• Rok szkolny 2018/19

        • Zakończenie roku szkolnego

          Koniec roku szkolnego - początek wakacji. Zanim jednak udaliśmy się na zasłużony odpoczynek pożegnaliśmy rok szkolny mszą świętą w kościele i uroczystą akademią w szkole. Tegoroczna uroczystość była szczególna, gdyż  mieliśmy zaszczyt gościć Wójta Gminy Lubenia Pana Adama Skoczylasa.   Uczniowie klasy VIII pod kierunkiem p. A. Wilk i p. A. Miciudy przygotowali program pożegnalny w którym  zaśpiewali refleksyjne piosenki i podziękowali wszystkim pracownikom szkoły. Całość zwieńczyła prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów, zawierająca ich wspomnienia z dziewięciu lat wspólnego życia w szkole. Następnie przedstawiciele kl. VII w krótkim przemówieniu pożegnali swoich starszych kolegów, a gorycz rozstania miał absolwentom osłodzić słodki upominek przygotowany przez młodszych kolegów.
          Absolwenci przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom i ślubowali dbać o dobre imię Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. Przekazali również na ręce p. Dyrektora pamiątkowe tablo. Dyrektor wręczył wszystkim uczniom klasy VIII świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
          Kolejną częścią akademii było wręczenie uczniom klas I - III nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, oraz świadectw z paskiem i nagród książkowych uczniom klasa IV - VII. Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali z rąk p. dyrektora listy gratulacyjne. Pan Wójt Adam Skoczylas wręczył stypendia Wójta Gminy Lubenia uczniom którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie oraz nagrody dla uczennic, które zajęły IV miejsce w Finale Województwa Podkarpackiego w mini piłce siatkowej dziewcząt. Pan Wójt podziękował uczniom, dyrekcji i nauczycielom za pracę i naukę, jednocześnie życzył wszystkim zebranym wspaniałych wakacji. Miłym akcentem kończącym tę akademię było wystąpienie p. Justyny Rogóz, która w imieniu wszystkich rodziców podziękowała nauczycielom za całoroczny trud włożony w nauczanie i wychowanie ich dzieci. 
          Na zakończenie p. Dyrektor życzył wszystkim zebranym wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
          I w końcu nastąpiła długo wyczekiwana przez uczniów chwila – ostatnie przedwakacyjne spotkanie w klasach, by odebrać upragnione świadectwa. Teraz można planować wakacyjne wojaże!

          Do zobaczenia we wrześniu!!!

           

          Piknik Rodzinny

          16 czerwca odbył się Piknik Rodzinny, którego główną ideą była pomoc uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym do naszej szkoły. W atrakcyjnym i bogatym programie imprezy znalazły się m.in. przedstawienie „Jędrek Jeżyk” w wykonaniu uczniów kl. I – III, występy taneczne przedszkolaków i laureatów Koncertu Talentów, pokaz KUNG – FU i KEMPO. Można było wziąć udział w godzinie z eksperymentami w nowoczesnych salach szkolnych wyposażonych w ramach projektu „Nauka Nowej generacji …”. Z bogatej listy różnorodnych rozrywek każdy mógł wybrać coś dla siebie: malowanie twarzy, bańkowy pokaz, balonowe zoo, trampoliny, pokazy służb ratunkowych, aż po loterię i obfity bufet. Nie brakło też konkurencji i rozrywek rodzinnych - meczu piłki siatkowej ,,szkolna drużyna siatkarek - rodzice" czy ,,rodzice - nauczyciele". Miło spędzając czas i bawiąc się, mogliśmy wesprzeć niepełnosprawnych uczniów z naszej szkoły w sposób bezpośredni, kupując cegiełki, bądź też korzystając z odpłatnych, licznych atrakcji,   z których dochód został przeznaczony na ten cel. Wszystkim uczestnikom imprezy i osobom, które wsparły uczniów niepełnosprawnych serdecznie dziękujemy.

          Wycieczka do Zakopanego

          W tym roku szkolnym nasi uczniowie osiągnęli wiele sukcesów sportowych. W zamian za to p. P. Rokita wraz z ks. W. Kardasiem postanowili zorganizować niespodziankę dla sportowców – dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Dzięki pomocy darczyńców udało się zebrać pieniądze na wyjazd. Nasi sportowcy 12 i 13 czerwca spędzili w Zakopanem, gdzie podziwiając piękne krajobrazy mogli odpocząć  po całorocznej pracy. Wyszli na Kasprowy Wierch i na Gęsią Szyjkę oraz wyjechali kolejką na Gubałówkę. Mieli również przyjemność zrelaksować się w termach w Szaflarach i w Bukowinie Tatrzańskiej.

          Koncert talentów

          31 maja po raz kolejny odbył się "Koncert talentów", w którym wzięło udział 5 uczniów:
          w kategorii muzycznej:

          • Kinga Spiss (kl. I) - śpiew

          • Wiktoria Pęcherek  (kl. II) - gra na organach i śpiew

          •  Zuzanna Rzeźnik  (kl. IV) - śpiew

          • Kinga Szostek (kl. VII) - gra na saksofonie

          w kategorii plastycznej:

          • Maja Jaworska (kl. II)

          Również w tym dniu po sukcesach naszych zawodniczek w piłce siatkowej Państwo Iwona i Wiesław Myszka zaprosili w nagrodę całą drużynę siatkarek razem z opiekunem p. P. Rokita na dwudniowy pobyt do swojego Ośrodka Aktywnego Wypoczynku MARATON w Lubeni.

          Wycieczka do Krakowa klas I-III

          Wczesnym, pochmurnym, ale ciepłym, majowym rankiem uczniowie klas I-III wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Mimo niepokojących prognoz meteorologicznych na ten właśnie dzień, tj. 28 maja bieżącego roku wszyscy byli w doskonałym humorze i pełni nadziei, że się nie spełnią. Tak też się stało. Opady i burze nie przeszkodziły w zwiedzaniu wspaniałego Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz Krakowa. Przejście Smoczą Jamą, spacer Starówką i po Rynku, chociaż trochę męczący- dostarczył wielu wspaniałych przeżyć, a hejnał płynący z Wieży Mariackiej na trwale zapadł w umysłach wszyskich. Prawdziwą skarbnicą niezapomnianych wrażeń okazało się ZOO. Kontakt ze zwierzętami na żywo, zwlaszcza tymi egzotycznymi wydobywał z mocno utrudzonych dziecięcych nóg ostatnie rezerwy sił. Każde dziecko dokładnie i z bliska obejrzalo wszystkie zwierzęta, a nawet miało okazję obserwować karmienie słoni. Co by tu nie mówić, to była prawdziwie udana wycieczka.

           

          Pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Straszydlu

          16  maja zgodnie z tradycją pierwszoklasiści  z naszej szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelnika Biblioteki Publicznej w Straszydlu.  Bibliotekarka p. Małgorzata Solecka przybliżyła dzieciom historię książki i zapoznała z zasadami korzystania z biblioteki. Ciekawe konkursy i zagadki o książkach przygotowały dla pierwszoklasistów uczennice z klasy IV. Następnie uczniowie kl. I złożyli przyrzeczenie i przy pomocy książki zostali pasowani na czytelników. Każdy uczeń otrzymał z rąk bibliotekarki piękny, kolorowy dyplom i książkę.

          Wyjście do biblioteki

          Wspólnie ze swoimi wychowawcami p. M.Kucab, p.K.Kowalską, i p.M.Piętą w dniu 9 maja br.uczniowie klas I- III odwiedzili Bibliotekę w Straszydlu, by obejrzeć spektakl edukacyjny pt:,,Witajcie w naszej bajce" w wykonaniu aktorów teatru EDU-ARTIS  z Krakowa. Było to możliwe dzięki staraniom bibliotekarki p.M.Soleckiej. Spektakl przybliżył nam treść i postacie z bajek - tych najpiękniejszych, dobrze nam znanych z dzieciństwa i nauki szkolnej. Żywy, pełen humoru i ekspresji kontakt aktorów z widownią, czynny udział  dzieci w porządkowaniu treści bajek i postaci, które pomieszała  zła wiedżma mocno podziałała na psychikę uczestników i z pełnym zaangażowaniem, wykazując się doskonałą znajomością przyporządkowali bohaterów do odpowiednich tytułów bajek. Dobra zabawa i nauka oraz wiele pozytywnych emocji to wymierne efekty po obejrzeniu tego spektaklu. Dziękujemy p. M.Soleckiej za zaproszenie.  

           

          Egzamin ósmoklasisty

          15 kwietnia uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpili do swojego pierwszego poważnego egzaminu. W naszej szkole 14 uczniów punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęło rozwiązywanie zadań z języka polskiego, a w nastepnych dniach z matematyki i języka angielskiego. Wyniki egzaminu poznamy w czerwcu.

           

          Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV  przedstawili historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugą na świecie i pierwszą w Europie. Informacje historyczne na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja przeplatane były recytacją okolicznościowych wierszy oraz śpiewem pieśni patriotycznych. Uroczystość niosła przesłanie również dla nas, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

          Szkoła Mocna Zgodą - mediacje rówieśnicze

          Mediacja to doskonałe narzędzie do rozwiązywania konfliktów w szkole. Jest też dobrym instrumentem wychowawczym: uczy tolerancji, odpowiedzialności i szacunku, przynosi korzyści obu stronom - i pokrzywdzonemu i sprawcy. Dlatego we współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Rzeszowie realizujemy projekt  "Szkoła mocna zgodą - mediacje rówieśnicze". Wybrani wśród uczniów mediatorzy, cieszący się dobrą opinią w szkole, przeszli całodniowe szkolenie i od tego czasu konflikt rówieśniczy rozstrzygany będzie w wiekszości w gronie rówieśników. W ten sposób dzieci nauczą się aktywnie i konstruktywnie rozwiązywać konflikty. Szkoła o projekcie informowała również rodziców
          Uczniowie bardzo entuzjastycznie odniesli się do idei rozwiązywania konfliktów przy wykorzystaniu mediacji. Wykazali się sporą wiedzę na ten temat. Należy zatem wykorzystać te pozytywne chęci i uczyć dzieci i młodzież rozwiązywania sporów bez przemocy. Metoda mediacji bardzo dobrze się do tego nadaje. 
          Prezentowany projekt stanowi też przykład praktycznej realizacji lansowanej przez Rzecznika Praw Dziecka zasady, że "Ważne jest, aby szkoła miała dobry klimat wychowawczy, gdzie dzieci i młodzież czują się bezpiecznie, gdzie mają poczucie partnerstwa w sprawach ich dotyczących, gdzie prawa dzieci są realizowane poprzez podmiotowy udział w życiu szkoły". 

          Wycieczka klas I- III do Teatru,, Maska" w  Rzeszowie i Portu Lotniczego w Jasionce

          Dnia 4 kwietnia br.uczniowie klas I- III wraz z wychowawcami p. M.Kucab, p.K.Kowalską i p.M.Piętą wyruszyli na całodniową wycieczkę do Rzeszowa i Jasionki. Najpierw obejrzeli spektakl teatralny pt,,Tylko jeden dzień". Poruszające losy malej ważki wypełnionej po brzegi empatią i chęcią niesienia pomocy bliskim, potrzebującym mocno poruszyła wszystkich, o czym świadczyła żywa dyskusja prowadzona przez uczniów w autokarze wiozącym nas na lotnisku. Tutaj czekały kolejne przeżycia, ale zupełnie innej natury. Z bijącym sercem wszyscy przeszli pomyślnie namiastkę odprawy celnej a potem zwiedzili niedostępne na co dzień pomieszczenia Straży Pożarnej. Odwiedziliśmy również Kaplicę  pod wezwaniem św.Jana Pawla II oraz podziwialiśmy panoramę  z tarasu widokowego. Prawdziwą atrakcją była też obserwacja kołowania samolotu po płycie lotniska oraz wzoszenie się samolotu przy starcie. Ten dzień po brzegi wypełniony był niecodziennymi wrażeniami. 

          Witamy wiosnę

          Wiosna - oczekiwana przez wszystkich i niezwykle upragniona  witana jest w sposób szczególny. W tym roku w klasach  I-III powitaliśmy ją piosenką, zabawą, spacerem i licznymi konkursami. Nie zabrakło też będącego już tradycją konkursu,na              ,, najpiękniejszy wiosenny strój".Główną, tegoroczną atrakcją ,,Powitania kalendarzowej wiosny " były warsztaty pszczelarskie. Prawdziwym ,, hitem" okazał się  ul z żyjącymi w nim pszczołami, akcesoria pszczelarskie oraz możliwość wykonania pamiątkowych fotografii. W barwnym korowodzie wszyscy uczniowie klas 0- III wyruszyli spod szkoły, by podzielić się ze społecznością Straszydla dobrym humorem i radością z nadejścia pięknej, zielonej, chociaż spóźnionej w tym roku wiosny. Liczne konkursy, śmieszne a nawet banalne z pozoru przygotowane przez wychowawców; p M. Kucab, p.K. Kowalską, p.M.Pięta tak wypełniły czas, że ze zdziwieniem przyjęliśmy informację o zbliżającym się końcu. Słodka niespodzianka ufundowana przez wójta gminy wyraźnie wszystkim poprawila humor i zakończyła ten radosny, pełen atrakcji, wiosenny dzień. 

          Zabawa choinkowa

          W przeddzień długo oczekiwanych, upragnionych ferii zimowych, a więc 7 lutego br. uczniowie naszej szkoły bawili się na zabawie karnawałowej. Młodsi uczniowie rozpoczęli skoczne pląsy już po drugiej godzinie lekcyjnej. Doświadczona pani wodzirej mocno zagrzewała  do tanecznych akrobacji, a wspaniały repertuar, oświetlenie i niekonwencjonalne pomysły na zabawę uczyniły ją wyjątkową. Smaczne zapiekanki, które przygotowali rodzice znikały błyskawicznie, a rekordziści zjadali cztero, nawet pięciokrotną repetę. Dobry humor, apetyt, chęć zabawy i niespożyte siły dziecięcych nóg sprawiły, że zabawa ta była bardzo, bardzo udana. 

          Dzień Babci i Dziadka

          Dzień Babci i Dziadka w klasach I- III co roku obchodzony jest w sposób szczególny. To dzień wielu wspaniałych wzruszeń, ciepła, szacunku i miłości. Tegoroczne spotkanie wnucząt z dziadkami było równie wymowne. Nie zabrakło podziękowań, pięknych słów i zapewnień o wyjątkowej więżi i uczuciu. Piękne upominki wykonane ,, od serca " mocno wzruszyły wszystkich. Dopełnieniem wyjątkowych przeżyć były wzorowo recytowane wiersze, śpiewane przez wszystkich piosenki  oraz przygotowana specjalnie na to spotkanie inscenizacja ,,Trzy wróżki". Podniosłe chwile uświetniła humorystyczna ,,Familiada", podczas której najstarsze i najmłodsze pokolenie doskonale, wspólnie się bawiło. Ciepłe słowa podziękowania za przybycie skierowane przez dyrektora szkoły p. M. Szponda do szanownych gości oraz wnucząt i ich wychowawców: p. M. Kucab, p.K.Kowalskiej, p.M.Pięty za przygotowanie tej uroczystosci zakończyły wspólne świętowanie. 

          Wigilia szkolna

           21 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W uroczysty nastrój wprowadzili nas uczniowie z klas V-VIII, którzy pod kierunkiem p. K. Kotuli i p. P. Rokity przygotowali świąteczne przedstawienie. Było wspólne kolędowanie, przypomnienie zwyczajów i obrzędów wigilijnych oraz chwile refleksji nad cudem Narodzenia Pana. Dyrektor M. Szpond złożył całej społeczności szkolnej życzenia oraz pogratulował wszystkim udanego występu. Po akademii uczniowie udali się na stołowkę, gdzie zasiedli do wspólnej wigilii przygotowanej przez mamy z szkolnej rady rodziców.

          Zasady zdrowego żywienia - spotkanie z panią dietetyk

          14 grudnia gościliśmy w naszej szkole Panią Dietetyk mgr inż. Dominikę Słotwińską z Centrum Dietetycznego Natur - Hause w Rzeszowie, która przeprowadziła prelekcje na temat zdrowego stylu życia i odżywiania. Poprzez ciekawą prezentację dowiedzieliśmy się jaki wpływ na samopoczucie, zachowanie i zdrowie ma dieta. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się, jakie produkty spożywcze sprzyjają zdrowiu i nie powodują zakłóceń uwagi, ospałość lub nadmierną krótkotrwałą aktywność. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in.: należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami. Pani dietetyk podkreśliła również, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która przy zachowaniu odpowiedniego odżywiania  przyczynia się do poprawy zdrowia. 

           

          "Żywa" lekcja geografii

          11 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „żywej” lekcji geografii pt. "Fauna i flora mórz i oceanów”, która prowadzona była w klimacie interesujących opowieści. Uczniowie obejrzeli 500 naturalnych okazów oraz pogłębili swoje wiadomości przyrodnicze i poznali skarby morskich głębin. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska stworzeniom, które żyją na Wielkiej Rafie Koralowej, Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Atrakcji nie brakowało. Młodzież dostała do ręki m.in.  muszlę małża i ślimaka. Po zakończeniu prelekcji, była możliwość kupienia pamiątek związanych z wystawą.

          Spotkanie z Mikołajem

           Coroczne spotkanie z Mikołajem wyzwala u wszystkich uczniów, ale też i dorosłych wiele pozytywnych przeżyć. Tegoroczne również. Wyczekiwany od samego rana z ogromnym utęsknieniem, upragniony, mimo wielu spekulacji odnośnie godziny przybycia wciąż się nie pojawiał. A kiedy radosny dźwięk ogłosił jego przybycie, dziecięce serca zastygly w oczekiwaniu. Mikołaj niezwykle rozmowny, tryskał humorem, ale też i konsekwencją. Pytał o rzeczy zasadnicze - zachowanie, badał nasz patriotyzm i wiedzę z zakresu historycznej rocznicy - 100-lecia odzyskania niepodległosci przez Polskę, a uznawszy, że wszyscy byli  grzeczni i zdali egzamin ,,Małego Polaka" szczodrze obdarował prezentami. Wszyscy uczniowie gorąco dziękując szczerze zaprosili Mikołaja ,,za rok". Prezenty dostarczyły wiele radości, a słowo ,,Mikołaj" królowało przez cały dzień na ustach wszystkich uczniów. Szkoda, że Mikołaj odwiedza nas tylko raz w roku.  

          Wycieczka klas I- III do Jednostki Wojskowej

          Na ten dzień czekali najbardziej wszyscy chłopcy z klas I- III. Mroźnym porankiem wszyscy żwawo wyruszyli na wycieczkę, by przekroczyć progi ,, otwartych koszar" I Brygady Strzelców Podhalańskich przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Przygotowane atrakcje przeszły najśmielsze oczekiwania. Zobaczyliśmy bogaty zestaw sprzętu wojskowego, pojazdów, broni strzeleckiej, ściankę wspinaczkową,  a  wszystko można było  dotykać, oglądać z bliska,  a nawet używać. Największą frajdą również dla dziewczynek okazało się strzelanie do celu z trenażera oraz rozmowa przez radiostację. Na zakończenie uczniowie obejrzeli defiladę, a piękne mundury Podhalańczyków zachwyciły wszystkich. Wielu chłopców tego dnia podjęło postanowienie, że zostanie żołnierzem. Ciekawe, czy to tylko ,,decyzja chwili' spowodowana tak wieloma wrażeniami i bezpośrednim kontaktem, czy też początek rzeczywistej fascynacji wojskiem. Jedno jest pewne. Wszyscy byli zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni, a śniadanie zjedzone w koszarach miało,, nadzwyczajny smak".

          Spotkanie z policjantem w klasach I- III

          Wszyscy uczniowie doskonale znają i przestrzegają przepisów ruchu drogowego poruszajac się codziennie do szkoły i wracajac po zajęciach do domu. Nasz gość dzielnicowy p. P.Chmiel jeszcze raz je przypomniał, usystematyzował oraz sprawdził spotykając się w naszej szkole z uczniami klas I- III w dniu 29 listopada br. Poruszył rownież sprawę zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, bezpiecznego korzystania lub zakazu korzystania z urządzeń i mediów tj. pądu, gazu, wody, ostrych narzędzi pod nieobecność dorosłych. Przypomniał wszystkim zasady obowiązujące podczas  jazdy rowerem po drogach publicznych, wysiadania z autobusu, podróżowania w samochodzie (foteliki, nakładki), konieczności noszenia odblasków, również przy tornistrach. Wyposażeni w taką wiedzę zapewne wszyscy uczniowie są bezpieczniejsi, ale prócz tego najważniejszy jest zdrowy  rozsądek i rozwaga oraz rzeczywista ocena zagrożeń.  

          Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem

           W dniach 27 - 29 listopada uczniowie klasy VIII pisali Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem. Dzięki temu mogli oswoić się z nową formułą testów i zobaczyć z czym radzą sobie dobrze, a w jakich sferach potrzebują wsparcia i treningu. Ósmoklasiści zmierzyli sie z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

          Pomoc dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

          W tym roku kolejny raz braliśmy udział w zbiórce darów na paczki mikołajowe dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Uczniowie i rodzice bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem gromadzili różnorodne artykuły, które 26 listopada osobiście dostarczyliśmy do hospicjum. Koordynatorem akcji była p. R. Trzyna.
          Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie.

          Szkolny Dzień Życzliwości w klasach I- III

          Co roku 23 października uczniowie klas I- III zgłębiają tajniki magicznego słowa,, życzliwość poświęcając mu uroczysty dzień zwany Szkolnym Dniem Życzliwości. Tradycją stał się wybór "Klasowej Królowej/ Króla Życzliwości" Jest to lekcja samorefleksji i obiektywizmu. W tajnym głosowaniu w tym roku tytuł ten uzyskali:  w klasie I - Radosław Bator, w klasie II - Wiktoria Pęcherek, zaś w klasie III - Anna Gruba. W uroczystej akademii uczestniczył dyrektor szkoły p. M. Szpond, który po wystąpieniu uczniów z klasy III i złożeniu przez pozostałych uroczystej przysięgi, iż będą postępować zgodnie z przyrzeczeniem, namaścił klasowych wybrańców poprzez nałożenie na głowę "złotych koron". Zwycięzcy konkursu plastycznego "Rady nie od parady" promującego właściwe zachowanie w szkole otrzymali z rąk dyrektora szkoły pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Na zakończenie część praktyczna - wspólne  pląsy i zabawy przy muzyce z wykorzystaniem chusty animacyjnej. 

          Zabawa andrzejkowa

          Listopadowe, pochmurne, zamglone dni nie napawają optymizmem dlatego wszyscy uczniowie z radością uczestniczyli w zabawie zorganizowanej przez Radę Rodziców w dniu 22października br. z okazji zbliżających się andrzejek. Tych najmłodszych i nieco starszych, a więc uczniów klas I- III nie trzeba było namawiać. Oświetlenie "disco" dzięki staraniom p. P.  Rokity  i wiązanka dźwięcznych, skocznych , melodii  wystarczyła, by małe nóżki żwawo poruszały się zgodnie z rozbrzmiewanym rytmem. Kuszace zapachy  smażonych frytek i "mięsnej wkładki" wydobywające się z kuchni, gdzie jak zwykle nieocenieni przedstawiciele rodziców przygotowywali te specjały i perspektywa słodkiego "co nieco" mocno pobudziły zmysły, głównie węchu i smaku. Nawet wieczne "marudy przy jedzeniu " z ożywieniem pytały  "kiedy poczęstunek". 

           

          Dzień Małego Patrioty w klasach I-III

          Włączając się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas I-III uczestniczyli w dniu  9 listopada w praktycznych lekcjach patriotyzmu w swojej szkole. Słowo ,, patriotyzm" odmieniali we wszystkich możliwych przypadkach, opowiadając, śpiewając, czytając, malując i oglądając. W tym dniu uczyli się, ale inaczej - bez podręczników, długopisów - równie, a może nawet bardziej owocnie. Najpierw w swoich klasach, pod okiem wychowawców p. M.Kucab, p.K.Kowalskiej oraz p.M.Pięty malowali na temat ,,Moja mała Ojczyzna", ukazując piękno swojej wsi oraz gminy. W dalszej części wspólnie oglądali prezentacje multimedialne o Polsce, o patriotyzmie, hymnie   i historii jego powstania. Obejrzeli też legendę ,, O Lechu, Czechu i Rusie". Wybrani uczniowie z klasy II i III wzorowo czytali wiersze patriotyczne i krótkie teksty. W końcu nastąpiła bardzo ekscytująca część zajęć - quiz znajomości legend o głównych miastach Polski czytanych przez wychowawców w klasie na porannym czytaniu. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie z klasy II i III. Emocjom nie było końca, a każda 6-osobowa drużyna reprezentująca klasę godnie walczyła o zwycięstwo, prezentując bardzo wysoki poziom wiedzy. W wyrównanej rywalizacji, różnicą 1 punktu zwyciężyła drużyna z klasy II, której wszyscy szczerze gratulujemy. Uczestnictwem w uroczystej, szkolnej akademii, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego uczniowie zakończyli ten wyjątkowy dzień. 

           

          100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

          9 listopada uczniowie klas piątych pod kierunkiem Pani Barbary Szlachty-Wota, Pani Agaty Rokity i Pana Pawła Rokity przygotowali uroczysty apel z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie w montażu słowno - muzycznym podkreślili, że 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.    Dzieje naszej Ojczyzny to rzadko dni spokojne i szczęśliwe. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyły groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Pod koniec XVIII wieku państwo polskie zniknęło z map Europy na 123 lata...        11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny, bo wieńczy dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej, inicjatywy i codziennego trudu. W setną rocznicę odzyskania niepodległości warto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym dziadkom, pradziadkom, wspomnieć jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

          W tym dniu nasza szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

           

          Śniadanie daje moc w klasach I-III

          Kolejny rok z rzędu uczniowie klas I-III w ramach programu ,, Śniadanie daje moc" wcielają w praktykę zasady zdrowego odżywiania oraz higieny przygotowywania i spożywania posiłków. Efektem tej aktywności jest nie tylko wiele doznanej satysfakcji, ale też głęboko zakorzenione nawyki i zdobyta wiedza. Płomienne oczy, uśmiech na twarzy, a nade wszystko ,,godny podziwu apetyt" mówią same za siebie. Nawet największe niejadki mają swój dzień i w gronie rówieśników zjadają samodzielnie przygotowane piękne i kolorowe kanapki z rzeczywistym apetytem.

           

           

          Niezwykła lekcja chemii w klasach I-III

          Nauka może fascynować, zadziwiać, chwilami nawet straszyć i zaskakiwać. Przekonali się o tym uczniowie klas 0-III     w dniu 30 października 2018 r. uczestnicząc w pokazie naukowym z dziedziny chemii. Głównym bohaterem było powietrze i jego wręcz zaskakujące właściwości oraz „wybuchowe możliwości" po rozłożeniu na poszczególne składniki. Z zapartym tchem patrzyliśmy na „pokazy z udziałem ognia i gazów". Zadziwił nas „płonący stolik", „płonąca ręka Patryka", zupełnie zmieniony głos księdza Witosława i naszego kolegi Patryka, którzy wdychali hel, czy też efekty wybuchu balonu wypełnionego wodorem. Godny naszej uwagi byl również wyścig w przelewaniu wody ze złączonych szyjkami butelek, w którym uczestniczyła Ania. Mimo, że mocno jej kibicowaliśmy, prawa fizyki obeszły się z nami nie po raz pierwszy zresztą w sposób bezwzględny i bezapelacyjnie zwyciężyły, wobec czego nasza faworytka poniosła porażkę. Nie byliśmy z tego zbyt zadowoleni, cała reszta bardzo nam się podobała.

          Pamiętamy o zmarłych

          Kultywujemy pamięć o zmarłych, nosimy ją w sercu i umysłach a zwieńczeniem tego jest coroczna, fizyczna obecność na cmentarzu, chwila refleksji i zadumy nad grobami bliskich, modlitwa i zapalony, symboliczny znicz.

          W dniu 30 października 2018 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami M. Kucab, K. Kowalską i M. Piętą udali się na miejscowy cmentarz, by minutą ciszy uczcić pamięć partyzantów i nieznanego żołnierza, którzy zginęli z rąk hitlerowców podczas   II wojny światowej. Złożyli również stroiki przygotowane jak co roku przez członków Stowarzyszenia wsi Straszydle. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli również o grobach byłych proboszczów, swych kolegów, którzy odeszli od nas tak bardzo wcześnie, oraz tych zapomnianych. Symboliczny, płonacy znicz zapalony ręką najmłodszych jest dowodem na to, że pamiętamy o wszystkich zmarłych. 

          Patriotyczne karaoke i wieczór filmowy

          Nasza szkoła, angażując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, zorganizowała 26 października 2018 r. dla uczniów klasy IV, Va i Vb wieczór filmowy. Był on doskonałą okazją do wspólnego śpiewania i podkreślenia wartości patriotyzmu.
          Po patriotycznym karaoke, uczniowie oglądali filmy, dotykające tematów ważnych dla naszej historii i przyszłości, prezentujące proste dylematy codziennego życia oraz podkreślające stosunek do takich pojęć i wartości jak wolność, godność człowieka, niezależność, tożsamość.

           

          Spotkanie ze Smokiem Maciusiem

          Niecodzienny gość odwiedził naszą szkołę a konkretnie uczniów klasy I i II 22 października br. Był to bohater książki Krzysztofa Żywczaka – Smok Maciuś. Przybył w towarzystwie bibliotekarki – p. M. Soleckiej, która przeczytała dzieciom jedną z wielu przygód wspomnianego smoka. Na zakończenie wszystkie dzieci mogły pobawić się i popląsać w towarzystwie miłego i przyjaznego gościa. Zapewne chętnie przeczytają pozostałe jego przygody.

          Audycja taneczna

          18 października 2018 r. odbyła się audycja muzyczna w wykonaniu szkoły Yamaha z Rzeszowa. Tematem audycji były tańce dworskie i szkockie. Tancerze pokazali podstawowe kroki tych tańców i zaprezentowali stroje. Dzieci zatańczyły prosty taniec szkocki i zobaczyły jak wyglądają dudy, a niektórzy mogli nawet na nich zagrać, chociaż nie było łatwo. Zaprezentowano również buty do stepowania. Audycja prowadzona była z humorem, a prowadzący: Pan Michał i Pani Patrycja zachęcali uczniów do aktywnego udziału, dzięki czemu łatwiej przyswoili przekazaną wiedzę. 

           

          Wycieczka w Bieszczady

          16 października grupa uczniów z kl. VIII i VII pod opieką ks. W. Kardasia wyruszyła w Bieszczady. Młodzi turyści podczas słonecznej pogody podziwiając pejzaż bieszczadzkich gór mieniący się tysiącem jesiennych barw zdobyli dwa szczyty: Halicz, oraz najwyższy szczyt Bieszczad stanowiący Koronę Gór Polski - Tarnicę. Po długim, męczącym dniu udali się do Ustrzyk Dolnych, gdzie rozpalili ognisko.
          Cała wyprawa mimo, że bardzo męcząca była świetnym przeżyciem. 

          Obchody Dnia Papieskiego

          XVIII Dzień Papieski był okazją by kolejny raz uczcić pamięć Patrona naszej szkoły - niezwykłego człowieka w dziejach Polski i świata - Jana Pawła II. W uroczystym orszaku na czele ze sztandarem szkoły, p. dyrektorem M. Szpondem oraz Gronem Pedagogicznym wyruszyliśmy do kościoła, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej, a następnie wysłuchaliśmy pięknej części artystycznej "Promieniowanie ojcostwa" przygotowanej przez uczniów klas IV-VIII pod kierunkiem p. A. Miciudy. Montaż przypomniał nauczanie Jana Pawła II o ojcostwie, o rodzinie, która dla każdego człowieka ma ogromne znaczenie. Wzruszające słowa i przesłania naszego patrona wypowiedziane za życia a odtworzone z taśmy oraz te wyrecytowane przez naszych kolegów głęboko zapadły nam w serca. Piękna prezentacja multimedialna ujmująca najważniejsze fakty z życia oraz przesłania drogiego nam papieża przygotowana przez p. A. Wilk oraz doskonała oprawa muzyczna w wykonaniu p. B. Barana sprawiły, że postać świętego Jana Pawła II stała się nam jeszcze bliższa.

           

          Dzień Edukacji Narodowej 

          Podziękowania za pracę, dobre słowo, miłość, troskę o wychowanie i nabytą wiedzę skierowali do swych nauczycieli ucznioiwe klas IV-VI przygotowani przez p K. Kotulę i p. I. Styrylską w dniu 12 października br. podczas uroczystej akademii z okazji Święta Edukacji Narodowej. Najmłodsi z nich czyli pierwszoklasiści przygotowani przez wychowawczynię p. M. Kucab udowodnili przed całą społecznoscią szkoły, że są godni nosić tytuł ucznia i ślubując na sztandar szkoły zostali uroczyście pasowani przez dyrektora p. M. Szponda. Słowa podziękowania dla dyrektora i nauczycieli skierował również Szanowny Gość Wójt Gminy Lubenia p. A. Skoczylas, a przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców p. J. Rogóz, składając sentymentalne podziękowania wręczyła piękny bukiet kwiatów. Prócz wyrecytowanych i tych wyśpiewanych słów podziękowań przedstawiciele Samorzadu Uczniowskiego wręczając symboliczny kwiatek i skladając szczere życzenia jeszcze raz wyrazili wdzieczność i moc podziękowań swym nauczycielom. Kończąc uroczystość dyrektor szkoły wręczył nagrody nauczycielom wyrożniającym się w pracy dydaktycznej i wychowawczej. 

          Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: B. Baran, A.Miciuda, A. Rokita, A. Wilk, K.Jazienicka- Miąsik, R. Trzyna.

           

          Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie

          Co roku w Częstochowie odbywa się spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Zjazd odbył się 11 października pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa”. Wzięło w nim udział ponad 14 tys. młodych z ok. 300 placówek z kraju (ale i z Białorusi), w tym chętni uczniowie z kl. IV-VIII naszej szkoły. Tegoroczny zjazd był szczególny, w związku z wyborem przed 40. laty, kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

          Wczesnym rankiem, bo o 4:30, wyjechaliśmy, a na miejscu byliśmy ok. 9. W Częstochowie uczniowie modlili się przed cudownym obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Następnie zwiedzili Skarbiec, wyszli na wieżę jasnogórską, przeszli drogę krzyżową znajdującą się w dawnej fosie fortecy. Każdy dostał śpiewniki i małe dziesiątki różańca. Głównym punktem pielgrzymki była msza św., której przewodniczył, jak co roku, bp Henryk Tomasik z Radomia, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa podkreślał w homilii, że „nauka św. Jana Pawła II ma być zapisana nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w naszych sercach, umysłach i postępowaniu".

          Młodzi wypuścili w niebo ponad 300 balonów jako znak uniesienia ich serc do nieba, by jak Jan Paweł II być świętymi. Po mszy mieliśmy czas wolny, aby kupić pamiątki. Dojechaliśmy do domu zmęczeni, ale w radosnych nastrojach.

          Organizatorem wyjazdu był katecheta ks. Witosław.

           

          Wycieczka klas I – III do Sołonki  

          Rankiem, pełnym blasków ciepłego, jesiennego słońca 5 października br. uczniowie klas I–III wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Kaskady Solankowej w Sołonce. Część drogi pokonaliśmy autokarem, resztę pieszo, podziwiając uroki pięknej, złotej jesieni, rozpoznając gatunki drzew, krzewów, napotkanych zwierząt, wsłuchując się w odgłosy przyrody – słowem bacznie obserwując wszystko dookoła. Po licznych zabawach i degustacji smakołyków w miejscowym „mini barku" weszliśmy w głąb lasu, by utrwalić swe wiadomości dotyczące jego warstwowej budowy, rozpoznać występujące tam rośliny i zwierzęta oraz wsłuchać się w jego odgłosy. Zrelaksowani, dotlenieni, pełni radości pokonaliśmy pieszo odcinek z Kaskady na przystanek autobusowy, by autokarem dotrzeć do szkoły. Byliśmy naprawdę zmęczeni, ale też i bardzo zadowoleni.   

          Obrazek 2018-10-20 20:13:58

           

          Dzień Chłopaka i „otrzęsiny" kl. IV

          Tegoroczne swięto naszych kolegów tj. Dzień Chłopaka uczciliśmy w dniu 4 października w sposób wyjątkowy. Ogrom szczerych życzeń, tysiące uśmiechów, a nawet „słodkie upominki" otrzymał od dziewczynek każdy chłopak w klasie. Główne atrakcje ufundowane przez Sołtysa wsi Straszydle czekały potem. Były to: szalone zabawy i konkursy prowadzone przez wodzireja, w których ma się rozumieć prym wiedli bohaterowie tego dnia, czyli chłopcy. Równy udział zaś mieli wszyscy uczestnicy tego świątecznego dnia w kolejnej, tj. smakowaniu przepysznej pizzy i napojów. Wszystkie dziewczynki oraz chłopcy naszej szkoły serdecznie dziękują sołtysowi, panu K. Binkowi za „wesołe i smaczne atrakcje".
          Podczas imprezy odbyły się tradycyjnie „otrzęsiny" klasy IV przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie kl. IV musieli wykazać sie inteligencją, sprytem, zwinnością i poczuciem humoru. Tradycyjnie już zaserwowano im piekielnie pikantne kanapki i napoje. Czwartoklasiści dzielnie przeszli wszystkie próby, więc starszym kolegom i koleżankom nie pozostało nic innego, jak tylko udekorować ich pamiątkowymi orderami i zaprosić do wspólnej zabawy.

           

          Wyjazd klas II – III do Teatru „Maska" w Rzeszowie

          2 października 2018 r. uczniowie klasy II i III wyjechali  wraz z wychowawcami do Rzeszowa do Teatru Maska na spektakl „Zorro". Wyjazd był bezpłatny, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki staraniom Gminnego Ośrodka Kultury w Lubeni, który otrzymał dofinansowanie do wniosku. „W drodze do kultury" w ramach programu „Kultura dostępna". Spektakl bardzo się podobał i wzbudził wiele pozytywnych emocji, a główny bohater Zorro, będąc w tarapatach szukał pomocy na widowni – a więc u uczniów i otrzymał wsparcie i rzeczywiste, szczere, dziecięce uznanie. Fakt, że zdarzyło mu się działać na granicy prawa, ale w obronie biednych i uciśnionych pozwolił w świadomości małego odbiorcy wyznaczyć wyraźną granicę pomiędzy dobrem a złem. Dyskusje i rozważania na ten temat zaprzątnęły tak mocno umysły uczniów, że liczne polemiki toczyły się jeszcze w autokarze w drodze powrotnej, co jest dowodem na to, że wyjazd ten był bardzo udany i sprawił uczestnikom wiele radości. 

          Rajd pieszy kl. VI - VIII do Kaskady Solankowej w Sołonce

          29 września uczniowie kl. VI - VIII wraz z wychowawczyniami wyruszyli pieszo do Sołonki. Wybrali drogę wiodącą przez las,  niektórym udało sią nawet znaleźć dorodne okazy podgrzybków. Zmęczeni dotarli do Kaskady Solankowej, gdzie mieli czas na odpoczynek, posiłek i wspólną zabawę. Korzystając ze słonecznej pogody, podziwiając piękny, jesienny pejzaż przemierzali kolejne pagórki w drodze powrotnej do szkoły.

          Poranek literacki z Agnieszką Frączek

          W życiu szkolnym jako inny i ciekawy zapisał się dzień 14 września, kiedy to od rana gościła w naszej szkole pisarka, pani Agnieszka Frączek, w towarzystwie pani kierownik Gminnej Bibioteki Publicznej w Lubeni Alicji Warzybok i pani Lucyny Różanowicz. Z zaciekawieniem słuchaliśmy fragmentów czytanych przez autorkę, a przede wszystkim mogliśmy pytać o to, co nas interesuje i związane jest z powstawaniem książek. Doskonale bawiliśmy się, a pani A. Frączek miała dla nas sporo zadań do wykonania, dzięki któym poznaliśmy nazwy wszystkich ludzi pracujących nad tym, by napisana przez nią i innych pisarzy książka trafiła do nas- czytelników. Apelem, byśmy nimi zostali nasz Szanowny Gość zakończył to miłe spotkanie.

           

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          3 września 2018 r. wszyscy uczniowie, po mszy świętej inaugurującej nowy rok szkolny 2018/2019, zgromadzili się w szkole. Uczniowie klas piątych zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem p. A. Rokity, p. B. Szlachty-Wota i p. B. Barana. Pan Dyrektor Marcin Szpond przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, poinformował zebranych
          o nowych przedsięwzięciach. W tym roku szkolnym w naszej szkole będzie funkcjonował dziennik elektroniczny oraz realizowany będzie ogromny projekt unijny, w ramach którego został zakończony remont sali fizyko-chemicznej. Doposażone zostaną pracownie fizyczno-chemiczna i informatyczna, zaś uczniowie będą mogli skorzystać w drugim półroczu z dodatkowych zajęć.
          Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

          Wszystkim uczniom życzymy, aby ten nowy rok szkolny był udany i pełen niezapomnianych chwil!