• Programy edukacyjne

•

Nasze przedszkole bierze czynny udział w wielu programach edukacyjnych organizowanych z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Udział w tych przedsięwzięciach ma na celu sprawić dzieciom radość i zadowolenie, zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia i umiejętności, poszerzyć nowe horyzonty i wiedzę dzieci, ale także uwrażliwić je na los innych, potrzebujących ludzi i zwierząt, otworzyć na świat, na ludzi oraz na samych siebie.

Aktualności | ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W DYSIE Szkoła Podstawowa im.  Lotników Polskich Przedszkole

Z KULTURĄ MI DO TWARZY

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy" powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz piąty kierunek polityki oświatowej na rok szkolny 2020 / 2021: wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych. Celem działań jest:
          1.Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
          2.Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
          3.Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

Międzynarodowy projekt “Piękna nasza Polska cała” – Przedszkole z oddziałem  integracyjnym im. Małego Księcia we Wręczycy Wielkiej

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”. Cele do realizacji:
          1.Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży.oznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
          2.Uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski.
          3.Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów.
          4.Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
          5.Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów

Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej"

NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ

„Niesamowity świat higieny jamy ustnej” to ogólnopolski program edukacji stomatologicznej przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B®. Celem programu jest pomoc w kształceniu u dzieci pozytywnych nawyków dbania o higienę jamy ustnej, które będą towarzyszyć im już przez całe życie.

Śniadanie Daje Moc

"ŚNIADANIE DAJE MOC"
          Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Najważniejsze cele programu:
          1. Zwiększenie świadomości nt zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
          2. Przyczynianie sie do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
          8XI - Dzień Śniadania, które daje moc
          W czasie zajęć edukacyjnych nauczyciele przekazują najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania.

"CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA"

Nasze przedszkole bierze udział w Programie „Czytające Przedszkola”!  To gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia! Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat
          i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić. Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać.
          To prawdziwa przepustka do lepszego życia. Wprowadzając codzienne czytanie, przedszkole może pomóc dzieciom w dobrym opanowaniu ojczystego języka.

"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Nasze przedszkole bierze udział w programie edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”. Program ten jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, ma charakter profilaktyczny, jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.  Program dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci.
          Cele programu:
          -    umiejętność określania  różnych  źródeł  dymów,
          -    uwrażliwienie dzieci  na szkodliwość dymu papierosowego,
          -    uświadomienie skutków  palenia papierosów,
          -    uwrażliwienie dzieci na miejsca, w których  mogą być narażone na dym.
          Program składa się z pięciu zajęć. Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na pobudzeniu oraz stymulacji różnych form aktywności dziecka sześcioletniego: zabawy twórczej,  tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej. Zajęcia mają charakter warsztatowy. Dzieci dowiadują się: Co i dlaczego dymi? Jak się czuję kiedy dymi papieros? Co się dzieje gdy ludzie palą papierosy? Jak unikać dymu papierosowego? Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie.