• Kronika 2018/2019

        • ŻEGNAMY PRZEDSZKOLE

          Kolejny rok przedszkolny dobiegł końca. Po całym roku wytężonej pracy, nadszedł czas słodkiego lenistwa. Mamy upragnione wakacje! Dnia 19 czerwca, dzieci z grup przedszkolnych żegnały przedszkole, aby po wakacjach rozpocząć kolejny etap edukacji. Zwieńczeniem pożegnalnej uroczystości było rozdanie dyplomów. Raz jeszcze gratulujemy naszym przedszkolakom. Życzymy wszystkim samych słonecznych chwil i wspaniałych, wakacyjnych przygód!


          ROZŚPIEWANE PRZEDSZKOLE

          11 czerwca w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. ks. mjr. F. Łuszczki w Lubeni  odbył się II Gminny  Konkurs Piosenki Przedszkolnej „ Rozśpiewane przedszkole”. Celem konkursu było umożliwienie młodym artystom prezentacji ich umiejętności i talentów wokalnych, a także rozwijanie kreatywności i wrażliwości  artystycznej dzieci. Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych.

          W kategorii dzieci 3-4letnie - wykonawcy grupowi  wyróżnienie zdobyły Julia Janus, Emilia Wacek  i Nadia Rogóż z oddziału przedszkolnego z naszej szkole.

          W kategirii dzieci 5-7letnie - wykonawcy indywidualni II miejsce zdobyła Rozalia Zaleska , a Wyróżnienie zdobyła Julia Spiss z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły.

          Laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe. Serdecznie gratulujemy!


          MALI BADACZE


          WYCIECZKA DO KOLBUSZOWEJ

          6 czerwca obie grupy przedszkolne pojechały na wycieczkę do Parku Etnograficznego i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Skansen w Kolbuszowej to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Dzieci miały możliwość zwiedzić dawne chłopskie chaty lasowiackie i budynki gospodarcze, młyny; obejrzeć  sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie. Usiadły w ławach szkoły sprzed 100 lat. oraz samodzielnie wykonały pamiątkowy zielnik. Przed wyjazdem większość osób kupiła pamiątki. Było ciepło, słonecznie i bezwietrznie, wobec tego dzieci zażyły również zabawy na świeżym powietrzu. Następnie udaliśmy się do KOMPLEKSU TURYSTYCZNEGO BRZEZÓVKA. Spacerując wzdłuż alejek spotkały na swej drodze dinozaury, krokodyle i inne zwierzęta oraz ciekawe historyczne postaci, jak np. legionista rzymski z czasów rozkwitu imperium czy pirat pilnujący skrzyni skarbów. Następnie pełni emocji wskoczyły na dmuchane zjeżdżalnie na placu zabaw. Choiaż zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  wróciliśmy do Straszydla. 


          TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          Wszyscy wiemy jak wielkie znaczenia dla dziecka ma głośne czytanie i bliski kontakt z książką jako słowem pisanym, dlatego też w dniach 4 czerwca nasze przedszkolaki wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Straszydlu, aby wziąść udział w XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Na miejscu przywitała przedszkolaków Pani Małgorzata i zaproszeni goście. Przedszkolaki wysłuchały kilku opowiadań  czytanych przez dorosłych. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z przekonaniem, że wkrótce tam wróci.


          MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION

          W pierwszym tygodniu czerwca dzieci przedszkolne wiele czasu poświęciły na rozmowy o naszej miejscowości Straszydle, omawiały różnice pomiędzy wsią a miastem, opisywały domy, które można tam zaobserwować, jak również rozpoznawałay odgłosy występujące zarówno w mieście jak i na wsi. Rozbudzając zainteresowania najbliższą okolicą dzieci poznały herb Straszydla i historię powstania wsi. Dowiedziały się, że kościół do którego chodzą co niedzielę pochodzi z 1739 r i jest wpisany na listę zabytków kultury. Ciekawą formą aktywności było rysowanie mapy miejscowości z jej najważniejszymi atrakcjami. Jak widać za dziećmi kolejny pracowity, pełen pozytywnych emocji i wiedzy tydzień. 


          DZIEŃ DZIECKA

          Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Przedszkolaki z radością świętowały swój dzień − Dzień Dziecka. W tym dniu zamiast codziennych zajęć dzieci wzięły udział w licznych grach i zabawach: była muzyka, rywalizacja, kolorowa chusta, dyplomy. Do tego odrobina smakołyków, upominki dla każdego i już wszyscy byli zadowoleni.  Przedszkolaki  zrozumiały, że to ich Święto i z tej okazji ochoczo rzuciły się w wir zabawy.


          DZIEŃ MAMY I TATY

          Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dnia 24.05.2019r. wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, a na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Własnoręcznie wykonane upominki dla rodziców sprawiły wiele radości i były idealnym dopełnieniem. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna, przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.


          Znalezione obrazy dla zapytania wiersz dla mamy

          "KIEDY MYŚLĘ O TOBIE, MAMO! - KONKURS RECYTATORSKI

          Dzieci z oddziałów przedszkolnych przystąpiły w maju do konkursu recytatorskiego o mamie, który zorganizowała Biblioteka Publiczna w Straszydlu. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.


          BAJKI Z MORAŁEM

          13 maja starsza grupa przedszkolna odwiedziłą Bibliotekę Publiczną w Straszydlu. Spotkanie z bajką w bibliotece podczas Tygodnia Bibliotek, którego głównym celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w edukacji oraz zainteresowania książką najmłodszych czytelników. Dzieci wysłuchały bajeczek, które przeczytała im Pani Małgorzata i były bardzo zadowolone z kolejnego spotkania z bohaterami czytanych bajek.


          WIOSENNA WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW

          9 maja grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Przejazd autobusem jest za każdym razem wielkim przeżyciem. Pierwszym punktem wycieczki był Teatr Maska, w krórym dzieci obejrzały spektakl pt "Zorro". Przedstawienie zrobione z wielkim rozmachem, w fantastycznej, pełnej obsadzie rzeszowskiej „Maski” wzbudziło ogromne emocje, ponieważ akcja całego spektaklu działa się nie tylko na scenie, ale również wokół niej, na widowni, a Zorro jest przecież niezapomnianym bohaterem. 
          Pogoda nam dopisała, więc z wielkim zaciekawieniem przespacerowaliśmy się po rzeszowskich uliczkach podziwiając Rynek, Ratusz, studnię, kamieniczki oraz wystawy sklepowe. Kolejnym miejscem wycieczki była Państwowa Straż Pożarna, gdzie czekali już na nas panowie strażacy. W trakcie spotkania zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko  samochodowych. 
          Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112 ..
          Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im się podoba. Po tak emocjonującej lekcji udaliśmy się do pobliskiego parku i na plac zabaw, a następnie zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
          Z utęsknieniem czekamy na kolejną wycieczkę.


          SEGREGUJEMY ŚMIECI

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi pani bibliotekarka przeprowadziła dla naszych przedszkolaków zajęcie dotyczące właściwego postępowania z odpadami. Dzieci próbowały odpowiedzieć na zadawane pytania: Co to są śmieci? Co robimy ze śmieciami i odpadami? Skąd się biorą? Kto je produkuje? Okazało się, że pierwsze i drugie pytanie nie sprawiło dzieciom kłopotu. Wiedziały, że śmieci to np.: kartony od mleka, puszki po napojach, papierki od cukierków, nieudane rysunki, ogryzki, zużyte chusteczki higieniczne. Oczywiste było, co robimy ze śmieciami – wyrzucamy je do kosza. Wspólnie zastanawialiśmy się, co by było, gdyby nie było koszy na śmieci. Przedszkolaki doszły do wniosku, że wokół nas piętrzyłyby się góry śmieci, co na pewno nie byłoby ani ładne, ani zdrowe.
          Następnie dzieci otrzymały zadanie samodzielnego posegregowania różnych odpadów do odpowiednich pojemników. Okazało się, że przedszkolaki poradziły sobie świetnie! 


          PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "BRZECHWA DZIECIOM"

          Już od pewnego czasu, atmosfera wśród dzieci w przedszkolu była napięta. Wszyscy gorąco oczekiwali kiedy nadejdzie ten dzień… I stało się.  W naszym przedszkolu odbył się PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI pod hasłem „Brzechwa dzieciom”. W jednej z sal stanęła kolorowa dekoracja a wychowawczynie we współpracy z rodzicami, dzielnie przygotowywały swoje dzieci do konkursu. Przedszkolaki nauczyły się wierszy na pamięć perfekcyjnie.  Jury było zachwycone wszystkimi występami. Dzięki wierszom komisja mogła przenieść się w świat swojego dzieciństwa.


          W XXI KONKURSIE PALM I PISANEK WIELKANOCNYCH zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubenii
          I miejsce w kategorii 0-III zajęła Patrycja Ślączka (6-latek) z oddziału przedszkolnego 0. Gratulujemy    


          WIZYTA W BIBLIOTECE

          Każda wizyta w bibliotece to zawsze niezapomniane chwile. Tym razem pani bibliotekarka zachecała do przeczytania opowiadań z książki J. Bednarek pt "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", publikacji, która zwyciężyła w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą. Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedynczo. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Wyruszamy w świat z dziesięcioma skarpetkami i znajdziemy swoją ukochaną historię. Przeczytanie tej książki grozi zachwytem. I tym, że już nigdy nie spojrzycie tak samo na żadną, nawet najbardziej spraną skarpetkę!"


          WITAMY WIOSNĘ!!!!!

          Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci.  21 marca przedszkolaki, zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od warsztatów pszczelarskich pod hasłem "Pszczoły nasi mali przyjaciele" Aktywny udział w warsztatach wzbogacił wiedzę dzieci na temat życia pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Najmłodsi zdobyli wiele nowych informacji o życiu tych pracowitych owadów, ich pracy oraz o tym, jak powstaje miód, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Zaproszeni goście przybyli do nas w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywieźli w specjalnym ulu. Dzieci miały okazję poobserwować z bliska rój pszczół i próbowały znaleźć królową. Mogły także obejrzeć strój pszczelarza i przyrządy, których używa on w swojej codziennej pracy. W ostatniej części spotkania dzieci pozowały do zdjęć w stroju pszczelarza oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy.
          Nastepnie dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III, w kolorowym i głośnym korowodzie przeszli po okolicy z okrzykami żegnającymi zimę, a powróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna. Rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszy wiosenny strój. Liczyła się pomysłowość, oryginalność oraz sposób zaprezentowania swojego stroju. Na zakończenie, jak co roku słodką niespodziankę dla dzieci zafundował Pan Wójt. 


          DZIEŃ KOBIET 

           "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 
            I pierwszy promień bliskiej wiosny. 
            Dzień bez kłopotów i bez trosk. 
            Dużo radości. 

           Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, 
           W domu, w przedszkolu, na wycieczce. 
           Każdego dnia dobry uczynek - 
           To jest od chłopców upominek"
                                                              Zbigniew Jeżyna 

          8 MARCA  to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:) Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...
          Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.


          PRZEDSTAWIENIE "RZEPKA" DLA MŁODSZYCH KOLEGÓW 

          Dnia 11 marca uczniowie z klas VII zamienili się w aktorów i zrobili niespodziankę swoim młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola. Pod opieką p. Bogusława Barana przygotowali i zaprezentowali przedstawienie pt: „Rzepka”. Maluchy z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie podziwiając grę aktorską swoich starszych kolegów oraz ciekawe stroje. 
          Celem tego spotkania było propagowanie literatury dziecięcej i czytelnictwa wśród dzieci, a także integracja przedszkolaków i uczniów starszych klas..


          DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU

          Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w życiu dziecka i jego rodziców. Stanowi on często pierwszą okazję do wielozmysłowego kontaktu z grupą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i przyszłych przedszkolaków, zaprosiliśmy ich na dzień otwarty. Spotkanie odbyło się 6 marca. W tym dniu rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, organizacją pracy, porozmawiać z nauczycielami i personelem przedszkola. Dzieci z zaciekawieniem oglądały sale i poznały przyszłe panie wychowawczynie. Z ochotą uczestniczyły w zajęciach taneczno-muzycznych, zabawach ruchowych, tematycznych i plastyczno-konstrukcyjnych. Doskonale bawiły się również w "Bajkowej sali zabaw." Efekt tego był taki, że niektórzy wcale nie chcieli wracać do domów. Dziękując za wspólnie spędzone chwile, serdecznie pozdrawiamy wszystkich przyszłych przedszkolaków i mamy nadzieję, że do zabaczenia wkrótce! 


          TEATRZYK KAMISHIBAI

          Kolejna - zimowa wizyta w bibliotece publicznej w Straszydlu upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Pani bibliotekarka zaprezentowała nam japońską sztukę teatru - Kamishibai za pomocą obrazków, ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania o Maszy. Ten rodzaj teatru jest szczególnie atrakcyjny dla młodszych odbiorców, ponieważ czytający może go modyfikować zależnie od reakcji publiczności, a nawet włączyć słuchających w jego tworzenie. Ciekawostką jest, ilustracje że do jednej z bajek wykonały  dzieci.. 


           

          BAL KARNAWAŁOWY

           „W karnawale wszyscy urządzają bale.
            To tradycja bardzo stara,
            strojów pięknych co niemiara.
            Niech się bawią duzi , mali
            zgromadzeni na tej sali.”


          Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym balu karnawałowym dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, muszkieterów czy policjantów, pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawachi,prowadzonych przez wsołą panią Wodzirej, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok.


          TEATR W BIBLIOTECE

          Magiczne spotkanie z teatrzykiem odbyło się 9 stycznia w Bibliotece w Straszydlu. Mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie "Zajęcza chatka" w wykonaniu grupy teatralnej "Krak-Art" z Krakowa. Bajeczka opowiadała o zajączku, którego chytry lis wypędził z własnego domu. Biedny zajączek błąkał się po okolicy, szukając ratunku i pocieszenia. Na pomoc zajączkowi przychodziły zwierzęta takie jak: pies, niedźwiedź, krowa- jednak i one nie były w stanie pomóc przyjacielowi. Dopiero kiedy na ratunek przyszedł kogut i swym dziobem przepędził lisa to zajączkowi udało się powrócić do swojej chatki. Spektakl odbywał się w bardzo wesołej atosferze, dzieci współdziałały w przedstawieniu. Aktorzy w sposób humorystyczny prowadzili aktywny dialog z widzem. Dzieci wróciły do przedszkola pełne uśmiechów.


          GOŚCIMY BABCIĘ I DZIADZIA W PRZEDSZKOLU

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dzieci przygotowały dla gości specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania, wspólnie spędzone z wnukami. Dzieci wręczyły też swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki. Na zakończenie życzenia solenizantom złożył pan dyrektor.


          Images: myszki.gif

          NOWOROCZNE ŻYCZENIA

          Stary Rok odchodzi wielkimi krokami, niech więc wszystkie złe chwile zostaną za Wami.
          Niech się spełnią wszystkie życzenia, te łatwe i te trudne do spełnienia. 
          Niech się spełnią te duże i te małe, te mówione głośno lub wcale.
          Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku w nadchodzącym Nowym Roku.
          Nowy Rok niech Wam przyniesie dużo zdrowia, wiele radości, a przede wszystkim szczęście i miłość Waszych najbliższych.

          Szczęśliwego 2019 Roku życzą dzieci, nauczyciele z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawla II
          w Straszydlu


          WIGILIA PRZEDSZKOLNA

          Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W całym przedszkolu od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej  godzinie wszystkie grupy zebrały się, aby obejrzeć część artystyczną przygotowane przez starszych kolegów. Przygotowane dekoracje, wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Na zakończenie pan dyrektor złożył  dzieciom, nauczycielom, pracownikom  najlepsze  bożonarodzeniowe życzenia. Wszystkie grupy wróciły do sal, gdzie dzieci podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia. Dziękujemy mamom za pyszny barszcz!


          ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

          Przedszkolaki przed świetami uczestniczyli w zajęciach w bibliotece publicznej w Straszydlu podczas  krórych utrwaliły swoją wiedzę na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci chętnie opowiadały o ubieraniu choinek w kolorowe łańcuchy, światełka i bombki, a także o potrawach wigilijnych i słodkościach, które pieczemy podczas świąt. Dzieci wysłuchały jednej z przygód Marysi - bohaterki serii opowiadań oraz wykonały przepiękne prace plastyczne.  Dzieci wróciły bardzo dumne z efektów swojej samodzielnej pracy.


          WIZYTA PANI DIETETYK

          W naszym przedszkolu zostało zorganizowanie spotkanie dla dzieci z dietetykiem- Panią Dominiką Słotwińską, która przeprowadziła prelekcje na temat zdrowego odżywianaia się. Pani dietetyk poruszyła temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka, które w późniejszym życiu człowieka mogą go uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi. W trakcie spotkania nasze przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Prelegentka podkreśliła również, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która przy zachowaniu odpowiedniego odżywiania  przyczynia się do poprawy zdrowia. Na zakończenie spotkania dzieci schrupały pyszną, zdrowa marchewkę.


          PRZEDŚWIĄTECZNA WYCIECZKA

          7 grudnia przedszkolaki pojechały na wycieczkę do kina Helios na film pt "Grinch". Główny bohater filmu mieszka w samotności, za jedynego kompana mając psa – Maxa. Opuszcza swą jaskinię, udając się do Ktosiowa, tylko w poszukiwaniu pożywienia. Każdego roku spokój Ktosiowa zaburza tylko jedno wydarzenie – celebracja świąt Bożego. Zielony stwór, wręcz przeciwnie – nie znosi świąt i nie zamierza dopuścić do tego, by ktokolwiek się nimi cieszył. Pragnie je zniszczyć - planuje zatem okraść domy z prezentów od Świętego Mikołaja. W drogę wchodzi mu jednak dziewczynka, Cindy Lou… Kolorowa animacja, duża  dawka humoru oraz odczuwalna atmosfera nadchodzących świąt była powodem  zadowolenia na twarzach dzieci. 
          Następnie udaliśmy sie do Fabryki  Bombek Choinkowych, gdzie dzieci poznały etapy produkcji ozdób choinkowych. Opiera się  ona na tradycyjnych metodach, czyli wydmuchiwaniu bombek ze szklanej rury. Dzieci podziwiały bombki różnej wielkości dekorowane ręcznie jak i gładkie, dekorowane farbami, brokatami o szerokiej gamie kolorystycznej. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały ręcznie robioną bombkę z swoim imieniem. 


          WIZYTA MIKOŁAJA 

          Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda i się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył wraz ze Śnieżynkmi i witał każde dziecko słodką niespodzianką. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła dokoła. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu. A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.


          ZABAWA ANDRZEJKOWA

          Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawiło co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 
          Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
          W naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

          "Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
          Że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały"

          20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue.
          Z tej okazji dzieci ubrały się w kolorze niebieskim i podczas zajęć poszerzyły wiedzę na temat swoich praw. Obejrzały prezentację multimedialną i dowiedziały się, jakie mają prawa oraz że wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od wieku, rasy, płci, wyznania czy pochodzenia. Dowiedziały się także do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku łamania ich praw oraz poznały instytucję Rzecznika Praw Dziecka

          Każde dziecko ma prawo :

          • Chodzić do przedszkola/ szkoły
          • Mieć mamę i tatę
          • Do zabawy i wypoczynku
          • Do miłości
          • Do własnego miejsca w domu
          • Do leczenia
          • Czuć się bezpiecznie
          • Pytać i wypowiadać się
          • Do wychowania bez krzyku i przemocy
          • Do miłości
          • Do nauki i rozwijania zainteresowań
          • Do informacji

          PRZEDSZKOLAKI DLA NIEPODLEGŁEJ

          Dzień Niepodległości 11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające w tym roku 100-letnią rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległości. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu nawet najmłodsze pokolenie. Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. W naszym przedszkolu w sposób niezwykle szczególny uczczono rocznicę odzyskania niepodległości. Dzieci, w galowym stroju, z kotylionem na piersi obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej pt "Polak mały", w postawie na baczność odśpiewały hymn Polski, wzięły ucział w uroczystej akademii, podczas której ich starsi koledzy słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny, a w czasie zajęć plastytcznych wykonały godło i flagę. W ustach młodego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane i wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Na koniec przeszły w uroczystym pochodzie, dumnie prezentując flagę polski. Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych dzieci uczą się patriotyzmu, postawy którą trzeba w narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich.


          PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w naszym przedszkolu 20 listopada. Od samego rana trwały przygotowania i nie opuszczały nas emocje. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości i przedstawienia części artystycznej. Była to okazja do pokazania bliskim nabytych przez 3 miesiące umiejętności. W repertuarze były piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Dzieci obiecały być dzielne, uśmiechać się, nie płakać, słuchać pani i pomagać kolegom. Rodzice także obiecali mądrze wspierać swoje pociechy. Teraz już oficjanie dzieci mogą powiedzieć:

          "Mamo, tato jestem już prawdziwym przedszkolakiem".


          DZIEŃ ŚNIADANIA, KTÓRE DAJE MOC

          „Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i najlepszy start w nowy dzień”
          Tak brzmi główna idea programu „Śniadanie Daje Moc”, do którego nasze przedszole przystąpiła po raz kolejny. Głównym jego celem jest edukacja najmłodszych oraz zaangażowanie rodziców w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Akcja została przeprowadzona 8 listopada, a polegała na zorganizowaniu w klasie wspólnego śniadania. Dzieci przygotowały  kolorowe kanapki, które zdobiły nie tylko warzywa, ale i ziarenka oraz kiełki. Przypominały swoim wyglądem kotki, myszki, motylki i buźki. Wszelkie działania praktyczne poprzedzone zostały omówieniem produktów spożywczych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Podczas spożywania wspólnego śniadania, zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale  i na kulturę jedzenia.


          ODWIEDZAMY ZMARŁYCH

          Dzień przed świętem Wszystkich Świętych dzieci z grup przedszkolnych wybrały się na spacer na cmentarz. Przedszkolaki zostały poinformowane, jak należy zachowywać się w tym szczególnym miejscu - miejscu zadumy i hołdu dla wszystkich zmarłych. W ciszy i skupieniu, alejkami cmentarza dzieci dotarły do mogiły, w której został pochowany żołnierz nieznany i pozostawiły tam zapalone znicze. Nie zapomniały o grobach opuszczonych i zaniedbanych- tam też zapaliły znicze i zmówiły modlitwę. Przedszkolaki odwiedziły również groby zmarłych bliskich. Spacer ten był dla dzieci ogromnym przeżyciem, o czym świadczyło ich skupienie i zaciekawienie.


          PANI JESIEŃ W BIBLIOTECE

          Kolejna wizyta w bibliotece to spotkanie Pani Jesieni z najmłodszymi czytelnikami. Rozpoczęło się od wysłuchania opowiadania pt "Agatka szuka jesieni". Nasze spotkanie miało na celu przypomnienie dzieciom charakterystycznych cech tej pory roku i jej darów z różnych środowisk (sadu, parku, ogrodu). Dzieci opowiadały, o tym co dzieje się jesienią w lesie, w polu oraz jak zmienia się otaczający świat. Z łatwością odpowiadały na zagadki jesienne pani bibliotekarki.


          PRZEDSZKOLNA WYCIECZKA

          24 października opóściliśmy mury przedszkola i wybraliśmy się na pierwszą w tym roku wycieczkę, tym razem do Rzeszowa. Najpierw udaliśmy się do Pizzerii Dominium w Galerii Rzeszów, czekała tam na nas pani Kinga, która opowiedziała nam historię powstania pizzy w Neapolu we Włoszech. Następnie zdradziła nam składniki ciasta na pizzę i dodatki jakie możemy do niej wybrać. Kiedy już ustaliliśmy jaką mamy ochotę zjeść, kręciła wysoko ciastem, aż powstał wielki placek na którym wylądowały pyszne dodatki: sos pomidorowy, szynka i ser mozzarella. Najtrudniejsze było czekanie, ale wielki duży piec, w którym piekły się pizze, zamrugał zielonym okiem i pani Kinga każdemu z nas nałożyła wieli, pyszny kawałek "Margeritty", a do tego ciepła herbatka z soczkiem malinowym. Było Super! Polecamy
          Najedzeni, skierowaliśmy nasze kroki do Teatru Maska, gdzie z zaciekawieniem obejrzeliśmy spektakl pt "Dokąd pędzisz koniku!". To najnowszy spektakl dla dzieci rzeszowskiego teatru. Dynamiczne, naładowane emocjami i wciągające przedstawienie bawiło, wzruszało i chwyciło za serce najmłodszych. Atutem sztuki była również scenografia i choreografia, całość dopełniła wpadająca w ucho muzyka.


          WIZYTA SMOKA MACIUSIA

          W chłodny, październikowy dzień odwiedził nasze przedszkole specjalny gosć - Smok Maciuś, bohater książki Krzysztofa Żywczaka. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały jednej z przygód wesołego smoka, a wspólne zabawy były dla nich nie lada przeżyciem.


          KROKUSOWO

          "Humory dobre mamy bo krokusy wysadzamy".W tym miejscu na wiosnę przy dróżce prowadzącej do szkoły będzie krokusowo. Postanowiliśmy zasadzić cebulki krokusów aby móc obserwować zmieniającą się przyrodę o każdej porze roku. Mamy nadzieję, że to miejsce przeobrazi się po zimie w pachnącą, barwami mieniącą się rabatkę. 


          DZIEŃ MARCHEWKI

          "Pomarańczowa marchewka chrupiąca,

          nie tylko dla królika czy zająca.

          Wszyscy chętnie ją zjadamy,

          po niej dużo siły mamy."

           

          Już tradycją się stało, że każdego roku w przedszkolu obchodzi swoje święto owoc lub warzywo. Tym razem świętowaliśmy Dzień Marchewki. Bawiliśmy się wspólnie w marchewkowe liczenie, zgadywanie, śpiewanie, odśpiewaliśmy sto lat marchewce i zrobiliśmy sobie marchewkowe foto. Wspólne zabawy "Gdzie schowała się marchewka" i "Marchewka parzy" wyzwoliły w dzieciach dużo radości i rumieńców. Świętowaliśmy w barwnych pomarańczowych strojach przy soczystym, słodkim, świeżo wyciskanym soku i bajce "Kajtek sadzi marchewki". Po takiej bombie witaminowej będzimy trzymać formę do wiosny.


          SPACER DO LASU

          Czwartek - 11 pażdziernika był dniem pełnym wrażeń. Przedszkolaki wraz z opiekunami udały sie na spacer do pobliskiego lasu. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już do niego zawitała. Wycieczka taka - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego). Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. 


          DZIEŃ CHŁOPAKA - PRZEDSZKOLAKA

          Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które hucznie świętowaliśmy 4 października pod przewodnictwem pani wodzirej. Wiele wspólnych, wesołych zabaw i tańców spowodowało, że ten dzień był szczególny dla wszystkich chłopców. Dziewczynki wręczyły im upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu pysznego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


          JESIENNE SPACERY

          Tegoroczne, słoneczne dni jesienne sprzyjają spacerom przedszkolaków. Dzieci podziwiały piękno przyrody i odkrywały jej sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy. Malownicze brzozy, sosny, kasztanowce, dęby, buki i wierzby urzekły swoimi barwami. Dzieci zbierały „jesienne skarby”- liście, kasztany, żołędzie, kawałki kory itp. Przez wiele jesiennych tygodni mają być one ozdobą i materiałem do prac plastycznych w kącikach przyrodniczych przedszkola.


          JESTEM POLKĄ! JESTEM POLAKIEM!

          Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece publicznej w Straszydlu poświęcona była polskim symbolom narodowym. A to w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci wysłychały legendy o Lechu, Czechu i Rusie i z zaciekawieniem rozmawiały o polskim godle, fladze i hymnie państwowym. Celem tych działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej oraz zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków.


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka "The Dot" opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

          Nasze dzieci 17 września również poznały historię małej Vashti, która poruszyła ich serduszka. Dzięki tej krótkiej opowieści nauczyciele wraz z dziećmi odkrywały swoje talenty, poznawały swoje mocne strony, które później mogły zaprezentować. Zabawy i radości tego dnia nie było końca. W każdej grupie tego dnia powstały „kropkowe” dzieła sztuki – każde z tych dzieł – nietuzinkowe i wyjątkowe! Były również kropkowe sesje zdjęciowe, podczas których dziecięce ubrania pokryły się kolorowymi groszkami. Nawet pan Dyrektor paradował cały w kropkach. Było radośnie i twórczo!


          WITAMY W PRZEDSZKOLU

          Przez pierwsze dni września, kiedy dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną, pozwalamy im bawić się tak, jak mają na to ochotę, zwłaszcza, że pogoda dopisuje. Później stopniowo w sposób zabawowy, wprowadzamy zasady i reguły obowiązujące w grupie. Na ogół połowa września to koniec najważniejszej części procesu adaptacyjnego. Dzieci ufnie przekraczają próg przedszkola, czują się bezpieczne i akceptowane. Chętnie bawią się z kolegami, są radosne. Wszystkie działania mają na celu ułatwić dzieciom start w przedszkolu oraz zachęcić rodziców do współpracy, stworzyć przedszkole partnerskie, przyjazne dzieciom, twórcze i otwarte na potrzeby środowiska.