• Rok szkolny 2021/22

        • WIZYTA W DOMU SENIORA POGODNA DOLINA Z OKAZJI 3 MAJA

          Upamiętniając rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ucznowie klas IV-VIII odwiedzili Dom Seniora "Pogodna Dolina". Dla wielu pensjonariuszy historia oraz pamięć o wydarzeniach sprzed lat są istotną częścią życia. Konstytucaja 3 Maja to wpisany do serc i mysłów Polaków szacunek dla Rzeczypospolitej, umiłowanie wolności i solidarności. Uczniowie zaprezentowali wzruszjący koncert pieśni patriotycznych oraz krótki montaż poetycki. Na twarzach seniorów widać było ogromne wzruszenie. A dla młodych ludzi to kolejna lekcja szacunku dla starszych. 

          GMINNE OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          Gminne obchody z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się  uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Straszydlu. Po mszy montaż słowno-muzyczny o historii uchwalenia Konstytucji 3 maja, zatytułowany  „ Dla Ciebie Kraju...”,  przedstawili  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. Następnie wysłuchaliśmy koncertu pieśni Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu muzyków z Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 
          W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władzy samorządowej na czele z wójtem p. Adamem Skoczylasem, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. Radny powiatowy p. Wiesław Dudek odczytał list starosty powiatu rzeszowskiego p. Józef Jodłowskiego.

          ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas: V,VI i VIII  przedstawili historię uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była drugą na świecie i pierwszą w Europie. Informacje historyczne na temat uchwalenia Konstytucji 3 maja przeplatane były recytacją okolicznościowych wierszy oraz śpiewem pieśni patriotycznych. Wolność, naród, ojczyzna to motywy przewodnie zaprezentowanego programu artystycznego. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

          DYSKOTEKA

            25 kwietnia uczniowie klas IV - VIII bawili się na dyskotece, podczas której dokonano wyboru Miss i Mistera Szkoły 2022. Do walki o zaszczytny tytuł stanęło 12 osób wybranych w klasowych eliminacjach:  Wiktoria Grys,  Kamil Przybyło (kl.VIII b),  Roksana Duszkiewicz,  Bartłomiej Wróbel (kl.VIII a),  Daria Iskrzycka, Norbert Pietrzyk (kl.VII),  Kinga Solecka, Arkadiusz Fornal (kl.VI), Anastazja Kozieł, Filip Raczak (kl.V), Izabela Cisło, Radosław Gromek (kl.IV).
            Kandydaci  rywalizowali ze sobą w konkurencjach przygotowanych przez sekcję konkursową Samorządu Uczniowskiego. Po zakończeniu konkurencji wszyscy uczestnicy dyskoteki wybierali Miss i Mistera Szkoły.

            Miss Szkoły w roku 2022 została  Roksana Duszkiewicz, zaś Misterem – Kamil Przybyło. Zwycięzcy zostali udekorowani koronami i szarfami oraz otrzymali skromne upominki w postaci kubka ze słodyczami.

          DZIEŃ ZIEMI

          22 kwietnia to dzień, który powinien pobudzić do refleksji każdego mieszkańca naszej planety. To święto naszego domu - Ziemi. Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie podjęli szereg działań, które mają na celu podniesienie ich świadomości ekologicznej, a tym samym przyczynią się do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody. Uczennice ósmych klas przygotowały stoisko z grami i rebusami promującymi ekologię. Tego dnia mury szkoły zostały ozdobione proekologicznymi hasłami, których zadaniem było uświadomienie społeczności szkolnej, jak ważne jest niemarnowanie wody i segregacja śmieci. Wsparcie planecie dzieci i młodzież szkolna okazały poprzez ubranie się w niebieskie i zielone barwy. Apelujemy do wszystkich, którym zależy na życiu w zdrowym, przyjaznym środowisku- dbajmy o Ziemię. Nie tylko w dniu jej święta. Mamy ją tylko jedną.

          AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

          Wielkanoc nadchodzi, a z nią wielka radość,
          Dobro zło pokona, i wszystkiemu zadość!

          Pod takim tytułem odbyła się tegoroczna akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy IV przybliżyli zwyczaje związane z Wielkanocą. Montaż słowno - muzyczny nawiązał do tradycji święcenia palm, pokarmów wielkanocnych oraz oblewania wodą w Dyngusowy Poniedziałek. Nie zabrakło serdecznych życzeń, które dopełniły słowa pieśni Alleluja!

          Życzenia więc powtarzamy,
          Słowem Chrystus zmartwychwstał,

          Wzajem pozdrawiamy!

          WARSZTATY PLASTYCZNO - TECHNICZNE W KLASIE III - WIELKANOCNE ZAJĄCE

          Początek kwietnia był w klasach I – III okresem przygotowań do obchodów zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wspólnie z Paniami dzieci poznawały zwyczaje związane z tym Świętem, charakterystyczne dla naszego kraju, naszej rodzimej kultury. Dzieci rozpoznawały pokarmy, które powinny znaleźć się w koszyku, uczyły się wierszy i piosenek związanych z Wielkanocą, jak również tworzyły wiele prac plastycznych. Nie zabrakło koszyczków wielkanocnych, pięknych pisanek, wielkanocnych baranków, kurczaczków, kogucików i zajączków. Niektóre powstałe wytwory dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.
                   W celu udekorowania domu dzieci z klasy III własnoręcznie wykonały wielkanocne zające na warsztatach plastyczno – technicznych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Pięta. Pracowały przy tym wiele godzin po lekcjach, bardzo skrupulatnie, każde wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne. 

          ÓSMOKLASIŚCI NA PODKARPACKICH TARGACH EDUKACYJNYCH

          Dnia 25 marca 2022 r. w głównym kampusie UR odbyła się 6. edycja Podkarpackich Targów Edukacyjnych „Orientation Day” zorganizowanych przez Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie. Hasło tegorocznej edycji: Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!
          Na targach 30 szkół średnich i branżowych zaprezentowało swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2022/23 dla przyszłych uczniów szkół średnich. Targi odwiedziło bardzo dużo ósmoklasistów. Każdy z nich uzyskał rzetelne informacje na temat oferty każdej ze szkół. Z pewnością przyczynią się one do właściwej decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.
          Po targach uczniowie odwiedzili kręgielnię i bardzo dobrze się bawili w ten piękny słoneczny wiosenny dzień.

          WITAJ WIOSNO! - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH I - III

          W naszej szkole   przygotowania  do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  zaczęły  się dużo   wcześniej.  Zmieniła  się  dekoracja szkoły  z  zimowej  na  wiosenną.                                                                           
          W poniedziałek, 21 marca, obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji uczniowie klas I – III zrezygnowali z tradycyjnych zajęć w ławkach. Zamiast nich mieli wiele ciekawych zabaw, a także zajęć plastycznych i rywalizacji sportowych. Uczniowie malowali plakaty o tematyce wiosennej, a nawet wykonali tradycyjne wiosenne gaiki. Tego dnia dzieci uczestniczyły również w audycji muzycznej prowadzonej przez szkołę muzyczną YAMAHA. Przy dźwiękach radosnych wiosennych melodii zostali jednocześnie zapoznani z budową instrumentów dętych blaszanych.                                                                                                                 
          Wiele radości przysporzył konkurs na najciekawszy strój wiosenny. W każdej klasie wyłoniono zwycięzców i obdarowano ich dyplomami oraz  nagrodami. Wyjątkowy charakter tego dnia, grupy z naszego przedszkola oraz uczniowie klas I – III uczciły wiosennym korowodem. Dzieci ze swoimi wychowawcami maszerowały po centrum Straszydla, powiewając barwnymi kwiatami z bibuły, które samodzielnie wcześniej wykonały. Po drodze śpiewały piosenki o wiośnie. Nie zabrakło również powitalnych okrzyków typu ,,Witaj wiosno!”.                    
          Na końcu pochodu widniały wielobarwne gaiki zrobiony przez uczniów klasy III.  Kolorowy pochód wzbudzał zainteresowanie mieszkańców Straszydla. Zakończenie korowodu odbyło się przed budynkiem szkoły, gdzie wszystkie dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki – wszyscy uczniowie zostali obdarowani cukierkami, które ufundował Wójt Gminy, za co serdecznie dziękujemy.

          AKCJA WOLONTARIUSZY Z KLAS I - III "WSKOCZ W KOLOROWE SKARPETKI I ZJEDZ KOLOROWE GALARETKI"
          Wolontariusze ze szkolnego klubu wolontariatu klas I – III "Żywe Kamienie”, postanowili wspomóc podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie, organizując kiermasz ,,Wskocz w kolorowe skarpetki i zjedz kolorowe galaretki”.
          Dzieci należące do koła wolontariatu na zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez  Panie M. Kucab i M. Pięta samodzielnie wykonały owocowe galaretki i udekorowały je bitą śmietaną. Każdy z małych wolontariuszy wykazał się ogromną pracowitością, pomysłowością podczas tworzenia owocowych deserów. I tak 8 marca w  szkole odbył się Kiermasz, na którym za symboliczną opłatą można było kupić przepyszny deser. Radość tworzenia była, tak samo ogromna, jak ta podczas prowadzonej sprzedaży, z której dochód został przekazany na chore dzieci z Hospicjum.

          ZABAWA CHOINKOWA KLAS I - III

          „… W karnawale, w karnawale Dzieci bawią się wspaniale, W karnawale każdy chce Tańczyć, śpiewać, bawić się…”

          Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Szczególnie młodsi uczniowie bardzo czekają na to wydarzenie. Atrakcji jest przecież co niemiara. Tańce, konkursy, ciekawe stroje, poczęstunek. To wszystko składa się na organizowaną zazwyczaj przed feriami zimowymi zabawę. Dzieci w oczekiwaniu na wspaniałą imprezę z zapałem się do niej przygotowywały, organizując sobie przeróżne, kolorowe stroje i wymyślne fryzury. W wielu przypadkach nie obyło się to bez dużego zaangażowania i pomysłowości rodziców. Na zabawę uczniowie zabrali ze sobą również świetne humory, dlatego od razu  dali się porwać wesołym, szalonym rytmom.
          Sala gimnastyczna w karnawałowej  scenerii wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Do zabawy w tegorocznym balu zaprosiły nas radosne wodzirejki, które zaprosiła na naszą zabawę Rada Rodziców. Animatorki – wodzirejki przez kilka kolejnych godzin serwowały wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno się podobały sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów. Zabawa choinkowa to nie tyko dyskoteka. Tradycją corocznych balów są liczne konkursy. I tak, klasy prezentowały swoje umiejętności wokalne, konkurowaliśmy w zawodach sprawnościowych, oraz w zabawach z chustą animatorską. W czasie zabawy dzieci udały się wraz z wychowawcami  do swoich klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców, za co im bardzo dziękujemy.                                                                                             

          Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i  wychowawcom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.                                                              
          Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.                      
          Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

          Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.                                                                                                    

          Kolejny bal karnawałowy już za rok.

          Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki. Ferie trwać będą od 14  do 25 lutego 2022

          Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku :)

          WALENTYNKI W KLASACH I - III

          W tym roku Walentynki wypadły  w naszym województwie w czasie ferii. Jednak klasy I – III  poczuły ich klimat już parę dni szybciej. Już od 9 lutego było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak  i również atmosferę Walentynek. W klasach I – III były rozwieszone walentynkowe dekoracje, które oddały romantyczny nastrój. Uczniowie oglądali filmiki na temat Walentynek, tradycji ich obchodzenia     w Polsce i na świecie. Zostali również zapoznani z legendą o św. Walentym i historią powstania Święta Zakochanych. W piątek 11 lutego uczniowie klasy III zorganizowali specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom.  Szkolne ”Walentynki” Lenka i Rozalia, nie narzekały na brak pracy. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Święto Zakochanych, obchodzone w klasach I – III było  pełne wrażeń z tego powodu ,iż to właśnie w ten dzień wraz z walentynkami został wylany  ,,ocean miłości". Pytając uczniów o zdanie na temat walentynek, większość była zachwycona tym dniem. Oczywiście najbardziej oczekiwanym momentem całego tego dnia była poczta walentynkowa przez którą można było wysłać list miłosny do swojego  ,,obiektu westchnień". Ten dzień był bardzo ekscytujący, pełny wrażeń, zabawny i oczywiście pełny miłości, gdzie smutek prawie nie gościł w sercach uczniów za to miłość w dużym stopniu ogarniała prawie wszystkich...no właśnie...Prawie. Nie można przecież zapomnieć o tych co dzisiaj nie dostali tego na co czekali.

          Pamiętajmy o tym , że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

          Dzień świętego Walentego

          To dzień dobry dla każdego !

          W tym dniu wszyscy to wyznają

          Że chcą kochać i kochają !

          Korzystając z okazji życzymy wszystkim miłego Dnia Świętego Walentego oraz żeby pamiętali, że ,,Przyjaźń to nie tylko wspaniały prezent lecz także ustawiczna praca".

          DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022

          Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
          Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodziliśmy 8 lutego. W województwie podkarpackim zostało zarejestrowanych 389 inicjatyw. Nasza szkoła zgłosiła inicjatywę o charakterze zabaw w ramach lekcji w szkole w klasach 1 – 4, a w kl. 5 – 8 zajęć online dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetowych. W ostatnim tygodniu przed feriami dzieci świętowały DBI z ozobotami, czyli małymi, ale bardzo inteligentnymi robotami. Uczniowie mogli przekonać się, że programowanie to nie tylko długie linie kodu pisane w wybranym języku programowania, ale przede wszystkim twórcze myślenie, kreatywność, współpraca w parze lub grupie, tworzenie algorytmu działania robota, a następnie testowanie przebiegu działania, które zostało zaplanowane. Dzięki zajęciom przekonaliśmy się, że programować można nawet bez użycia komputera czy tabletu, wystarczy, że uruchomimy naszą wyobraźnię i zechcemy podjąć wyzwanie udziału w twórczej zabaw

          PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          Na początku lutego nasza szkoła postanowiła wykorzystać okazję i przystąpić do egzaminu, dając ósmoklasistom możliwość zmierzenia się z zadaniami przygotowanymi przez ekspertów. Tym bardziej, że do właściwego egzaminu zostały zaledwie trzy miesiące...
          Z każdym kolejnym egzaminem próbnym uczniowie stają się coraz bardziej oswojeni z jego formułą i charakterem zadań, jakie mogą się pojawić. Pomimo napiętej sytuacji epidemicznej, uczniowie stawili się w szkole o wyznaczonej porze i przy zachowaniu reżimu sanitarnego, pod opieką nauczycieli, w ciągu trzech kolejnych dni zmierzyli się z zagadnieniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
          Trzymamy kciuki za ich jak najlepsze wyniki i mamy nadzieję, że egzamin w maju zakończy się sukcesem!

          KONCERT W DOMU SENIORA

          Listopad to miesiąc, w którym święto obchodzą wszyscy seniorzy. Dlatego też uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu klas IV-VIII postanowili odwiedzić pensjonariuszy z Domu Seniora "Pogodna Dolina", uhonorować wszystkie osoby starsze i umilić im czas piosenką. Uczniowie zaśpiewali utwory, które przywoływały wspomnienia z młodości, a tym samym dostarczyły wielu wrażeń, wzruszeń i niezapomnianych przeżyć. Wszyscy bardzo dobrze znali prezentowany repertuar, więc wspólnym śpiewom nie było końca. Na pożegnanie uczniowie wręczyli seniorom słodkie upominki. 

          TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W SZKOLE

          W ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości, Szkolne Koło Wolontariatu klas I – III ,,Żywe Kamienie”  zorganizowało w dniach 22 – 26 listopada Tydzień Życzliwości w szkole.                
          Dla uczniów klas I – III  tydzień  ten był jednocześnie podsumowaniem szkolnego  projektu edukacyjnego „Promujemy życzliwość, koleżeństwo, tolerancję”. Dzieci pod opieką swoich nauczycielek realizowały szereg zadań, których celem było rozwijanie empatii, szacunku i koleżeństwa, wyrabianie umiejętności niesienia pomocy  oraz kształtowanie wrażliwości i życzliwości wobec drugiego człowieka.

          W poniedziałek  22  listopada odbył się apel, na którym uczniowie klas I – III zaprezentowali wiersze i piosenki związane z tematyką Światowego Dnia Życzliwości.
          W każdej klasie odbyły się wybory Króla/Królowej życzliwości. Wybrani uczniowie zostali uroczyście ukoronowani na apelu.
          We wtorek 23 listopada szkolne koło wolontariatu klas I – III zorganizowało akcję ,,Gorąca czekolada dla zmarzniętych serc” – szkolny kiermasz gorącej czekolady na rzecz podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci w Rzeszowie.

          W piątek 26 listopada Szkolne koło wolontariatu klas I – III zorganizowało akcję „Drugie życie dla misia, pomoc dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum” – kiermasz używanych pluszaków, przyniesionych wcześniej przez dzieci. Akcja wzbudzała ogromne zainteresowanie. Podczas przerw do losowania ustawiała się ogromna kolejka, wszystkie pluszaki znalazły dla siebie nowy dom i właściciela. 
          Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten tydzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień i pomagać innym. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko Nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
          Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.

          ZABAWA ANDRZEJKOWA

          Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. Z tej okazji 18 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa dla klas I - III. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, oraz wróżby andrzejkowe, gdzie wróżbitami byli uczniowie klasy VIII. Katalog wróżb był bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Uczniowie  mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każde dziecko  doskonale wiedziało, że wróżba jest tylko doskonałą zabawą, dlatego nie należy w nią wierzyć. Nie zabrakło też wspólnej zabawy   w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały.
          W organizacji imprezy tradycyjnie pomagali również rodzice, którzy  zadbali o to, aby dzieci miały przygotowany pyszny poczęstunek.         Za to pragniemy im podziękować.

          GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          11 listopada wraz z władzami gminnymi i mieszkańcami gminy uczestniczyliśmy w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości naszego państwa. Po mszy świętej w kościele parafialnym w Lubeni odbyła się akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie klas ósmych za pomocą motywów muzycznych i utworów poetyckich przedstawili czas niewoli pokoleń Polaków podczas zaborów i powstańczych zrywów. Ukazali rys historyczny wydarzeń poprzedzających odzyskanie wolności i czas, kiedy Polska stała się wolnym i niepodległym państwem. Uroczystość uświetnił śpiew uczniów, którzy pięknie zaprezentowali swoje talenty.

          103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów, po wielu próbach powstańczych, okupionych ogromną daniną krwi wraz z zakończeniem I wojny światowej nadeszła wolność, na którą czekały całe pokolenia Polaków. Dla uczczenia tej rocznicy 10 listopada została zorganizowana uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klas ósmych i wychowawców Agatę Rokitę, Barbarę Szlachtę-Wota oraz Pana Bogusława Barana. W inscenizację wplecione zostały polskie pieśni patriotyczne, które solo zaprezentowali: Oliwia, Kornel i Kinga. To piękne przedstawienie było także wystawione podczas gminnych uroczystości niepodległościowych, które odbyły się 11 listopada 2021 r. w kościele pw. Św. Urszuli w Lubeni.

          POKAZY FIZYCZNO - CHEMICZNE Z GRUPĄ "ZAELEKTRYZOWANI"

          W czwartek  4 listopada uczniowie klas I – III uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji fizyki i chemii za sprawą animatorów „Zaelektryzowani”. W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem, wodorem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów, znanych i stosowanych najczęściej w życiu codziennym. Usłyszeliśmy jak hel wpływa na struny głosowe człowieka. Byliśmy świadkami eksplozji wodoru oraz zostaliśmy schłodzeni ciekłym azotem.
          Pokazy dostarczyły naszym uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Doświadczyliśmy tego, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.

          POLSKIE SMYKI, DZIECIOM Z AFRYKI - PODSUMOWANIE AKCJI

          Zbiórka przyborów szkolnych niezbędnych do nauki i materiałów opatrunkowych, które zostaną przekazane do placówek edukacyjnych i medycznych w Afryce – Kamerunie i Republice Środkowej Afryki dobiegła końca. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki dobrym sercom Uczniów naszej szkoły i ich Rodziców zebraliśmy bardzo dużo rzeczy. Zebrane materiały i środki pieniężne przekazaliśmy Fundacji Pro Spe w Rzeszowie, która jest patronem akcji.
          Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc!

          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

          Korzystając z pięknej pogody, 29 października uczniowie klasy 8b pod opieką wychowawcy odwiedzali miejsca spoczynku bliskich zmarłych. Klasowe wyjście na cmentarz parafialny wprowadził uczniów w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Młodzież zapaliła znicze na opuszczonych grobach, Grobie Nieznanego Żołnierza oraz rodzinnych grobowcach. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.

          PRÓBNY EGZAMIN KLAS ÓSMYCH

          Pod koniec października uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do swojego pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ta próba ma na celu sprawdzenie wiedzy oraz pozwala uczniom oswoić się z formułą egzaminu.

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          18 października br. nasza szkoła celebrowała święto swojego patrona – Papieża Jana Pawła II. Tego dnia wszyscy uczniowie odświętnie ubrani z herbem papieskim na piersi, wzięli udział w uroczystej akademii, przygotowanej przez klasy 4 i 7. Oprócz części artystycznej, prezentującej postać św. Jana Pawła II, zorganizowano kiermasz kremówek – ulubionego ciasta Karola Wojtyły. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne.
          Rodzicom i uczniom, którzy upiekli przepyszne kremówki serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

          DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

            Podziękowania za pracę, dobre słowo, troskę o wychowanie i nabytą wiedzę wyrazili swym nauczycielom podczas uroczystej akademii w dniu 13 października br. z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, w imieniu całej społeczności szkolnej, uczniowie klas V-VI w programie artystycznym przygotowanym przez p. Alinę Miciudę, p. Agnieszkę Wilk i p. Bogusława Barana. Słowa podziękowania dla nauczycieli przekazał również dyrektor szkoły p. Marcin Szpond oraz  przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców  p. Marta Gromek.
          Prócz wyrecytowanych i wyśpiewanych słów podziękowań  przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wręczając symboliczny kwiatek i składając szczere życzenia, jeszcze raz wyrazili wdzięczność swym nauczycielom. 
          Kończąc uroczystość dyrektor szkoły wręczył nagrody nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: p. Agnieszka Wilk, p. Alina Miciuda, p. Monika Borowiec – Zegar, p. Renata Trzyna, p. Małgorzata Pięta, p.  Marzena Kucab.    

          PASOWANIE NA UCZNIA

          Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu jest to, że w Dzień Edukacji Narodowej uczniowie klasy pierwszej w obecności zaproszonych rodziców, dyrekcji, nauczycieli, koleżanek i kolegów składają ślubowanie i zostają pasowani na ucznia.
          Dnia 13 października 2021r. — 16 uczniów zostało przyjętych do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Straszydlu. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie z klasy I przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię Marzenę Kucab. Zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, wykazali się wiedzą o swojej Ojczyźnie, o ruchu drogowym i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej, odgadywali zagadki przyrodnicze i matematyczne. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na poczet flagowy. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły pan Marcin Szpond dokonał symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając słowa: „Pasuje Cię na ucznia... ”  Z okazji tej uroczystości dyrektor szkoły  wręczył uczniom legitymacje uczniowskie, a rodzice pierwszoklasistów wręczyli im niespodzianki z przyborami do zajęć.

          Wszystkim Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu, a ich rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech. 

          WOLONTARIAT KLAS I - III

          W ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt, 4 października Szkolne Koło Wolontariatu klas I – III ,,Żywe Kamienie”  zorganizowało akcję ,,Zbieramy fundusze na karmę dla bezdomnych piesków ze schroniska ,,Cztery Łapy” w Boguchwale”. Wolne datki zbierano do puszki w dniach  4 – 8 października. Za zebraną kwotę wrzuconą do puszki SKW, pracownicy schroniska dla zwierząt zakupili odpowiednią karmę dla swoich podopiecznych.
          Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu.                     
          Cieszymy się, że poruszyliśmy Wasze serca. DZIĘKUJEMY!!!

          WYCIECZKA DO KRAKOWA

          5 października 2021 klasy VII, VIII B i VIII A wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem wyjazdu była wizyta w krakowskim Teatrze Współczesnym, w którym młodzież szkolna zobaczyła spektakl teatralny pt. "Kamienie na szaniec". Aktorzy świetnie wcielili się w rolę młodych mężczyzn: Rudego, Alka i Zośkę, którzy z prawdziwym oddaniem walczą o ojczyznę.
          Po sztuce uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych, podczas których mogli przyjrzeć się z bliska, jak wygląda teatr od kuchni oraz na czym polega praca aktora.

          By zapewnić uczniom odrobinę rozrywki, opiekunowie zorganizowali pobyt w escape roomie - pokoju zagadek. W trakcie pobytu w tematycznych pokojach młodzież podzielona na grupy została "zamknięta" w pokoju. Ich zadaniem było rozwiązać szereg zagadek, by znaleźć rozwiązanie i wydostać się z pomieszczenia.
          Wyjazd bez wątpienia należy uznać za udany. Czas wolny na krakowskiej starówce, wspaniała pogoda i spacer nad Wisłą przyniósł wiele radości i uśmiechu ze wspólnie spędzonego czasu, o czym świadczą zamieszczone zdjęcia. Zapraszamy do galerii!
           

          WYJAZD DO KINA

          Uczniowie klasy IV, V oraz VI wybrali się 4 października do kina Helios na film pt. „Czarny młyn”. To historia chłopca i jego przyjaciół, którzy mieszkają w małym miasteczku i są spragnieni przygód. Wspólnie odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić duże zagrożenie.
          Projekcję filmu poprzedził multimedialny wykład, który wprowadził młodych widzów w zagadnienia sztuki filmowej. Uczniowie dowiedzieli się o historii filmu oraz procesie jego tworzenia.

          Zwieńczeniem wyjazdu była wyczekana przez uczniów wizyta w restauracji McDonald
          .  


          CHARYTATYWNY KIERMASZ SŁODKOŚCI

          30 września br. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Charytatywny Kiermasz Słodkości. Uczniowie ochoczo kupowali wypieki przygotowane przez ich kolegów i koleżanki z klas ósmych. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że są chętni do niesienia pomocy oraz wrażliwi na los potrzebujących osób.
          Dziękujemy uczniom i rodzicom z klasy 8a i 8b za zaangażowanie i przygotowanie pysznych babeczek, galaretek, ciasteczek i ciast. Z całego serca dziękujemy naszym Wolontariuszom za przygotowanie przepysznych słodkości i pomoc podczas sprzedaży!
          Gorąco DZIĘKUJEMY wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za wsparcie naszej akcji!

                                                                                                     

          DYSKOTEKA

          30 września z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klas IV-VIII bawili się na dyskotece  połączonej z ,,otrzęsinami”  czwartoklasistów. Koleżanki i koledzy z klasy IV zostali poddani różnorodnym próbom, w których  mogli się wykazać inteligencją, sprytem i zwinnością. Był rzut woreczkiem do koła, bieg, skoki w workach, test z wiedzy ogólnej i próba zjedzenia jabłka bez użycia rąk. Zabawom towarzyszył gromki doping i niepohamowana radość. Po przebytych konkurencjach uczniowie klasy IV zostali poczęstowani pysznymi babeczkami z niespodzianką, a przyjęcie w poczet ,, szkolnej braci  starszej” udokumentowały, wręczone im przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, dyplomy.
          Po doskonale zdanym "egzaminie” czwartoklasiści i pozostali uczestnicy dyskoteki  w świetnych humorach bawili się  w rytm wspaniałej muzyki.  

           

          WYCIECZKA DO ZAGRODY SZMER

          Dnia 29 września uczniowie klas I – III wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Zagrody Szmer w Godowej koło Lutczy.  Jest to miejsce różnorodnych warsztatów i spotkań edukacyjnych. Po przyjeździe na miejsce dzieci zostały przywitane przez gospodarzy, którzy opowiedzieli im o wszelkich dostępnych atrakcjach jakie posiada Zagroda i z których można skorzystać.
          Atrakcji tego dnia było co niemiara. Dzieci miały okazję przejechać się bryczką zaprzęgniętą w dwa koniki po leśnych dróżkach, gdzie podziwiały piękno ojczystej przyrody. Poznały różne zwierzęta gospodarskie takie jak: konie, kozy, króliki, owce i drób oraz uczestniczyły w pracach farmera - karmienie zwierząt. Oglądały zwierzęta z bliska, a chętni mogli je nakarmić i pogłaskać.
          Później przyszedł czas na zdobywanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności w zakresie kiszenia kapusty. Wszyscy mieliśmy z tego ogromną frajdę, bo każdy musiał szatkować. Uszatkowaną,  przyprawioną kapustę  dzieci samodzielnie ubijały  w słoikach  i zabrały ze sobą do domu. Po pracach manualnych przyszedł czas na zabawę i relaks. Uciechom nie było końca. Dzieci bawiły się na placu zabaw: huśtały się na huśtawkach, woziły się na wózkach, przeciągały linę, łowiły drewniane rybki, prały w bali za pomocą  tary i próbowały swoich sił w „dojeniu sztucznej krowy”.

          Odbyły się też  zawody i konkurencje sportowe: zbieranie dyni na czas, jazda na miotle slalomem, skoki w workach po kapustę, drużynowa konkurencja zbierania i przewracania doniczek , skoki  na balach siana oraz swobodne zabawy na  placu zabaw. 
          Dzień wycieczki był pełen wrażeń i  na długi czas zapadnie w pamięci  uczniów.  
                                                                                                                                                                                                
          21 WRZEŚNIA 2021 - II KONGRES EDUKACYJNY IT

          W G2Arena w Jasionce w dniach 21 – 22 września odbywał się II Kongres Edukacyjny IT i Szachy. Uczniowie kl. V naszej szkoły zakwalifikowali się jako nieliczni ze wszystkich szkół podstawowych z województwa podkarpackiego na warsztaty „Algorytmy”. Cały dzień był dużym przeżyciem dla naszych podopiecznych, którzy mogli nie tylko sprawdzić swoje umiejętności algorytmiczne i programistyczne, ale także zintegrować się i zdobyć nowe doświadczenia. Wycieczka odbyła się w ramach zajęć koła Centrum Mistrzostwa Informatycznego, które prowadzi Pani Barbara Szlachta-Wota w tym roku szkolnym. Uczniowie oraz towarzyszący im nauczyciele otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w wydarzeniu.


          WYPAD NA KRĘGLE

          20 września 2021r. uczniowie klasy 7 wybrali się na wycieczkę do kręgielni w Czudcu.
          Celem wypadu na kręgle oprócz dobrej zabawy, było doskonalenie pracy zespołowej, współpraca koleżeńska oraz klasowa integracja.
          Uczniowie spędzili dwie godziny na wspaniałej zabawie. W trakcie rozgrywek mogli zjeść razem wspólny posiłek - pizzę.


          ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/22

          Choć nadal w maseczkach, to zwarci, gotowi i szczęśliwi przywitaliśmy rozpoczynający się nowy rok szkolny 2021/22.
          Tradycyjnie już rok szkolny rozpoczął się od uroczystego odśpiewania hymnu. Tegoroczny apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2021/22 z uwagi na reżim sanitarny i ograniczenia z nim związane miał skróconą formę. Dyrektor szkoły tradycyjnie przywitał pierwszoklasistów rozpoczynających nowy etap edukacyjny. Nie zabrakło także życzeń dla uczniów, nauczycieli i pracowników placówki.
          Mamy nadzieję, że rok szkolny upłynie nam wyłącznie w murach naszej szkoły i w pełnym zdrowiu.