• Kronika 2017/2018

        • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO ZAGRODY "SZMER"

          12 czerwca przedszkolaki pojechały na wycieczkę do Zagrody Szmer koło Lutczy. Jest to gospodarstwo, które organizuje warsztaty i spotkania edukacyjne dla dzieci. Położone wśród lasów i łąk, jest miejscem wspaniałej zabawy. Już sama podróż sprawiła dzieciom dużo radości, a tam na miejscu tyle atrakcji! Był przejazd (prawie prawdziwym) pociągiem, przejazd bryczką, którą prowadził wesoły Pan Woźnica. Były bliskie spotkania ze zwierzątkami: ptakami domowymi, kozą, królikami, świnką wietnamską, owcą i końmi, pokaz jak wygląda ul i wyposażenie pszczelarza oraz sprytnie zrobione poidełko dla pożytecznych owadów. Pod okiem Pani Ogrodniczki dzieci posadziły w doniczkach pomidorki koktajlowe, a z Panią Plastyczką ulepiły koguta z gliny. Wszystkie sadzonki i ulepianki zabrały ze sobą. Pani Przyrodniczka pokazała dzieciom budki lęgowe dla różnych ptaków oraz tropy zwierząt leśnych. Niezwykłą atrakcją dla dzieci był ogrodzony plac zabaw, a na nim: zadaszona piaskownica ze stołami, prawdziwymi blaszanymi naczyniami i drewnianymi łyżkami, wiadra z wodą, w którym łowić można było pływające tam drewniane ryby, „aparaturę” do nauki dojenia krowy, koniki na biegunach, wieloosobowe „narty”, wyciągarka dla samochodów i wiele innych ręcznie wykonanych zabawek. Cała Zagroda to przesympatyczne miejsce. Naprawdę nie było czasu, by się nudzić.


          DZIEŃ MAMY I TATY

          W dniu 25 maja odbyła się miła uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Z niecierpliwością dzieci oczekiwały godziny, na którą miały przybyć zaproszeni rodzice. O godzinie 9.30 rozpoczęliśmy przedstawienie. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i tanecznych. Przedstawiły inscenizację bajki "Rzepka" Juliana Tuwima, recytowali wiersze dla kochanych Mam i Tatusiów. Zadowoleni Rodzice ze szczerego serca dziękowali za przygotowanie tej jakże wesołej i ważnej uroczystości.


          MAŁY RATOWNIK

          Zbliżają się wakacje i każde dziecko powinno nauczyć się zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze, jak zachować się, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dlatego 21 maja dzieci ćwiczyły na specjalnych fantomach resuscytację, zapoznały się z zasadami działania defibrylatora AED i dowiedziały się, gdzie to urządzenie jest dostępne. Dzieci na zajęciach były niezwykle aktywne, a jednocześnie bardzo skupione i zaangażowane. Prowadzący zajęcia ratownicy medyczni podkreślali, że maluchy są w stanie ucisnąć fantoma czy zrobić właściwy wdech. Warto oswajać je z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą jej udzielić. Ważne, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć i co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę.

          "Popatrz w prawo, popatrz w lewo,
          halo, halo krzycz kolego!
          Czoło, bródka, odchyl głowę,
          patrz na klatkę i gotowe.
          Czy telefon ktoś tu ma?
          Dzwoń pod 112!
          Uciskanie, oddychanie,
          to dziś ważne jest zadanie.
          Pracuj ile siły masz,
          aż mu nowe życie dasz!"


          REWIA MODY EKO 

          Przedszkolaki zaprezentowały się w barwnych strojach zrobionych przy pomocy kochanych rodziców. Ubiory nas zachwyciły, ponieważ były wykonane z już niepotrzebnych produktów, które miały zostać wyrzucone. Jedank udało się stworzyć niesamowite stroje ekologiczne i zaprezentować się wszystkim w trakcie mini pokazu mody. Stroje wykonane były z kubeczków plastikowych, reklamówek, nakrętek, płyt CD, worków, puszek itp. surowców wtórnych. Dzieci w pomysłowy sposób ukazały drugie życie niepotrzebnych rzeczy i mogły przy tym dobrze się bawić. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości.


          PRZYRODA POD LUPĄ

          W ramach zajęć edukacyjnych staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto dbać o środowisko i w jaki sposób chroniona jest otaczająca nas przyroda? Przez chwilę poczuliśmy się małymi detektywami, odkrywającymi tajniki otaczającej nas przyrody. Zajęcia miały na celu ukazać dzieciom, że przyroda jest pełna tajemnic, ciekawostek i niesamowitych rzeczy a zarazem przygód. Świat przyrody zachwyca wszystkich.


          PROGRAMOWANIE NA DYWANIE

          Programowanie uczy dzieci kreatywności, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów. W życiu dorosłym może okazać się niezbędne a w dzisiejszej dobie technologii wręcz przydatne. Nasze zajęcia zostały dostosowane do poziomu i możliwości dzieci. Cała nasza zabawa polega na zaprogramowaniu ścieżki, którą musi pokonac pszczółka, aby dostać się do wyznaczonego przez nas punktu na kolorowych planszach. Niesamowity robot Bee- bot wydaje dzwięki, świeci, porusza się po podłodze, cieszy i uczy. Zabawa robotem to wstęp do nauki kodowania i postrzegania współczesnego świata.


          SŁOWAMI WANDY CHOTOMSKIEJ

          Dzieci z oddziałów przedszkolnych bardzo licznie wzięły udział w Konkursie Recytatorskim "Słowami Wandy Chotomskiej" zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Straszydlu. Założeniem konkursu było rozwijanie u dzieci właściwej wymowy, recytacji i interpretacji utworu oraz możliwość prezentacji przed publicznością. Konkurs to również okazja do wzmacniania wiary we własne siły, to wspaniała zabawa posiadająca wiele aspektów nie tylko dydaktycznych, ale wychowawczych i społecznych.  Dzieci z pasją wygłaszały zabawne, łatwo wpadające w ucho wiersze. Każdy z recytatorów zachwycił wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworów. 
          W kategorii 4-5latki I miejsce zajęła Julia Spiss. Wyróżnienie: Mateusz Czekaj, Oliwia Rojek

          W kategorii 6-latki I miejsce zajęła Kinga Spiss. Wyróżnienie: Tymoteusz Wacek, Kinga Garduła, Alicja Cag

          Serdecznie gratulujemy!


          ROZŚPIEWANE PRZEDSZKOLE

          24 kwietnia w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. ks. mjr. F. Łuszczki w Lubeni  odbył się I Gminny  Konkurs Piosenki Przedszkolnej „ Rozśpiewane przedszkole”. Celem konkursu było umożliwienie młodym artystom prezentacji ich umiejętności i talentów wokalnych, a także rozwijanie kreatywności i wrażliwości  artystycznej dzieci. Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych -  3-4 oraz 5-7 lat.

          W kategorii dzieci 3-4letnie - wykonawcy indywidualni I miejsce zdobyła Julia Spiss z oddziału przedszkolnego z naszej szkole.

          W kategirii dzieci 5-7letnie - wykonawcy indywidualni Wyróżnienie zdobyła Kinga Spiss z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły.

          W kategirii dzieci 5-7letnie -zespoły II miejsce  zdobyły Milena Skowron i Beata Przybyło z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły.

          Laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe. Serdecznie gratulujemy!


          Z PRZYSŁOWIAMI ZA PAN BRAT

          Podczas kwietniowej wizyty w bibliotece publicznej w Straszydlu przedszkolaki zapoznały sie z najbardziej znanymi polskimi przysłowiami i zastanawiały się nad pochodzeniem i znaczeniem niektórych z nich. "Żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała" albo "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" to tylko niektóre z nich. Dzieci uświadomiły sobie jak ważną rolę odgrywają przysłowia w życiu codziennym i jak często używamy ich na co dzień. 


          CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

          Kontynuacją tematów o czystym środowisku był udział przedszkolaków w programie edukacji antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas", który już kolejny rok realizujemy we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Rzeszowie. Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas prezentacji multimedialnej oraz wycieczki po okolicy. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia”, samodzielnie wykonały tabliczki "Zakaz palenia", które rozwiesiły w miejscach użyteczności publiczne naszej miejscowości. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa.


          DZIEŃ ZIEMI - ZIELONY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU 

          "Drodzy Ziemianie, czy wiecie, jeśli śmiecić nie przestaniecie, niedługo sami w tych śmieciach utoniecie"

          Do świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi przedszkolaki przygotowywały się kilka dni wcześniej, opracowując kodeks Strażnika Przyrody, czyli zbiór zasad, jakimi należy się kierować by chronić Ziemię – naszą planetę. Złożyły uroczyste przyrzeczenie, którego będą przestrzegać. "Własnoręcznie" - farbami wykonały zielone drzewo, nauczyły się jak prawidłowo segregować śmieci oraz na czym polega recykling. Paradowały ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta, zielona. To były wspaniałe i pouczjące dni, które na długo pozostaną wszystkim przedszkolakom w pamięci. Dziękujemy za aktywny udział w ochronie naszego środowiska.


          W KRAINIE WIERSZY DLA DZIECI

          Wizyty w bibliotece publicznej w Straszydlu to dla nas zawsze miło spędzony czas. Tym razem znane wiersze dla dzieci czytałli nam starsi koledzy i koleżanki. "Kaczka dziwaczka", "Słoń Trąbalski", "Samochwała" to tylko niektóre z nich. 


          WIELKANOCNE ZWYCZAJE

          Wielkanoc jest najważniejszym świętem wszystkich chrześcijan. To czas rozważań, wspólnych, wiosennych spacerów, wesołych rytuałów, a także - czy może nawet przede wszystkim - rodzinnego biesiadowania. Wielkanoc kochamy również za pięknie udekorowany stół i pyszności, które na nim znajdujemy. Podczas tygodniowego bloku dydaktycznego o świętach Wielkanocnych dzieci poznały tradycje, obrzędy staropolskie i zwyczaje jakie dziś funkcjonują podczas świąt. Poznały również oryginalne techniki malowania pisanek, kraszanek. Oglądały przeróżne kartki Wielkanocne i wysłuchały zapisanych w nich życzeń. Poznały symbole wraz z nazewnictwem omawianych świąt. Wykazały się bardzo dobrą pamięcią podczas wymieniania elementów święconki i pokarmów, jakich nie może zabraknąć na świątecznych stołach. Co do tradycji, najbardziej zapadła w pamięć tradycja lanego poniedziałku. 


          POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU

          Przyjście  nowej  pory  roku – wiosny  jest  doskonałą  okazją  do  tego,  by  uzmysłowić  dzieciom, jak  wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. W naszym  przedszkolu  przygotowania  do  pożegnania  zimy  i  powitania  wiosny  zaczęły  się  kilka  dni  wcześniej.  Zmieniła  się  dekoracja przedszkola  z  zimowej  na  wiosenną. W  salach  zazieleniły  się  kąciki  przyrody.  Nie  zabrakło  również  prac  plastycznych,  dotyczących  pierwszych  zwiastunów  wiosny.

          21 marca zima nie odpuszczała, jednak postanowiliśmy mimo wszystko nie poddawać się i głośno nawoływaliśmy upragnioną już przez wszystkich Wiosnę. Zorganizowałyśmy w szkole konkurs na najweselszy wiosenny strój, w grupach klasowych rysowaliśmy postać Pani Wiosny z jej wieloma zwiastunami, a na koniec przemaszerowaliśmy po okolicy w kolorowym korowodzie z kwiatami w ręku i głośnymi okrzykami na ustach, usilnie nawołując wiosnę, żegnając znudzoną zimę.  

           


          FIZYKA DLA SMYKA

          Kolejny raz dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w inspirujących zajęciach naukowych z cyklu „Fizyka dla Smyka". Tematem spotkania było – Powietrze.
          Przedszkolaki przeprowadzając wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów dowiedziały się między innymi:  co to jest powietrze; czy można je dotknąć, zobaczyć, powąchać; badały jego ciężar oraz siłę. Wszystkie zabawy i sztuczki z powietrzem  bardzo podobały się naszym najmłodszym. Spotkania w ramach „FIZYKI DLA SMYKA” to niezwykle ciekawe warsztaty naukowe, w których główną i czynną rolę biorą dzieci. Tego typu zajęcia mają na celu rozbudzenie w młodych ludziach pasji do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Scenariusz pokazów został tak opracowany, aby oprócz aspektów naukowych nie zabrakło wspaniałej zabawy, a wiedza była przekazywana w sposób dopasowany do wieku i wiedzy dzieci.


          "PTASI DACH NAD GŁOWĄ"

          W lutym, cała społeczność szkolna mogła podziwiać piękne karmniki dla ptaków wykonane przez dzieci przedszkolne i ich rodziców w ramach akcji pomagania zwierzątom zimą. Dokarmianie ptaków przedszkolaki rozpoczęły już w listopadzie, odwiedzając Ptasią stołówkę, zaopatrzając ją w wiele smakołyków. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały ptaki zimujące w Polsce, podstawowe zasady dokarmiania ptaków oraz zapoznały się z rodzajami karmników i karmy. Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Największą nagrodą i zapłatą dla dziecka był radosny świergot ptaków w „Ptasiej stołówce”. Do akcji dokarmiania ptaków włączyli się także rodzice, którzy z przyjemnością i ochotą wspólnie z dziećmi wykonali karmniki.


          ZIMOWE SZALEŃSTWO

          Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz bardzo mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu zjeżdżając z pobliskiej górki na sankach. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka, dająca dla ich zdrowia wiele korzyści - wzmacniająca naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do domu na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.


          WALENTYNKI

          „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
          Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
          Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
          A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

          14 lutego był dla dzieci z oddziałów przedszkolnych prawdziwym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, poznały legendę o świętym Walentym, bawiły się, tańczyły, samodzielnie wykonały serduszko dla rodziców. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Tego dnia w szkole działała Poczta Walentynkowa, każde dziecko otrzymało wesołą walentynkę, pysznego lizaka i balonika od pani. Dzień Walentynowy w grupiach przedszkolnych z pewnością można zaliczyć do udanych. Był to dzień miłych wrażeń.


          POZNAJEMY SŁONIA ELMERA


          WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE

          Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. 20 stycznia odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do "sali balowej". Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój, a uśmiechnięta Pani Wodzirej zachęcała wszystkich do wesołej zabawy. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
          Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i pysznego poczęstunku. 
          Kolejny bal karnawałowy już za rok.      


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
          Dnia 25 stycznia odbyła się ta wspaniała impreza. W piękne udekorowanej sali, ubrane w odświętne stroje dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przedstawiły wesoły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.
          Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Frekwencja jak co roku dopisała. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. 
          Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy przy muzyce. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. 
          Na zakończenie życzena dla babć i dziadków złożył Pan dyrektor Marcin Szpond.


          WIGILIA  W PRZEDSZKOLU

          Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W całym przedszkolu od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej  godzinie wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć część atrystyczną przygotowaną przez starszych kolegów, a wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Po występach pan dyrektor złożył  dzieciom i nauczycielom najlepsze bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia. Wszystkie grupy wróciły do sal, gdzie dzieci podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia. Zasiadły do odświętnie nakrytego stołu, zjadły pyszny barszcz grzybowy i słodkości, zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia. Dziękujemy mamom za wyśmienite świąteczne wypieki.


          ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

          Kolejna wizyta w bibliotece publicznej w Straszydlu upłynęła w miłej świątecznej atmosferze. Przy blasku kolorowych bombek i światełek choinkowych, wysłuchaliśmy opowiadania o Mikołaju. Świąteczna krzyżówka również okazała się być dla nas łatwa, a kolorowe ilustracje w książkach, jak zawsze zachęcały do zabrania ich do domu. Ale największą niespodzianką dla dzieci po wyjściu z biblioteki, okazała się śnieżna aura w przyrodzie.  


          WYJAZD DO KINA  HELIOS

          W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia grupy przedszkolne ze swoimi wychowawczyniami udały się do kina Helios w Rzeszowie na film animowany pt "Pierwsza gwiazdka". Przygody małego, odważnego osiołka o imieniu Bo, bardzo zaciekawiły dzieci i wprowadziły w atmosferę świąt. Pewnego dnia osiołek zbiera się na odwagę i ucieka na wolność, by spełnić swe marzenia. Po drodze spotyka uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody, oraz gołębia o wielkich aspiracjach. Wszyscy oni wspólnie z zabawnymi wielbłądami oraz kilkoma nieco ekscentrycznymi zwierzętami podążają za gwiazdą. Wkrótce stają się niespodziewanymi bohaterami najwspanialszej historii wszech czasów – opowieści o pierwszych świętach Bożego Narodzenia.

          Po seansie filmowym odwiedziliśmy sklep zoologiczny w Centrum Handlowym Majster w Rzeszowie, gdzie podziwialiśmy egzotyczne odmiany zwierząt. 


          MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

          „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
          Wszystkie dzieci na Niego czekają.
          Moc prezentów każdemu przyniesie,
          Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

          Tak śpiewały dzieci w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem.

          Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Z samego rana zawitał do naszego przedszkola, lecz  zanim zaczął odwiedzać dzieci w grupach, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich  prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w szkole. Nasze starszaki musiały wykazać się nie lada cierpliwością, ponieważ Mikołaj zawitał do nich dopiero po godzinie. Jednak rozmowa z  gościem,  zabawa, wspólny śpiew i taniec, kolorowe prezenty zrekompensowały dzieciom długie oczekiwanie.

          Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania.
          Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.


          ANDRZEJKI

          Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki sąświetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się środę 29 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki  mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Dzieci miały okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli, rzucać monetą do wody, aby spełniły się ich marzenia. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wróżby-konkursy były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także wspólne tańce. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

          andrzejki


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

          Miś jest mały i puchaty.
          Miś jest fajny i kudłaty.
          Miś jest gruby jak ta kula.
          Misia zawsze się przytula.

          Wszystkie przyniesione przez dzieci przytulanki ładnie się nam przedstawiły i wyjątkowo w tym dniu to Misie zaprosiły nas do wspólnej zabawy. Poznaliśmy historię powstania pluszowego misia, odgadywaliśmy zagadki i oglądaliśmy prezentację o znanych misiach. Były też taneczne pląsy przy piosence "Pluszowy miś" i rozmowy o szanowaniu naszych ukochanych pluszaków w oparciu o wiersz Cz.Janczarskiego "Naprawiamy misia". Poznaliśmy zapracowanego misia z "Pamiętnika Czarnego Noska" i wykonaliśmy własne misie z papierowych talerzyków. Wiele radości sprawiła dzieciom wizyta prawdziwego misia, który zapukał do naszej sali w poszukiwaniu przyjaciela.


          FIZYKA DLA SMYKA - MAGNETYZM

          29 listopada w naszym przedszkolu odbyły się bardzo ciekawe warsztaty pt. „Tajemnice magnetyzmu” pod kierunkiem prowadzącego z Akademii Nauki w Rzeszowie. Przedszkolaki odkrywały tajemnice otaczającego nas świata poprzez czynny udział w doświadczeniach i eksperymentach fizycznych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest magnes i elektromagnes oraz poznały zjawisko pola magnetycznego. Eksperymentując dzieci doświadczyły, że magnesy przyciągają się i odpychają oraz że mają dwa bieguny. Wszystkie dzieci doskonale bawiły się w projektowanych sytuacjach edukacyjnych oraz z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w eksperymentach, rozwiązywaniu niezwykłych tajemnic związanych z magnesami. Pokaz był nie tylko nauką, ale i świetną zabawą. Udział w zajęciach i obserwacja ciekawych doświadczeń to dla dzieci pomoc w poznaniu i zrozumieniu tajemnic fizyki.


          WIZYTA PANI DIETETYK

          Dnia 28 listopada nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość – Pani dietetyk z Centrum Dietetycznego NATUR HAUSE w Rzeszowie – pani Dominika Słotwińska. W interesujący sposób przedstawiła dzieciom zawód dietetyka, poszerzyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznała z produktami niezdrowymi i najbardziej wartościowymi, a także z produktami, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać słodycze
          i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie
          i zachowanie. Na zakończenie poczęstowała dzieci pysznymi i zdrowymi jabłuszkami.
          Serdecznie dziękujemy Pani Dominice za odwiedziny.

          Każde dziecko ci to powie
          ruch i czystość, odpoczynek,
          Jabłko, jogurt, moc jarzynek,
          rolki, sanki, narty, mróz,
          Dbaj o zdrowie swe i już!


          ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE

          25 listopada swoje święto obchodził najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś! Do wspólnej zabawy z misiami zaprosiła przedszkolaków biblioteka publiczna w Straszydlu. Każde z dzieci przyniosło z sobą ulubioną maskotkę misia i coś o niej opowiedziało. Dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę „Jadą, jadą misie”, wysłuchały opowiadania o „Złotowłosej i trzech niedźwiadkach”, rozpoznawały bajkowe misie: Misia Uszatka, Yogi, Paddingtona czy Kubusia Puchatka. W czasie zajęć maluchy poznały historię pluszowego misia, rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach. 

          Każde dziecko wie, że Pluszowy Miś to najlepsza przytulanka i od ponad 100 lat towarzyszy wszystkim dzieciom na całym świecie. Podczas zajęć panowała miła i przyjemna atmosfera.


          CHOCIAŻ KRASNAL ZE MNIE MAŁY- LECZ PRZEDSZKOLAK DOSKONAŁY.

          16 listopada odbył się pierwszy występ grupy przedszkolnej, podczas którego rodzice mogli zobaczyć czego już się nauczyliśmy, nacieszyć oko kolorowymi strojami, posłuchać piosenek, wierszyków i podziwiać swoje pociechy. Dzieci odważnie i z uśmiechami na twarzy udowodniły, że zasłużyły na miano prawdziwego Asa przedszkolnego. Pan dyrektor uroczyście pasował każde dziecko na dzielnego i wesołego przedszkolaka. Witajcie w przedszkolnej rodzinie!


          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          W dniu 13 listopada 2017 r. przedszkolaki wzięły udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości
          (11 listopada). Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci z obu grup przedszkolnych przyszły ubrane na galowo, wysłuchały wierszy i piosenek w wykonaniu straszych kolegów oraz dumnie prezentowały kotyliony w barwach ojczystych.

          Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadł on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Pozwolił też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.


          SMACZNY I ZDROWY - KOKTAJL TRUSKAWKOWY 

          Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że aby być zdrowym należy prawidłowo sie odżywiać. Z myślą o witaminkach, w ramach realizacji tematu ,,Urządzenia elektryczne", dzieci z starszej grupy przedszkolnej poznały budowę i działanie blendera i przy jego użyciu zrobiły pyszny koktajl truskawkowy. Zadanie okazało się niezwykle proste. Uśmiech gościł na twarzach dzieci przez cały czas przyrządzania napoju, a jeszcze szerzej uśmiechnięte buzie pojawiły się po wypiciu zdrowego koktajlu. Była to prawdziwa ,,bomba witaminowa ''


          DZIEŃ ŚNIADANIA , KTÓRE DAJE MOC

          8 listopada, w Ogólnopolski Dzień Śniadania, które Daje Moc przedszkolaki z starszej grupy samodzielnie przygotowały kanapki na swoje drugie śniadanie. Działania poprzedziła krótka pogadanka na temat jedzenia zdrowych produktów. Po starannym umyciu rąk, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci smarowały pieczywo masłem, serkiem, ćwicząc posługiwanie się nożem, a następnie układały na nich wybrane przez siebie zdrowe produkty w ciekawe wzory. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.


          PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH

          Początek listopada to czas pełen zadumy i powagi, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, pamiętamy, wzdychamy, tęsknimy. Jest to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli - o naszych najbliższych zmarłych. Tradycyjnie jak co roku grupy przedszkolne odwiedziły cmentarz. Wraz ze swoimi nauczycielkami dzieci zapaliły znicze i w ciszy odmówiły modlitwę nad grobem nieznanego żołnierza oraz nad grobami swoich bliskich. 


          JESIENNIE I BAJKOWO W BIBLIOTECE

          Paździrnikowa wizyta w bibliotece upłynęła nam w atmosferze jesiennych bajek. Pani Jesień przybyła z koszykiem pełnym różnych jesiennych skarbów. Dzieci chętnie wysłuchały bajki o jesiennej przygodzie Kubusia Puchatka. Rozmawiały o zwierzętach mieszkających w lesie, o ich zwyczajach i przygotowaniach do zbliżającej się zimy. Na koniec spotkania przedszkolaki wykonały wesołe jeżyki z jesiennych liści.

           


          JESIENNE SPACERY

          20 października wybraliśmy się całym przedszkolem na jesienny spacer po lesie. W tym dniu otrzymaliśmy w prezencie wspaniałą pogodę, ciepło i słoneczko. Głównym celem była obserwacja drzew i kolorów jesieni, cele podrzędne to szuranie po liściach, zbieranie darów lasu i zabawy: "W chowanego", "Starego niedźwiedzia". Przedszkolaki choć zmęczone wróciły zadowolone. Złota piękna jesień :)Las się cały mieni, złoci i czerwieni- czary to jesieni.
          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


          JEMY ZDROWO I KOLOROWO - SAŁATKA JARZYNOWA!

          „Starszaki” postanowiły kontynuować zdrowe i pyszne odżywianie. Tym razem wykorzystały warzywa, z których miała powstać kolorowa sałatka. Wszystkie produkty potrzebne do jej wykonania  przyniosły dzieci z domu. 
          Dzieci nie mogły doczekać się krojenia swoich warzyw. Zanim jednak to nastąpiło musiały się odpowiednio przygotować. Najpierw umyły ręce, podwinęły rękawy i założyły fartuszki. Pani przypomniała jeszcze o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Krojenie warzyw nie sprawiło im żadnych trudności, pokroiły je naprawdę fachowo (drobno). Gdy warzywa były już pokrojone, a sałatka doprawiona, mali kucharze na zmianę ją mieszali  tak, żeby wszystkie składniki dokładnie się połączyły. Następnie sami nakryli do stołu. Sałatka była naprawdę bardzo smaczna. Mogli przekonać się o tym nie tylko jej wykonawcy, ale także pan dyrektor oraz rodzice, którzy zostali nią poczęstowani.


          ŚWIĘTO JABŁKA

          "Pyszne jabłka dzisiaj mamy i ze smakiem je zjadamy"

          To hasło towarzyszyło nam w ciągu całego dnia. Dzieci przyszły ubrane w barwy jabłek, mieniły się czerwonymi, zielonymi i żółtymim kolorami. Uświadomiliśmy sobie, jak ważny jest nawyk zdrowego odżywiania, jak smaczne i zdrowe są owoce, co z nich możemy zrobić. Jednak najwięcej radości dostarczyła dzieciom zabawa - quiz " Co wiemy o jabłkach?", wierszyki, konkursy z bohaterem dnia, głośne dopingi kolegów i koleżanek w trakcie rywalizacji. Wykonaliśmy owocową sałatkę z układem tanecznym, a także odśpiewaliśmy  piosenkę "Owocowy blues". Na zakończenie owocowego szaleństwa była degustacja świeżo wycikanego soku z przyniesionych przez dzieci jabłuszek, a po wypiciu z szerokimi uśmiechami wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia w "fotobudce".


          DZIEŃ CHŁOPAKA

          Dzień chłopaka dzisiaj mamy i z tej okazji najserdeczniejsze życzenia wszystkim Chłopcom składamy.
          Jesteście dżentelmenami i super kolegami i dlatego dziś dla Was prezenty mamy.
          Ciasto z malinami zajadajcie i do nas pięknie się uśmiechajcie.


          DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          Nasi mili dziś dzień przedszkolaka hucznie uczciliśmy.
          Z uśmiechem na twarzy do przedszkola przyszliśmy.
          Wszyscy chętnie śniadanie i obiad zjedliśmy.
          Więc na deser też zasłużyliśmy.
          Prace wszystkie wykonaliśmy.
          Z wielką radością i dumą cały dzień kotyliony nosiliśmy. 
          Wszyscy świetnie się czuliśmy.
          Radość przez cały dzień mieliśmy.
          Więc Super Przedszkolakiem zostaliśmy :)


          WIZYTA W BIBLIOTECE

          Zostaliśmy zaproszeni na kolejny cykl spotkań z bajką w Bibliotece. Pierwsze zapoznawcze spotkanie odbyło się pt. "Witajcie w zaczarowanym świecie bajek", gdzie bohater przeczytanej przez panią bibliotekarkę bajki bał sie iść do przedszkola. Jednak okazało się, że "strach ma wielkie oczy", a  w przedszkolu można się dobrze bawić z koleżankami i kolegami, być samodzielnym i odważnym. To miejsce może być w rezultacie jak drugi dom. Nasze zuchy przedszkolne potwierdziły ten fakt.


          PIERWSZE DNI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

          W roku szkolnym 2017/2018 funkcjonują dwa oddziały przedszkolne.
          Liczne grupy: 4-5-latków, której wychowawczynią jest p. Karolina Jazienicka - Miąsik i 6-latków, której wychowaczynią jest p. Renata Trzyna.
          Pierwsze dni w przedszkolu to czas próby dla dzieci, rodziców i nauczycieli. To dla wszystkich ogromne przeżycie. Nadszedł chwilowy czas rozstania z ukochanymi rodzicami, czas nawiązywania nowych znajomości, czas wspólnej zabawy, nauki, poznawania siebie i innych w różnych nieznanych do tej pory sytuacjach. To dni pełne emocji i radości.
          Jednak już w pierwszym tygodniu dzieci poczuły sie jak w domu, chętnie bawią się z kolegami, uczą się nowych piosenek, uczestniczą w zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych oraz ze smakiem zjadają posiłki.

                                                                        Znalezione obrazy dla zapytania witamy w przedszkolu