• Kronika 2019/2020

        •  ZABAWY NA ŚNIEGU

          Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno, ale śniegu właściwie nie ma. Dlatego korzystając z jednego śnieżnego dnia postanowiliśmy udać się na zdrowy spacer oraz pobawić się na śniegu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu rzucając śnieżkami do siebie, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie. Zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka, dlatego z czerwonymi noskami i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było wreszcie śnieżnie, wesoło i radośnie.


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          „Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
          bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

          Podczas wizyty w bibliotece świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego  rozwój i trwanie. Dzieci ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne  „łamacze językowe”. Razem  z "Muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne na luzie" usprawniały aparat artykulacyjny. Pani bibliotekarka uświadomiła dzieciom, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.


          -

          ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

          17 lutego dzieci w przedszkolu obchodziły „Światowy Dzień Kota”.Uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: malowały twarze, wyklejały czworonogi, naśladowały kociaki, pokonywały koci tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz słuchały bajki o najsłynniejszym kocie na świecie Kocie w butach. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Dzieci poznały też m.in.: prawa zwierząt; zasady pielęgnacji i prawidłowego żywienia; zachowania się w sytuacjach nietypowych, czyli jak zachować się w kontakcie ze zwierzęciem agresywnym lub obcym.
          Dla przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i ciekawych, nowych doświadczeń w miłej, radosnej atmosferze.


          WALENTYNKI

          „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
          Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
          Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
          A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

          14 lutego był dla przedskolakówków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: wzięły udział w poczcie walentynkowej, szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się i tańczyły. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika od pani. Dzień Walentynowy z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.


          DOKARMIAMY PTAKI

          Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego dbają, aby ptasia stołówka nie była pusta. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki i same gromadziły ziarna, nasiona i okruszki chleba. Systematycznie uzupełniały zapasy w karmniku, który znajduje się w ogrodzie przedszkolnym. Skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za pomoc.


          "MAŁA ENCYKLOPEDIA DOMOWYCH POTWORÓW"

          Kolejna wizyta w bibliotece przebiegała pod znakiem "domowych potworów". Wszyscy je dobrze znamy, żyją w naszych domach i mieszkaniach. Co zrobić, kiedy trudno powstrzymać Słowotoczka Niepohamowanego? Jak poradzić sobie z Chciwuskiem czającym się przy twoim uchu i mruczącym: "To moje"? No i jest jeszcze znane Trio Tumiwisistów: Leniuchello, Jutrofutro i Narzekader. Te paskudy trzeba jak najszybciej przepędzić! Z encyklopedią pod ręką dzieci dzielnie próbowały się z nimi rozprawić! Na zakończenie wymyślały swoje potworki i rysoawały je. 


          MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
          Wszyscy wiemy, że czytanie książek sprzyja rozwojowi, a przede wszystkim jest sposobem wspólnego spędzania czasu przez rodziców i dzieci. Realizowany przez bibliotekę projekt Instytutu Książki ph. „Mała książka – Wielki Człowiek”  doczekał sie już pierwszych finalistów - dzieci które uzbierały 10 naklejek otrzymały imienny dyplom oraz przypinkę, potwierdzającą jego czytelnicze zainteresowania. Gratulujemy!


          GOŚCIMY BABCIĘ I DZIADZIA 

          „Jak to dawniej było każdy z was pamięta, bo cząstka historii w rodzinie zamknięta.
          Babcia ciasto piecze, wesoło zagada o rodzinnych dziejach wnukom opowiada.
          A kochany dziadek w bujanym fotelu pokazuje zdjęcia mych kuzynów wielu.
          Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da.
          Dziś wam dziękujemy nasi przyjaciele Tobie Babciu, Dziadku pomyślności wiele.”

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W oddziałach przedszkolnych zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości, ponieważ dzieci przygotowały specjalny program artystyczny pod tytułem "Przeżyjmy jak za dawnych lat ...", recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.


          Images: myszki.gif

          NOWOROCZNE ŻYCZENIA

          Stary Rok odchodzi wielkimi krokami, niech więc wszystkie złe chwile zostaną za Wami.
          Niech się spełnią wszystkie życzenia, te łatwe i te trudne do spełnienia. 
          Niech się spełnią te duże i te małe, te mówione głośno lub wcale.
          Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku w nadchodzącym Nowym Roku.
          Nowy Rok niech Wam przyniesie dużo zdrowia, wiele radości, a przede wszystkim szczęście i miłość Waszych najbliższych.

          Szczęśliwego 2020 Roku życzą dzieci, nauczyciele z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawla II
          w Straszydlu


          WIGILIA W PRZEDSZKOLU

          Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W dzień przedszkolnej Wigilii w każdej grupie od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej  godzinie wszystkie grupy udały sie na pyszny barszcz grzybowy, przygotowany przez mamy z rady rodziców. Wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Dzieci podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.


          WARSZTATY EDUKACYJNE "POLSKA - MOJA OJCZYZNA"

          W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci pt. „Polska Moja Ojczyzna”. Podczas spotkania dzieci poznały mapę Polski oraz symbole narodowe: flagę i godło. Miały również okazję poznać zasoby naturalne naszego kraju, takie jak: węgiel, sól, bursztyny, złoto oraz ważniejsze miasta Polski. Kolejną atrakcją warsztatów była prezentacja umundurowania legionistów. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników miał możliwość pozowania w mundurze wojskowym i poczuć choć przez chwilę dumę z  godnego noszenia tego stroju


          SPOTKANIE Z PISARKĄ

          13 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu znaną i lubianą pisarkę Panią Monikę Sawicką - Kacprzak. Jest ona autorem wielu powieści obyczajowych, a także serii książeczek dla dzieci pn. „O Kajtku”. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Straszydlu. Pisarka opowiedziała dzieciom o swoich pupilach, jak należy się o nie troszczyć, jak się z nimi zaprzyjaźnić. Kajtek główny bohater książek dla dzieci jest pierwszym zwierzakiem, którego przygarnęła do swojego domu. Stał się on inspiracją do napisania całej serii opowieści o Kajtku. Pisarka czytała dzieciom fragmenty Kajtusiowych przygód, a następnie zadawała pytania. Najbardziej zaangażowane dzieci nagrodziła książkami z dedykacją. Uczniowie otrzymali również kolorowanki z wizerunkami książkowych bohaterów. Chętni mieli możliwość zakupienia książeczek z autografem pisarki.


          WIZYTA MIKOŁAJA

          „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
          Wszystkie dzieci na Niego czekają.
          Moc prezentów każdemu przyniesie,
          Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

          Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki już od samego rana wyczekiwały wyjątkowego gościa. Nasz gość zaczął swoją wizytę od grupy drugiej. Najmłodsze dzieci pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu, ale wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Dzieci dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, zatańczyły , rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. W zamian Święty Mikołaj obdarował przedszkolaków prezentami i pozował do wspólnych zdjęć. Wizyta Mikołaja minęła w miłej atmosferze, wzbudziła wiele emocji, wszystkie dzieci jeszcze długo  po spotkaniu przeżywały ten dzień.


          "JESIENNY PARASOL" - GMINNY KONKURS PLASTYCZNY 

          Dzieci z naszego przedszkola w wieku od 3 do 6 lat uczestniczyły w gminnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez wychowawczynie- p. K. Jazienicką- Miąsik i p. R. Trzynę. Zadaniem dzieci było wykonanie ciekawego i kolorowego - „Jesiennego parasola”. Powstały piękne i pomysłowe prace. Po ocenie komisji konkursowej, dzieciom wręczył dyplomy oraz nagrody nasz niespodziewany gość - mikołaj. Celem konkuresu było rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej dzeci. Zwycięzcom gratulujemy. 


          PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

           "Gdzie jest dziś mały miś?" - przedstawienie o takim tytule obejrzały przedszkoaki z okazji dnia pluszowego misia. Ciekawe przygody misia, który przemierzał świat w poszukiwaniu przyjaciół bardzo zaciekawiły dzieci. 


          WYCIECZKA DO 1 BATALIONU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH

          W dniu 29 listopada 2019 r. żołnierze 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich obchodzili swoje święto. Z tej okazji przedszkolaki wraz ze swoimi paniami zostały zaproszone przez tatę jednej z koleżanek z grupy młodszej na obchody tego świeta. Atrakcji dla dzieci w ramach Dnia Otwartych Koszar było co nie miara. Był pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki, dzieci mogły wejść do pojazdów, odbyć strzelanie z karabinków, pomalować twarz barwami maskującymi. O godz.10.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, dowódcy batalionu wraz ze starszymi podoficerami dowództwa, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz goście honorowi i przyjaciele jednostki. Podczas tej niezwykle podniosłej chwili dzieci odśpiewały hymn państwowy przy akompaniamęcie orkiestry wojskowej. Podziwiały mundury i wyposażenie żołnierzy, zostały przeszkolone, jak prawidłowo stać w pozycji na baczność. Na zakończenie obejrzały defiladę pododdziałów.
          Gospodarze przygotowali dla gości dużo atrakcji, ale największą niespodzianką była wojskowa grochówka, którą przedszkolaki zjadły z apetytem, a nawet dokładką. Wizyta w wojsku dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. Być może wśród naszych milusińskich będą tacy, którzy w przyszłości wybiorą służbę ojczyźnie i zasilą szeregi zawodowych żołnierzy.


          ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

          „Andrzejki” to ludowa tradycja wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również spróbowaliśmy wrócić do tych tradycji. W naszym przedszkolu odbyły się andrzejkowe wróżby, wszyscy chcieli się dowiedzieć „coś” o swoim losie. Dzieci przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię – to imię przyszłego męża lub żony. Częstując się cukierkami, w których znajdowały się karteczki z wypisanymi zawodami, dowiadywały się, jaką pracę będą wykonywały w przyszłości. Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas wróżby z butami. Ustawiały je jeden za drugim. Czyj but pierwszy przekroczył próg sali, ten pierwszy pojedzie w daleką podróż. Energiczne tańce i smakowity poczęstunek spowodowały, że dzieci zmęczone, ale pełne pozytywnych emocji wracały do domu.


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
          W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie.Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Wszystkie przedszkolaki wyrecytowały wiersz o tym jaki jest miś. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami.
          Ważnym punktem naszej uroczystości była wizyta pani Małgorzaty z biblioteki publicznej w Straszydlu, która zaszczyciła nas swoją wizytą i przeczytała dzieciom bajkę o przygodach misia Kajtka.
          Na zakońnczenie dzieci połaczyły sie on-line z Misiową Mamą, która opowiedziała im jedną z przygod misia.


          PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          "Idzie sobie przedszkolaczek, śpiewa, tańczy no i skacze.
          Dziś też powód ma do śmiania, bo to dzień jest Pasowania.
          U nas już jest tradycja taka, że każdy maluch składa przysięgę Przedszkolaka."
           
          "Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsze ważne wydarzenie w życiu dzieci, które piewszy raz zagościły w naszych przedszkolnych progach. Uroczystość rozpoczęła się występami dzieci. Mali artyści zaprezentowali najukochańszej publiczności czyli swoim rodzicom przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie dzieci na przedszkolaków przez pana Dyrektora oraz wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów i słodkości. Tradycji stało się zadość i wszystkie dzieci stały sie prawdziwymi Przedszkolakami. Gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni. Daliście tym samym dowód, jak już dużo potraficie.

          DZIEŃ PRAW DZIECKA

          20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Dlatego w tym dniu wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. A jeżeli mowa o prawach dziecka, nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Janusz Korczak nieustannie podkreślał, że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Dorośli nie chcą dopuszczać dzieci do spraw codziennych, tłumacząc, że dzieci są zbyt małe i niedoświadczone. Ale według Korczaka dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jej praw. Dzieci poprzez film edukacyjny „Lekcje z Januszem Korczakiem” dowiedziały się, że cenił on wartości takie jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego, apelował do wychowawców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka.
          Przedszkolaki poznały dzięki temu swoje prawa:

          • prawo do radości
          • prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć
          • prawo do szacunku
          • prawo do nauki poprzez zabawę
          • prawo do niepowodzeń i łez
          • prawo do własności
          • prawo do bycia sobą
          • prawo do niewiedzy
          • prawo do upadków
          • prawo do tajemnicy

          Z wielkim zaangażowaniem wykonały również prace plastyczne, które obrazowały ich prawa. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.


          WIZYTA POLICJANTA

          Wizyta policjanta w przedszkolu to doskonała okazja, aby poprzez zabawę przypomnieć dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w domu, na podwórku oraz na ulicy. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie o numerach alarmowych, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Dowiedziały się jak trzeba postępować w kontakcie z osobami obcymi oraz ćwiczyły właściwe przechodzenie przez jezdnię. Policjant wyjaśnił też maluchom jak należy podróżować samochodem i jaką rolę pełnią pasy bezpieczeństwa oraz jak ważne są elementy odblaskowe dla pieszego.
          Tematem spotkania, równie ważnym jak bezpieczeństwo, było dla przedszkolaków poznanie tajników służby policjanta. Każde dziecko chciało obejrzeć z bliska kajdanki, lizak. Było to bardzo udane spotkanie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wykonali z policjantem pamiątkowe zdjęcie.


          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
          Z okazji tego święta dzieci wzięły udział w bajkowym spotkaniu w bibliotece publcznej w Straszydlu. Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki, układały bajkowe puzzle. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.


          MAŁY PATRIOTA

          11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.
          W tym roku z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci wzięły udział w uroczystej akademii, z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony, odśpiewały hymn państwowy. 
          Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.


          PAMIETAMY O ZMARŁYCH

          1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że jest to czas zadumy oraz wspominania tych, którzy odeszli. Dlatego wybrały się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach m.in. nieznanego żołnierza, którzy zginął w walce na terenie Straszydla. Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu.


          ZABAWY Z WIERSZAMI J. TUWIMA

          22 października starsza grupa przedszkolna odwiedziła bibliotekę publiczna w Straszydlu. Tematem spotkania był Julian Tuwim i jego wiesze dla dzieci. Młodzi słuchacze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali kilku jego wierszy przeczytanych przez bibliotekarkę, a nawet mieli mozliwość wcielenia sie w bohaterów wierszy. Byli zachwyceni tym, że znają sporo utworów, a niektóre wiersze recytowali wspólnie z prowadzącą.


          OWOCOWO -WARZYWNE ZAKUPY

          Po zajęciach o tematyce "Warzywai owoce", przedszkolaki wybrały się na zakupy do sklepu owocowo-warzywnego.  Każda grupa robiła zakupy dla siebie. Dzieci wybierały poznane wcześniej na zajęciach warzywa i owoce. Były to owoce cytrusowe i egzotyczne, a także owoce rosnące w Polsce. Swoje zakupy zapakowali do koszyków i zanieśli do przedszkola, gdzie mogli je smakować do woli. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty w sklepie i ze swoich zakupów. 


          DZIEŃ CHŁOPAKA- PRZEDSZKOLAKA

          W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
          Witamy serdecznie chłopaka każdego.
          Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
          Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

          Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, złożyły życzenia, wytańczyły, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Każdy z chłopców otrzymał Medal Superchłopaka. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 


          WITAMY JESIEŃ

          „Idzie Jesień cicho, przez jesienny las
          i na wszystko rzuca kolorowy czar.
          Idzie jesień szybko, bo już balu czas
          dzieci tu czekają, a gość rzuca czar…”

          23 wrzesnia przedszkolaki odwiedził niesamowity gość - Pani Jesień, która opowiedziała dzieciom o sobie wymieniając charakterystyczne cechy jesieni. Następnie dzieci udały się na wycieczkę po okolicy w poszukiwaniu oznak jesieni. Pogoda dopisała, był piękny, słoneczny dzień. Przedszkolaki zbierały dary jesieni do kącika przyrody: szyszki, kasztany, żołędzie, układały kolorowe bukiety z liści. Niespodzianką dla dzieci był widok skaczącej po drzewach wiewiórki. Dzieci wróciły do przedszkola trochę zmęczone, ale zadowolone.


          WIZYTA W REMIZIE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W STRASZYDLU

          Propagowanie zdrowego trybu życia oraz bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach: w domu, w przedszkolu, na ulicy jest bardzo ważne, dlatego też przedszkolaki wybrały się z wizytą do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Straszydlu. Podczas wizyty, dzieci poznały tajniki pracy strażaków. Duże wrażenie na nich zrobił widok sprzętu - ubrania, kaski, wóz i sprzęt służący do gaszenia pożarów. Przez chwile przedszkolaki mogły poczuć się jak strażacy. Nie sposób przy tej okazji było nie wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa i sytuacjach, w których należy zawiadomić straż pożarną, bo ich praca to nie tylko pożary, ale także wypadki samochodowe, ratowanie zwierząt i mienia. Utrwalono numery alarmowe: numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy-112. Na pożegnanie każdy przedszkolak otrzymał Dyplom Młodego Strażaka oraz słodki upominek.


          DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          Nasi mili dziś dzień przedszkolaka hucznie uczciliśmy.
          Z uśmiechem na twarzy do przedszkola przyszliśmy.
          Wszyscy chętnie śniadanie i obiad zjedliśmy.
          Więc na deser też zasłużyliśmy.
          Prace wszystkie wykonaliśmy.
          Z wielką radością i dumą cały dzień medale nosiliśmy. 
          Wszyscy świetnie się czuliśmy.
          Radość przez cały dzień mieliśmy.
          Więc Super Przedszkolakiem zostaliśmy :)


          PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE

          !6 wrzesnia grupa starszych przedszkolaków wybrała sie do biblioteki publicznej w Straszydlu, gdzie czekało je wiele niespodzianek. Na poczatek Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami korzystania z ksiegozbioru i przeczytała jedną z książeczek. Następnie starszaki dowiedziały się, że tym roku biblioteka realizuje projekt Instytutu Książki ph. „Mała książka – Wielki Człowiek”, skierowany właśnie do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każde dziecko, które odwiedzi  bibliotekę otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla …” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Na każde dziecko, które uzbiera 10 naklejek, czeka imienny dyplom, oraz przypinka  -  potwierdzające jego czytelnicze zainteresowania. Starszaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały Pani bibkiotekarki i obiecały często ja odwiedzać.
          Wszyscy wiemy, że czytanie książek sprzyja rozwojowi, a przede wszystkim jest sposobem wspólnego spędzania czasu przez rodziców i dzieci.


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka "The Dot" opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.
          Nasze przedszkolaki poznały historię małej Vashti, która poruszyła ich serduszka. Dzięki tej krótkiej opowieści nauczyciele wraz z dziećmi odkrywały swoje talenty, poznawały swoje mocne strony, które później mogły zaprezentować. Zabawy i radości tego dnia nie było końca. W każdej grupie tego dnia powstały „kropkowe” dzieła sztuki – każde z tych dzieł – nietuzinkowe i wyjątkowe! Były również kropkowe sesje zdjęciowe, podczas których dziecięce ubrania pokryły się kolorowymi groszkami. Było radośnie i twórczo!


          WITAMY W PRZEDSZKOLU

          Pierwsze dni w przedszkolu to czas próby dla dzieci, rodziców i nauczycieli. To dla wszystkich ogromne przeżycie. Nadszedł chwilowy czas rozstania z ukochanymi rodzicami, czas nawiązywania nowych znajomości, czas wspólnej zabawy, nauki, poznawania siebie i innych w różnych nieznanych do tej pory sytuacjach. To dni pełne emocji i radości. Kiedy dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną, pozwalamy im bawić się tak, jak mają na to ochotę, zwłaszcza, że pogoda dopisuje. Później stopniowo w sposób zabawowy, wprowadzamy zasady i reguły obowiązujące w grupie. Na ogół połowa września to koniec najważniejszej części procesu adaptacyjnego. Dzieci ufnie przekraczają próg przedszkola, czują się bezpieczne i akceptowane. Chętnie bawią się z kolegami, są radosne. Wszystkie działania mają na celu ułatwić dzieciom start w przedszkolu oraz zachęcić rodziców do współpracy, stworzyć przedszkole partnerskie, przyjazne dzieciom, twórcze i otwarte na potrzeby środowiska