• Kronika 2021/2022

        • Kronika

          ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO


          PIKNIK POD NAMIOTEM Z PSIM PARTOLEM

          Ostatnie dni upływającego roku przedszkolnego przedszkolaki spędziły na pikniku pod namiotem. Tym razem w towarzystwie bohaterów ulubionej bajki "Psi Patrol". Wspólne zabawy w namiocie, przy muzyce, z bańkami mydlanymi, z balonami oraz smaczne przekąski dały dzieciom wiele radości, a jednocześnie uzmysłowiły, że to ostatnie dni w oddziałach przedszkolnych. 


          EGZAMIN NA STARSZAKA


          SPACER DO LASU

          Korzystając ze słonecznej pogody, przedszkolaki wybrały się do lasu. Głównym celem wizyty było przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego, jakim jest las. Przedszkolaki przemierzały leśne dróżki, poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Obserwowały różnorodność szaty roślinnej lasu; drzewa liściaste, iglaste, krzewy, mchy i runo leśne. Dzieci utrwaliły prawidłowe zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Doświadczyły, że las to źródło czystego powietrza. Z wielkim apetytem zjadły przygotowane kanapki i przekąski. Trochę zmęczone, ale pełne emocji i wrażeń wróciły do przedszkola. 


          TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM


          DZIEŃ DZIECKA

          Tegoroczne Święto Dzieci przebiegało pod znakiem wspólnej zabawy. W rytmie muzyki dzieci świetnie bawiły się, brały udział w wielu grach i konkursach. Obowiązkowym punktem programu było także uwielbiane przez dzieci malowanie twarzy oraz łapanie baniek mydlanych. Każdy z uczestników został obdarowany słodkim upominkiem. Wszystkim towarzyszył w tym dniu świetny nastrój a uśmiechy na twarzach dzieci były największą nagrodą.


          STRAŻACY CZYTAJĄ DZIECIOM

          Podcas ostatniej w tym roku wizyty przedszkolaków w bibliotece, towarzyszyli nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Straszydlu, którzy czytali dzieciom wesołe bajeczki. Dzieci wysłuchały opowiadań zaznajamiających z pracą strażaka i przypominajęcych numery alarmowe. Każdy mógł zadać gościom pytanie i dowiedzieć się, jak wygląda jego praca, jaką odpowiedzialnością jest obarczona akcja, w jakiej uczestniczą strażacy. Przez chwile dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy - przymierzając hełm.


          PIRACKI DZIEŃ DZIECKA


          WYCIECZKA DO ZAGRODY "SZMER"

          12 maja przedszkolaki wyjechali na wycieczkę autokarową do ” Zagrody Szmer” w Godowej koło Lutczy. Celem wyprawy była wspólna zabawa i zdobywanie wiedzy. Podczas warsztatów dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale także poprzez doświadczenie zdobyły nowe umiejętności oraz wiedzę praktyczną. Tego dnia atrakcji było wiele. Na początku poznały hodowane w zagrodzie zwierzęta gospodarskie oraz czynności związane z ich pielęgnacją. Kontakt ze zwierzętami dostarczył maluchom wielu niezapomnianych przeżyć: wzruszeń, radości i zdziwienia. Największą popularnością cieszyło się karmienie czworonożnych przyjaciół, zaś miłą niespodzianką okazała się przejażdżka zaprzęgiem konnym i ciuchcią. W dalszej części warsztatów dzieci uczestniczyły w pracach, które niegdyś były codziennością, a współcześnie stały się turystyczną rozrywką. Samodzielnie posadziły pomidorki, którymi obiecały opiekować się w domu. Podczas warsztatów ceramicznych włąsnoręcznie próbowały stworzyć wesołego kotka. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje zdrowy i słodki miód. Nagrodą dla maluchów za tak intensywnie spędzony czas były gry i zabawy na świeżym powietrzu. Spośród wielu dyscyplin każdy mógł wybrać coś dla siebie: jazdę wózkiem, spacer na płozach, dojenie krowy, łowienie drewnianych ryb, rzut gumiakiem lub przeciąganie liny. Mnóstwo atrakcji, ciepła atmosfera i piękna pogoda sprawiły, że czas spędzony w gospodarstwie agroturystycznym minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy wycieczki wracali do swoich domów pełni wrażeń oraz miłych wspomnień.


          DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI


          "BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU"

          Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku pod hasłem "Biblioteka - świat w jednym miejscu". Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Przedszkolaki również włączyły się wobchody tego święta i wybrały się do biblioteki. Pani Małgorzata zabrała dzieci w podróż po Polsce z samochodzickiem Frankiem, bohaterem serii książeczek dla maluchów. W kolejnych dniach odwiedziła naszych przedszkolaków pani animatorka, która przeczytała dzieciom książkę bez ilustracji oraz w bardzo charyzmatyczny sposób odegrała wraz z dziećmi przedstawienie "Czerwony kapturek". Pokazała też, jak działa mózg człowieka podczas czytania książki. 


          DZIEŃ PRZYJACIELA


          DZIEŃ ŚLIMAKA 


          ROBIMY ZIELNIKI


          DZIEŃ PSZCZOŁY

          Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku w maju. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też  krzewy i drzewa. Z tej okazji w zerówce przeprowadzone zostały działania, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół. Podążając za myślą Alberta Einsteina, że “jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” przedszkolaki podjęły działania w celu ich bliższego poznania. Wspólnie poszukiwaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania:
          - Czy pszczoły żądlą dla zabawy lub ze złośliwości?
          - Czy pszczoła może użądlić wiele razy?
          - Co dzieje się z pszczołą kiedy użądli?
          - Co pszczoły zbierają w kwiatach i w jakim celu?
          - Jak powinno wyglądać poidełko dla pszczół?
          Dzieci miały okazję spróbować różnych gatunków miodu, poznać budowę ula, poobserwować przez lupę pyłek kwiatowy, przekonać się do czego służą ramki w ulu i z czego są zrobione, poczuć zapach prawdziwego, pszczelego wosku oraz smak miodu. Z wielkim zaangażowaniem dzieciwykonały pracę plastyczną. Razem śpiewałyoraz tańczły przy piosenkach o pszczółkach.


          DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ


          MAJOWE ŚWIĘTA

          1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja - to wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych oraz rozmowy o symbolach narodowych i znaczeniu ojczyzny w naszym życiu.  Przedszkolaki wysłuchały nie tylko legend związanych z historią Polski, ale również obejrzały projekcję filmu o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły symbole narodowe. Wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik: flagę i godło. Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla nauki patriotyzmu, kształtowania pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych. Za wzorowa postawę patriotyczną przedszkolaki zostały nagrodzone Dyplomem Małego Patrioty.


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

          Dzień Ziemi  w przedszkolu był dniem w kolorach zielonym - ląd i niebieskim - woda. Dla przedszkolaków zostało zorganizowanych wiele zabaw z ekologią w tle. Świętowanie rozpoczęły od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę oraz co wspólnie możemy zrobić dla naszej planety. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę nt. segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Poznały znaczenie słowa recycling, stworzyły Kodeks Ekologa. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę. Uwieńczeniem zdobytej wiedzy i praktycznych działań był dyplom i medal „Przyjaciela przyrody”, który otrzymał każdy przedszkolak.


          DZIEŃ KSIĄŻKI

          Światowy Dzień Książki to najlepsza okazja by przypomnieć wszystkim, że książka nieoceniony skarb, który wprowadza czytelnika w cudowny świat, rozwija myślenie i słownictwo, a przede wszystkim dostarcza wiele niezapomnianych przeżyć. W tym dniu dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak powstaje książka i dlaczego należy ją szanować. Dowiedziały się kim jest pisarz, wydawca, redaktor, korektor, ilustrator, drukarz, introligator, księgarz, bibliotekarz oraz czytelnik. Zdziwiły się, jaką drogę musi przebyć książka, aby mogła trafić do czytelnika. Dzieci wykonały też własne zakładki do książeczek. Starszaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Straszydlu, gdzie z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania czytanego przez panią Małgorzatę i wykazały się dużą wiedzą w zakresie literatury dziecięcej. 


          WIELKANOC W PRZEDSZKOLU

          Wielkanoc w przedszkolu to okazja do rozmów o symbolice świąt i towarzyszących im tradycjach i obyczajach. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola uśmiechnięte i odświętnie ubrane. Wspólnie nakryły do świątecznego stołu, poznały symbolikę poszczególnych pokarmów w koszyczku wielkanocnym, a następnie wzięły udział w uroczystej akademii przygotowanej przez starszych kolegów. W tygodniu poprzedzającym święta przedszkolaki stworzyły wiele prac plastycznych, każdy ozdabiał pisanki, baranki, koszyczki w motywy świąteczne, pracując przy tym bardzo skrupulatnie, wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku – wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne. Zabawy matematyczne, podczas których dzieci miały okazję doskonalenia umiejętności kategoryzowania, przeliczania i szeregowania, były dla dzieci bardzo interesujące. Okazało się również, że zając wielkanocny dobrze wykonał swoją pracę i poszukiwania czekoladowych jajek dały dzieciom wiele radości. 


          DZIEŃ CZEKOLADY

          12 kwietnia w czasie współnych zabaw dzieci dowiedziały się jak powstaje czekolada, co jest jej głównym składnikiem, zapoznały się z procesem produkcji oraz jej wartościami. Dowiedziały się również, iż spożywana w nadmiarze może zaszkodzić. Przedszkolaki rozpoznawały różne rodzaje czekolady podczas zagadek smakowych, bawiły się m.in. przy utworach ,,Chocolate”, ,,Czeko, czeko, czekolada”. Na zakończenie tak słodkiego dnia przygotowały czekoladowe serduszka. Jednak najbardziej oczekiwaną chwilą była degustacja czekolady w jej różnych postaciach - gorzką, mleczną, nadziewaną, białą oraz płynną. Dzień czekolady minął nam bardzo słodko i wesoło. 


          PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PT "NOWE PRZYGODY DR. DOLITTLE"

          4 kwietnia odwiedzili nas aktorzy ze Studia Teatralnego Krak-Art z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl pt „Nowe przygody Doktora Dolittle”. Przedstawienie miało charakter interaktywny, co oznacza, że mali widzowie mieli możliwość wzięcia czynnego udziału w widowisku i wystąpienia na scenie. Dr Dolittle to dobrze znany doktor i miłośnik zwierząt, który jest gotowy w każdej chwili nieść pomoc chorym czy nieszczęśliwym stworzeniom. Tym razem pojawił się na czarnym lądzie, gdzie spotkał wiele egzotycznych zwierząt. Przedszkolaki z zachwytem i radością odebrały spektakl.


          DZIEŃ TĘCZY

          1 kwietnia w naszym przedszkolu, pomimo deszczowej pogody, urządziliśmy tęczowy dzień. Tęcza jst jednym z najbardziej wyjątkowych darów natury. Przez lata stała się inspiracją do powstania wielu wierszy, piosenek i innych rodzajów sztuki. Dzięki temu, że jest niewątpliwie pięknym zjawiskiem optycznym i meteorologicznym, sama z siebie zasługuje na własne święto. By móc lepiej przybliżyć dzieciom tę tematykę poprosiliśmy Rodziców o ubranie swoich pociech w najbardziej kolorowe ubrania. Podczas zajęć dzieci dowiedziały sie w jaki sposób powstaje tęcza oraz jak jest kolejność jej kolorów. Bawiąc się, szukaliśmy tęczowych odpowiedników w sali i w przyrodzie. Dzieci z ochotą nauczyły się tęczowej piosenki oraz odtańczyły kolorowy taniec. Wysłuchały opowiadania o tęczy, mieszały kolory, bawiły się wykorzystując chustę animacyjną i z apetytem zajadały się tęczowym torcikiem. 


          DZIEŃ WODY

          Obchody dnia wody w przedszkolu mają na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej. Jednocześnie uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.


          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          "Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
          przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
          Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
          witały ją także wszystkie przedszkolaki…"

          21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od obejrzenia filmu o zwiastunach tej pory roku i poznania tradycji i zwyczajów związanych z powitaniem wiosny. Dzieci mogły też wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki, wykonywały zadania plastyczne dotyczące wiosny. Wzięły udział w konkursie na wesoły strój wiosenny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.


          AUDYCJA MUZYCZNA SZKOŁY YAMAHA

          21 marca w naszej szkole odbyła się kolejna audycja szkoły muzycznej YAMAHA. Tym razem muzycy zaprezentowali nam instrumenty dęte blaszane - trąbkę arabską, róg myśliwski, trąbkę skrzydłową, trąbkę wentylową i kornet, trąbkę Piccolo oraz waltornię. Osoba, która chce uczyć się gry na trąbce, najpierw musi nauczyć się prawidłowo dmuchać wykonując różne ćwiczenia. Trwa to około dwóch miesięcy. Następnie uczeń dostaje ustnik i ćwiczy na nim. Dopiero po upływie kolejnych kilku miesięcy może rozpocząć naukę gry na trąbce. Dla tej umiejętności bardzo ważne są nasze zęby. Brak jednego z nich lub wstawienie sztucznego może zupełnie zmienić brzmienie granych dźwięków. Bardzo dziękujemy szkole muzycznej YAMAHA za kolejną pouczającą i ciekawą audycję.


          TYDZIEŃ BAŚNI I BAJEK

          Baśnie , bajki, wiersze i legendy - nie tylko niosą wiele pozytywnych treści i pozytywnych treści i pouczających morałów, ale służą również rozwijaniu zainteresowań i realizacji ciekawych treści.  Przy okazji ich oglądania i wysłuchiwania przedszkolaki usprawniały ręce przy realizowaniu prac plastycznych, ćwiczyły swoja pamięć i spostrzegawczość, miały również okazję wcielić się w role aktorów i spróbować swoich sił w dziecięcym teatrzyku.Wspólnymi siłami "pokonały" Smoka Wawelskiego, wyremontowały domek Baby Jagi, a niejedna dziewczynka przemieniła się w Kopciuszka. Prezentowane baśnie ukazały dzieciom prawdy moralne i wzbogaciły przedszkolny proces wychowawczy. Ich cierpliwe wysłuchiwanie sprzyjało trenowaniu koncentracji uwagi, kształtowaniu pożądanych społecznie postaw i pomogą w rozumieniu treści uniwersalnych. 


          MUZYKA JEST W NAS

          Podczas tygodnia muzycznego przedszkolaki poznawały nazwy, wygląd i brzmienie różnych instrumentów muzycznych. Bąbelki, przy okazji wielu muzycznych zabaw, rozwijały wrażliwość muzyczną i słuchową, rozwijały wyobraźnię muzyczną, umiejętności rozróżniania barwy dźwięków oraz ruchowego reagowania na muzyczne zmiany. Dzieci dowiedziały się, czym są nuty, pięciolinia i klucz wiolinowy. Kilkukrotnie samodzielnie stworzyły swoją własną orkiestrę. Wykonywały ciekawe instrumenty - grzechotki, harmonijki i trąbki oraz w praktyce sprawdzały ich brzmienie. Chętnie słuchały muzyki dziecięcej, klasycznej i popularnej oraz nauczyły się śpiewać Gamę C-dur. Wzięły również udział w II Miniprzeglądzię Piosenki Przedszkolnej pt "Muzyka jest w nas".


          DZIEŃ SŁOŃCA

          Jednymi z wiosennych zwiastunów są coraz cieplejsze promienie słoneczne. Dzięki nim czujemy się lepiej, rośliny zaczynają rosnąć, pojawiają się krokusy, przebiśniegi i pączki na gałązkach - wszystko budzi się do życia! W tym roku 18 marca obchodziliśmy Dzień Słońca. Przedszkolaki ubrały się w żółte ubranka i założyły na głowy promieniste słoneczka. Bawiliśmy się pod znakiem Słońca. Były słoneczne tańce, zabawy ruchowe przy muzyce, śpiewaliśmy piosenki o Słońcu. Słuchaliśmy ciekawostek dotyczących Słońca, poznaliśmy, jak wielki wpływ ma słońce na życie naszej planety i nas samych.  Wspólnie wykonaliśmy wiele ciepłych słoneczek z papieru, z klocków i z naszych ciał. Podczas zajęć panowała radosna atmosfera, żółty kolor dodał wszystkim dzieciom energii, która towarzyszyła nam przez cały dzień!


          "CZY ZDOŁASZ MNIE OBRONIĆ WIERSZU..."  KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY STANISŁAWY KOPIEC

          W czwartek 17 marca, przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, uczestniczyły w konkursie recytatorskim poświęconym pamięci Stanisławy Kopiec. Konkurs był doskonałą okazją od poznania twórczości regionalnej poetki. Celem konkursu było także bogacenie biernego i czynnego języka wychowanków, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Należy zaznaczyć, że uczestnicy konkursu wykazali  duże umiejętności recytatorskie. W efekcie potrafili w pełni oddać atmosferę i treści prezentowanych utworów. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy


          DZIEŃ ROBALA

          Świętowanie Dnia Robala przypadło w naszym przedszkolu na połowę marca. Nic dziwnego, ponieważ wówczas zaczyna się wiosna, przyroda budzi się do życia, rozpoczynają się wiosenne porządki i prace w ogrodzie. Jest to też czas, w którym maleńkie, często niedoceniane przez człowieka istoty, budzą się do życia i, tak jak ludzie, zaczynają swoją pracę. Obchody tego nietypowego święta to dobra okazja, aby zainteresować dzieci przeróżnymi gatunkami naszych rodzimych owadów i bezkręgowców. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważny jest ich wpływ na przyrodę i funkcjonowanie człowieka. Dzięki przeprowadzonym zajęciom przedszkolaki przestały postrzegać wszędobylskie robale jako szkodniki i nieproszonych gości. Zdobyta wiedza stała się podwaliną do nowych i fascynujących dziecięcych poszukiwań i odkryć. Niekwestionowanymi hitami dnia była praca plastyczna "Długa Stonoga" oraz czytanie książki K. Biegańskiej i H. Suskiej "W Robaczkowie". 


          DZIEŃ MATEMATYKI

          Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 12 marca. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku i z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Dzieci nigdy nie są za małe na spotkanie z matematyką, czują ją intuicyjnie, mają w sobie niezwykły, cenny, naturalny potencjał. Tego dnia przedszkolaki brały udział zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych, doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały kolory i figury geometryczne, układały ciągi rytmiczne. Dzieci miały okazję zgłębić tajniki programowania, nie zabrakło także zabaw z kodowaniem. Wszystkie zadania, jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. 


          DZIEŃ KOBIET

          Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne laurki i niespodzianki. Ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi w porządkowaniu sali po zabawie. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy i konkurencje. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.


          DZIEŃ PIEGÓW

          1 marca świętuje każdy, kto ma piegi. W "poważnych" kalendarzach nie znajdziemy tego święta - "inność" to rozległe słowo, za którym kryje się wszystko, co odbiega od przyjętych w kulturze standardów "normalności". Pomimo tego w przedszkolu zaroiło się od "piegowatych". Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci uczyły się postawy szacunku i tolerancji wobec inności. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki terapeutycznej pt "Mała biedronka" oraz wykonały tematyczną pracę plastyczną. Najbardziej jednak przypadł im do gustu słodko - piegowaty wierszyk i degustacja ciasteczek.


          DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU

          Od kilku lat organizujemy dzień otwarty dla przyszłych przedszkolaków. W tym roku spotkanie odbyło się 25 lutego. Wizyta w nowym miejscu to dla dzieci to wielkie przeżycie. Niektóre śmiało wchodziły do sal, inne do zabawy trzeba było trochę zachęcić. Były i takie, które wolały tylko obserwować – z mamą i tatą u boku. Nasi goście mogli obejrzeć całe przedszkole, salę zabaw i zapoznać się z paniami. Do woli bawić się autkami, zwierzątkami i klockami. Było kolorowo, tłoczno i radośnie. Czas płynął szybko. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci oraz ich rodziców - był to mile spędzony czas :)


          WALENTYNKI

          11 lutego był dla naszych przedszkolaków prawdziwym dniem przyjaźni i miłości. Nic dziwnego, bo przecież sympatyczne zabawy z serduszkami w tle, niosą wyjątkowo pozytywne przesłanie. Dzieci poszukiwały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki, tańczyły, śpiewały, recytowały, poznały legendę o świętym Walentym. Wybrały też najbardziej lubianą klasową parę - królową i króla walentynek. Wspólnie z rodzicami  i paniami przygotowały też pocztę walentynkową. Dzień Świętego Walentego był wspaniałą okazją do zintegrowania grupy oraz do stworzenia podarunków dla bliskich nam osób, które oprócz funkcji prezentowej, okazały się cennym materiałem dydaktycznym, który doskonalił dziecięce umiejętności i ćwiczył wszystkie przedszkolne aktywności.


          BAL KARNAWAŁOWY

          Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzirejki, które zachęcały dzieci  do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Przebierańcy świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku wodzirej  zachęcał do śpiewania znanych piosenek. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.


          FRYZJER - POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

          "Mam fryzurę na cebulę
          Przestraszyłam panią Ulę.
          Pewnie zaraz wszystkim powie
          Co ja dzisiaj mam na głowie..."

          Mimo, iż na temat pracy fryzjera każdy przedszkolak może dużo powiedzieć, to wizyta w przedszkolu pani fryzjerki -mamy Przemka, wzbudziła dużo radości. Pani Monika opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała narzędzia i urządziła mały pokaz pracy fryzjera. Zaprezentowała atrybuty fryzjera: pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę, lokówkę, karbownicę i wiele akcesoriów do tworzenia fryzur. Podczas zajęć dzieci mogły zamienić się w fryzjera i wykonać ma głowie kolegi: mycie, strzyżenie, suszenie, czesanie i tworzenie fryzury. Dzieci mogły zobaczyć pracę fryzjera „na żywo”, a nawet zostać modelami. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną - fryzurę na cebulę, która okazała się wielką frajdą.To była cenna lekcja, ale przede wszystkim okazja, aby podpatrzeć trudną, wymagającą precyzji i cierpliwości pracę fryzjerki. Bardzo dziękujemy Pani Monice za ciekawe przybliżenia przedszkolakom pracy fryzjera.


          ŚWIĘTO MARCHEWKI

          "Na marchewki urodziny, wszystkie zeszły się jarzyny"
          Ciasto marchewkowe to słodki placek z tartą marchewką. Podobno zajadano się nim już w średniowieczu, ale dopiero w XX wieku zyskało popularność na całym świecie. Popularne jest również w Polsce, zwłaszcza wśród Przedszkolaków. Dzieci dobrze wiedzą, że marchew to samo dobro, znają jej wyjątkowe właściwości smakowe, odżywcze i zdrowotne.. Dlatego też z tym większą ochotą uczestniczyły w zajęciach kulinarnych i wspólnymi siłami przygotowały marchewkowe ciasto. Ponadto wzięły udział w zadaniach i zabawach, w których główną bohaterką była oczywiście ... marchewka! T był wspaniały pomarańczowy dzień.


          SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

          28 stycznia gościł w naszej szkole p. Maciej Kras z grupy podróżników “trzask.pl”, który zabrał nasze dzieci w fascynującą wirtualną podróż do Indii. Podróżnik, w niezwykle interesujący opowiedział o zwyczajach w tym kraju. Dzięki ogromnej ilości informacji dotyczących tego zakątka świata, pięknym fotografiom oraz prezentowanym eksponatom spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie dzieci. Wiele ciekawostek dotyczących kultury, geografii i historii tego kraju złożyło się na niezwykłą lekcję geografii i zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży.


          PROJEKT "KSIĄŻKA"

          W ramach realizacji "Projektu- Książka" postanowiliśmy zachęcić rodziców do czytania dzieciom nie tylko w domu, ale i w przedszkolu. Dzięki temu mieliśmy przyjemność gościć Mamusie :Marcelinki, Piotrusia i Maksia.. Podczas spotkania zostały przeczytane dzieciom wiersze Stanisławy Kopiec, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Dzieci z widocznym zainteresowaniem i uwagą słuchały prezentowanych utworów. Wierszyki okazały się świetnym materiałem wychowawczym. Był to nie tylko mile spędzony czas, ale i swoista strawa duchowa. Za przyjęcie zaproszenia wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy!


          TEATRZYK KAMISHIBAY

          Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy – parawan. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Zajęcia prowadziła Małgorzata z biblioteki publicznej w Straszydlu. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały „Bajki o soli" oraz "Brzydkie kaczątko".


          POMAGAMY PTAKOM

          Leśnicy dokarmiają zwierzęta leśne, a nasze przedszkolaki, jak co roku, włączyły się w akcję "Pomagamy ptakom przetrwać zimę!". W ramach realizacji bloku tematycznego "Zima i zwięrzęta" przedszkolaki dowiedziały się, że dokarmianie ptaków zimą jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form ochrony zwierząt. Wspólnie z rodzicami i paniami postanowiły przygotować dla skrzydlatych przyjaciół prawdziwa ucztę. Z ochotą odwiedziły Ptasią Stołówkę, wypełniając ja po brzegi nasionami traw, zbóż i specjalna karmą.


          ROZTAŃCZONA AUDYCJA MUZYCZNA Z YAMAHĄ

          24 stycznia dzieci wzięły udział w audycji muzycznej prowadzonej przez szkołę Yamaha. Tym razem tematem przewodnim był taniec. Gościem specjalnym była pani Klaudia Paśko – instruktorka tańca, która zaprezentowała dzieciom balet, disco dance, salsę oraz zumbę. Przedszkolaki miały możliwość spróbowania swoich sił w poszczególnych tańcach, poznawały podstawowe kroki taneczne i elementy strojów do tańca. Zajęcia zainspirowały dzieci do rozwijania w sobie ukrytych umiejętności, a przede wszystkim wywołały wiele uśmiechów na buziach naszych przedszkolaków.


          DZIEŃ MLEKA

          "Na kubeczek mleka, każde dziecko czeka!"

          Styczeń to miesiąc obfitujący w przeróżne przedszkolne wydarzenia.. Jednym z nich jest święto MLEKA. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na biało. Podczas realizacji zajęć dowiedziały się skąd pochodzi mleko i gdzie się je przerabia na pyszne sery i jogurty, a przede wszystkim jak bardzo zdrowo jest pić mleko i jeść nabiał oraz jakie to ma znaczenie dla organizmu każdego człowieka. Nadrzędnym celem spotkania było więc zapoznanie przedszkolaków z wartością odżywczą nabiału oraz promowanie zasad zdrowego odżywiania się. Dzieci uczestniczyły również w kilku ciekawych konkursach. Zdecydowanie najbardziej podobały się im zawody picia mleka na czas i dojenie krowy. 


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          W dniach 21-25 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku nie mogliśmy gościć dziadków w naszej placówce pomimo, iż święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości. Koronawirus w znacznym stopniu ograniczył nasze życie oraz wzajemne kontakty. Doświadczenia te pozwoliły nam  jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest babcia i dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować. Wnuczęta  uczciły to święto  składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki, przygotowały laurki oraz upominki. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek. Dla dziadków nagrane zostały filmy z uroczystości i przesłane rodzicom. KOCHANI DZIADKOWIE- JESZCZE RAZ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!


          DZIEŃ KLOCKÓW LEGO

          Corocznie 28 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lego. Z tej okazji maluszki z przedszkola wzięły udział w zajęciach tematycznie związanych z tym świętem. Dzieci z zapałem układały rytmy, tworzyły sekwencje, klasyfikowały, projektowały i konstruowały swoje własne budowle. Dzieci tworzyły tez według określonego wzoru. Zabawy z klockami trenowały ich cierpliwość, koncentrację, konsekwencję, a także właściwą koordynację ręka-oko. Korzyści, jakie oferują dzieciom te proste i niepozorne zabawki są wprost nieocenione. To nie tylko doskonała rozrywka, ale i dobra lekcja socjalizacji i małej motoryki.


          DZIEŃ PIZZY

          Dnia 20 stycznia w obu grupach przedszkolnych obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Dzieci w trakcie zabaw świetnie się bawiły, poszukiwały niezbędnych produktów ujętych na liście zakupów i wkładały je do sklepowego koszyka, układały „pizzowe” puzzle oraz tańczyły przy piosence z pizzą w roli głównej. Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia w grupach kolorowych, smakowicie wyglądających placków, używając do tego przeróżnych materiałów oraz stosując różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały nasze apetyty. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej pizzy. To był niezwykle smakowity dzień!


          DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą urodziny Kubusia Puchatka - misia o "małym rozumku", ale "o wielkim sercu". W tym dniu Bąbelki przyniosły do przedszkola swoich ukochanych misiowych przyjaciół. Wspólne czytanie przygód Kubusia Puchatka pozwoliło wprowadzić dzieci w świat postaci ze Stumilowego Lasu. Podczas zajęć przy stolikach, zabaw muzyczno -ruchowych i przy kubusiowej gimnastyce przedszkolaki bawiły się razem ze swoimi ulubieńcami. Dzieci Wykonały również prace plastyczną i rozwiązywały zagadki słowno -obrazkowe związane z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi. Na zakończenie miały okazję spróbować miodu - wielkiego przysmaki Kubusia Puchatka oraz otrzymały dyplom Przyjaciela Stumilowego Lasu.


          WIGILIA PRZEDSZKOLNA

          Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment- Wigilia, Boże Narodzenie! Dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Dzieci zajadały tradycyjny barszczyk i pierogi, ale nie zabrakło też słodkości i owoców. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, ale również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.


          PIECZEMY PIERNICZKI

          "Ojej! Cóż to za zapach! Cynamon, goździki...
          Coś mi się zdaje, ktoś piecze pierniki"

          Dziś w naszym przedszkolu zapachniało ... świętami. To Bąbelki, z pomocą pań, upiekły świąteczne pierniczki. Była to wspaniała lekcja kulinarna. Dzieci z wielkim zaangażowaniem asystowały przy wyrabianiu ciasta piernikowego i wykrawały świąteczne kształty. Ciasteczka zostały upieczone w przedszkolnej kuchni, a po całej szkole rozchodził się niezmiernie apetyczny i świąteczny zapach. Następnego dnia na stołach pojawiły się: kolorowy lukier, czekolada, pisaki i posypki cukrowe, które pomogły przy samodzielnym dekorowaniu pierniczków. Każdy wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny.


          PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

          Przedszkolaki w okresie przedświątecznym zapoznały się i wzbogaciły wiadomości na temat tradycji i symboli świąt Bożego Narodzenia. Wykonały kartki świąteczne, dekoracje, kolorowe łańcuchy i papierowe bombki. chętnie śpiewały kolędy i piosenki o tematyce zimowo-świątecznej. Nauczyły się też kilka zimowych układów tanecznych.


          PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA PANI Z BIBLIOTEKI

          Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziła nas pani Małgorzata z Biblioteki Publicznej w Straszydlu, która zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek o tematyce świątecznej. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historii o Mikołaju czytanej przez panią Małgorzatę. Miały możliwość obejrzenia książeczek, podziwiania kolorowych ilustracji. Na zakończenie dzieci dostały od Pani bibliotekarki słodki smakołyk. 


          DZIEŃ GUZIKA 

          12 grudnia swój wielki dzień mają.... guziki. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczono przecież tuzinami, na które składa się właśnie 12 sztuk. Taki nietypowy dzień by wspaniałą okazją do zrealizowania zabaw podczas których dzieci dobrze się bawią i jednocześnie uczą. Odbyło się wiele zabaw z guzikami w roli głównej. Bąbelki ćwiczyły zręczność, umiejętności matematyczne, dobierały guziki w pary ze względu na wielkość, kształt oraz kolor. Na zakończenie dzieci wykonały piękne bransoletki, oczywiście z użyciem guzików.


          DZIEŃ ANIOŁA

          Dzień Anioła to doskonała okazja do tego, aby opowiedzieć dzieciom o tych fascynujących mitycznych i biblijnych posłańcach. Aby uczcić to święto wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na biało. W tych anielskich przebraniach odbyły się liczne zabawy, tańce i pląsy. Dzieci poznały anielskie atrybuty: skrzydła, aureolę i białą suknię. Na zakończenie dnia dzieci wykonały zadanie rozwijające anielską cierpliwość - samodzielnie złożyły anioła z papieru. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów. 


          MIKOŁAJKI 

          6 grudnia to szczególna data w kalendarzu, ponieważ na całym świecie odwiedza dzieci św. Mikołaj. Mikołajki w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od kilku dni słychać było w korytarzach przedszkolnych wesoły śpiew wychowanków przy dźwięcznych nutach radosnych piosenek. W poniedziałek, dzieci już od rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchując „mikołajowych” dzwoneczków. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych wydarzeń przedszkolaki były odświętnie wystrojone w czerwone ubranka z mikołajkowymi motywami. Święty Mikołaj nie zawiódł przedszkolaków i jak co roku przybył do przedszkola na czas. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcając je do bycia grzecznymi, koleżeńskimi, uczynnymi i dobrymi wobec innych. Na koniec wizyty nagrodził przedszkolaki wspaniałymi prezentami. Uśmiechów nie brakowało, a w powietrzu unosiła się aura radości i świątecznej atmosfery. Na takie chwile zawsze warto czekać! Gorące podziękowanie składamy świętemu Mikołajowi, że pomimo natłoku pracy nie zapomniał o naszych przedszkolakach. Znów będziemy oczekiwać ponownej Jego wizyty w przedszkolu za rok, już w 2022 roku. Do zobaczenia!


          DZIEŃ GÓRNIKA

          4 grudnia ma miejsce jedno z najbardziej charakterystycznych świąt, które w Polsce - kraju o wyjątkowych górniczych tradycjach - ma szczególne znaczenie. Chcąc zainteresować dzieci znaczeniem trudnej i odpowiedzialnej pracy w kopalni, zaprosiliśmy do nas Panią Sarę - mamę naszej wychowanki Gai. Pani Sara, jak na prawdziwą Ślązaczkę przystało, przybyła do nas z koszem pełnym węgla i kopalnianymi atrybutami. Opowiedziała nam o codzienności na Śląsku, o górniczych świętach i o śląskim dziedzictwie kulturowym. Dzieci nauczyły się "Grozika - tradycyjnego tańca śląskiego oraz przygotowały przepiękne górnicze czapki. Pani Sara nie była by sobą, gdyby nie nauczyła nas kilku śląskich słów. Dzięki niej wiemy czym jest sztygar, kilof czy perlik słów. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i bardzo miły czas. 


          AUDYCJA MUZYCZNA Z YAMAHĄ - cz.2

          Ostatni poniedziałek listopada spędziliśmy bardzo muzycznie, podczas audycji na żywo ze szkołą YAMAHA. W roli głównej wystąpiły – instrumenty smyczkowe – SKRZYPCE małe, duże, altówka i skrzypce elektryczne. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek muzycznych, technik gry na skrzypcach – sposobów artykulacji (Legato, Staccato, Tremolo, Pizzicato). Dowiedzieliśmy się jak są zbudowane skrzypce i kto je tworzy. Dziękujemy za fascynujące muzyczne przeżycie.


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          25 listopada każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Strasza grupa odwiedziła tego dnia bibliotekę publiczną w Straszydlu, gdzie poznały misie - bohaterów literackich. Ten dzień pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.


          DZIEŃ PRAW DZIECKA

          Dnia 23 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.  Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Dzieci wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. Wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.


          DZIEŃ KREDKI

          W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znajduje się miejscer dla Dnia Kredki. Święto to w bardzo szczególny sposób łączy sie z przedszkolakami, którzy właśnie dzięki kredkom potrafią wyrażać swoje emocje, potrzeby czy zainteresowania. W kredkowym dniu dzieci przekonały się o tym, że kredka nie służy tylko do kolorowania czy rysowania. Poznały różne rodzaje kredek, segregowały je, przeliczały, wymyślały sposoby ich nowoczesnego zastosowania. Zdecydowanie największą atrakcją było przygotowanie eko-kredek z recyklingu. 


          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          Aby mały człowiek nie wyrósł na dużego egoistę, trzeba od najmłodszych lat uczyć go wrażliwości na potrzeby innych. W czasie zabaw i zajęć dzieci zastanawiały się co to jest koleżeństwo, uprzejmość i życzliwość wobec rówieśników i dorosłych i jak można je okazywać. Dzieci w różny sposób okazywały sobie sympatię i zapewniały o koleżeństwie. Rozpoznając i nazywając własne uczucia przeżywane w różnych sytuacjach uczyły się wczuwać w emocje innych, dzięki  czemu samodzielnie znalazły odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto być życzliwym”. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto się zatrzymać i uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, czy przyjazne nastawienie.


          ANDRZEJKI 

          W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe prowadzone przez Wróżkę. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.


          PASOWANIE NA PRZEDSZKOAKA

          Pasowanie na Przedszkoalaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się 17 listopada. Od kilku dni trwały wielkie przygotowania. W efekcie maluszki z ochotą zapresentowały swoje umiejętności. Były tańce, zabawy ruchowe, śpiew i recytacja. Dzieci dały w ten sposób dowód, jak wiele już potrafią. Dla zfecydowanej większości Przedszkolaków był to pierwszy poważny występ. Po częci artystycznej nastąpił akt pasowania, którego dokonał Dyrektor Szkoły - Pan Marcin Szpond. Pasowanie na Przedszkolaka zostało połączone z uroczystością nadania imienia grupie maluszków, którzy wybrali dla siebie nazwę "Radosnych Bąbelków". Dla wszystkich dzieci było tyo wielkie przeżycie, a dla Rodziców powód do dumy ze swoich pociech. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdfy świeżo pasowany Przedszkolak otrzymał dyplom, opaskę z symbolem grupy oraz słodki upominek. Był też okolicznościowy tort. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć: "Mamo! Tato! Jestem Przedszkolakiem!!!"


          JESIENNY POKAZ MODY

          Spoglądając przez listopadowe okno, trudno nie wspomnieć z żalem lata, które minęło w oka mgnieniu, a jeszcze trudniej nie zauważyć jesieni. Nie tylko tej złotej polskiej, ale i kolorowej. W tej tematyce zorganizowany został pokaz mody jesiennej. Na wybiegu pojawili się fantastyczni, choć dopiero początkujący modele i modelki. Jesienne stroje przygotowali Rodzice, wykazując się wielką pomysłowością. Dodatkową atrakcją był przemarsz jesiennego korowodu przez korytarze szkolne. Modele i modelki zostali nagrodzeni przez społeczność szkolną gromkimi brawami. Dzieciom zabawa ta sprawiła ogromną frajdę. Każdy chętnie pozował do zdjęć podczas rewii mody.


          DZIEŃ CZARNEGO KOTA

          Niektórzy mówią, że przynoszą one pecha. Są puszyste, mięciutkie, mruczą i miauczą. Bywają rasowe, salonowe, a nawet bezdomne. O kim mowa? O kotach oczywiście! W środę 17 listopada dzieci ze starszej grupy przedszkolnej obchodziły Dzień Czarnego Kota. Zaraz po śniadaniu dzieci przebrane za czarne koty znalazły na dywanie list od kota Bonifacego, w którym otrzymały wskazówki gdzie znajdują się kolejne listy. Z wielkim zaciekawieniem odkrywały nowe kocie korespondencje, a w nich zadania do wykonania dla przedszkolaków, za które poprawnie wykonane grupa otrzymywała punkt- kocią łapkę. Przedszkolaki naśladowały kocie odgłosy, piły mleko z talerzyków, rozwiązywały kocie rebusy, układały kocie „memory” i uprawiały kocią gimnastykę. W chwili odpoczynku wykonały czarnego kota w blasku księżyca. 


          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          11 listopada 1918 będziemy pamiętać na zawsze… Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też pielęgnując tradycje oraz patriotyzm w naszym przedszkolu, obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki ubrane w stroje w barwach biało-czerwonych uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień dla Polaków. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Tego dnia starsza grupa wzięła udział w uroczystej akademii, podczas której m.in. odśpiewały hymn państwowy w postawie na baczność. Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.


          DZIEŃ JEŻA

          Pewnie nie wszyscy wiedzą, że nawet kolczaste jeże mają swoje święto i przypada ono 10 listopada. W związku z tym świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta.
          Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku. Była to również świetna okazja do uświadomienia dzieciom, co zagraża tym zwierzętom i jak można im pomóc. Przedszkolaki wesoło bawiły się, tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach. Układały puzzle, wykonywały różne zadania matematyczne, szukały ukrytych jeżyków oraz wykonywały pracę plastyczną.


          WIZYTA PANI Z BIBLIOTEKI

          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Dlatego też nasze przedszkole odwiedziła pani Małgorzata z Biblioteki Publicznej w Straszydlu, która zachęcała dzieci do korzystania z zasobów bajek zgromadzonych w bibliotece. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.


          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          5 listopada świętowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w piękne bajkowe stroje i wzięły udział w wielu ciekawych zabawach. Dzieci rozpoznawały bajki po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również bajkowe postaci i tytuły bajek po rekwizytach. Układały „bajkowe” puzzle, grały  w bajkowe memory, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, przeżywając smutki i radości. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości. 


          ODWIEDZAMY CMENTARZ

          Listopad to miesiąc, w którym częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze i groby, gdzie spoczywają nasi najbliżsi. W nawiązaniu do Święta Zmarłych, dzieci z przedszkola wybrały się na cmentarz, aby wspomnieć tych, którzy od nas już odeszli. Nie zabrakło czasu na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci tego dnia w ciszy uczciły pamięć nieznanego żołnierza, który spoczywa na pobliskim cmentarzu. Wspólnie z paniami odmówiły modlitwę za zamarłych i zapaliły znicze na grobach. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego i obywatelskiego dla naszych przedszkolaków. Wracaliśmy do przedszkola z uczuciem zadowolenia ze spełnienia dobrego uczynku.


          WIZYTA PANI WETERYNARZ Z OKAZJI DNIA KUNDELKA

          Z okazji Dnia Kundelka odwiedziła nasze przedszkole pani Justyna Wojtyna - Stawarz, doktor weterynarii z Gabinetu Weterynaryjnego w Boguchwale, która w bardzo przystępny sposób podzieliła się z najmłodszymi swoją ogromną wiedzą oraz nabytym doświadczeniem. Pani doktor przybliżyła dzieciom specyfikę pracy weterynarza, zwróciła uwagę na konieczność dbania o swoich pupilów. Pokazała również, jak wygląda badanie takiego zwierzaka. Dzieci przysłuchiwały się z wielkim zainteresowaniem. Na koniec dzieci pięknie podziękowały Pani Weterynarz za spotkanie, wręczając pamiątkowy dyplom. Z kolei przedszkolaki za aktywność, wiele pytań oraz uważne słuchanie zostały nagrodzone Medalem Przyjaciela Zwierząt. Dziękujemy Pani Doktor za przekazanie wiedzy, jak dbać o zwierzeta domowe oraz za kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt.


          DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          Udział starszych przedszkolaków w uroczystej akademii z okazji dnia papieża Jana Pawła II był wielkim przeżyciem. Dzieci z uwagą wysłuchały części atrystycznej przygotowanej przez kolegów i koleżanki ze starszych klas. Zapoznały sie z ważnymi wydarzeniami z życia papieża, słuchały piosenek bliskich Świętemu, oglądały ilustracje, zdjęcia z albumów, książek i czasopism. Dzieci poznały historię Karola Wojtyły oglądając film animowany pt. „Jan Paweł II. Historia Papieża”. Następnie poprzez pogadankę poznały ulubione zajęcia Lolka i znaczenie, dlaczego kremówka związana jest właśnie z tym świętem. Przedszolaki zapamiętały, że nasz patron - Święty Jan Paweł II to Wielki Polak i Człowiek, który wciąż do nas mówi, wciąż jest wśród nas, słucha nas. Pragnie byśmy w codziennym życiu odnajdywali sens wygłoszonych nauk.


          STRAŻ POŻARNA W PRZEDSZKOLU

          18 października nasze przedszkole odwiedzili strażacy i strażaczki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Straszydlu, a wśród nich mama naszej koleżanki. W trakcie spotkania opowiadali dzieciom na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okoloicznościach można ich używać. Największą artakcją wóz strażacki. Strażacy pokazali dzieciom sprzęt i wyposażenie spechalistycznego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Przedszkolaki mogły wejść do wozu i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej, mogły również przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary. Dzieci brały także udział w zawodach strażackich. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tej chwili. Z pewnością wielu chłopców i dziewczynek marzy, by w przyszłości zostać strażakiem lub strażaczką. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem podziękowań. Dziękujemy strażakom za przybycie i atrakcyjne zajęcia. Życzymy wszystkim wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.


          DESZCZOWE ZABAWY

          W czasie deszczu nie musi być nudno. Wiedzą już o tym wszystkie przedszkolaki. Realizując treści programowe związane ze zjawiskami atmosferycznymi,dzieci przeprowadzxiły kilka ciekawych eksperymentów i zabaw badawczych. Chętnie uczyły się o fizycznych właściwościach wody. Czyniły to poprzez obserwację, udział w prostych doświadczeniach i współne wyciąganie wniosków. Przy okazji doskonaliły zdolności manualne, matematyczne i językowe. Z ochotą ułożyły i zagrały własną deszcową melodię. 


          Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

          12 października przedszkolaki wraz z wychowawczynią odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Straszydlu. Tu dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować oraz jak szanować książeczki. Z uwagą wysłuchały opowiadania I. Chmielewskiej pt "Kłopot". Bohaterka opowiadania - dziewczynka prasuje haftowany obrus, cenną pamiątkę po babci. Zamyśla się i na białym płótnie powstaje ślad spalonego żelazka. To prawdziwy kłopot. Niedługo wróci mama. Jednak nie poddaje się i z tej wypalonej plamy powstają niesamowite obrazki. Przedszkolaki także ruszyły swoją wyobraźnię i z wypalonej plamy tworzyły oryginalne rysunki.
          Spotkanie odbyło się w serdecznej i pełnej miłych wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w bibliotece.


          DZIEŃ DRZEWA

          10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa, którego pomysłodawcą jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca ... W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody, obejrzały film o najstarszych drzewach w Polsce. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Samodzielnie wykonały okazałe drzewa z zebranych wcześniej liści. Na koniec zajęć przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę: ,,Przedszkolaki  zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!


          DZIEŃ ZNACZKA POCZTOWEGO

          9 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Znaczka Pocztowego. Dlatego też w tym dniu przedszkolaki przypomniały sobie na czym polega praca listonosza oraz jak wygląda droga listu czy kartki pocztowej od adresata do odbiorcy. Dowiedziały się też, czy właściwie jest znaczek pocztowy i do czego słuzy. Chętnie słuchały opowieści o tym, jak w dawnych czasach wyglądało doreczanie listów i porównały dawne sposoby z współczesnościa. Ćwiczyły umiejętności matematyczne przeliczając koperty i pocztówki. Z ciekawością przyglądały sie imponującemu zbiorowi znaczków jednej z babć naszych wychowanek. Z pomocą pań, dzieci napisały listy do swoich Rodxziców i zapoznały sie z praca w okienku pocztowym. 


          DZIEŃ CHLEBA

          Podczas obchodów Dnia Chleba dzieci dowiedziały się, w jaki sposób postaje chleb i zaznajomiły się z etapami produkcji pieczywa. Uświadomiły sobie, że chleb, jako podstawowe pożywienie, jest wynikiem ciężkiej pracy wielu ludzi. Świetnie bawiły się przy tradycyjnych zabawach ludowych: "Rolnik sam w dolinie", "Koło młyńskie", "Mało nas do pieczenia chleba". Zajęcia podsumowaliśmy przygotowując pyszne chlebkowe kanapki. 


          AUDYCJA MUZYCZNA Z YAMAHĄ

          11 października rozpoczęliśmy kolejny już cykl audycji muzycznych prowadzonych przez nauczycieli ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Rzeszowie. Każde spotkanie umożliwi dzieciom poznanie nowych instrumentów, ich brzmienia, zaznajomi z budową i pochodzeniem. Ponadto dzieci opanują podstawowe terminy muzyczne. Na pierwszych zajęciach muzycy przedstawili instrumenty klawiszowe: pianino cyfrowe, keyboard,  syntezatory, klawiaturę sterującą, keytar i tablet – jako instrument. Uczniowie dowiedzieli się, że najbardziej popularny keyboard pozwala wykonywać grę z automatycznym akompaniamentem, przez co umożliwia wysłuchanie brzmienia wielu instrumentów. Natomiast bardzo popularne wśród zespołów muzycznych syntezatory, potrafią modulować dźwięk, co daje bardzo ciekawy efekt. Zajęcia jak zawsze, były  źródłem radości i pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że swoją pasją muzycy ,,zarażą” dzieci światem dźwięków.


          OWOCOWE SZASZŁYKI

          W drugom tygodniu października przedszkolaki bardzo dużo rozmawiały na temat owoców. Z pomocą pań określały ich kształt, kolor, wielkość, zapach, smak, określały nazwy. Rozpoznawały owoce krajowe i egzotyczne. W tym, jak ważne dla naszego organizmuy jest ich spozywanie, dowiedziały się z prezentowanych opowiadań, wierszy, rymowanek, zabaw dramowych i posdenek. Z ochotą bawiły się w "owocowy stragan" i "magiczne owocowe pudełko". Na zakończenie przygotowały apetyczne owocowe szaszłyki. Dziękujemy Rodzicom za wspópracę i przyniesienie owoców. 


          JAK JESIENIĄ DBAĆ O ZDROWIE ?

          W tygodniu pod hasłem "Jak jesienią dbać o zdrowie" przedszkolaki wysłuchały rad i wskazówek od Pani Higienistki, która w bardzo jasny i obrazowy sposób wyjaśniła milusińskim, dlaczego należy spożywać zdrowe produkty, dlaczego należy dbać o higienę, jak nie dać się bakteriom i wirusom oraz jak poprawnie myć ręce.  Dzieci oceniały zachowania postaci przedstawionych na ilustracjach, wskazując, czy to jest zachowanie prawidłowe czy też nie. W trakcie zajęć nasi wychowankowie dowiedzieli się, że rzeczą niezmiernie ważną dla dobrego zdrowia jest aktywność fizyczna. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały wesołe kolorowanki i naklejki dzielnego pacjenta. Zajęcia wzbudziły u dzieci ogromne zainteresowanie. Wszyscy obiecali jeść jak najmniej słodyczy i spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.


          POZNAJEMY OWOCE I WARZYWA

          Promocja zdrowia i kształtowanie nawyków żywieniowych to jedno z najważniejszych zadań naszego przedszkola. W tygodniu poświęconym rodzimym, polskim owocom i warzywom dzieci dowiedziały się, że są one niezastąpioną podstawą zdrowego odżywiania. Przedszkolaki rozpoznawały smaki, zapachy i kolory przeróżnych owoców i warzyw. Oczywiście, nie mogo się obyć bez degustacji witaminowych pyszności. Atrkcją stało się również poznanie specjalistycznego urządzenia do robienia soków i możliwość samodzielnnej jego obsługi. Całości towarzyszyły gry i zabawy edukacyjne, pląsy przy muzyce oraz owocowo - warzywna gimnastyka.


          DZIEŃ CHŁOPAKA

          Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu nasi chłopcy zdali egzamin z bycia wysportowanym, kulturalnym i uprzejmym, za co koleżanki wręczyły im upominki, medale, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Zwienczeniem atrakcji były pamiątkowe zdjęcia w fotobudce. Był to dzień, pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy. 


          DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jako święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach tej akcji odwiedziły nas Pani Małgorzata Solecka oraz Pani Joanna Kocur, które przeczytały dzieciom wybrane pozycje książkowe. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!


          DZIEŃ JABŁKA

          Celem zajęć z okazji dnia jabłka była wspólna zabawa oraz zachęcanie dzieci do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami, z powodu walorów zdrowotnych i ożywczych. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Dzieci  wysłuchały opowiadanie pt.  „Małe Jabłuszko”, rozpoznawały drzewa owocowe oraz zagadki o jabłku i innych owocach. Brały udział w konkurencjach zręcznościowych oraz zabawach ruchowych do piosenek  o jabłuszkach. Były próby samodzielnego obierania jabłka, również okazje do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. To był bardzo ciekawy i smakowity dzień w przedszkolu.


          DZIEŃ GRZYBA

          "Grzybów w lesie, ach tysiące!
          I jadalne i trujące.
          To ozdoby, więc podziwiaj,
          Nie kop, nie niszcz, nie wyrywaj!"

          24 września przedszkolaki świętowały Dzień Grzyba. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z budową grzyba. W dalszej części zajęć dzieci poznały grzyby jadalne, trujące i niejadalne - nazywały je, opisywały ich wygląd. W efekcie znamją już rolę grzybów w odzywianiu ludzi i zwierząt oraz prawidłowy sposób ich zbierania. Ponadto udało się stworzyć kodeks zachowania sie w lesie, wykonać grzybową pracę plastyczną i wybrać się na poszukiwania słdkich prawdziwków. 


          WIZYTA PANI JESIENI

          23 września, zgodnie z tradycją, w naszym przedszkolu odbyło się powitanie Pani Jesieni. Celem zabaw było utrwalenie wiadomości o nowej porze roku, integracja dzieci, ale przede wszystkim dobra zabawa. Pani Jesien przybyła do nas z koszem pełnym jesiennych skarbów z sadu, z lasu i z ogrodu. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania Pani Jesieni, przygotowywały dla niej projekt nowej, jesiennej sukni i przepiękne papierowe słoneczka. Wszystkim tańcom i zabawom towarzyszyła skocznaa jesienn muzyka. Żegnając się, Pani Jesień obiecała znów nas odwiedzić za rok.


          WITAMY JESIEŃ

          Stało się,  przyszła do nas jesień. Naszym przedszkolakom udało się ją spotkać podczas pierwszych jesiennych spacerów, a nawet zaprosić do naszego przedszkola. I ta piękna Pani Jesień rozgościła się na naszym placu zabaw, na oknach w przepięknej dekoracji, w kącikach przyrody czy przyniesionych przez dzieci darach. Dzieci obserwowały zmieniającą się pogodę, przekonały się jakie skarby przynosi wrzesień – próbowały jabłek, gruszek i śliwek. Poznały piosenkę o jesieni, malowały kolczaste jeżyki, puchate wiewórki, układały dyniowe puzzle, ozdabiały suknię Pani Jesieni. Dużo bawiły się, bo w naszym przedszkolu nie ma czasu na nudę!!! 😉


          DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W tym dniu było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły w swoich salach i na placu przedszkolnym.
          Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!!


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka "The Dot" opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.
          Nasze przedszkolaki poznały historię małej Vashti, która poruszyła ich serduszka. Dzięki tej krótkiej opowieści nauczyciele wraz z dziećmi odkrywały swoje talenty, poznawały swoje mocne strony, które później mogły zaprezentować. Zabawy i radości tego dnia nie było końca. W każdej grupie tego dnia powstały „kropkowe” dzieła sztuki – każde z tych dzieł – nietuzinkowe i wyjątkowe! Były również kropkowe sesje zdjęciowe, podczas których dziecięce ubrania pokryły się kolorowymi groszkami. Było radośnie i twórczo!


          BEZPIECZNI, NIE TYLKO NA DRODZE.

          We wrześniu w naszym przedszkolu zrealizowaliśmy cykl zajęć związanych z szeroko pojetym bezpieczeństwem. Dzięki temu dzieci zapoznały się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego oraz nauczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. Wysłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa dzieci w drodze i do przedszkola oraz bezpiecznych zabaw w sali i na placu zabaw. W trakcie zajęć wykorzystano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne dzięki którym dzieci poznały zagrożenia wynikające z niewłaściewgo zachowania się na ulicy czy w sklepie. Ciekawym doświadczeniem była możliwość sprawdzenia sie w roli ratownika medycznego z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.


          WIZYTA POLICJANTA

          12 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem - tatą naszej koleżanki Oliwki. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pan policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Usłyszały również jak zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Pan policjant zaprezentował wyposażenie policyjne – kajdanki, lizak, odznakę, niezbędne podczas wykonywanej pracy. Serdecznie dziękujemy Panu Policjantowi za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.W prezencie otrzymały kolorowe odblaski, a za ciekawe spotkanie, usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dzieci wręczyły policjantowi podziękowanie. 


          ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

          Zabawy na świeżym powietrzu to jest to, co przedszkolaki lubią najbardziej. Wspólne zabawy w ogrodzie przedszkolnym dostarczają nam wiele radości oraz sprawiają, że wzrasta nasza odporność i jesteśmy zdrowi. W czasie wesołych harców kształtuje się także nasza zręczność, zwinność, wytrzymałość i siła. Dzięki temu, że nasz ogród jest duży i baśniowo piękny, możemy również obserwować i podziwiać przyrodę oraz nawiązywać nowe przyjaźnie. 


          WITAJ PRZEDSZKOLE!!!!

          1 września rozpoczął się nowy rok przedszkolny. Po kilku pierwszych tygodniach z radością możemy napisać, że pierwsze dni  w przedszkolu mamy już za sobą. Dzieci zdążyły już poznać cały personel przedszkola, zasady w nim panujące, wyposażenie placówki oraz nowe koleżanki i nowych kolegów. Pełną parą rozpoczynamy przedszkolną przygodę: rysujemy, tańczymy, gimnastykujemy się, śpiewamy, słuchamy ciekawych bajek, zjadamy pyszne śniadania i obiadki i wesoło bawimy sie z innymi. Każdego dnia trenujemy swoje aktywności oraz przyswajamynowe, inspirujące wiadomości.  


          Beztroski czas wakacji dobiegł końca. Przedszkole znowu tętni życiem. Pierwszy dzień nowego roku przedszkolnego był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Starsze przedszkolaki z radością witały swoich kolegów. Najmłodsi z nutką niepewności poznawali swoje sale, kolegów i panie. Przez cały dzień dzieciom towarzyszyła zabawa i wesołe pląsy. Po krótkiej chwili wątpliwości i obawy, nawet u najmłodszych przedszkolaków na buzi zagościł szeroki uśmiech. Było wesoło i radośnie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom i Państwa zaufaniu czas spędzony w przedszkolu będzie dla dzieci beztroską przygodą służącą poznawaniu i rozumieniu świata.