• Kronika 2020/2021

        • ŻEGNAMY PRZEDSZKOLE

          25 czerwca odbyło sie uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2020/2021. Dziękując absolwentom za cudowne chwile spędzone razem oraz wytrwałą pracę każdego dnia, życzymy wielu sukcesów w rozpoczynającym się dla nich kolejnym etapie edukacji. Rodzicom dziekujemy za wytrwałość i zaangażowanie w życie przedszkola, szczególnie trudne w czasie pandemii.  Dyplomy, książeczki oraz medale będą przypominały o miło spędzonych chwilach w przedszkolu. Mamy nadzieję, że nadchodzące wakacje będą radosne, ciekawe, słoneczne, a przede wszystkim bezpieczne, aby sprzyjały poznawaniu ciekawych miejsc i zawieraniu nowych przyjaźni. Życzymy Wam, by wakacje były czasem zasłużonego wypoczynku, byśmy wszyscy nabrali sił, zapału do pracy w kolejnym roku szkolnym.


          PIKNIK NA ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO

          Ostatnie dni upływającego roku przedszkolnego przedszkolaki spędziły na pikniku pod namiotem. Wspólne zabawy w namiocie, z bańkami mydlanymi, z balonami oraz smaczne przekąski spożywane na kocach, dały dzieciom wiele radości, a jednocześnie uzmysłowiły, że to ostatnie dni w oddziałach przedszkolnych. 


          WYCIECZKA DO KASKADY SOLNEJ

          21 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami wyjechały na całodniową wycieczkę do Kaskady solnej w Sołonce, jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych regionu. Spędzając czas na zabawie, spacerując, biegając wzdłuż kaskady, dzieci wdychały bogatą w jod solankę. Przebywanie na placu zabaw oraz w okolicy fontann wodnych, zwłaszcza w tak upalny dzień, było dla przedszkolaków nie lada atrakcją. 


          DZIEŃ DZIECKA

          Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci. Jak co roku dokładamy starań, aby dzień ten był zapamiętany bardzo pozytywnie przez dzieci. W tym roku z radością świętowały swój dzień na zorganizowanej przez nas zabawie. Zamiast codziennych zajęć dydaktycznych zaproponowaliśmy naszym Przedszkolakom liczne gry i zabawy: była muzyka, dużo balonów, bańki mydlane. Do tego odrobina smakołyków, upominki dla każdego i już wszyscy byli zadowoleni. Z początku lekko zdezorientowane przedszkolaki, wkrótce zrozumiały, że to ich święto i ochoczo rzuciły się w wir zabawy. Jednak główną atrakcją były zajęcia terapeutyczne z przyjaznymi alpakami. Alpaki, to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu. Są płochliwe i delikatne, zupełnie pozbawione agresji. Szczególnie pozytywnie nastawione są do dzieci. Głaskanie i przytulanie alpak pomaga dzieciom rozluźnić się i otworzyć. Wszystkie przedszkolaki były zachwycone wizytą Fryderyka, Aminy i Kropki. Z radością karmiły alpaki marchewkami, przytulały je, prowadziły na smyczy, a także pozowały do zdjęć.


          "LUBIMY CZYTAĆ POLSKICH AUTORÓW"

          Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, naszych najmłodszych czytelników i czytelniczki odwiedziło zacne grono: Wójt Gminy Lubenia Pan Adam Skoczylas, policjant dzielnicowy Pan Paweł Chmiel oraz emerytowana nauczycielka Pani Tondera. Ci zaproszeni goście czytali dzieciom wiersze polskich autorów, m.in. Stanisławy Kopiec, Juliana Tuwima czy Jana Brzewchy. Mocno zachęcamy do regularnego wspólnego czytania dzieciom i korzystania z zasobów biblioteki.


          DZIEŃ MAMY I TATY

          Chęć sprawiania przyjemności swoim najbliższym, okazywania im miłości i przywiązania ma swoje odzwierciedlenie w uroczystości jaką przygotowujemy każdego roku – to Święto Mamy i Taty. Ta wyjątkowa uroczystość w naszym przedszkolu obywała się w formie on line. Piękne wiersze przeplatane tańcem i piosenką, umiejętności aktorskie dzieci w przedstawieniu "Biedronka i żuk" oraz życzenia składane rodzicom dodały całej imprezie wyjątkowej atmosfery. Uczucia dzieci znalazły swój wyraz w ofiarowanych rodzicom upominkach, podziękowaniach, a przede wszystkim gorących uściskach i rodzinnej radości.


          NIEBIESKIE MOTYLE - CHELLENGE

          Z okazji obchodów Światowego Dnia Autyzmu Ośrodek Szkoleniowo-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu zorganizował akcję #challangeniebieskiemotyle2021.
          Celem akcji jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
          Zostaliśmy nominowani do tej akcji przez klasy I-III ze Szkoły Podstawowej im ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni.
          Z tej okazji powstał filmik, który można znaleźć pod następującym linkiem:

          https://drive.google.com/file/d/1s25cCB8IoF8eIFbDu2Y12CMMzNmH0JFm/view

          Do wzięcia udziału w akcji zachęcamy Niepubliczny Zespół Szkolno -Przedszkolny w Sołonce


          MAJOWE ŚWIĘTA

          Maj w przyrodzie jest najpiękniejszym miesiącem roku. Wszystko kwitnie wkoło. Natomiast w historii w maju miało miejsce wiele wydarzeń, które czcimy do dziś.
          1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
          2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
          3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

          Wszyscy wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Dzieci z przedszkola uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka święta. W postawie na baczność odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego – Hymn Polski. Symbole narodowe - jak Flaga biało-czerwona, godło Polski z Białym orłem w koronie na czerwonej tarczy, to symbole podkreślające charakter, niezależność i dumę wszystkich Polaków. Każdy przedszkolak wie, że to one jednoczyły Polaków w trudnych historycznych chwilach w kraju i poza granicami. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach, recytowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", wykonały piękne prace plastyczne- kotyliony, flagę, godło. Majowe święta były dla nich lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.


          MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION

          W ostatnim tygodniu kwietnuia dzieci przedszkolne wiele czasu poświęciły na rozmowy o naszej miejscowości Straszydle, omawiały różnice pomiędzy wsią a miastem, opisywały domy, które można tam zaobserwować, jak również rozpoznawałay odgłosy występujące zarówno w mieście jak i na wsi. Rozbudzając zainteresowania najbliższą okolicą dzieci poznały herb Straszydla i historię wsi. Dowiedziały się, że kościół do którego chodzą co niedzielę pochodzi z 1739 r i jest wpisany na listę zabytków kultury. Ciekawą formą aktywności było wykonanie makiety miejscowości z jej najważniejszymi atrakcjami i domami dzieci. Przy okazji dzieci utrwaliły swój adres zamieszkania. Jak widać za dziećmi kolejny pracowity, pełen pozytywnych emocji i wiedzy tydzień. 


          DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII w EDUKACJI

          Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z dziećmi. 22 marca 2021 roku zorganizowaliśmy zajęcia, których uwieńczeniem było wspólne wymyślenie, opowiedzenie, napisanie i zilustrowanie technologicznej bajeczki. Dodatkową atrakcją była możliwość zapoznania za sposobem tworzenia prezentacji multimedialnej oraz aktywne uczestnictwo dzieci przy nagrywaniu piosenki związanej z realizowanym tematem. Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

          https://moje.epodreczniki.pl/dolacz/177748

          DZIEN_NOWYCH_TECHNOLOGII_(1).pptx


          "WIOSENNY WIATRACZEK" KONKURS RODZINNY

          Wczesną wiosną nasze przedszkole zorganizowało konkurs na najpiękniejszy wiosenny wiatrak. Pomysłowość i orginalność wykonanych prac zaskoczyła wszystkich. Kolorowe wiatraczki wykonane przez dzieci i ich rodziców rozweseliły nam pierwsze pochmurne dni tegorocznej wiosny i ozdobiły korytarz naszego przedszkola. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.


          DZIEŃ ZIEMI

          Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. W czasie całęgo tygodnia o tematyce ekologicznej zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu. Towarzyszył nam kolor zielony oraz piosenki, wiersze, zagadki, quizy, tańce i pląsy. Wykonały Kodeks Ekologa oraz ciekawe prace plastyczne. 


          DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

          Zakładając dwie różne kolorowe skarpetki, nie sposób nie zwrócić na siebie uwagi. Jednak 21 marca nie jest to działaniem przypadkowym, a znakiem integracji i zwróceniem uwagi na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. Nasze przedszkolaki, ubierając w tym dniu dwie różne kolorowe skarpetki, również chciały pokazać, że wszystkich ludzi różni niewiele - tylko jeden, dodatkowy, niepasujący chromosom, zupełnie jak ich kolorowe, niepasujące skarpetki. Dzień Chorych na Zespół Downa jt. coroczne święto, obchodzone 21 marca z inijatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione w 2005 r. Data obchodów nie jest przypadkowa i wiąże się bezpośrednio z istotą zaburzenia - trisomią 21 chromosomu. Nadrzędnym celem dnia było podniesienie świadomości przedszkolaków na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Dzieci z uwagą wysłuchały wiadomości na temat tego schorzenia, zadawały dużo pytań, wzięły udział w skarpetkowych zabawach, a na koniec wykonały fantazyjne wzorzyste skarpetki.


          KOSMICZNA PRZYGODA

          "W ogromnym, ciemnym kosmosie
          krążą różne planety.
          Chciałbym je kiedyś odwiedzić,
          bo teraz nie mogę, niestety. (...)
          Nie wiem, czy to możliwe,
          by na nie kiedyś polecieć,
          lecz wiem, że marzenia o tym
          najlepsze są na świecie."
                                          "W kosmosie"    I. Salach

          Podczas realizacji tygodniowego rozkładu materiału przedszkolaki z niebywałą uwagą i zainteresowaniem poznawały KOSMOS. Oglądały, nazywały i porównywały wszystkie planety Układu Słonecznego. Poznały pojęcia związane z kosmosem (planeta, gwiazda, orbita, kosmonauta, droga mleczna, czarna dziura itp.) oraz uporządkowały fakty i ciekawostki o planetach i wszechświecie w ogóle. Z ochotą uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych ("Podróż rakietą", "Start rakiety", "Ufo", "Planety"). Z uwagą wysłuchiwały kosmicznych opowiadań i pięknie wyuczyły się dwóch wesołych piosenek związanych z realizowanym tematem. Wielką radość przyniosły niecodzienne zadania w kartach pracy oraz kosmiczne doświadczenia (m.in. "Kosmos w słoiku"). Jednak najwięcej uciechy było podczas odwiedzin w naszym prywatnym przedszkolnym obserwatorium. 


          WITAJ WIOSNO!

          „Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
          przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
          Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
          witały ją także wszystkie przedszkolaki.”

          Wszystkie dzieci z naszego przedszkola niecierpliwie odliczały dni do końca zimy. Dziś obie grupy zaopatrzone w kolorowe kwiaty, gałązki bazi i zielone chorągiewki wybrały się na spacer, gdzie głośnymi okrzykami, wesołym śpiewem pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę. Tego dnia podczas zajęć dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny, a liczne gry i zabawy wiosenne wprowadziły je w wesoły nastrój, który utrzymywał się do konca dnia. Pomimo, że na dworze pogoda zmienna, to mamy nadzieję, że wiosna była blisko, usłyszała nasze głosy i niedługo się zjawi.


          DZIEŃ SŁOŃCA

          I znów w przedszkolu zrobiło się bardzo, bardzo słonecznie! Wszystkie przedszkolaki stanęły na wysokości zadania i w tym dniu wystrojone na żółto świętowały w grupach Międzynarodowy Dzięń Słońca. Słońce jest zwyczajną gwiazdą, ma około 5 mld lat, a jego temperatura sięga 5500°C, w środku aż 14mln°C. Żyjemy więc tuż obok prawdziwej, gorącej gwiazdy od którego otrzymujemy światło i ciepło i dzięki której żyjemy. Przedszkolaki mimo, że są jeszcze mali, wiedzą już, że energia słoneczna jest niezbędna do wzrostu roślin i wszystkiego, co żyje wokół nas. Dlatego co roku – 18 marca obchodzą święto ustanowione w 2000 roku przez Amerykańską Agencje Kosmiczną NASA, mające na celu upowszechnianie wiedzy o wpływie Słońca na życie na Ziemi. Słonecznych zabaw było wiele: dzieci malowały i wycinały słoneczka, układały je z żółtych klocków, rymowały wierszyki o Słońcu i dowiedziały się kilku ważnych informacji o naszej gwieździe.  Było słonecznie i wesoło!

          BO GDY SŁOŃCE Z GÓRY ŚWIECI, CIESZY TO NIE TYLKO DZIECI!


          GIMNASTYKA - WAŻNA SPRAWA

          "W zdrowym ciele zdrowy duch" - o tym wiedzą wszystkie przedszkolaki, dlatego podczas tygodnia sportu oraz w czasie realizacji codziennych zajęć promują sport, gimnastykę i zdrowy styl życia. Dzieci z ochotą brały udział w przygotowanych dla nich zabawach, grach i konkurencjach sportowych. Organizując dziecięce zabawy wykorzystano wiele ciekawych i nowatorskich form aktywności ruchowej, na uwagę zasługują m.in.: codzienna gimnastyka dla dzielnego smyka, tor przeszkód przedszkolaka, zapoznanie z zasadami gier zespołowych, wyjście na salę gimnastyczną i boisko szkolne, mini turniej piłki nożnej. Zajęcia sportowe, mimo, iż niektóre z nutką rywalizacji, okazały się być najlepszą formą dziecięcej integracji. 


          MALI  AKTORZY

          Zabawy w teatr to bardzo ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Kontakt dzieci ze sztuką to nie tylko oglądanie spektakli teatralnych, ale przede wszystkim sama zabawa w teatr. To m.in. z tych powodów nasze przedszkole stało się profesjonalną sceną teatralną, na której miały okazję wystąpić panie oraz dzieci, z różnorodnymi teatralnymi repertuarami. Podczas tygodniowych zajęć przedszkolaki pogłębiły swoją wiedzę na temat teatru. Dowiedziały się, jak wygląda scena teatralna, nazywały poszczególne jej elementy. Zapoznały się ze sposobem powstawania sztuki teatralnej i wzbogaciły swój słownik o nowe teatralne pojęcia. Dzieci z ochotą wykonywały kukiełki i charakterystyczne greckie maski. Zajęcia teatralne spodobały się im do tego stopnia, że nawet podczas zabaw swobodnych, samodzielnie tworzyły lub wybierały sobie rekwizyty i wcielały się w różnorakie role, tworząc tym samym własne scenki dramowe. Najwięcej radości wywołało jednak wspólne przygotowanie i nagranie przedstawienia pod tytułem "Zaczarowany most". Młodym aktorom za odwagę i wspaniałą grę teatralną należą się gromkie brawa!


          DZIEŃ PIEGÓW

          “Piegi są małe, Piegi są duże,
          Piegi odnajdziesz w każdej naturze.
          Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają,
          najładniej jednak na buziach wyglądają”.


          1 marca na buziach przedszkolaków pojawiły się kolorowe piegi za sprawą organizowanego po raz pierwszy w naszym przedszkoluia DniaPiegów. Dzieci dowiedziały się skąd one się biorą i dlaczego czasem jest ich więcej, a czasem mniej. Były zabawy, wyliczanki, przeliczanie piegów u kolegi, piegowate ciasteczka - oczywiście pieguski. Dzieci poznały piegowatych bohaterów takich jak Pipi Langstrumpf, Pan Kleks. Od dziś wiedzą, że piegi to duży atut i nie należy się ich wstydzić. Przy okazji poruszyliśmy ważny temat tolerancji. Dzieci uświadomiły sobie, że choć każde z nich zupełnie inaczej wygląda, wszystkie mają jednakowe prawa. Naszym „pieguskom” było tego dnia bardzo wesoło!


          MUZYCZNE TALENTY

          "Ucho nadstawiam, słucham jak gra.

          Muzyka we mnie - w muzyce ja." 

          A. M. Jopek

          Muzyka w istotnym stopniu sprzyja kształtowaniu dziecięcej wyobraźni i wrażliwości, a każdorazowy kontakt z nią przyczynia się do rozwoju muzycznych umiejętności. Miniony tydzień upłynął w przedszkolu pod hasłem "Muzyka jest w nas". Podczas zajęć dzieci przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Rozpoznawały dźwięki, instrumenty, zapoznały się z nutkami, słuchały muzyki klasycznej i nowoczesnej, śpiewały piosenki, tańczyły, wystukiwały rytmy, bawiły się w dyrygentów, wykonywały ciekawe repliki instrumentów. Zwieńczeniem muzycznego tygodnia był udział w I mini-przeglądzie piosenki przedszkolnej pod hasłem "Muzyka jest w nas". 


          W KRAINIE DŹWIĘKÓW

          W minionym tygodniu przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat dźwięków. Nie od dziś wiadomo, że muzyka przyczynia się do kształtowania dziecięcej wyobraźni, jest źródlem radości i odprężenia, a kontakt z nią zwieksza wrażliwość słuchową i wpływa trwale na zainteresowania. Podczas muzycznego tygodnia dzieci poznawały instrumenty oraz sposoby grania na nich, rozpoznawały dzwieki, bawiły sie nimi, słuchały muzyki klasycznej, tańczyły, wystukiwały rytmy, zamieniały się w dyrygentów, wykonywały prace platyczne związane z muzyką. Wcielając się w muzyków poznawały dźwięki wydawane przez różne instrumenty muzyczne (trójkąty, grzechotki, cymbałki, kastaniety) oraz uczyły się wygrywać na nich rytmy. Dzieci dowiedziały się czym są nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy. Zwięczeniem  całego tygodnia był Konkurs piosenki przedszkolnej, podczas którego dzieci prezentowały swoje wokalne umiejętności i talenty. 


          DZIEŃ KOTA

          Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. W Światowy Dzień Kota, 17 lutego wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonażnych przyjaciół. Z zainteresowaniem oglądały rasy kotów, poznały kocie zwyczaje i przysmaki oraz sposoby pielęgnacji. Aktywnie uczestniczyły  w zabawie ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Były też wesołe „kocie masażyki”, rozwiązywanie zagadek – „Z jakiej bajki jest ten kot?”, nawijanie kłębka wełny czy układanie puzzli z kotkami „na czas”. Dużą atrakcją było rysowanie czy odkodowywanie kota. Dzień minął w wesołej atmosferze, a dzieci z kolorowymi twarzmi wracały do domów.


          MALI CZYTELNICY

          15 lutego odwiedziła nas Pani Małgorzata Solecka z biblioteki publicznej w Straszydlu, która wciąż, pomimo pandemi zachęca dzieci do odwiedzania biblioteki i pożyczania książek. Ze względu na zbliżające się święto kota przypomniała przedszkolakom kocich bohaterów literatury dziecięcej. "Kocia Kicia", "Lusia", "Garfild", "Kot Prot", "Kot w butach" to tylko niektórzy z nich. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały jednego z kocich opowiadań, z uwagą oglądały przyniesione z biblioteki książeczki i obiecały odwiedzić ją wspólnie z rodzicami.  


          WALENTYNKI

          Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Również w naszym przedszkolu upłynął na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości, dobroci i przyjaźni. Tradycją w naszym przedszkolu jest poczta walentynkowa. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały walentynkowe kartki dla wybranego przez siebie kolegi lub koleżanki. Dzieci zostały zaznajomieni ze zwyczajami walentynkowymi, ich historią i tradycją. Poznały również patrona tegoż święta, Świętego Walentego. Przebrane w czerwone stroje wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka. Poznały słowo kocham w różnych językach, uczestniczyły w zabawach ruchowych i tanecznych. Dzieci z tego dnia wyniosły bardzo duży przekaz, mianowicie to, iż kochać należy nie tylko od święta, ale także na co dzień. Kochać można bez względu na okoliczności, ważne żeby umieć to okazywać każdego dnia. 


          PIŻAMOWY BAL KARNAWAŁOWY

          Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Na tegorocznym balu karnawałowym w przedszkolu królowały ...piżamy. Dzieci włożyły tego poranka swoje ulubione piżamki i ruszyły w tany. Jednak nie tylko taniec był dla nich źrodłem zabawy. Różnorodne konkursy, zagadki, pokaz mody piżamowej, bitwa na poduszki oraz piękna dekoracja sali sprawiły, że bal piżamowy podobał się naszym przedszkolakom i wywołał uśmiechy na ich twarzach. Rytmiczna muzyka zachęcała do tańca, a bal przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Słodką przekąskę na balu - lukrowane pączki, zapewniła szkolna rada rodziców.


          DZIEN PIZZY

          9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszym przedszkolu również obchodziliśmy ten smaczny dzień. Najpierw odbyły się zajęcia, które rozpoczęły się zagadką:
          "Jest okrągła niczym koło, 
          z nią jest smacznie i wesoło.   
          Pachnie warzyw całą gamą, 
          Lubię ją zajadać z mamą "                                                                  
           Co to takiego?Oczywiście Pizza

          Potem  prezentacja, podczas której dowiedzieliśmy się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. Następnie dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny. Trzeba było wykazać się niemałym sprytem, aby zgromadzić na swoim przysmaku wiele dekoracji.  Plastelina, kolorowy papier, czy kredki poszły w ruch i powstały pizze o jakich każdy smakosz może tylko pomarzyć. Kolejnym zadaniem było przyrządzenie pizzy wg wskazanej liczby składników. No i na koniec upragniony moment - degustacja  pizzy.  Miam, miam ale pyszne, dzieciom bardzo smakowało.


          PRZEDSZKOLAK SAMODZIELNY W KUCHNI

          W ramach realizacji tematu „ Jestem samodzielny w kuchni” dzieci zostały zapoznane z wyposażeniem kuchni, poznały pory dnia, oglądały i nazywały przedmioty służące do przygotowania posiłków. Dzieci dopasowywały obrazki przedstwiające narzędzia w kuchni ( lodówka, czajnik, toster, tarka, mikrofalówka itp.) do kartoników z ich nazwami. Rozwiązywały zagadki słowne dotyczących narzędzi kuchennych oraz układanie zagadek o naczyniach, sztućcach i sprzęcie znajdującym się w kuchni. Przedszkolaki poznały pory dnia i związane z nimi posiłki na podstawie wiersza D. Gellnerowej „Podwieczorek w kolorowy wzorek”. Nauczyły się piosenki „ Pychotka- smakotka”, następnie ilustrowały treść piosenki, wykonały pracę plastyczną "Nakrywam do stołu". Na zakończenie tygodnia, przy użyciu sosowirówki, samodzielnie wykonały sok marchwiowo - jabłkowy, który ze  smakiem wypiły. Wspólne przygotowywanie i spożywanie zdrowych posiłków to naprawdę wielka i radość.


          DOKARMIAMY PTAKI

          Podczas styczniowych zajęć dzieci zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Dowiedziały się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Z dużym zapałem wykonały tłuste kule z ziarnami, owocowe szaszłyki oraz słoninkę dla sikorek. Tak przygotowany pokarm umieściły w karmniku. W nagrodę mogły wysłuchać odgłosów jakie wydają nasi ptasi przyjaciele. Dzieci zgodnie obiecały, że podczas zimowych spacerów będą systematycznie uzupełniać zapasy w ptasiej stołówce. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.


          LEPIMY BAŁWANA

          "Przyszła zima biała, śniegu nasypała..." Zabawy na śniegu to ulubiona forma aktywności dzieci podczas zimy. Kiedy świat pokryje śnieżny puch, lepienie bałwana to obowiązek każdego dziecka oraz atrakcyjny sposób spędzanai czasu wolnego. Dzieci bardzo chętnie toczyły kule śniegowe. Z nich właśnie powstał wspaniały bałwan, który wyglądał bardzo okazale na naszym placu przed szkołą. Duża ilość śniegu to również okazja do szalonych zabaw na śniegu. Bitwa na śnieżki, orzełki w śniegu to tylko niektóre z licznych dziecięcych pomysłów.


           DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadzia. Pomimo pandemi tak było również i w tym roku, chociaż w nieco innej formie. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wytrwale uczyły sie wierszy, piosenek i tańców dla Babci i Dziadka. Własnoręcznie wykonały upominki dla solenizantów. Jak wszyscy dobrze wiemy, Dziadkowie są najmilszymi odbiorcami sztuki dziecięcej. W filmikach poniżej prezentujemy w jaki sopsób dzieci celebrowały ten dzień.

          Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. 

          VID_20210121_122845.mp4

          VID_20210121_115415(1).mp4

          VID_20210121_122323.mp4

          VID_20210121_120609.mp4

          VID_20210121_121254.mp4


          DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora "Misia o bardzo małym rozumku" stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Przedszkolaki z młodszej grupy przedszkolnej postanowiły uczcić ten dzień i poświętować wspólnie właśnie z Kubusiem Puchatkiem. Dzieci od rana brały udział w zabawach i aktywnościach muzyczno-ruchowych. Chętnie zapoznały się z historią powstania książki oraz kolekcją bajek o Kubusiu Puchatku. Odgadywały "kubusiowe" zagadki, wytrwale poszukiwały słoiczka z "małym co nieco", doczepiały ogonek smutnemu Kłapouchemu oraz ćwiczyły zręczność przy podawaniu prosiaczkowego dzwoneczka. Na koniec wysłuchały opowiadania o prawdziwych przyjaciołach. Za aktywny udział w zajęciach otrzymały dyplomy przyjaciół Kubusia Puchatka. 


          DZIEŃ KREDKI

          Kredki są wspaniałe. Nie dość, że przyciągają nasz wzrok bajecznymi kolorami, to są dostępne dla każdego; pozwalają wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenie fantazyjnych i kolorowych prac plastycznych. Dzień Kredki to święto dla wszystkich - również dla przedszkolaków. Podczas "kredkowych" zajęć dzieci miały okazję przypomnieć sobie rodzaje kredek, ćwiczyć umiejętności ich segregowania, porządkowania i klasyfikacji. Utrwalały znajomość kolorów i układay "kredkowe" obrazki. Ponadto wzięły udział w zawodach w temperowaniu kredek, a z pomocą pań stworzyły przepiękne obrazki z kredkowych ostrużyn. Chętni mieli okazję przymierzyć kredkowy ubiór. W czasie zajęć nie zabrakło również tańców do muzyki z kredkowej play-listy.


          WESOŁYCH ŚWIĄT!

          Najmłodsi wychowankowie naszego przedszkola życzą wszystkim wesołych świąt!

          feliznavidad.mp4


          WIGILIA W PRZEDSZKOLU

          Oto nadszedł długo oczekiwany dzień Wigilii. Dzieci wraz z opiekunami zebrały się w odświetnie udekorowanej sali. Pan dyrektor Marcin Szpond złożył wszystkim życzenia zdrowych i radosnych świąt oraz lepszego Nowego Roku 2021. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedliśmy do stołów, na których nie brakowało świątecznych przysmaków. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania, a płonące lampki choinkowe wpłynęły na uroczysty, świąteczny nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.
          Poniżej filmiki z naszego kolędowania.

          VID_20201222_121458.mp4

          VID_20201222_122642.mp4

          VID_20201222_123242.mp4


          ZIMOWE PRACE PLATYCZNE 

          Zabawy zimą kojarzą się dzieciom z licznymi zjazdami z górki na sankach, lepieniem bałwana czy wojnie na śnieżki. Niestety zimowe wspomnienia przedszkolaków z pierwszych dni zimy nie będą aż tak pełne śniegu, bo białego puchu ostatnio jak na lekarstwo. Mimo to, wcale nie nudzimy się zimą. Tworzymy wiele prac plastycznych: Mikołaje, śniezynki, Gigant - choinkę, bałwanki, Łańcuch Przyjażni i wiele innych.  W galerii przedstawiamy kilka prac wykonanych przez dzieci.


          ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA SENIORÓW

          Przed świętami Bożego Narodzenia dzieci z naszego przedszkola własnoręcznie wykonały kartki świąteczne z życzeniami dla Seniorów z Domów Spokojnej Starości "Pogodna Dolina" i "Złote liście". Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń Seniorzy często są bardzo osamotnieni. Blisko nich nie ma nikogo z rodziny, a już na pewno nie wnuków. Stąd właśnie pomysł, żeby te wnuczęta pojawiły się chociaż za pośrednictwem takiej kartki. Prace dzieci mają w sobie nie tylko piękno świąt, ale też piękno i prostotę dziecięcego serca. Kartki wykonane przez dzieci były bardzo błyszczące, ale przede wszystkim dzięki tej akcji dzieci poczuły, że święta to czas, kiedy nie tylko coś dostajemy, ale możemy coś dać od siebie.


          WIZYTA MIKOŁAJA

          Piątek… czwartego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to, aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Za każdym razem, gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj! Dzieci przywitały gościa piosenką i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana kolejno po sobie dzieci, z każdym w sekrecie porozmawiał. Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rączkach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały. Wracając do domu z wypiekami na twarzy opowiadały swym Rodzicom o spotkaniu jakie miało miejsce w przedszkolu.
          “Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym podopiecznym. Do zobaczenia za rok!”


          "JEŻ - JESIENNY ZWIERZ" KONKURS PLASTYCZNO -TECHNICZNY

          W listopadzie odbył się konkurs pt. „Jeż –jesienny zwierz”. Zadaniem rodzin było przygotowanie jeży z użyciem darów jesieni. Wyniki pracy rodziców i dzieci przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Prace plastyczne są niesamowite- oryginalne i pomysłowe. Zdjęcia w galerii. 


          WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

          „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze”…

          Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dzieci próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. Pod opieką pani przelewały wosk przez dziurkę od klucza i starały się z jego kształtu odczytać, co jest im pisane. Dzięki zabawie w przekłuwanie baloników dowiedziały się, kim zostaną jak będą dorośli - okazało się, że są wśród dzieci przyszli dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy. Zaś przekuwając serca -dowiedziały się, jak na imię będzie mieć ich przyszła sympatia. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w dzieciach ogromną ciekawość. Wspóne tańce i pląsy dopełniły całości. 


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Jak co roku 25 listopada wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. Z powodu pandemii dzieci nie mogły przynieść swoich ulubionych misiów, wiec to do nich przyszedł MIŚ. Przedszkolaki ciepło przywitały solenizanta, odśpiewały mu piosenki uroczyste "Sto lat" i wiele innych misiowych piosenek. Z zainteresowaniem poznały historię pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Dzieci bawiły się przy znanej wszystkim piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi”, a także wykonywały wspólnie z misiami różnorodne zadania, m.in. odkodowały rysunek misia, misiowe Memo. Złożyły ślubowanie, że będą zawsze dbać i opiekować się misiami. Spotkaniu towarzyszyły liczne atrakcje, jednak degustacja herbatników oblanych miodem, obejrzenie przygód Kubusia Puchatka i Gumisiów czy pamiątkowe zdjęcia z MISIEM stanowiły zakończenie naszej imprezy. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

          Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź
          20 listopada świętowaliśmy Dzień Praw Dziecka, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Tego dnia przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych przygotowanych specjalnie na tą okazję, m.in. zostały zapoznane z Kodeksem Praw Dziecka. Każde z praw omawialiśmy bardzo dokładnie, z zaznaczeniem tego, że ich spełnienie związane jest również z poczuciem obowiązku człowieka wobec człowieka. Dzieci wypowiadały się o prawach dziecka i najważniejszym w ich poczuciu  jest prawo do miłości. O nim dzieci wypowiadały się najczęściej. Bardzo często mówiły też o prawie do zabawy, do radości i innych uczuć.
          A jeżeli mowa o prawach dziecka, nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka . To właśnie on – prekursor Praw Dziecka - nieustannie podkreślał, że dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jego praw. Dzieci zapoznały się z wierszem Marcina Brykczyńskiego: „O prawach dziecka”, słuchały i bawiły się przy utworze „Piosenka o prawach dziecka”. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę przybliżyliśmy i uświadomiliśmy dzieciom, że mają swoje prawa oraz że mimo, iż są mali, trzeba je szanować i kochać, mimo wszystko i bezinteresownie…  A dorosłym przypomnieliśmy, że mają tych praw zawsze przestrzegać.


          PYSZNE I ZDROWE KANAPKI KOLOROWE

          Podczas tygodnia zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem nasze przedszkolaki postanowiły podjąć wielkie wyzwanie i zrobić pyszne i zdrowe kanapki. Zajęcia kulinarne to coś, co uwielbiają chyba wszystkie dzieci. Przy okazji pokazały Rodzicom i Nauczycielom jakie są już duże i odpowiedzialne. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa w przedszkolnej kuchni. Zanim przystąpiły do pracy starannie umyły rączki i założyły fartuszki. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem i pastą serową w trzech wariantach smakowych. Następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie. W efekcie nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Podczas zajęć dzieci utrwalały odpowiedne nawyki higieniczne i żywieniowe, rozwijały kreatywność, uwagę i wyobraźnię.


          JEŻ - JESIENNY ZWIERZ

          10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Sami zainteresowani, bez odpowiedniej ochrony, wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć o jeżach w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży ciągle jest człowiek, dlatego dobrze, aby zwyczaje i potrzeby jeży poznawały już nawet najmłodsze przedszkolaki. A Dzień Jeża jest na to najlepszym momentem. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat jeży. Poznały środowisko ich życia, przyzwyczajenia, sposób odżywiania. Zagadki, wierszyki i piosenki o jeżach zachęcały do aktywnego udziału w zajęciach. W ramach relaksacji i utrwalenia zdobytych wiadomości dzieci obejrzały dokument przyrodniczy o jeżach i przystąpiły do grupowego wykonania "jeżowego giganta".


          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          Dzień Niepodległości 11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległości. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu nawet najmłodsze pokolenie. Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. W naszym przedszkolu w sposób niezwykle szczególny uczczono rocznicę odzyskania niepodległości. Także w ramach realizacji programu "Piękna nasza Polska cała" dzieci wysłuchały opowiadania historii Polski z okresów zaborów oraz walki narodu polskiego o wolność. Uroczyście, w postawie na baczność odśpiewały hymn Polski, poznały symbole narodowe oraz odtańczyły polski taniec narodowy - polonez.. W ustach młodego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane i wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych dzieci uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. 


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
          W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.


          NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ

          Dzieci ze straszej grupy przedszkolnej kolejny rok wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B. Poprzez udział w ćwiczeniach, doświadczeniach oraz projekcji filmu dowiedziały się, jak ważne jest dbanie od najmłodszych lat o stan swoich zębów. Przyswoiły wiedzę z następujących obszarów: znaczenie odżywiania oraz zdrowych nawyków żywieniowych, codzienna higiena jamy ustnej, znaczenie regularnych kontroli stomatologicznych. Na zakończenie zajęć przystąpiły do egzaminu ze znajomości powyższych obszarów i otrzymały pamiątkowy dyplom.


          JARZYNKOWE WITAMINKI

          Z myślą o jarzynkowych witaminkach grupa przedszkolaków postanowiła własnoręcznie przygotować pyszną sałatkę. Przy tej okazji dzieci poznały wygląd, smak i zapach wszystkich potrzebnych składników. Przedszkolaki samodzielnie kroiły, mieszały i doprawiały sałatkę. Pamiętały przy tym o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji. Na koniec dzieci urządziły w sali prawdziwą sałatkową ucztę. 


          JESIENNE HARCE

          Przedszkolaki uwielbiają się bawić!!! A jesienią jest to naprawdę wielka frajda. Sprzyjająca aura, kolorowe liście, nic więcej nie trzeba - zabawa gotowa. W te piękne, jesienne dni dzieci korzystały ze słonecznej pogody i wiele czasu spędzały na świeżym powietrzu. l


          ROBIMY KOMPOT

          Przedszkolaki nie próżnują! Przy okazji realizacji treści podstawy programowej dzieci miały okazję wykonać kompot z jesiennych owoców. Celem zajęć było zrozumienie jak można przechowywać owoce na nadchodzący zimowy czas oraz tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości, zwłaszcza poprzez obserwację i eksperyment. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych działaniach. Przy okazji doskonaliły umiejętność zgodnej współpracy w zespole. 


          DZIEŃ JABŁKA

          Zielone, czerwone,okrągłe i pachnące,

          a jako przekąska niezwykle sycące.

          Jabłko -pełne witaminek,

          dla chłopczyków i dziewczynek.

          Wszyscy jabłka chętnie jemy

          i Dzień Jabłka świętujemy!

          Tegoroczne obchody Dnia Jabłka rozpoczęła nauka tej krótkiej dziecięcej rymowanki. Celem zajęć było zintegrowanie dzieci oraz zachęcenie ich do spożywania owoców z polskich sadów, w szczególności właśnie jabłek. Nasi milusińscy poznali różne gatunki jabłek, zdobyli wiadomości na temat przetworów i prostych potraw z jabłek. Tego dnia w przedszkolnym MENU królowały dania z jabłkami. Dzieci próbowały racuchów z jabłkami, musu jabłkowego, jadły jabłka surowe i suszone, piły sok z jabłek, a nawet zabawiły się w cukierników i wspólnymi siłami upiekły prawdziwą szarlotkę. 


          DZIEŃ CHŁOPAKA

          Od najmłodszych lat dzieci uczą się, aby pamiętać o ważnych uroczystościach związanych z ich najbliższym środowiskiem: rodziną, grupą rówieśniczą, przedszkolem. Jednym z takich świąt jest Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września. Z tej okazji dzieci przeżyły kolejny dzień pełen atrakcji, radosnych zabaw i uśmiechów. Chłopcy wytrwale pokonywali kolejne konkurencje. Dziewczynki z niekłamanym zachwytem obserwowały poczynania kolegów. Jednak największe emocje wzbudziła prezentacja Misterów. Po zaliczeniu wszystkich zadań dziewczynki wraz z Paniami udały się na naradę, podczas której ustaliły, że każdy chłopiec zasłużył na odpowiedni tytuł i publiczną koronację :-). Zdecydowanie był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. 


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka "The Dot" opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.
          Nasze przedszkolaki poznały historię małej Vashti, która poruszyła ich serduszka. Dzięki tej krótkiej opowieści nauczyciele wraz z dziećmi odkrywały swoje talenty, poznawały swoje mocne strony, które później mogły zaprezentować. Zabawy i radości tego dnia nie było końca. W każdej grupie tego dnia powstały „kropkowe” dzieła sztuki – każde z tych dzieł – nietuzinkowe i wyjątkowe! Były również kropkowe sesje zdjęciowe, podczas których dziecięce ubrania pokryły się kolorowymi groszkami. Było radośnie i twórczo!


          DZIECI ŚWIATA - WARSZTATY EDUKACYJNE

          9 września w grupie sześciolatków gościliśmy podróżniczkę p. Paulinę Kubaj, która zabrała nas w podróż dookoła świata. Poprzez twórczą, aktywną zabawę dzieci dowiedziały się o powstaniu naszej planety i ludziach ją zamieszkujących. Zobrazował to model mapy świata ułożony na niebieskim materiale z kolorowymi fasolkami, przedstawiającymi mieszkańców Ziemi. W ten oto sposób dzieci poznały nazwy oceanów, kontynentów i kolor skóry mieszkańców globu. Zaprezentowana, wesoła piosenka „Hello to All the Children of the Word” była wstępem do nauki  powitania się w różnych językach. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o zwyczajach, warunkach życia, zabawach i zabawkach rówieśników z odległych zakątków świata – Madagaskaru, Chin, Japonii, Australii, Indii czy Peru. Zobaczyły jak w prosty sposób można zrobić skakankę i poskakać przez nią, naśladując malgaskie dzieci. Dzieci miały okazję zobaczyć też afrykańskie, azjatyckie i peruwiańskie zabawki oraz stroje. Emocji nie brakowało. Było oglądanie lalek i hałaśliwa gra na oryginalnych instrumentach muzycznych. Chętnie mierzono kolorowe, tradycyjne ubiory z różnych krajów, np. z Hiszpanii, Chin i Indii, Japonii czy Peru. Nie zabrakło też zabaw ruchowych. Przedszkolaki poznając ciekawostki o życiu sowich rówieśników na innych kontynentach, dowiedziały się, że ludzie są różni a jednocześnie bardzo podobni, a bycie „innym” znaczy bycie wyjątkowym. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka W Lubeni. 


          ODWIEDZINY PANI JESIENI

          Wrzesień to miesiąc obfitujący w ciekawe wydarzenia. 23 września 2020 r., z okazji nadejścia kalendarzowej jesieni, do dzieci z młodszej grupy przedszkolnej zawitała sympatyczna Pani Jesień. Niespodziewany gość przyniósł przedszkolakom kosz pełeń jesiennych darów: warzyw, owoców, kwiatów, ziół, grzybów, liści, szyszek, kasztanów i żołędzi. Pani Jesień chętnie rozsiadła się w klasowym fotelu i z humorem odpowiadała na wszystkie dziecięce pytania. Z ochotą pozowała do zdjęć i poderwała wszystkie dzieci do wspólnego tańca. Szukaliśmy jej później na spacerze, i zgodnie stwierdziliśmy, że Pani Jesień zupełnie nie umie się chować :-). Wszędzie jej już pełno...


          EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ

          Badania dowodzą, że dzieci, które swobodnie się bawią – myślą, „kombinują”, eksperymentują, mają większą swobodę myślenia i radzą sobie lepiej – z nauką. Dzięki temu, że same odkrywają świat, dokonują wyborów, wchodzą w swobodne interakcje, są bardziej kreatywne, odważne i otwarte poznawczo. Szybciej same dochodzą do różnych wniosków niż dzieci, które nastawione są na otrzymywanie jasnych wytycznych i instrukcji. A wszystko to dzięki zabawie, podczas której maluch uczy się świata. To procentuje w przyszłości. Układanie puzzli, budowanie wieży z klocków, a nawet puszczanie baniek uczą kreatywności, konstruktywnego rozwiązywania problemów, współpracy. Zabawa pomaga opanować umiejętności, które przydadzą się na późniejszych etapach edukacji, już w szkolnej ławie.
          W galerii znajdziemy kilka zdjęć z zabaw naszych dzieci.


          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          20 września 2020 r. nasze Przedszkolaki obchodziły swoje święto - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Był to dzień beztroskiej, radosnej zabawy, słońca i dobrego humoru. Już od samego rana w budynku szkoły rozbrzmiewała wesoła muzyka. Jednak przed wejściem do sali, jak nigdy, należało "pobrać bilet wstępu" :-). A tam już czekały na dzieci przeróżne atrakcje. Były gry zespołowe, zabawy integracyjne, tańce i konkursy z nagrodami.  Uroczystość miała na celu dostarczenie dzieciom kolejnej okazji do wesołej zabawy i czerpania radości z tego, że przecież są już "prawdziwymi" przedszkolakami. 


          DBAM O SIEBIE -JESTEM BEZPIECZNY

          Z powodu pandemii Covid-19 w placówkach oświatowych wprowadzono reżim sanitarny i higieniczny. Dlatego też program wychowawczy przedszkola został wzbogacony w wiele nowych treści dotyczących higieny i czystości. Już pierwszego dnia dzieci rozpoczęły uczenie się dobrych nawyków higienicznych, czyli m.im. częstego i dokładnego mycia rąk, zakrywania nos i ust podczas kichania, unikania zatłoczonych miejs, dbania o zdrowie i odporność czy używania maseczki w pomieszczeniach zamknietych. Niektóre z tych nawyków są już dzieciom dobrze znane, ale innych muszą się jeszcze nauczyć.


           

          PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

          Beztroski czas wakacji dobiegł końca. Od 1 września 2020r. przedszkole rozpoczęło swoją działalnośćz zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi GIS. Pierwsze dni były dla wszystkich wielkim przeżyciem. Starsze przedszkolaki z radością witały swoich kolegów. Najmłodsi z nutką niepewności poznawali swoje sale, kolegów i panie. Przez cały dzień dzieciom towarzyszyła zabawa i wesołe pląsy. Po krótkiej chwili wątpliwości i obawy, nawet u najmłodszych przedszkolaków na buzi zagościł szeroki uśmiech. Było wesoło i radośnie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom i Państwa zaufaniu czas spędzony w przedszkolu będzie dla dzieci beztroską przygodą służącą poznawaniu i rozumieniu świata.