• PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
          • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • W dniach 18, 19, 20 marca 2024r. uczniowie klasy VIII po raz drugi pisali próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego sprawdzając w ten sposób stan swojego przygotowania do egzaminu właściwego, który odbędzie się w maju.
            Wszystkim ósmoklasistom życzymy „połamania piór” na egzaminie w maju i jak najlepszych wyników.

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny kl. 4-8

          • We wtorek 21 marca 2024 r. powitaliśmy wiosnę. Uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawcami wybrali się w tym dniu na legalne wagary do Galerii Rzeszów. Pierwszy Dzień Wiosny spędziliśmy w kinie Helios na seansie „Za duży na bajki 2”. To kontynuacja komedii familijnej wyreżyserowanej przez Kristoffera Rusa. Moc przyjaźni, przygód i wzruszeń! Było śmiesznie i wzruszająco. Humory dopisywały. Wszyscy radośni i pełni optymizmu wróciliśmy do Straszydla. Teraz czekamy na słońce. Witaj Wiosno!

        • DZIEŃ KOBIET U PRZEDSZKOLAKÓW
          • DZIEŃ KOBIET U PRZEDSZKOLAKÓW

          • Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki i niespodzianki. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

          • WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

          • Walentynki to jedno z najprzyjemniejszych świąt w ciągu roku! I to nie tylko dla zakochanych, bo walentynki to również idealna okazja, by celebrować przyjaźń i zwykłą sympatię do siebie nawzajem! To również pretekst do rozmowy o uczuciach. Dlatego tego dnia dzieci wzięły udział w wielu ciekawych zabawach, dowiedziały się o historii święta, tradycyjnych zwyczajach i najbardziej znanych symbolach zakochanych. Były zajęcia plastyczne, taneczne z balonami, ale najbardziej wyczekiwane okazały się listy od tajemniczych wielbicieli. 

        • WYJAZD DO TEATRU I PIJALNI CZEKOLADY
          • WYJAZD DO TEATRU I PIJALNI CZEKOLADY

          • 12 lutego przedszkolaki wybrały się na spektakl teatralny pt. „ Królowa Śniegu”, który zaprezentowali nam aktorzy z Teatru Nowoczesnego w Krakowie. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze. Kiedy dotarliśmy na miejsce, z wielką niecierpliwością czekaliśmy  na rozpoczęcie spektaklu. Dzieci były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria, lalki oraz piękne kostiumy aktorów. Nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były z pewnością dowodem na niezapomniane wrażenia. Następnie udaliśmy się do Pijalni Czekolady M. Pelczar w Galerii Milenium, gdzie czekało wiele słodkich niespodzianek. Dzieci poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazała się degustacja czekolad. Następnie zwiedzały wnętrze pijalni, które urządzone jest w stylu starej fabryki. Dzieciom bardzo spodobała się fontanna czekoladowa oraz wagoniki wiozące czekoladę.  Wycieczka należała do bardzo udanych, a uśmiechy na twarzach dzieci mówiły jedno: Chcemy jeszcze!

             

          • NIEDŹWIADEK WOJTEK-NIEZWYKŁY ŻOŁNIERZ

          • Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym adoptowanym przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.

            Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada, miód oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Jadał razem z żołnierzami i spał z  nimi w namiocie. Kiedy urósł, dostał własną sypialnię w dużej drewnianej skrzyni, nie lubił jednak samotności i często w nocy chodził przytulać się do śpiących w namiocie żołnierzy. Był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi.

            Żołnierze wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na skrzyni, czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które na ogół kończyły się jego zwycięstwem: pokonany leżał „na łopatkach” a niedźwiedź lizał go po twarzy.

            Tych i innych ciekawostek dowiadujemy się w trakcie spotkania z lekcją historii IPN dla najmłodszych, która odbyłą się dnia 22 lutego.

            Zapraszamy także do wzięcia udziału w IV edycji Międzynarodowego Konkursu "Niedźwiedź Wojtek- żołnierz gen.Andersa".

            Międzynarodowy Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” IV Edycja - 3...2...1... - Zapraszamy! - Międzynarodowy Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” - Edukacja IPN

            Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Maciej Rędziniak; adres e-mail: maciej.redziniak@ipn.gov.pl

        • PÓŁFINAŁ I FINAŁ POWIATU RZESZOWSKIEGO W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT
          • PÓŁFINAŁ I FINAŁ POWIATU RZESZOWSKIEGO W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT

          • Po bardzo dobrym zaprezentowaniu się na zawodach gminnych w siatkówce i zajęciu I miejsca, nasza drużyna siatkarska w składzie: Anna Gruba, Karolina Hadam, Maja Kaczor, Kinga Solecka, Marianna Wróbel, Natalia Czekaj, Zuzanna Sierżęga i Maja Jaworska godnie reprezentowała gminę w półfinałach, które odbyły się 21 lutego 2024 roku w Tyczynie. Dziewczyny ostatecznie zajęły II miejsce i awansowały do finału powiatu.

            Wyniki meczów przedstawiają się następująco:

            SP w Straszydlu – SP w Tyczynie

                        2                :               0

            SP w Straszydlu – SP w Nowym Borku

                        2                :               0

            SP w Straszydlu – SP w Racławówce

                        0                :               2        

            27 lutego 2024 roku w Tyczynie odbył się finał powiatu. W turnieju udział wzięły drużyny ze szkoły w Racławówce, Trzcianie, Zaczerniu i Straszydlu. Nasze reprezentantki dzielnie walczyły o każdy punkt i każdą piłkę. Po bardzo zaciętej grze, przegrały  w tie-breaku walkę o III miejsce z Zaczerniem, kończąc zawody tuż za podium.

            Wyniki meczów:

            SP w Straszydlu – SP w Trzcianie

                        1                :               2

            SP w Straszydlu – SP w Zaczerniu

                        1                :               2

            Dziękujemy naszym zawodniczkom za piękną grę!

             

        • ZAWODY W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW
          • ZAWODY W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW

          • 19 lutego 2024 roku w Siedliskach odbyły się zawody gminne w siatkówce chłopców.  Nasza drużyna w składzie: Filip Raczak, Kacper Fornal, Kacper Orzechowski, Ksawery Bieda, Arkadiusz Fornal, Kamil Gromek, Karol Kret, Adrian Przybyło bez najmniejszego problemu pokonała pozostałe drużyny  z sąsiednich szkół i zajęła zasłużone I miejsce, awansując tym samym do półfinału powiatu.

            22 lutego 2024 roku w Tyczynie odbył się półfinał powiatu rzeszowskiego w siatkówce chłopców. Wystąpiły 4 drużyny ze Szkoły Podstawowej w Nosówce, Straszydlu, Tyczynie i Lecce. Wyniki meczów przedstawiają się następująco:

            SP w Nosówce – SP w Straszydlu

                        2              :               0

            SP w Straszydlu – SP w Tyczynie

                        2              :               0

            SP w Straszydlu – SP w Lecce

                        0               :             2


            Nasi zawodnicy dzielnie walczyli, niestety nie wykorzystali swojej szansy i ostatecznie zakończyli zawody na         miejscu III.

            Dziękujemy naszej drużynie za ducha walki!  

        • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZIMA PIĘKNA PORA ROKU"
          • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZIMA PIĘKNA PORA ROKU"

          • 13 lutego 2024 roku został rozstrzygnięty Szkolny konkurs plastyczny "Zima piękna pora roku" zorganizowany przez świetlicę szkolną. Spośród 13 prac jury wyłoniło następujące, zwycięskie:

            kategoria klas I - III

            I miejsce Gaja Cupryś kl. II

            II miejsce Iga Zając kl. II

            III miejsce Estera Zaleska kl. I
             

            kategoria klas IV - VIII

            I miejsce Julian Cupryś kl. V

            II miejsce Rozalia Zaleska kl. V

            III miejsce Natalia Czekaj kl. VII
             

             

        • WARSZTATY "MŁODY BIOLOG"
          • WARSZTATY "MŁODY BIOLOG"

          • 19-stego stycznia bieżącego roku do naszej szkoły zawitała grupa studentów z Koła Naukowego Przyrodników Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy przeprowadzili dla uczniów naszej szkoły warsztaty biologiczno-chemiczne pt:,, Młody Biolog’’. Udział w warsztatach wzięli uczniowie klas: 5, 7 oraz 8. W trakcie zajęć uczniowie wraz ze studentami  mieli okazję odkrywać ciekawy świat nauk biologicznych oraz  łączyć  teorię z praktyką. Było niezwykle ciekawie i  inspirująco. Taka forma  lekcji biologii  to prawdziwa przyjemność dla uczniów. Serdecznie dziękujemy studentom z Uniwersytetu Rzeszowskiego  za przeprowadzenie  fascynujących zajęć. Mamy nadzieję, że takich form lekcji będzie więcej w naszej szkole.

             

        • NOC BIOLOGÓW
          • NOC BIOLOGÓW

          • 12.01.2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ósmej edycji Nocy Biologów w  Uniwersytecie Rzeszowskim. Podczas tego wydarzenia  uczniowie mieli okazję odkryć fascynujący świat biologii, zdobywając praktyczną wiedzę i doświadczenie w trakcie warsztatów biologicznych, a także mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach, wystawach i grach biologicznych.

            W linku krótka relacja z tego wydarzenia:

            https://www.facebook.com/share/v/cnR9qFAjKZSpX67a/

             

        • BAL KARNAWAŁOWY PRZEDSZKOLAKÓW
          • BAL KARNAWAŁOWY PRZEDSZKOLAKÓW

          • Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. W salach przedszkolnych można było spotkać między innymi: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności przedszkolacy mieli możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych oraz do zdjęcia grupowego. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki wszyscy z wielką ochotą rozpoczęli pląsy i tańce. Do wesołej zabawy zachęcały również panie wodzirejki. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy”, ,,krasnoludek” i inne. Jednym słowem zabawa na 102! Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze przedszkolaki z wielkim żalem opuszczały salę balową. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz pysznego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. Starszaki zaprezentowały Jasełka. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

        • GMINNY KONKURS MUZYCZNY "HEJ KOLĘDA, KOLĘDA"
          • GMINNY KONKURS MUZYCZNY "HEJ KOLĘDA, KOLĘDA"

          • 18 stycznia 2024 r. w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sołonce odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda".

            Nagrodzeni w konkursie zostali:

            SOLIŚCI

            KATEGORIA 0 – II

            Marcelina Wilk – „Podniebna rozmowa” - III miejsce

            KATEGORIA III – V

            Nadia Rogóz – „Kolęda Maryi” – I miejsce

            Emilia Wacek – „Przybieżeli do Betlejem” - II miejsce

            Julia Spiss – „Jest taki dzień” – wyróżnienie

            Ksawery Kałucki – „Gore gwiazda Jezusowi” – wyróżnienie

            KATEGORIA VI – VIII

            Kinga Spiss –  „Noel” – wyróżnienie
             

            ZESPOŁY

            Wiktoria Pęcherek, Zuzanna Sierżęga – „Bóg narodził się” – II miejsce
             

            Udział wzięli:

            Estera Zaleska – „Dzisiaj w Betlejem”

            Przemysław Domoń – „Był pastuszek bosy”

            Radosław Szostek, Max Zieliński, Gaja Cupryś (trio) –„Świeć gwiazdeczko”

            Rozalia Zaleska - „Wśród nocnej ciszy”

            Maja Jaworska – „Wśród nocnej ciszy”

             

            Serdecznie wszystkim gratulujemy!