• PODSUMOWANIE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "POEZJA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ"
          • PODSUMOWANIE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "POEZJA WISŁAWY SZYMBORSKIEJ"

          • Konkurs został zorganizowany przez GBP - filia w Straszydlu wraz z naszą szkołą w dniu 20 listopada 2023 r. W konkursie udział wzięło 23 uczniów.

            Wyniki  konkursu:

            klasy IV - VI

            I miejsce - Julia Janus kl. IV, Julian Cupryś kl. V

            II miejsce - Patrycja Gromek kl. VI, Klaudia Wasilewska kl. VI

            III miejsce - Milena Skowron kl. VI

            wyróżnienie - Patrycja Ślączka kl. V, Rozalia Zaleska kl. V

            klasy VII - VIII

            I miejsce - Natalia Czekaj kl. VII

            II miejsce - Maja Jaworska kl. VII, Karolina Hadam kl. VII

            III miejsce - Marianna Wróbel kl. VIII

             

        • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W PRZEDSZKOLU
          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W PRZEDSZKOLU

          • „Małe radości i drobne gesty życzliwości są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności!”

            21 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem „Nie proś świata, aby się zmienił na lepsze, to ty zmień się pierwszy!"”. Idea Światowego Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzień Życzliwości to dzień dobrych uczynków, pozytywnej atmosfery i serdeczności. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. W tym dniu świętowali wszyscy. Już z samego rana wysłuchaliśmy wierszy i piosenek w wykonaniu naszych starszych kolegów z klas I-III, rozmawialiśmy o tym, jak okazywać sobie nawzajem dobroć, koleżeństwo i uprzejmość, a także kulturalnie odnosić się do rówieśników i dorosłych. Odarowywaliśmy się uśmiechami, ciasteczkami życzliwości, uczestniczyliśmy w integracyjnych zabawach koleżeńskich. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment by przypomnieć sobie, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, dobrze, że tu jesteś, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.

        • DZIEŃ PRAW DZIECKA
          • DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • To coroczne wydarzenie ma na celu podkreślenie znaczenia ochrony i rozwoju najmłodszych członków społeczeństwa. Dzień ten obchodzony jest 20 listopada - data nie jest przypadkowa - to rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1989 roku.To szczególne święto jest okazją do refleksji nad prawami dziecka. Konwencja o Prawach Dziecka jest jednym z najważniejszych dokumentów międzynarodowych, które definiują prawa i wolności dzieci. Tego dnia dzieci z zaangażowaniem poznawały swoje prawa, nie zapominając również o obowiązkach. 

        • KONKURS HISTORYCZNY
          • KONKURS HISTORYCZNY

          • 7 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs ph. "250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej". Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas IV - VII.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Jakub Solecki kl.5

            II miejsce – Rozalia Zaleska kl.5

            III miejsce – Julian Cupryś kl.5

            Wyróżnienie – Aleksander Filip kl.4

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

             

             

        • KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY
          • KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

          • Konkurs odbył się 19 października 2023. Udział w nim wzięło 6 uczniów naszej Szkoły. Uczniowie pisali test wiedzy na temat życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II i byli podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy 4-6 i 7-8.

            Wyniki przedstawiają się następująco:
            Kategoria klas 4-6
            I miejsce Jakub Solecki klasa 5
            II miejsce Rozalia Zaleska klasa 5
            III miejsce Julia Spiss klasa 4
            IV miejsce Julian Cupryś klasa 5

            Kategoria klas 7-8
            I miejsce Natalia Czekaj klasa 7
            II miejsce Maja Jaworska klasa 7

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy, otrzymali oni pamiątkowe dyplomy a na wiosnę w nagrodę czeka ich wycieczka śladami Jana Pawła II na Podkarpaciu.

             

        • PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ "SZKOŁO POMÓŻ I TY"
          • PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ "SZKOŁO POMÓŻ I TY"

          •  Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”, której organizatorem jest Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni.

            We wrześniu otrzymaliśmy pakiet cegiełek – pomocy naukowych. Każda osoba mogła się przyłączyć do akcji i poprzez zakup cegiełek pomóc podopiecznemu fundacji. Cegiełki rozprowadzali przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu, można było je zakupić w cenie 5 zł za sztukę. Szkoła zabrała kwotę 284 zł, która zostanie wpłacona na konto fundacji.

            W tym roku pomagaliśmy 10 – letniemu Fabianowi Czechowskiemu, który od urodzenia cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Środki zgromadzone podczas zbiórki zostaną przekazane na jego specjalistyczną rehabilitację.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

            Szkolne Koło Wolontariatu

             

             

        • OBSERWACJE MIKROSKOPOWE
          • OBSERWACJE MIKROSKOPOWE

          • W naszej szkole w ramach zajęć dodatkowych z biologii, a także podczas lekcji biologii uczniowie  prowadzą obserwacje mikroskopowe. W trakcie takich zajęć  uczniowie  poznają  szczegóły budowy  tkanek zwierzęcych, roślinnych oraz innych niewidocznych "gołym okiem’’ organizmów. Jednak znacznie większą przyjemność sprawia samodzielne wykonanie preparatu do obserwacji. W ramach zajęć uczniowie mogli wykonać samodzielnie preparaty mikroskopowe i zobaczyć co kryją w sobie liście cebuli i jak wyglądają komórki  ludzkiego nabłonka. Obserwacje mikroskopowe zarówno obiektów żywych jak i martwych to ciekawa forma przyswajania wiedzy i zarazem świetna zabawa.

            Jak widać lekcje biologii wcale nie muszą być takie nudne 😊

        • ZBIÓRKA DLA KOCIAKÓW
          • ZBIÓRKA DLA KOCIAKÓW

          • W dniach 02-12.10.2023r szkolne koło przyrodnicze funkcjonujące w naszej szkole pod nazwą ,,Papużki nierozłączki’’ zorganizowało zbiórkę karmy i akcesoriów dla bezdomnych kotów z Fundacji Felineus. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali, że nie jest im obojętny los naszych czworonożnych przyjaciół i wykazali się wielką hojnością. Nasza szkoła zebrała 24 kg mokrej karmy i 28 kg karmy suchej oraz liczne przysmaczki, zabawki, kocyki i żwirek.

            Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom za przyłączenie się do akcji. :)

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Z tej okazji, 6 listopada przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek. Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały puzzle, wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, dlatego starsza grupa przedszkolna odwiedziła bibliotekę i poznała słonia Elmera - bohatera opowiadań dla dzieci. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

        • PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ O ZMARŁYCH
          • PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ O ZMARŁYCH

          • Dzień Wszystkich Świętych – dzień wspomnień i rodzinnych opowieści, opowieści o dziadkach, babciach, wujkach i ciociach. To dzień zadumy, czas rozmów o śmierci, chorobach, odchodzeniu, pogrzebach, cmentarzu, przodkach. Czas okazywania szacunku zmarłym - bliskim nam osobom. Pielęgnujmy wspomnienia i nadajmy im cechy wyjątkowości. Odwiedzenia cmentarza było okazją do oddania hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapaleniu zniczy i chwilą zadumy. Okres ten, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę z dziećmi, dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się przy grobach. 

        • LISTOPAD - MIESIĄC SZCZEGÓLNEJ PAMIĘCI O ZMARŁYCH
          • LISTOPAD - MIESIĄC SZCZEGÓLNEJ PAMIĘCI O ZMARŁYCH

          • 2 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami cmentarza parafialnego w Straszydlu wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach oraz na grobie nieznanego żołnierza. Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
             

        • WYWIADÓWKA
          • WYWIADÓWKA

          • W dniu 20 listopada 2023r. (poniedziałek) o godzinie 16:30 odbędzie się w naszej szkole spotkanie rodziców z wychowawcami klas.

            Program:

            1. Zebranie ogólne na sali gimnastycznej:
            - sprawozdanie z działalności Rady Rodziców za rok szkolny 2022/23

            - sprawy bieżące

            2. Spotkanie rodziców z wychowawcami klas.

             

            W dniu wywiadówki 20.11.2023r. o godzinie 16:00 rozpocznie się kiermasz ciast i babeczek przygotowanych przez rodziców. Dochód ze sprzedaży zasili konto Rady Rodziców.

            Wszystkich serdecznie zachęcamy do zakupu.

             

        • ZNICZ NA KAŻDYM GROBIE
          • ZNICZ NA KAŻDYM GROBIE

          • Święto zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o ludziach, którzy odeszli. Pamiętamy także o tych, których grobów nikt nie odwiedza, nie zapali lampki. Z myślą o nich uczniowie klasy 8 przynieśli znicze i zapalili na opuszczonych grobach na naszym parafialnym cmentarzu.

             

        • KODUJEMY BO UMIEMY!
          • KODUJEMY BO UMIEMY!

          • Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
            W dniach 17 – 28 października 2023 r. uczniowie kl. 4 i 5 w ramach zajęć programowania mają okazję tworzyć konstrukcje według podanych instrukcji z pomocy zakupionych w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Ponadto uczniowie kl. 1-6 z klockami i ciekawymi aplikacjami doskonalą umiejętność kodowania, programowania i współpracy. A wszystko to, w atmosferze zabawy.

        • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
          • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • Próbny egzamin to doskonała okazja do sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów.
            Uczniowie klasy ósmej naszej szkoły w dniach 26, 27 i 30 października próbowali swoich sił z arkuszami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
             

        • WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC
          • WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

          • 17 października uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia i Wadowic. Uczniowie zwiedzili Auschwitz-Birkenau, nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został założony podczas II wojny światowej. To miejsce, gdzie nazistowskie Niemcy dokonywali masowych mordów na milionach ludzi, głównie Żydach. To bardzo ważne miejsce, w którym można uczcić pamięć ofiar i przeżyć ważną lekcję historii. Wizyta w Auschwitz-Birkenau była bardzo emocjonalna i trudna, ale niezwykle ważna, aby pamiętać o tych strasznych wydarzeniach i zapobiec, aby się one nie powtórzyły.
            W Wadowicach  uczniowie zwiedzili Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie pierwsze Sakramenty Św. przyjmował Karol Wojtyła oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Nowoczesna, multimedialna wystawa w wyjątkowy sposób ukazuje i przybliża  osobę Jana Pawła II od lat dziecięcych po pontyfikat. W bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, młodzież poznała życie Papieża Polaka „od kołyski do kanonizacji”. Oczywiście nie mogło zabraknąć słynnych kremówek.
            Wizyta w Auschwitz-Birkenau i Wadowicach pozwala na zgłębienie historii II wojny światowej oraz życia jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jest to także szansa na refleksję nad tragedią Holocaustu i nad nadzieją i odwagą, które symbolizuje życie Jana Pawła II – Patrona naszej szkoły.