• Innowacje pedagogiczne

• W roku szkolnym 2019/2020 realizowane są w naszej szkole następujące innowacje pedagogiczne:

1. ,,Moja mała Ojczyzna” - opracowana przez Panią Małgorzatę Pięta.

W roku szkolnym 2019/20 rozpoczęto w klasie I realizację 3-letniej innowacji pedagogicznej ,,Moja mała Ojczyzna”. Program realizowany jest na zajęciach Koła Regionalnego prowadzonego przez  p. Małgorzatę Pięta.
          Na zajęciach uczniowie pogłębiają wiedzę na temat swojej miejscowości, gminy, regionu i Polski oraz poznają zwyczaje, obrzędy, baśnie i legendy o Polsce.
          Treści programu są tak dobrane, żeby uczeń pojął związki między przeszłością, teraźniejszością  i przyszłością, będąc przy tym kreatywnym, twórczym, odpowiedzialnym, życzliwym ludziom i przyrodzie.                                                                                                                     Kochać i szanować można to, co się zna, gdzie dostrzega się piękno.  Jak i czego nauczymy młodych ludzi, takim będziemy narodem i takie będziemy mieć nasze lokalne społeczeństwo.

2. ,,Ciekawi świata” - opracowana przez Panią Marzenę Kucab

Innowacja przeznaczona jest do realizacji w klasach II i III na zajęciach kółka przyrodniczego. Program innowacji pedagogicznej ,,Ciekawi świata” rozszerza treści edukacji przyrodniczej zawarte w podstawie programowej. Realizowane na spotkaniach zagadnienia łączą teorię z praktyką, pozwalają bliżej poznać wybrane zjawiska przyrodnicze. Obserwacje, gry i zabawy dydaktyczne, działalność plastyczna i techniczna, przeprowadzanie doświadczeń, eksperymentów oraz konkretne działania w środowisku  i dla środowiska sprzyjać będą łatwiejszemu przyswajaniu wiedzy i  umiejętności oraz dadzą uczniom wiele satysfakcji. Udział w zajęciach pobudzi uczniów do obserwacji otaczającego świata, wyposaży ich  w określone wiadomości, umiejętności i postawy,  przybliży im świat przyrody, uświadomi, że są jej częścią, uwrażliwi na przejawy degradacji środowiska oraz  rozwinie pozytywne zachowania  wobec przyrody.

3. "Z ortografią za pan brat" - opracowana przez Panią Krystynę Kowalską.

Innowacja "Z ortografią za pan brat" opracowana i prowadzona jest w roku szkolnym 2019/20 w klasie III przez p. K. Kowalską w formie cyklu zajęć odbywających się systematycznie, co drugi tydzień, po 45 minut. Ma na celu poprzez zabawę, gry i interesujące zajęcia uatrakcyjnić nauczanie ortografii, pokazać uczniom, że nauka reguł ortograficznych może być przyjemna i łatwa.
          Uczniowie będą utrwalać i poznawać zasady ortografii poprzez szereg zabaw, gier, rebusów, krzyżówek, łamigłówek i ciekawych pomocy dydaktycznych. Innowacja ma również przygotować uczniów do edukacji języka polskiego w drugim etapie kształcenia, do udziału w konkursach i pisania różnorodnych dyktand.

W ubiegłych latach realizowane były nastepujące innowacje:

1. ,,Czytanie to najpiękniejsza zabawa, którą wymyślił człowiek"- innowacja programowa- prowadzona od 1 września 2016 r. do czerwca 2017 r.- opracowana przez Panią Renatę Trzyna.

2. ,,Mali ekolodzy"- innowacja programowa z edukacji wczesnoszkolnej - prowadzona od 1 września 2015 r. do czerwca 2018 r.                - opracowana przez Panią Marzenę Kucab.

3. ,,Myślące główki"- innowacja programowa z edukacji wczesnoszkolnej - prowadzona od 1 września 2016 r. do czerwca 2019 r. opracowana przez Panią Małgorzatę Pięta.

4 ,,Mowię pięknie? Ależ tak! - innowacja metodyczna z edukacji wczesnoszkolnej - prowadzona od 1 września 2014 r. do czerwca 2017 r. - opracowana przez panią Barbarę Dąbrowską.

5. ,,English is fun". Nauka języka angielskiego z wykorzystaniem technologii  informacyjnych i komunikacyjnych"- innowacja         programowo- metodyczna z j.angielskiego w klasie V prowadzona od 1 września 2015 r. do czerwca 2017 r.- opracowana przez Panią Agatę Rokita.

6. ,,Szachy rozrywką królów "- innowacja programowa w klasie I prowadzona od 1 września 2016 r. do czerwca 2018 r. - opracowana przez Pana Marcina Szponda.

7. ,,Być artystą pióra" - innowacja programowa w klasie V prowadzona od 1 września 2016 r. do czerwca 2017 r. - opracowana przez Panią Alinę Miciuda.

8. ,,Podroże bliskie i dalekie" - innowacja programowa w klasie V prowadzona od 1 września 2016 r. do czerwca 2017 r. - opracowana  przez Panią Krystynę Kotula.