• Kronika 2016/2017

        •  

          SUPER  CZYTELNICY!!!!!

          12 czerwca - ostatnia w tym roku szkolnym wizyta w bibliotece publicznej w Straszydlu przebiegała w bardzo uroczystej i magicznej atmosferze. A to za sprawą podsumowania innowacji pedagogicznej "Czytanie to najpiękniejsza rzecz, jaką wymyślił człowiek". Przedszkolni miłośnicy czytania książek zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. 
          Tytuł Super Czytelnika został przyznany dzieciom, dla których czytanie stało się pasją oraz którzy wypożyczają i czytają najwięcej książek, oddają je w terminie i szanują.


           

          SMERFNIE I WYSKOKOWO...

          7 czerwca 2017 r. okazał się idealnym dniem na organizację przedszkolnej wycieczki. Na dzieci czekały nie byle jakie niespodzianki. Na dobry początek dnia obejrzeliśmy najnowsze przygody kinowych Smerfów. A Smerfy, jak to Smerfy... Lubią pakować się w kłopoty. Nie inaczej było i tym razem. Oczywiście, jak zwykle, każdy ich krok śledził Gargamel. Wspólnie z nimi wyruszyliśmy w wielką podróż, która odkryła przed nami niezwykłą tajemnicę. Po seansie każdy przedszkolak otrzymał słodki upominek. Jednak najbardziej oczekiwaliśmy na realizację drugiej części wycieczki - wypadu do największego parku trampolin na Podkarpaciu. Jak zgodnie stwierdziły dzieci: "FlyPark to najbardziej wystrzałowe miejsce na świecie!" Dobra zabawa, szeroki uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuściły ich nawet na chwilę. Zabawę rozpoczęliśmy od obejrzenia filmów instruktażowych nt. prawidłowego zachowania podczas korzystania z atrakcji FlyParku. Później przyszedł czas na wyjaśnienie podstawowych zasad i przeprowadzenie profesjonalnej rozgrzewki. Dwie ogromnych rozmiarów powierzchnie trampolin zapewniły należyte warunki do bezpiecznej zabawy.Najbardziej popularnym miejscem w parku okazał się duży basen z gąbkami. Przy okazji swobodnych skoków dzieci miały okazję poznać tajniki podstawowych akrobacji. Ciekawym wyzwaniem była również ścianka wspinaczkowa i gigantyczna dmuchana poducha FlyBag. Niechętnie schodziliśmy do szatni... A w autokarze... dopadł nas wszystkich mały głód - dziękujemy Mamom za pyszne kanapki wink.


          "CZYTANIE ZBLIŻA"

          Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci poprzez różnorodne działania w bibliotekach, szkołach i innych placówkach w całym kraju. Dzieci z młodszej grupy przedszkolnej uczestniczyły w XVI OTCD, pod hasłem: "Czytanie zbliża." Czytaliśmy więcej nie tylko w domach i w przedszkolu, ale również w bibliotece. Udział w akcji wzięli przedstawiciele władz: samorządowej - Wójt Gminy Lubenia oraz wykonawczej - Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Boguchwale. Przedszkolaki z widocznym zainteresowaniem słuchały bajkowych opowieści. Po każdej przeczytanej książe mocno biły brawa i zadawały pierwsze poważne pytania. W międzyczasie znalazło się miejsce na zaśpiewanie "policyjnej" piosenki. Wspólne czytanie, przeżywanie tego, co oferowali czytający, idealnie pokazało jak łatwo i szybko można wejść w głęboką relację z dzieckiem, zbudować więź. Spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że mimo tak bogatej oferty ze strony mediów, książka niezmiennie ma szansę na przetrwanie. 


          DZIEŃ DZIECKA

          "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - Janusz Korczak

          Co jest najlepszym prezentem dla maluchów na Dzień Dziecka? Oczywiście dobra zabawa! Wiemy o tym doskonale, dlatego pierwszego czerwca 2017 r. zaprosiliśmy dzieciaki  na rewelacyjną i pełną radości imprezę. Na początek przedszkolaki wzięły udział w obejrzeniu  "Koncertu Talentów" oraz okolicznościowego przedstawienia w wykonaniu starszych kolegów. W znakomitych nastrojach same zarezentowały własne sceniczne umiejętności. Pogoda dopisała, więc po słodkim poczęstunku dzieci spotkały się na placu przedszkolnym. Wspólnym zabawom nie było końca. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał certyfikat "Super Dzieciaka."


          DZIEŃ MAMY I TATY

          "Najlepszym miejscem pod Słońcem na Ziemi jest dom, w którym dzieciom dano prawo do dokonywania wyborów mogących przygotować je do odpowiedzialnych decyzji w przyszłości."

          Mama i Tata - to wielkie słowa, które są najbliższym synonimem dobroci, miłości i rodzinnego ciepła. Dla każdego dziecka Rodzice stają się z czasem najważniejszymi wzorami osobowymi, a rodzinna więź uruchamia pierwszy mechanizm identyfikacji. Zadaniem przedszkola jest pielęgnowanie owej więzi. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczyciele pomagają wyrazić dzieciom ich wielką miłość do Rodziców, organizując spotkanie z okazji Dnia Mamy i Taty. 26 maja 2017 r. odświętnie wystrojone przedszkolaki uczciły to wielkie wydarzenie tańcem, wierszem i piosenką. W dowód swojej miłości tańczyły, recytowały wiersze, śpiewały wzruszające piosenki. Rozweseliły publiczność drugą częścią przedstawienia - minimusicalem w formie widowiska teatralno-muzycznego pt. "Jak Mama Tatę poznała". Dzieci w wielkiej tajemnicy przed Mamami i Tatusiami przygotowały nie tylko prezenty z okazji ich święta, ale również samodzielnie udekorowały przedszkolne sale i ugościły Rodziców własnoręcznie przygotowanym słodkim poczęstunkiem. 


          WIWAT, WIWAT 3 MAJ!

          - Co to jest Polska? -
          Spytał Jaś w przedszkolu.
          Polska - to wieś
          i las, zboże w polu,
          i szosa, którą pędzi
          do miasta autobus,
          i samolot, co leci
          wysoko, na tobą.
          Polska - to miasto,
          strumień i rzeka,
          i komin fabryczny,
          co dymi z daleka,
          a nawet obłoki,
          gdy nad nami mkną.
          Polska to jest także twój rodzinny dom.
          A przedszkole?
          Tak - i przedszkole,
          i róża w ogrodzie
          i książka na stole.

          „Co to jest Polska?”
          Czesław Janczarski

          Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu historii państwa polskiego, najważniejszych symboli narodowych, unikatowych zabytków i miejscowości, przedszkolaki zorganizowały skromne obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji. W czasie okolicznościowego spotkania dzieci dowiedziały się, kim jest prawdziwy patriota, poznały kilka tańców i zabaw ludowych z różnych regionów Polski, śpiewały znane polskie piosenki. Z zapartym tchem wysłuchały kilku polskich i straszydlańskich podań i legend. Kulminacyjnym momentem był udział w uroczystym apelu i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". 


          MALI STRAŻNICY PRZYRODY

          Dzień Ziemi to idealny czas do podejmowania działań proekologicznych oraz kształtowania nawyków związanych z ochroną środowiska. Wówczas dzieci mają możliwość dowiedzieć się, jak możemy dbać o naszą planetę i jak ważne jest segregowanie śmieci. W czasie zajęć proekologicznych dzieci poznały zagrożenia dla środowiska wynikające z niszczycielskiej działalności człowieka, np zatruwanie wody, powietrza, gleby; zabijanie zwierząt dla futer, kłów; wycinanie lasów; wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach; niszczenie roślin. Dzieci wysłuchały listu od Pani Przyrody, wykonały platat "Ziemia to nasz dom", namalowały zielone drzewo, zasadziły drzewka w szkolnym ogrodzie, segregowały śmieci do odpowiednich worków. Na zakończenie złożyły uroczystą przysięgę dbania o przyrodę i otrzymały dyplom Strażnika Przyrody. 

          Prawa i obowiązki " Strażnika przyrody"
          MAM PRAWO ZWRÓCIĆ UWAGĘ INNYM GDY:
          1. Zaśmiecają środowisko.
          2. Zrywają i niszczą rośliny chronione.
          3. Łamią gałęzie drzew i krzewów.
          4. Dokuczają zwierzętom, ptakom.
          5. Palą ogniska w lesie i wypalają trawy.
          6. Zatruwają wodę i powietrze.
              MAM OBOWIĄZEK:
          1. Troszczyć się o zieleńce przed domem i w ogrodzie przedszkolnym.
          2. Opiekować się zwierzętami.
          3. Pozostawiać porządek w miejscach, w których przebywam.
          4. Segregować śmieci.
          5. Oszczędzać wodę i energie elektryczną.
          6. Zachować ciszę w parku i w lesie.


          WIELKANOCNE ZWYCZAJE

          Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan najważniejszy okres w roku. W polskiej tradycji Wielkanoc jest niezwykle piękna
          i barwna. To czas wielkiej radości po zakończeniu niegdyś ściśle przestrzeganego postu związanego z męką Chrystusa.
          To także czas praktykowania wielu religijnych i ludowych obrzędów.
          W świąteczny klimat wprowadzili nas starsi koledzy podczas uroczystej akademii. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały wierszy
          i pieśni związanych z tradycjami wielkanocnymi. Dowiedziały się o tym, dlaczego tak ważne jest poświęcenie w kościele pisanek, cukrowego baranka, pokarmów w ozdobnym koszyczku  oraz zapoznały się z tradycją Lanego Poniedziałku.

          „W wielkanocne Święta jest tradycja stara,
          by w drugi dzień Świąt dyngusa odprawiać.
          Czary mary, kampus rympus uciekaj, bo będzie dyngus.
          Oblać kogoś w dyngus sprawi mu uciechę,
          jeżeli oblany przyjmie to z uśmiechem.”

          Podczas uroczystego śniadania dzieci podzieliły się jajkiem, składały sobie życzenia wielkanocne i zajadały świąteczne wypieki. 


          OD NASIONA DO ROŚLINY

          W pierwszych dniach kwietnia starszaki rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kącikach przyrody - same sadziły owies wielkanocny. Zajęcia miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.


          SEROWA REWOLUCJA

          Zagadnienie żywienia dzieci jest ważnym elelmentem wychowania zdrowotnego. Wspólne przygotowywanie i degustowanie posiłków uczy kultury jedzenia, samodzielności i cierpliwości. W młodszej grupie przedszkolnej odbyła się kolejna kuchenna wariacja. Tym razem na temat serów i innych mlecznych produktów. Dzieci zapoznały się z procesem przetwarzania mleka i pozyskiwania twarogu. Przy okazji utrwaliły wiadomości z zakresu korzyści, jakie przynosi ludziom hodowla zwierząt. Samodzielnie przygotowały trzy rodzaje rewelacyjnych serowych past: szczypiorkowo-rzodkiewkowej, tuńczykowej i pomidorowej. Degustacji nie było końca. Zapachy apetycznie kręciły nam w noskach, a z talerza znikły wszystkie nadziewane pastą rożki i nie ostała się ani jedna kanapka. 


          RYMOWANKI - WYLICZANKI

          Kolejna wizyta w Bibliotece Publicznej w Straszydlu dostarczyła nam wiele wrażeń i radości. Tym razem pani Małgorzta przypominiala dzieciom znane rymowanki - wylicznki, np "Miała baba koguta...", "Siała baba mak..." , "Koci, koci lapci.." i zaproponowała nowe. Nie lada frajdą było wyszukanie rymujących się wyrazów i układanie ich w pary. Również tym razem dzieci chętnie wypożyczyły książeczki do poczytania wspólnie z rodzicami.
           A oto niektore wylicznki - rymowanki, które szczególnie spodobały sie dzieciom:

          "Wpadła gruszka do fartuszka
          a za gruszką dwa jabłuszka,
          a śliweczka wpaść nie chciała,
          bo śliweczka niedojrzała!"

          "Jadą misie, jadą misie, tra la la la la,
          Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
          Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
          Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
          Jadą, jadą misie, tra la la la la,
          Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
          A misiowa jak może, prędko szuka w komorze,
          Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
          Jadą, jadą misie, tra la la la la,
          Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
          Zjadły misie plastrów sześć
          I wołają: „jeszcze jeść!”
          Jadą, jadą misie, tra la la la la,
          Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
          Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
          Przyjechały do boru, narobiły rumoru."


          JEDZIEMY NA WYCIECZKĘ

          Wraz z początkiem kalendarzowej wiosny przedszkolaki wybrały się na długooczekiwaną wycieczkę. Dla niektórych był to pierwszy samodzielny wyjazd, bez towarzystwa mamy i taty. Z uśmiechami na twarzach dotarliśmy do kina "Zorza" w Rzeszowie, gdzie z zapartym tchem oglądnęliśmy poruszający musical  pt. "Dzwonnik z Notre Dame". Przygody garbatego Quasimodo opowiadał w arcyzabawny sposób dowcipny Garguś i to jego postać podbiła najwięcej dziecięcych serc. Garguś w humorystyczny sposób komentował wszystkie dziejące się na scenie wypadki. Nie zabrakło również wspaniałych piosenek z niezapomnianą muzyką, efektów multimedialnych i ciekawej gry świateł. Po spektaklu dzieci odwiedziły rzeszowskie centrum rozrywki "Kolorowy Świat". Czekały tam na nich liczne atrakcje: tory przeszkód, labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, trampoliny, dmuchańce. Młodsze dzieci świetnie bawiły się w kąciku dla malucha, starsi próbowali swoich sił chyba na wszystkich dostępnych atrakcjach. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe gumowe piłeczki. Zadowoleni, cali i zdrowi wróciliśmy do domów. Już planujemy kolejną wycieczkę!


          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          We wtorek, 21 marca, dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, a na głowy założyły kwiatowe opaski. Uroczystość powitania Pani Wiosny rozpoczęła się od najbardziej oczekiwanej części dnia, czyli wspólnego wyjścia na pierwszy wiosenny spacer. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie. Głośnymi okrzykami pożegnały zimę. Po wyczerpującym spacerze przyszedł czas na udział w konkursie na najciekawszy wiosenny ubiór. W międzyczasie przedszkolaki uczestniczyły w przygotowywaniu klasowych smakołyków - pysznych, zdrowych i kolorowych deserów owocowych. Starsze przedszkolaki zaprojektowały również sukienkę dla Pani Wiosny, zaś dzieci z grupy młodszej poznały wiosenne litery i nauczyły się grać "w zielone". Miejmy nadzieję, że przedszkolakom udało się na stałe przepędzić zimową aurę. 


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SŁOŃCA

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Słońca odbył się w oddziałach przedszkolnych ŻÓŁTY DZIEŃ. Była to okazja do zapoznania dzieci z rolą Słońca w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Słońce jest jedną z setek miliardów gwiazd naszej Galaktyki. To właśnie ono oświetla i ogrzewa Układ Słoneczny. Jednymi z wiosennych zwiastunów są coraz cieplejsze promienie słoneczne. Dzięki nim czujemy się lepiej, rośliny zaczynają rosnąć, pojawiają się krokusy, przebiśniegi i pączki na gałązkach. Dzieci od ponad tygodnia przygotowywały się do tego wydarzenia. Kompletowały żółte stroje, przygotowywały słoneczne opaski i codziennie wypatrywały Słońca, które w końcu przebiło się przez ciężkie deszczowe chmury i pięknie rozświetliło piątkowy poranek. Przedszkolaki uznały, że to z pewnością za sprawą wykonania pierwszego słonecznego zadania - wspólnego malowania megasłoneczka. Później przyszedł czas na poznawanie wybranych zjawisk fizycznych związanych ze Słońcem oraz niektórych właściwości żółtej barwy. Bawiliśmy się pod znakiem Słońca. Były słoneczne tańce, zabawy ruchowe przy muzyce, malowanie palcami. Zjadaliśmy z uśmiechem plastry cytryny. Na koniec wszystkie dzieci pokonały "tęczową ścieżkę" i odnalazły słodki słoneczny skarb.
          A prawdziwe słońce ogrzewało nas podczas wspólnego spaceru po okolicy. 


          KONKURS RECYTATORSKI

          W dniu 2 marca 2017 r. odbyła się IV edycja gminnego konkursu recytatorskiego poezji Stanisławy Kopiec, w tym roku ph. "Urodziłam się razem z wiosną". Jego celami było rozwijanie zainteresowania twórczością rodzimej poetki, promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, a nade wszystko rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz przyzwyczajanie do rywalizacji. W konkursie wzięła udział liczna grupa przedszkolaków. Komisja dokonująca oceny umiejętności recytatorskich była pod wrażeniem wszystkich dziecięcych prezentacji. Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród zbiegło się w czasie z uroczystym apelem poświęconym twórczości Stanisławy Kopiec. Komisja konkursowa wśród 17-osobowej grupy uczestników wyróżniła: Tymoteusza Wacka, Kingę Gardułę oraz Łukasza Wróbla. Pozostałym przyznała pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia. Wszystkim serdecznie gratulujemy!


          DZIEŃ KOBIET

          8 marca nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach i paniach z naszego najbliższego otoczenia. Chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom, nie obyło się bez słodkości, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.
          Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...
          Jeszcze raz wszystkim dziewczynkom, mamom i paniom dedykujemy wierszowane życzenia:

                           "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 
                            I pierwszy promień bliskiej wiosny. 
                            Dzień bez kłopotów i bez trosk. 
                            Dużo radości. 

                            Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, 
                            W domu, w przedszkolu, na wycieczce. 
                            Każdego dnia dobry uczynek - 
                            To jest od chłopców upominek"
                            Zbigniew Jeżyna 


          MUZYCZNY TYDZIEŃ W ZERÓWCE

          Kolejny tydzień w zerówce minął. Tym razem poświęcony był rozbudzaniu zainteresowań muzycznych na drodze obcowania
          z dźwiękiem i rytmem oraz kształtowaniu poczucia rytmu i umiejętności interpretacji muzyki ruchem. Dzieci przypomniały sobie instrumenty i sposoby gry na nich, wsłuchiwały się w różnego rodzju utwory muzyczne, samodzielnie wykonały instrument z puszki po napoju, grochu i kolorowych elementów. Wysłuchały koncertu muzyki poważnej w wykonaniu muzyków z Filharmonii Podkarpackiej. Nowością było poznanie klucza wiolinowego, rodzajów nut oraz gamy C-dur. Jednak najmilszym wydarzeniem była prezentacja umiejętnośći gry na keybordzie przez naszą podopieczną Wiktorię Pęcherek, która zachwyciła kolegów swoimi zdolnościami muzycznymi i wokalnymi. Dzieci samodzielnie próbowały swoich sił gry na tym instrumencie. Odbył się również przegłąd piosenki przedszkolnej,
          w którym dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi artyści. Zwieńczeniem każdego dnia była możliwość wspólnego tańca.
              Warto pamiętać, że muzyka jest dla dziecka tak samo ważna jak np matematyka. Prawidłowy rozwój dziecka jest możliwy tylko wtedy, kiedy dziecko rozwija się także od strony emocjonalnej, duchowej i artystycznej. Żadna inna dziedzina sztuki nie daje takich możliwości edukacji i rozwoju jak muzyka, która wpływa na rozwój osobowości dziecka, zwiększa jego koordynację umysłową, rozwija wrażliwość, uczy systematyczności i obowiązkowości, rozwija umiejętność koncentracji, ułatwia przyswajanie nowej wiedzy. 


          DZIEŃ OTWARTY W NASZYM PRZEDSZKOLU

          Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w życiu dziecka i jego rodziców. Stanowi on często pierwszą okazję do wielozmysłowego kontaktu z grupą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i przyszłych przedszkolaków, zaprosiliśmy ich na dzień otwarty. Spotkanie odbyło się 6 marca. Sale przedszkolne dosłownie "pękały w szwach". W tym dniu rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, organizacją pracy, porozmawiać z nauczycielami i personelem przedszkola. Dzieci z zaciekawieniem oglądały sale i poznały przyszłe panie wychowawczynie. Z ochotą uczestniczyły w zajęciach taneczno-muzycznych, zabawach ruchowych, tematycznych i plastyczno-konstrukcyjnych. Doskonale bawiły się również w "Bajkowej sali zabaw." Efekt tego był taki, że niektórzy wcale nie chcieli wracać do domów... Dziękując za wspólnie spędzone chwile, serdecznie pozdrawiamy wszystkich przyszłych przedszkolaków i mamy nadzieję, że do zabaczenia wkrótce! 


          MALI OGRODNICY

          W poniedziałek, 20 lutego 2017 r., przedszkolaki z niewielką pomocą pań zabawiły się w małych ogrodników. Dzieci dowiedziały się, co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Założenie klasowej hodowli stało się również wspaniałą okazją do poznawania wybranych mierników czasu. Wspólne sadzenie kwiatów pozwoliło dostrzec zasady rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia i miesięcy. Wszystkie przedszkolaki entuzjastycznie podeszły do zadania. Z zapałem napełniały doniczki ziemią, sadziły cebulki kwiatów, podlewały. Zabawa przy tym była wyśmienita - pełna wrażeń i bogata o nowe doświadczenia i wiadomości. Teraz "mali ogrodnicy" codziennie obserwują efekty swojej pracy.
          Z niecierpliwością czekamy na pierwsze pachnące kwiaty. 


          ŚWATOWY DZIEŃ KOTA

          Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego. W Polsce obchodzimy go dopiero od 2006 roku, a to za sprawą miesięcznika „Kot”. Święto to ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów.
          Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w bibliotece publicznej w Straszydlu w "kocich zabawach": oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Zastanawiały się, co to znaczy "kupować kota w worku", "kocia muzyka", "tyle, ile kot napłacze", wysłuchały opowiadania "Jak niegrzeczne koty wpadają w kłopoty".
          Na zakończenie wypożyczyły książki o kocich przygodach.


          PRZEDSZKOLNE WALENTYNKI

          14 lutego był dla dzieci przedszkolnych prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Tego dnia wszystkie ubrały się właśnie na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń.
          Od paru lat w naszej szkole działa poczta walentynkowa, każdy może wysłąć bliskiej osobie kartkę lub słodki upominek. Listonosze walentynkowi mieli wiele pracy. Dzięki tej miłej i tajemniczej tradycji w przedszkolu panowal mily nastój, każdy chodził uśmiechnięty. 
          Wielu z nas w tym dniu zdobyło się na choćby drobny gest, aby osoba, do której czujemy sympatię, zrozumiała, ile dla nas znaczy. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca,  chowały się przed serduszkowym deszczem, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły serduszkowym balonem. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało pyszną słodką niespodziankę.


          MOJA MAŁA OJCZYZNA

          Znajomość nazwy swojej miejscowosci, jej atrakcyjniejszych miejsc, znajomość swojego adresu to tylko niektóre z zagadnień znajdujących się w założeniach Podstawy Programowej. Dzieci  poprzez  bezpośredni  kontakt i zabawę poznały najbliższe środowisko, otoczenie społeczne i elementy kultury w ich naturalnej postaci. Oglądały zabytki, budynki użyteczności publicznej na pocztówkach oraz w albumach książkowych, umiejscowiali też swoje miejsce na ziemi na mapie Polski, wyszukiwali herb wśród wielu innych. Na zakończenie wykonały plakat przedstawiający miejscowość. Świetnie sie przy tym bawili.  


          TEATRZYK KAMISHIBAI

          Koleżanki z kl. II zaprosiły swoich młodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych na przedstawienie pt "Pani Zima", Prezentując japońską sztukę teatru - Kamishibai za pomocą obrazków, ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania o zimie. Ten rodzaj teatru jest szczególnie atrakcyjny dla młodszych odbiorców, ponieważ czytający może go modyfikować zależnie od reakcji publiczności, a nawet włączyć słuchających w jego tworzenie. Ciekawostką jest, że uczennice samodzielnie wykonały ilustracje podczas zajęć feryjnych w bibliotece. 


          KRÓLOWA ZIMA

          9 lutego 2017 r. w naszym przedszkolu działy się przedziwne rzeczy. Najpierw ktoś zostawił białe ślady na dywanie, a chwilę później rozsypał po sali najprawdziwsze śnieżynki. Dzieci uznały, że to z pewnością Pani Zima, i że należy odpowiednio przygotować się na jej wizytę. Znając jej naturę oraz dbając o wygodę i dobre samopoczucie królowej, dzieci przygotowały dla niej wspaniałe lodowe wachlarze. Wreszcie przyszła. Podczas powitania, chodząc po śniegowej ścieżce, dzieci prezentowały najpiękniejsze ukłony i nieśmiało uśmiechały się do Pani Zimy. Królowa chwaliła każdego przedszkolaka, opowiadała o swoim pałacu i ulubionych kolorach. Okazało się również, że potrafi zjeżdżać na sankach i wspaniale tańczy! W dalszej części spotkania Pani Zima zadała dzieciom aż siedem zimowych zadań - wszystkie zostały wykonane bezbłędnie. W nagrodę dzieci mogły uściskać królową i przy okazji sprawdzić, czy rzeczywiście jest ona taka zimna.  Wszystkie przedszkolaki zgodnie uznały, że Pani Zima jest niezwykle urokliwą królową i wspaniale rozporządza zimowymi przymiotami.

          Serdecznie dziękujemy Pani Zimie, czyli Pani Dianie Soleckiej za wspaniałą inicjatywę i perfekcyjne odegranie roli. 


          ZIMOWE SZALEŃSTWO

          "Tak się zachmurzyło, słonko się ukryło,
          pada, pada, śnieżek biały, dawno go nie było.
          Chodźmy na saneczki, chłopcy i dzieweczki,
          pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki.
          Pędzimy, pędzimy, nic się nie boimy,
          aż tu nagle bęc na śnieżek i wszyscy leżymy"

          Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając śnieżkami do siebie. Po "górkowych" wyczynach przyszedł czas na śnieżną bitwę, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Chociaz trzymał lekki mróz, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka, wzmacniaja naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną.


          "PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ - WSZYSTKIE PROBLEMY ROZWIĄZUJE"

          Tematem kolejnej lekcji w bibliotece były „Magiczne słowa: dziękuję, przepraszam, proszę”, podczas której dzieci rozmawiały o zwrotach grzecznościowych. Wysłuchały opowiadanie o magicznych słowach, a następnie używając kart w kolorze żółtym, czerwonym i pomarańczowym uczy się, w jakich sytuacjach należy stosować czarodziejskie słowo. Dzieci dowiedziały się, że znajomość zasad savoir-vivre i ich stosowanie na co dzień jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka.


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Zimno, mroźno, wietrznie, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, powodem takiej atmosfery był obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka połączony z Jasełkami. Mimo niskiej temperatury był to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawił wszystkim ogromną radość i wywołał uśmiechy na  twarzach.
          Tego dnia licznie przybyli do nas najukochańsi dziadkowie. Już od kilku dni nauczyciele wspólnie z przedszkolakami przygotowywali różnorodne stroje i dekoracje. Dzieci uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd. Piękne  scenografie  i  kolorowe  stroje  sprawiły,  że  rodzice i dziadkowie z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie, pastuszkowie i zwierzątka z lasu. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Dzieci świetnie wcieliły się w swoje role, śpiewały znane kolędy, tańczyły. Maluszki przynosiły Jezuskowi rozmaite dary – koszyczek z jabłuszkami, garnuszek ze śmietanką oraz wielkie czerwone serduszko.
          Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich i własnoręcznie wykonane przez dzieci prezenty - kwiaty i laurki.
          Na zakończenie dzieci zaprezentowały gościom piękny taniec śnieżynek, który w połączeniu z białymi szarfami sprawił, że w sali zapanowała magiczna, zimowa atmosfera. 

          Z okazji Dnia Babci i Dziadka
          życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie
          i pragniemy Wam podziękować
          za Wasz trud i ciężką pracę.


          BAL KARNAWAŁWY

          Jest karnawał.
          W karnawale wszyscy urządzają bale.
          To tradycja bardzo stara,
          strojów pięknych co niemiara.
          Niech się bawią duzi , mali
          zgromadzeni na tej sali.

          W dniu 11 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, kowboje, spidermanów, policjantów, strażaków, skrzatów oraz wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było trudno. Przedszkolaki piękne stroje miały i do świata bajek zapraszały. Pan Wodzirej w masce pieska życzył wszystkim wesołej zabawy i nasz tegoroczny bal otworzył. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały okres karnawału przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze. W czasie balu dzieci mogły pożywić sie pyszną pizzą i sokiem. 
          Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości, Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci, możemy uczyć się od nich spontaniczności i radości życia. Następny bal karnawałowy już za rok... 


          RODZICE CZYTAJĄ

          Nie od dziś wiadomo, że systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, ożywia wrażliwość estetyczną, sprzyja nabywaniu pożądanych postaw oraz wyzwala dziecięcą ekspresję. W oddziałach przedszkolnych nauczyciele codziennie czytają dzieciom ulubione bajki, baśnie, opowiadania, wiersze. Działania nauczycieli wspierają Rodzice, którzy poprzez czytanie bajek zachęcają najmłodszych do częstszego sięgania po książki.
          W przedszkolnym tygodniu czytania bajek i baśni naszym gościem była Pani Martyna, mama Tymka z młodszej grupy przedszkolnej. Zapatrzonym i zasłuchanym dzieciom przeczytała jedną z ulubionych książeczek swojego syna - bajkę o smutnym szarym domku. Ciekawił nie tylko ciepły głos Pani Martyny, ale również szybko zmieniająca się fabuła i niezwykle oryginalne ilustracje (zwłaszcza wilka). Serdecznie dziękujemy mamie Tymka za poświęcony czas i umilenie naszego pobytu w przedszkolu. 


          WIGILIA W PRZEDSZKOLU

          Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 22 grudnia, kiedy to dzieci zasiadły do wspólnej Wigilii. Wszystkie przedszkolaki przyszły w tym dniu odświętnie ubrane i w skupieniu pomagały w nakryciu stołu wigilijnego. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie świątecznych życzeń i wspólne śpiewanie kolęd. Dzieci smakowały barszcz grzybowy i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


          PRZEDSZKOLNA CUKIERENKA

          W dniu 20 grudnia 2016 r. w ramach przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania rodzimych tradycji dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się, by wspólnie zabawić się w prawdziwych cukierników. Od samego rana w sali unosił się zapach korzennych przypraw. Gotowe ciasteczka polewaliśmy lukrem, barwnymi polewami, dekorowaliśmy posypkami i cukrowymi pisakami. Oczywiście trudno było się oprzeć tym kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie szkosztować choćby odrobinki. Była przy tym wielka zabawa i radość, oraz to, że później, po obiedzie, wspaniale i smakowicie się przy tych pierniczkach siedziało, rozmawiało i zajadało. 


          ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

          W tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły bibliotekę. Z zaciekawieniem słuchały, gdy pani bibliotekarka opowiadała, skąd wzięła się choinka w naszej kulturze, jak wyglądała dawniej, co wieszano na drzewku świątecznym kiedyś, a co wieszamy dziś. Dzieci miały również możliwość samodzielnego wykonania wesołej choinki. Na zakończenie spotkania przedszkolaki oddały przeczytane książki, a na długie, zimowe wieczory pożyczyły kolejne, tym razem o tematyce świątecznej.


          MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

          „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
          Wszystkie dzieci na Niego czekają.
          Moc prezentów każdemu przyniesie,
          Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

          Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w starszych klasach.

          Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.


          DZIEŃ MISIA 

          Duże i małe, kolorowe i mięciutkie. Pluszowe misie kolejny raz "opanowały" oddziały przedszkolne w SP w Straszydlu. Przybyły tam ze swoimi małymi właścicielami, aby wspólnie świętować, bawić się i uczyć. Jak się okazuje, mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dla przedszkolaków każdy jeden miś jest piękny i wyjątkowy. Dzień misia dzieci spędziły nie gdzie indziej, jak w misiowej krainie. Poznały historię tego święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach i bawiły się przy misiowych piosenkach. Na zakończenie zajęć wybrały się do Biblioteki Publicznej w Straszydlu. Tam również nie zabrakło misiowych atrakcji: wspólnych tańców i misiowych opowieści.          


          ZDROWIE NA TALERZYKU - WESOŁE KANAPKI 

          W drugiej połowie listopada dzieci z młodszej grupy przedszkolnej podjęły wielkie wyzwanie: za namową pań postanowiły przygotować pyszne i zdrowe kanapki. Na stołach zagościły więc świeże warzywa, wędliny, sery, jajka, pieczywo oraz przybory kuchenne pomocne w pracy. Działania dzieci poprzedziła krótka pogadanka na temat zdrowego odżywiania. Po starannym umyciu rąk wszyscy z ochotą zabrali się do pracy. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem, samodzielnie lub z niewielką pomocą pań, kroiły, smarowały,układały, dekorowały. W efekcie powstały smakowite, pełne witamin i bardzo kolorowe kompozycje. Nic więc dziwnego, że po tej kulinarnej przygodzie znikały z talerzy w błyskawicznym tempie.           


          ANDRZEJKI - CZAS WRÓŻB I DOBREJ ZABAWY

          W dawnych czasach wierzono, że Andrzejki otwierają drzwi do niedalekiej przyszłości. Obecnie są doskonałym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W oddziałach przedszkolnych zabawa andrzejkowa odbyła się 21 listopada. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów andrzejkowych i katarzynkowych. Dowiedziały się, że jest to tradycja pielęgnowana w naszej kulturze od lat, a mimo to wciąż cieszy się wśród społeczeństwa żywym zainteresowaniem. Jak przystało na andrzejkowe spotkanie, nie zabrakło magiczego nastroju, wesołej zabawy przy muzyce i słodkich niespodzianek. Największym powodzeniem cieszyło się wśród dzieci przepowiadanie przyszłości, wróżby z przymrużeniem oka, a także tradycyjne lanie wosku i układanie bucików. I, co najważniejsze, andrzejkowe spotkanie znów obroniło się przed codziennością, do końca zachowało swój tajemniczy urok i magię.  


          CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

          W bieżącym roku szkolnym obie grupy przedszkolne realizują przedszkolny program antynikotynowy ,,Czyste powietrze wokół nas”. Celem podejmowanych działań było zwiększenie poziomu wiedzy nt. szkodliwości aktywnego i biernego palenia, wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które łatwo przyswajały informację na temat problemu dymu papierosowego oraz jak unikać przebywania dzieci w zadymionych pomieszczeniach. Przedszkolaki zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu m.in. poprzez prezentację multimedialną, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia, wykonały znaczek "zakaz palenia", które rozwiesiły w okolicy szkoły. W kąciku rodzica został wywieszony list, w którym również rodzice zostali zapoznani z założeniami programu.


          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          Z tej okazji 10 listopada uczestniczyliśmy w Akademii poświęconej Narodowemu Świętu Niepodległości. Dzieci tego dnia przyszły odświętnie ubrane, a podczas zajęć poznały symbole narodowe i wykonały godło Polski. W barwach ojczystych, z dumą i uroczyście zaśpiewały hymn Polski, a za patriotyczną postawę zostały pochwalone przez pana dyrektora.


          FIZYKA DLA SMYKA

          10 listopada odwiedziła przedszkole pani z „Akademii Nauki” i przeprowadziła warsztaty naukowe dla dzieci. Odkrywaliśmy  poprzez zabawę otaczający nas świat barw i kolorów, bowiem tematem spotkania była optyka. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom dowiedzieliśmy się co to jest światło, skąd się bierze, ile ma kolorów, a także co to jest fatamorgana, na czym polega działanie peryskopu, kalejdoskopu czy stroboskopu. Zobaczyliśmy świat oczami owadów, a najbardziej zafascynowały nas światła lasera, to niezwykłe spotkanie z nauką zapamiętamy na długo.


          ROBIMY ZDROWY SOK

          Wszyscy dobrze wiedzą jak bogate w witaminy są soki owocowe. To nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale są pyszniejsze niż słodycze. Dzieci przekonały się o tym, podczas obchodów w przedszkolu Dnia Śniadania, które daje moc. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców, samodzielnego wrzucenia ich do sokowirówki i sok gotowy. Wspólna degustacja zachęciła do wypicia sporej ilości soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. 
          Degustacja udana, bezpieczeństwo zapewnione i było dużo radości z wykonanej pracy!


          PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu wiążą się z dużym stresem. Jego źródłem jest rozłąka z matką, obce otoczenie, nowi ludzie wokół. Okres adaptacji dziecka do przedszkola u każdego przebiega inaczej, różny jest również jego czas trwania. Mijają dni, tygodnie i dzieci czują się w przedszkolu coraz lepiej. Są już gotowe do aktywnego uczestnictwa w życiu grupy. 
          Na zakończenie tego pierwszego etapu pobytu dziecka w przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Impreza miała miejsce 4 listopada. Trudny okres adaptacyjny dzieci maja już za sobą. 
          W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz pan dyrektor Marcin Szpond. 
          Dzieci zaprezentowały wesoły i rozśpiewany program artystyczny. Występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. 
          Puntem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu pan dyrektor dokonał pasowania używając pluszanki. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy i odznaki na szczęście.. 
          Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia.


          SPOTKANIE Z PODHALAŃCZYKIEM

          W pierwszych dniach listopada odwiedził nasze przedszkole pan Grzegorz Orzechowski- tata Kacperka z grupy starszaków, który jest żołnierzem w 21 Brygadzie Strzelcow Podhalańskich w Rzeszowie. Opowiedział dzieciom o swojej pracy, wyjaśnił znaczenie oznak na mundurze (szarotka, orzeł, pagony) oraz symboli podhalańczyków nawiązujących do góralskiego folkloru (kapelusz z piórem orła, peleryna, ciupaga). Objaśnił jak wygląda postawa zasadnicza, czyli pozycja na baczność podczas hymnu państwowego czy pełnienia warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W związku ze zbliżającą się 98 rocznicą odzyskania przez Polską niepodległości, pan Grzegorz przypomniał dzieciom symbole narodowe i należny im szacunek. Wielkim przeżyciem dla przedszkolaków była możliwość przymierzenia różnych nakryć głowy żołnierza oraz szukanie zamaskowanego snajpera na zdjęciach. Na zakończenie pan Grzegorz podarował dzieciom pamiątkowe ciupagi i żołnierzyki do zabawy.  

          Bardzo dziękujmy Panu Grzegorzowi za przyjęcie naszego zaproszenia, poświęcony czas i ciekawe spotkanie z przedszkolakami. 


          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

          Początek listopada to czas pełen zadumy i powagi, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, pamiętamy, wzdychamy, tęsknimy. Jest to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli - o naszych najbliższych zmarłych. Tradycyjnie jak co roku grupy przedszkolne odwiedziły cmentarz. Wraz ze swoimi nauczycielkami dzieci zapaliły znicze i w ciszy odmówiły modlitwę nad grobem nieznanego żołnierza oraz nad grobami swoich bliskich. Przedszkolaki oczyściły również groby zaniedbane, opuszczone.  


          WIZYTA PANI PIELĘGNIARKI

          27  października odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką Elżbietą Gardułą -  mamą Kingi z młodszej grupy przedszkolnej. Dzieci przywitały zaproszonego gościa i ze skupieniem i wielką uwaga słuchały jak pani opowiadała o swojej pracy. Pani Elżbieta zaprezentowała dzieciom rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże i wyjaśniła do czego służą. Dzieci wypowiadały się na temat : Co szkodzi zdrowiu?, a co sprzyja zdrowiu? Kto nas leczy, kiedy jesteśmy chorzy? Pani pielęgniarka uświadomiła dzieciom konieczność przyjmowania leków w czasie choroby, ale podawanych tylko przez rodziców. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplom dzielnego pacjenta, zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowały za ciekawe spotkanie w przedszkolu.

          Bardzo dziękujmy Pani Eżbiecie za przyjęcie naszego zaproszenia, poświęcony czas i ciekawe spotkanie z przedszkolakami. 


          ROBIMY ZDROWE KANAPKI

          Podsumowując tematykę zdrowej żywności, przedszkolaki z starszej grupy przygotowały samodzielnie kanapki na swoje drugie śniadanie. Działania poprzedziła krótka pogadanka na temat jedzenia zdrowych produktów. Po starannym umyciu rąk, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci smarowały pieczywo masłem, serkiem, ćwicząc posługiwanie się nożem, a następnie układały na nich wybrane przez siebie zdrowe produkty w ciekawe wzory. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.


          "SMERFNE PRZYGODY"

          Niebieskie stworzonka wprowadziły dzieci do swojej smerfowej wioski. Aktywne uczestnictwo w spektaklu przy tworzeniu tajemniczej mikstury, nieustanne budzenie Śpiocha i pomoc w znalezieniu klucza do komnaty, w której Gargamel zamknął Ważniaka nauczyły nas ostrożności, odwagi, wrażliwości i dobroci.


          WIZYTA W BIBLIOTECE

          Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Dlatego przedszkolaki wraz ze swoimi paniami kolejny raz odwiedziły bibliotekę publiczną w Straszydlu. Tym razem pani bibliotekarka przeniosła dzieci do magicznego świata bajek. Odgadnięte zagadki, ułożone puzzle i bezbłędnie rozpoznane rekwizyty z bajek utwierdziły nas w przekonaniu, że bajki nie mają dla dzieci tajemnic. Nie obyło sie bez głośnego czytania dzieciom przez panią Małgorzatę.
          Wizyta w bibliotece to również możliwość oddania przeczytanych książek i pożyczenia nowych na długie jesienne wieczory. Życzymy miłej lektury. 



          SMACZNIE, ZDROWO, JARZYNOWO!!!!           

          Z myślą o jarzynowych witaminkach dzieci z starszej grupy przedszkolnej zrobiły sałatkę jarzynową. Założyły fartuszki, umyły ręcę i przystąpiły do pracy. Pięknie kroiły: marchewki, ziemniaczki, ogórki, jabłka, pietruszki, selera oraz cebulę. Na koniec dodały jajka, majonez i lekko przyprawiły solą i pieprzem. Podczas robienia sałatki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny. Myjemy nie tylko ręce, ale również warzywa przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na zakończenie dzieci nałożyły sałatkę na półmiski, ozdobiły plasterkami pomidora i szczypiorkiem, samodzielnie nakryły do stołu, urządzając w sali prawdziwą ucztę! 

          Wszystkim dzieciom sałatka bardzo smakowała !!!!!!
          Nie zapomniały także o poczęstowaniu Pana Dyrektora - by zaprezentowac swoje talenty kulinarne.                                       


          ROBIMY KOMPOT Z OWOCÓW

          12 pażdziernika dzieci z starszej grupy przedszkolnej wykonały kompot z owoców. Pracę rozpoczęły od założenia fartuszków, umycia rąk i owoców, następnie zabrały się do usunięcia z nich gniazd nasiennych, pestek i szypułek. Tak oczyszczone owoce umieściły w garnku. Dzięki uprzejmości pań z kuchni kompot został ugotowany. 
          Dzieci zapoznały się również z procesem pasteryzacji. Jednak najmilszą chwilą była degustacja kompotu. 


          DZIEŃ PATRONA 

          Obchody Dnia Papieskiego to szczególne wydarzenie dla każdego przedszkolaka i ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Dlatego w niedzielne południe dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami przemaszerowali w uroczystym pochodzie do kościoła, aby tam wsłuchać się w wzruszjącą część artystyczną przybliżającą postać naszego patrona.   


          DZIEŃ CHŁOPAKA

          Czekoladowymi prezentami zostali zaskoczeni w tym dniu nasi chłopcy, bo 30 września jest ich właśnie święto.
          Dzień był pełen zabaw integrujących grupę, a dziewczynki obdarowały swoich kolegów prezentami i życzeniami.  


          WYCIECZKA DO LASU

          28 września ruszyliśmy na pierwszą edukacyjną wycieczkę śladami Pani Jesieni do pobliskiego lasu. Sprawdziliśmy czy faktycznie las może śpiewać, grać, pachnieć i zachwycać kolorami. W takt „Leśnej muzyki” ruszyliśmy w poszukiwaniu jesiennych darów. Słoneczko nam świeciło i wietrzyk śpiewnie grał, ptaszki pięknie nam ćwierkały i spadały też kasztany. Dzieci się cieszyły a las pachniał grzybami.


          MALI CZYTELNICY

          Pod koniec września przedszkolaki stanęły na progu Biblioteki Publicznej w Straszydlu. Ochoczo wpatrywały się w regały pełne książek. Pani bibliotekarka opowiadała dzieciom o swojej pracy, zasadach zachowania w bibliotece, konieczności szanowania książek oraz zachęcała do przychodzenia wraz z rodzicami i wypożyczania bajek.
          W ramach realizowanej w tym roku szkolnym innowacji czytelniczej "Czytanie to najpiękniejsza rzecz, jaką wymyślił człowiek", dzieci ze starszej grupy mogły samodzielnie wybrać i wypożyczyć książki, co było dla nich nowym doświadczeniem. Przedszkolaki obiecały, że zmobilizują rodziców do codziennego czytania im przed snem,
          a bibliotekę odwiedzą jeszcze nie raz.


          WIZYTA STRAŻAKÓW 

          15 września gościliśmy w naszym przedszkolu strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubeni, a wśród nich pana Piotra Raczaka, tatę naszego kolegi Filipa z grupy starszaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Strażacy zademonstrowali zestaw do ratownictwa medycznego, pompy, aparaty tlenowe, nożyce do ciecia blachy samochodowej oraz pokazali zachwyconym dzieciom działanie węża strażackiego. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem.

          Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu. 


                  

          PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU 

          W roku szkolnym 2016/2017 funkcjonują dwa oddziały przedszkolne. Liczna grupa 4-5-latków, której wychowawczynią jest
          p. Karolina Jazienicka - Miąsik i grupa 6-latków, której wychowaczynią jest p. Renata Trzyna.
          Pierwsze dni w przedszkolu to czas próby dla dzieci, rodziców i nauczycieli. To dla wszystkich ogromne przeżycie. Nadszedł chwilowy czas rozstania z ukochanymi rodzicami, czas nawiązywania nowych znajomości, czas wspólnej zabawy, nauki, poznawania siebie i innych w różnych nieznanych do tej pory sytuacjach. To dni pełne emocji i radości.

                                                                                 Rok szkolny 2016/2017

                                                                Znalezione obrazy dla zapytania witamy w przedszkolu