 

           

          Warsztaty profilaktyczne pt. "Pokonać stres"

          20 listopada  odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów kl. IV - VII, które prowadziła trener psychoterapeuta Magdalena Jaromi. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z tematyką stresu. Zjawisko to powszechnie występuje u każdego z nas, jednak nie wszyscy potrafimy rozpoznać odpowiednie objawy, a przede wszystkim efektywnie sobie z nim radzić. Okazało się, że niektórzy bezbłędnie rozróżniają właściwe symptomy, np. ból brzucha, potliwość, nudności, brak apetytu, nadmierny apetyt, uczucie napięcia czy trudności z koncentracją. Omówione zostały różnorodne metody, począwszy od najprostszych tj. odpowiednia dawka snu czy aktywność fizyczna, po bardziej złożone bazujące na przekształcaniu myśli na te bardziej pozytywne, służące minimalizowaniu stresorów. Uczniowie z dużą ciekawością i pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

           

          Akademia z okazji Święta Niepodległości

          13 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole akademia upamiętniająca 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowana przez uczniów pod kierunkiem Pani Aliny Micudy i Pani Agnieszki Wilk. Część artystyczną poprzedziły akcenty patriotyczne - odśpiewanie hymnu państwowego i wprowadzenie pocztu sztandarowego.
          Uroczysty oraz  podniosły ton montażu słowno-muzycznego przywołującego losy naszej Ojczyzny począwszy
          od zaborów, a skończywszy na roku 1918 został wzbogacony pieśniami patriotycznymi oraz wymowną dekoracją.
          Tak bogata i piękna oprawa sprawiły, że wszyscy uczniowie w skupieniu i z zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali wspomnianych wydarzeń historycznych, pełnych poświęcenia, walki, cierpienia i nadziei pokładanych przez Polaków
          w powstaniach narodowych i licznych bitwach na wielu frontach.


           

          Gminne obchody Święta Niepodległości

          Uczniowie naszej szkoły wraz z Panem Dyrektorem i nauczycielami uczestniczyli w uroczystościach gminnych z okazji Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2017 r. w Kościele Parafialnym w Lubeni.
          Delegacja uczniów oraz przedstawiciele OSP wraz z Pocztami Sztandarowymi z Lubeni, Siedlisk, Straszydla i Sołonki wzięli udział w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po mszy, mieszkańcy wraz z Panem Wójtem, przedstawicielami władz gminnych, ks. Mariuszem i ks. Pawłem, w skupieniu i z zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali wspomnianych wydarzeń historycznych, pełnych poświęcenia, walki, cierpienia i nadziei pokładanych przez Polaków
          w powstaniach narodowych - styczniowym, listopadowym i licznych bitwach na wielu frontach. Program artystyczny „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą!” przygotowali i zaprezentowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Aliny Miciudy i Pani Agnieszki Wilk. Koncert Pieśni Patriotycznej przygotowany przez Chór OSP z Lubeni z towarzyszeniem Zespołu Estradowego „Pasjonaci” nadał  uroczystości wyjątkowego charakteru.

          Śpiewa młodzież ze Szkoły Podstawowej w Straszydlu oraz Chór OSP z Lubeni, gra zespół Pasjonaci"
          https://www.facebook.com/telewizjaboguchwala/videos/1791168717843252/

           

          Śniadanie daje moc

          Różnorodne smaki i  niezwykle intensywne zapachy świeżego pieczywa, wędlin, nabiału i warzyw wypełniły naszą szkołę już od samego rana w dniu  8 listopada br. Kolejny rok uczniowie klas I-III przygotowywali smaczne i zdrowe kanapki,  w ramach programu „Śniadanie daje moc". Wszyscy  włożyli wiele serca i starań, a efekty ich pracy widać było gołym okiem. Nawet największe niejadki,  na widok tych smakowitych, kuszacych wyglądem i zapachem wspaniałości nabrało apetytu i z radością zjadły ten pożywny, smaczny, energetyczny, samodzielnie przygotowany posiłek.   

           

          Teatrzyk ,,Ulica nie jest miejscem zabaw"

          Doskonale znamy i stosujemy w praktyce przepisy drogowe, zwłaszcza te, dotyczące poruszania się po straszydlańskich drogach, kiedy codziennie rano śpieszymy się do szkoły, a po południu wracamy do domu .Teatrzyk „Ulica nie jest miejscem zabaw", który obejrzeliśmy 7 listopada br. połączony z elementem magii utrwaliły je jeszcze bardziej i sprawiły, ze z zasadami poruszania się po drodze jesteśmy „za pan brat".

           

          Spotkanie z muzyką

          28 pażdziernika br. wysłuchaliśmy pierwszej z cyklu audycji muzycznej w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Powitaly nas znane twarze i muzyczna przygrywka. Wprowadzeni w swiat muzyki zgłębialiśmy jej tajniki. Poznaliśmy elementy dzieła muzycznego tj. melodię, rytm, harmonię, dynamikę, tempo. Uczyliśmy się słuchać muzyki i dostrzegać jej elementy w otaczającym świecie. Pan Krzysztof zapoznał nas z budową klarnetu i jego dwiękami po ,, rozebraniu na czynniki pierwsze",
          a pan Rafał w obrazowy sposób przybliżył budowę i możliwości dźwiękowe gitary basowej. Ku ,, pokrzepieniu naszych dusz" muzyczni goście zagrali specjalnie dla nas walca Jahanna Straussa ,,Nad pięknym modrym Dunajem" oraz utwór ,,Jesień" Antonio Vivaldiego, zaś pożegnali się z nami  w rytmie rock and rolla. 

          Odwiedzamy groby naszych bliskich

          Mgliste, krótkie i deszczowe październikowe dni przywołują w naszych umyslach żywe wspomnienie bliskich nam osób, które spoczywają na cmentarzu. Wyrazem łączacej nas więzi i pamięci są  odwiedziny na ich grobach, modlitwa, płonący znicz i kwiaty. Uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami p. M. Kucab, p. K. Kowalską i p.M. Piętą  wyruszyli 26 października b.r. na miejscowy cmentarz, a zatrzymawszy się nad grobami braci Bieda zamordowanych w czasie wojny, oraz grobem nieznanego żołnierza minutą ciszy uczcili ich pamięć, zapalili znicze, oraz zŁożyli stroiki przygotowane przez członków Stowarzyszenia Wsi Straszydle .Pamiętali rownież o grobach byłych proboszczy naszej parafii, swych kolegach, ktorzy bardzo wcześnie odeszli od nas, oraz zapomnianych mogiłach. Pierwszego listopada, w Dniu Święta Zmarłych powrócimy na cmentarz wraz z rodzicami i rodzeństwem, by odwiedzić  groby zmarłych członków naszej rodziny i bliskich nam osób.

          Gala konkursu poetyckiego 

          20 października br. dyrektor szkoły p. Marcin Szpond oraz delegacja uczniów z kl. IVa razem z opiekunką p. Agatą Rokitą uczestniczyli w V Gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisławy Kopiec "O lubeński dzwon". W sali GOK-u w Lubeni spotkali się przedstawiciele wydziału filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, władz samorządowych, lokalnych szkół, uczestnicy konkursu oraz mieszkańcy gminy. Wielbiciele poezji "lubeńskiej perły" wysłuchali prelekcji prof. Zenona Ożoga z UR, która była doskonałym wprowadzeniem do promocji tomu wierszy zebranych S. Kopiec zatytułowanego "Puste miejsce dla anioła". Po ogłoszeniu wyników konkursu i prezentacji nagrodzonych utworów miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Tegoroczna gala to prawdziwa uczta dla ducha, bowiem towarzyszyło jej otwarcie wystawy ilustracji książkowej p. Natalii Janusz "Między niebem a ziemią", a uwieńczeniem był recital poezji śpiewanej młodych artystów z Gminy Lubenia.    

          Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          ,,Tym, którzy prowadzą nas do źrodła wiedzy" - z takim hasłem na ustach dziękowali swym nauczycielom w imieniu własnym i swych kolegów uczniowie klas IV-VII naszej szkoły podczas uroczystej akademii z okazji DKEN w dniu 16 października b.r. Dziękowali symbolicznym kwiatkiem, wierszem, piosenką pięknie wyśpiewaną przy akompaniamencie p.B.Barana oraz pełnym humoru i satyry skeczu, który przygotowali pod kierunkiem p.A.Rokita. Najmłodsi uczniowie, czyli pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po czym dyrektor szkoły p.M.Szpond pasował ich na ucznia. Uroczystość zakończyły podziękowania i życzenia- sukcesów w pracy, wytrwałości, zdrowia, radości i uśmiechu na co dzień, które przekazali dyrektor szkoły, oraz przewodnicząca Rady Rodziców p.G.Piecusiak-Głowacka, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi. Nagrodę za wzorową pracę w ubiegłym roku szkolnym otrzymali p.B.Dąbrowska, p.K.Kotula, p.K.Kowalska, p.M.Kucab, p.M.Pięta, p.A.Wilk. Tym miłym akcentem dyrektor szkoły zakończył uroczystość.

          Obchody Dnia Papieskiego

          8 października obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły połączone z XVII Dniem Papieskim, pod hasłem Idźmy naprzód z nadzieją!  Jak co roku ubrani w żółte chusty na czele ze sztandarem wyruszyliśmy uroczystym korowodem spod szkoły do Kościoła, by uczcić naszego patrona – świętego Jana Pawła II. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów z klas IV - VII pod kierunkiem Pani Agaty Rokity. Przesłania naszego patrona wypowiedziane za życia, a odtworzone i wyrecytowane przez naszych kolegów głęboko zapadły nam w serca. Musimy przestać się bać, odzyskując ducha nadziei i ufności (...) Jako chrześcijanin muszę też dać świadectwo, że fundamentem mojej nadziei jest Jezus Chrystus”. Prezentacja multimedialna ujmująca przesłania drogiego nam papieża przygotowana przez Panią Barbarę Szlachtę-Wota oraz doskonała oprawa muzyczna w wykonaniu Pana Bogusława Barana sprawiły, że postać świętego Jana Pawła II stała się nam jeszcze bliższa.

           

           

          Dzień chłopaka w klasie IVa

          Nie tylko młodsi chłopcy obchodzili hucznie swoje święto. O swoich kolegach nie zapomniały również dziewczyny z klas IV - VII - były życzenia, upominki. Uczennice z kl. IVa zorganizowały dla swoich kolegów prawdziwą imprezę.
          Oprócz paczuszek ze słodkościami, ciasteczek w kształcie pierwszych liter imion na chłopaków czekały pyszne domowe wypieki, napoje, przekąski, w których przygotowanie zaangażowały się niezastąpione mamy z klasowej Rady Rodziców.
          Na koniec szalone dziewczyny porwały kolegów do wspólnej zabawy.

           

          Dzień chłopaka w klasach I-III

          Lubimy bawić się i wspólnie spędzać czas. Doskonałą okazją ku temu był obchodzony co roku wśród uczniów klas I-III Dzień Chłopaka. Najpierw były drobne upominki i życzenia w klasie. Korzystając z pięknej , jesiennej pogody i sobotniego dnia spotkaliśmy się na wspólnym ognisku w jednym z najbardziej urokliwych  zakątków Straszydla. Dzięki uprzejmości rodziców naszej koleżanki z najmłodszej  klasy mogliśmy bezpiecznie i wybornie bawić się  na prywatnym polu biwakowym, pod czujnym okiem wychowawców i rodziców. Miło i szybko płynął czas wśród wspólnych rozmów, pysznej, grillowanej kiełbaski, licznych smakołyków, które przygotowali dla nas rodzice.  Nie brakło też rozgrywek sportowych rodzice- dzieci, wesołych zabaw z piłką i chustą. Roześmiane twarze i zadowolone miny to dowód na to, że pomysł na ognisko to ,, strzał w dziesiątkę”.

          Dyskoteka i ,,otrzęsiny” klas IV

          27 września 2017 r. uczniowie klas IV-VII bawili się na dyskotece z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka, połączonej z „otrzęsinami” czwartoklasistów. Koleżanki i koledzy z klas IV zostali poddani różnorodnym próbom, w których mieli wykazać się inteligencją, sprytem i poczuciem humoru. Była konkurencja przeciąganie liny, rysowanie portretów z zawiązanymi oczami, komponowanie przez chłopaków ciekawych strojów dla swoich koleżanek oraz degustacja oryginalnych w smaku kanapek i napoju. Dzielni czwartoklasiści zostali w nagrodę udekorowani medalami i zaproszeni do wspólnej zabawy. Nie zabrakło dobrej muzyki - za co dziękujemy Panu Pawłowi Rokicie. Za organizację zabawy odpowiedzialni byli uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pani Aliny Miciudy. Dziękujemy wszystkim za dobre humory, niepowtarzalną atmosferę i świetną zabawę.

          Rozpoczęcie roku szkolnego

          Jeszcze w naszych uszach brzmi dźwięk dzwonka ogłaszającego koniec roku szkolnego i początek wakacji, a już ten sam, ale jakby znacznie wyraźniejszy wita w progach szkoły i zaprasza do niej po uroczystej mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny 2017/18.  To już 4 września, wakacje za nami, nowy rok szkolny stawia kolejne wyzwania. Na początek uroczysta akademia w wykonaniu uczniów  klasy V przygotowanych przez p. K. Kotulę. Potem wiele zmian. Serdecznie witając wszystkich zebranych dyrektor szkoły p. M. Szpond  przedstawił nowych członków Grona Pedagogicznego:  ks. W. Kardasia,  p. K. Gromek, p. B. Szlachtę- Wotę,  p. K. Nastaszyc,  p. I. Styrylską,  p. R. Tłuczek, p. M. Krupę i p. B. Borowca. Wiele ciepłych słów skierował do najmłodszych cztero i pięciolatków, którzy w liczbie 25 zasilili szeregi naszej społeczności szkolnej. Życzeniami  wielu sukcesów w pracy, wytrwałości i  zapału zarówno nauczycielom, jak i uczniom dyrektor  szkoły M. Szpond zakończył  tegoroczną  uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego.